Doğuma Hazırlık Bebeğimize ne almalıyız? Ne almamalıyız?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Kızlar 1-3 ay mi alayım tulum,çıtçıtlı falan.Bilemedim tecrübelilerden yardım rica ediorum.Alip alıp boşa gitmesin 0-1 aylar.

ben de ilk çocuğumdan edindiğim tecrübelerimi paylaşayım o zaman :) şimdi ben de o tecrübelerime göre alışveriş yapacağım.

eşyalardan başlayım önce; ben park yatak kullandım. kraft calipso idi markası. yatak iyiydi. 3,5 yaşına kadar onda yattı hala sağlam. en güzel yanı katlanıp kaldırılabilmesi. şimdi 2. için de kullanıcam kısmetse. ilk 6 ay falan ciddi bi uyku problemimiz olmuştu. battaniyede sallamak, pusette sallamak, evin içinde bebek arabasında uyutmaya çalışmak, gece yarısı arabada şehir turu yapmak, evin içine çingene salıncağı kurmak gibi pek çok yol denedik. ebebekten hamak almıştık o biraz kurtardı beni. yani diyeceğim o ki ilk etapta yatak için park yatak mantıklı oluyor. sonrası bebeğe kalmış kesinlikle o ne isterse o :) biz oda yapmamıştık başta. bana gereksiz de geliyor ayrıca. 4 çekmeceli şifonyer almıştım. ihtiyaçlarımı karşıladı açıkçası.

bebek arabası bence kesinlikle baston olmalı. hafiflik ve pratiklik açısından. onun tek dez avantajı doğumdan itibaren kullanılamıyor. ben hemen gezmeye başlıcam atıcam arabasına her yere giderim diyenler için tam yatabilen bi model olmalı.

travel sistem bebek arabası almayacaksanız puset de gerekli. ben kanguru/sling kullanmadım ama bu sefer istiyorum.

reflü yastığım vardı ebebekten almıştım. reflüsü yoktu oğlumun ama yatırmak açısından çok memnun kaldım. herkese tavsiye ederim. yanlarında cırt cırtlı iki küçük yastığı var. yan yatırdığınızda destekliyor. bence alınması gereken ürünlerden.

göğüs pompasına gelince bence doğumdan sonra gidişata göre davranılmalı. ben işe dönünceye kadar kullanmadım hiç. gerek olmadı yani. işe başlayınca kuzenimde ödünç aldım. medela kullandım. çok iyiydi.

küvet kova vs bu tür eşyalara aşırı paralar vermek gereksiz bence. oğlumda kullandığım küvete ben sonra balkona domates ektiğim için şimdi bir küvet almam gerekecek :) açıkçası bime/a101 e geliyor bazen şeffaf falan onlardan alıcam. banyo filesi de şimdi destekli olanlar çıkmış onlardan almayı istiyorum. benim zamanımda yoktu. normal file almıştım. çocuğu koyunca çöküyordu bi anlamı olmamıştı.

çöp kovasını, emzirme minderini son derece gereksiz buluyorum. burun aspiratörüne ihtiyaç duymamıştım bilemiyorum. şimdi de almam muhtemelen. bunun dışında bebek telsizi, kamerası, banyo için termometre, oda için termometre bunlar da fuzuli geliyor. gerek olursa sonradan alınabilir.

kıyafet olarak da bi tane 10 lu hastane çıkışı yeterli. kalan kıyafetlerini 3 lü 5 li set, 2 li alt üst takım, tulum şeklinde tamamlarsınız. bence 0-3 ay alınmalı kıyafetler. bende hiç giydirmeden kalan çok kıyafet oldu. bebeğim iriydi çünkü. tulumlar patiksiz olmalı kesinlikle. battaniye benim zamanımda müslinler yoktu. şimdi alıcam ama. penye battaniye ve pazen battaniye çok kullanışlı olmuştu. özellikle uyuturken sarıyodum. örgü 1 ya da 2 yeter bence. ağız mendili de bol olsun. çok sık yıkanıyor yedekli olmasında fayda var.

şampuanını chicco almıştım. alerji yapmıştı. sebamede geçip uzun zaman onu kullandım. şimdi sebamed alıcam. bu tip ürünleri küçük boylardan alıp denemek lazım. bebek bezi çok stoklamaya gerek yok. büyüme durumuna göre alınabilir. ben ıslak mendili sadece dışardayken kullandım. evde altını silmek için ebebekteki kare pamuklardan almıştım. çok memnun kaldım. şimdi onlardan stoklayabilirim kampanya dönemlerinde :)

emzik karşıtıydım ilk başta. sonra emzik yerine beni kullanınca bebe emzik denemeye başladım ama bir emzik koleksiyonu oldu evde. ne verdiysek almadı. o yüzden bu sefer hastane çantama emzik koyucam :) biberon konusunda henüz kararsızım.

herkese mutlu doğumlar, huzurlu lohusalıklar, gazsız bebekler diliyorum :)

