Nişan Bayramlarda Geline Ne Alınır?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
yazılanları okuyunca hayretım şaştı..koçlar falan.. ılk kez dudum gerçekten.. cuma gunu kayınvalıdemle bayramlık almak için bana alışverişe çıkacaz.gerek yok düşünmenız yeterli dedım ama olsun bız alamk istiyoruz dedıler.. hayırlısı bakalım..

geçen bayram alınmamıştı bişi görüşmedik zaten. bu bayram alındı.elbise ve ayakkabı aldı.ama onu nikahta da giyicem biraz da o sebeble aldık. nişanlım da bana baharlık bi mont almış ve kolye almış

gecen bayram aradı kayınpederim biz sana bir sey almak istiyoruz bir seye ihtiyacın var mı dedi, ben de yok dedim , gercekten de yok. zaten hediye ihtiyactan alınmaz ya. sonra nisanlım aradı biz eninde sonunda bir sey alıcaz bari istedigin bir sey olsun dedi , ee ben de o zaman öyle günlük bir saat beraber bakarız ama dedim sen alma, o da arada kaynadı gitti alınamadım , diger bayram geldi bile :) kurbanlık koc yollucaz siz kurban kesiyor musunuz dedi, dedim biz kesmiyoruz, bagıs yapar cunku benim ailem genelde, o da öyle kaynadı gitti :)

koçbılezık ve elbıse adetlerini bılıyorum.ama adet dıye her adeti yerıne getırmye kalksak borctan belımızı doğrultamayız:) bızım aılleer ıyı anlasıyo cok sukur o dıo sızde napılır bu bu yapılır bızdede şuşu yapılır amaaann bız bunu bunu yapalım yeter dıolar:) önceden hep kendılerı kıyafet alıp yollarlardı uzaktayız bız e ben begenmıom bunları dedım sız bana nolur bısey almayın:)) beraber gıder alırız dıom artık öle yapıoz gercı sunu al bunu al dıolar ıhtıyacım yoksa aman amanda gözum kalmadıysa aldırmıyorum bısey.zaafım spor ayakkabısı:)) bunun dısında anneye takılan bı besıbıyerde yazmıs bı arkadas ona da bazı yerlerde sut hakkı denıyor.anne kızını emzırdıgı ıcın erkek tarafı anneye ıstedıgı bırseı alırmıs.bızımkıler de dıo annen ne ıster bende dıom o bısey ıstemez:)şimdı bayramda gelcekler mesela neler aldık neler almadık yazarım ok:))

Ramazan bayramında bi takım aldım etek gömlek ve ceket :)bunları giydim...
Kurban bayramında da yine kıyafet alıncak :):):)
Ama arkadaşın dediği gibi önemli olan mutlu olmak, çevredeki insanlar hep ortalığı karıştırırlar:)

[canım bız daha ıkı gun once cıktık alısverıse vallaha gonulsuz cıkmıstım ıstemıyordum bıse cunku kıyafetım vardı...Neyse kayınvalıdemı kırmayıp cıktım alısverıse ıkı takım aldı kendısı bende bıse demedım demekkı ıcınden gelıyorkı alıyor dedım kılık kıyafet degıl hıc bırse vallahı onemlı olan agz tadın huzurun

benm kayınvalidem bana takım aldı etek ceket içine 2 tane tamamlamak acısından bluz gibi bişey aldı saolsun istemiom dedim ama olsund edi kurbanlık istermisiniz dei bizde zaten baka yerde kestirdiğimizden yok saolun dedim gerek yok dedim oda ok. dedi bakalım bayramda bilezik gibi bşey gelecekmi pek sanmıom hatta hiç sanmıom gecen bayramdada hiç bişey gerirmedi bundada beklemiom zaten :))) artık koymuyo :)) saolsun yine takım aldı yaa bu arada bana herhangi bişey demedi o aldıgı takımla birlikte nişanda takılanları takmam gerekiomu yaa bi set iki bilezik aldı ben olmazsa sadece bilezikleri takem diorum siz ne yapıonuz kıslarr