Canım bende senin gibi düşündüm ama inan çok pişmanım şu Montessoriler var acayip güzel ve kullanışlı bence çocuk büyüyüp seçecek yaşa yelinceye kadar gereksiz

Siz tecrübelisiniz puset hangi marka düşünüyorsunuz ben de güzel bir baston düşünüyorum ayrıca puset de alacağım o yüzden, kafamda deli sorular

Bu ve türleri gibi kullanan varmı varsa memnuniyet nasıl

Eklentiler

• EC9AD0C4-5F89-4B46-BA5F-4700CF8AD7CD.jpeg
    70,8 KB · Görüntüleme: 114
Görüntülü kamera
ben 2 çocuğumun da uyku duzenlerini ona borçluyum verdigin parayı dibine kadar hakediyor , cocuk daha gık demeden , sağından soluna dönse yaninda bitiveriyorsun, dolayisiyla ağlama evresine geçemeden pışpışladigin için ayilmiyor ve uykusu bolunmuyor.

atesolcer
citcitli body
alt değiştirme ortusu
bolca ağız bezi
bez stoklamayın bence, bebek büyüdükçe bezler elde kalıyor..

Canım sezaryen de pijama daha kullanışlı olur bence, doktor dikislerine bakarken daha rahat açarsın. Normal doğumda tam tersi, kontrolde pijamayı çıkartmak zor olur o yüzden gecelik daha mantıklı gibi.

Bu gunde 4-6 kez kullanlmali yazyor. Ne zamna kadar boyle? Cok degl mi? Zaten kullanimi da zor gbi gozkuyor..bu beni urkuten kismlardan
Ben burnu tikandikca kullanıyorum eğer hasta olursa günde en fazla 3 kez kullandım o da her buruna 1 er damla en fazla 2 damla halinde gereksiz yere kullanmayada gerek yok bence bebeği rahatsız ediyor yaparken ağlıyor o yüzden

5 aylık hamileyim daha bir çöp almadım sabırla biraz daha zaman geçsin diye bekliyorum. Bu sayfayı da takip edeceğim teşekkürler.

5 aylık hamileyim daha bir çöp almadım sabırla biraz daha zaman geçsin diye bekliyorum. Bu sayfayı da takip edeceğim teşekkürler.
Ben de almalara başlamadım. Başlayınca daha aktif olur burası. Çok güzel öneriler geldi önceki sayfaları da okumanızı tavsiye ederim.

Sağlıkla gelsin öncelikle. kesinlikle bebek taşıma şalı (sling diye mi yazılıyodu hatırlayamadım), kanguru almanı öneririm. 4 aylık olana kadar slingle sonra da 10 aylık olana kadar kanguruda taşıdım. Bebek arabamız travel sistemdi. Çok ağır hantaldı. Kapanınca da öyle küçük olmuyor yine kocaman bi şey. Onun için kapanınca çok yer kalamayan, çok da ağır olmayan bi şey almanızı öneririm. İlk başlarda bebek arabasına alışamamıştım. Sanki bebeğimi koruyamıcak gibi hissediyodum. Hamileyken de karnımı tutunca güvende hissederdim. Doğduktan sonra kendime bağlayınca aynı şekilde güvende hissettim. Doğumunuz ne zaman bilmiyorum. Kanguruyu yaz sıcakları başladığı için bırakmıştım. Yazın kullanılmıyor maalesef siz sıcak, çocuk sıcak, çok terletiyor. Onun dışında reflü yatağını öneririm. 7 ay gece gündüz reflü yatağında yatırdım. Bol bol ağız mendili alın derim. Bizimkinin ilk yıl ağız suyu o kadar aktı ki. Üstünü değiştirirdim 2 dk sonra bi bakardım haydee ıslanmış önü örümcek/yürüteç kesinlikle önermiyorum. Etrafımda çocuğu kaza geçiren çık fazla insan var Allah korusun. Onun yerine ilk adım arabaları var. Hem önünde oyuncakları var hem de arkasından tutunup kalkıyor, yürüyor vs daha sağlıklı. Kulakiçi ateş ölçer almanızı tavsiye ederim. Alından ölçenler çabuk bozuluyor ve çok da doğru ölmüyor açıkçası. (Bi arkadaşımın vardı alından ölçen, bozulmuş yüksek gösteriyormuş. Çocuğun ateşini ölçüyor yüksek çıkıyor. Hastaneye gidiyorlar, acilde beklerken başka bi aile diyo ki hemşire yok bizimkinin ateşini bi ölebilir misiniz? Neyse ölüyorlar, çocuğun ateşini 42 çıkınca kadın bayılmış) biz bir de kol altından ölçtüğümüz klasik ateş ölçeri bulunduruyoruz. Birinde yüksek çıkarsa, diğeri teyit amaçlı. Onun dışında burun aspiratör, serum suyu olmazsa olmaz :) yine ilerisi için ek gıdaya başladığında silikon mama önlükleri var onlar çok iyi oluyor. Önünde cebi oluyor bi de. Kullanınc yıka kaldır mis gibi. Vs vs konu çok uzun biraz daha düşünürsem daha çok şey çıkar:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…