ben hıç klasık gıynen bırısı deılım esorfmanlarla dısarı cıkarım genelde topuklu ayakkabı da gıymem.gıymek ısterım ama gıyemem yanı.kayınvalıdem hıc bısı demez artık gelın oldun sunları gıyme felan demez bsey alıyosa benım zevkıme göre alır.genelde spor ayakkabısı olur:))takı takmayıda hıc sevmem zaten uzakta oldugumdan takıp takmadıgımı görmez ama tak da demez.nişanda takılanlar o gece cıktı kutulandı evde duruyo :)) bence ıcınden nasıl gelıyosa öle yap takmayı sevıyosan tak.eger sevmıyosanda kayınvalıdenlerle zaman gecırırken takarsın hanı onlara gderken onların akrabalarına gıderken takman ıyı olur.cunku eskı ınsanlar aaa gelıne bak ellerı kolları boştu hıcmı bıse takılmamıs dıe laf ederler:)))

1 sene 3 aydır nişanlıyım, totalde 3 bayram yaşadık bu 4. olucak kaydirigubbakcemile3

ramazan bayramlarında kıyafet yada altın alınırmış, kurbanlarda da koç kesilirmiş.. ancak biz uygulamıoruz bunları, yani nişanımızda öle oldu adetli bişe yapmadık kimin imkanı neye yetiosa onu yaptık..

bayramlardada böle yapıoruz.. ben adet töre die yapılmasından ziyade gönülden geldiği için yapılmasını isterim bişelerin.. daha kıymetli benim için a.s

ben hıç klasık gıynen bırısı deılım esorfmanlarla dısarı cıkarım genelde topuklu ayakkabı da gıymem.gıymek ısterım ama gıyemem yanı.kayınvalıdem hıc bısı demez artık gelın oldun sunları gıyme felan demez bsey alıyosa benım zevkıme göre alır.genelde spor ayakkabısı olur:))takı takmayıda hıc sevmem zaten uzakta oldugumdan takıp takmadıgımı görmez ama tak da demez.nişanda takılanlar o gece cıktı kutulandı evde duruyo :)) bence ıcınden nasıl gelıyosa öle yap takmayı sevıyosan tak.eger sevmıyosanda kayınvalıdenlerle zaman gecırırken takarsın hanı onlara gderken onların akrabalarına gıderken takman ıyı olur.cunku eskı ınsanlar aaa gelıne bak ellerı kolları boştu hıcmı bıse takılmamıs dıe laf ederler:)))

bende genelde spor giyinirim ilk kez takım aldım onuda yeri gelirse giyerim özel şeylerde, biraz olması lazım bööle şeylerin kıyafetimin, ama ben altın gibi şeyleri takmayı sevmiomm ondan takmıyacagım büyük ihtimalle yaa ramazandada takmamaılstım değişen bişey olmaz yani :)

ben de altın takı sevmiyorum oyüzden bilezik vs takmıyorum ama nişanlım bana çok şık ve zarif bi kolye aldı günlük kullanılabilecek. hiç altın takmadım 25 yıldır ama buna bayıldım ince bişi. böylece aldıkları şeyleri hep bi kenara atmamış oldum annesinin içinde kalmamış oluyo. bu bayramda zorla alışverişe çıkardılar ben istemedim bişi ama gelinimizsin alıcaz deyip durdular. 1 etek 1 elbise 1 gömlek 1de bluz aldılar.tabi bende nişanlıma bir pantolon ve güzel bir gömlek aldım.

valla 3 yıl nişanlı kalmıştım, hiçbirşey alınmamıştı bana bayramlarda, aklıma da gelemdi hiç bana niye şunu bunu almadılar diye:sm_confused:

Ben sadece kurban bayramında kıza koç alınır diye biliyorum
ama onu da isteyenler yapıyor, imkana göre
bir de koçun boynuzlarına bilezik takıyorlar
elbise falan hiç duymadım ben

Daha nişanlı falan değilim, ama
nişanlanınca kurban bayramında koç gelmesini çok istiyorum
elbisede falan gözüm yok nedense yerimseniben

ben de tam bır sene nısanlı kaldım ,iki bayram yasadım ,sadece esımle bırbırımıze kıyafet aldık ..

kurban bayramı ıcın de ıstemedık bırsey ,normalde koyun alınıp boynuzlarına da altın takılırmış ..

oooo bedavaya gıttım ben cokkk :nazar:

nişanlının maddi durumuna göre değişir herhalde, bu devirde millet kendine kurban alamıyo ki geline alsın

benim kayınvalidemler bu konuda cok anlayışlılardır.ramazan bayramında beraber çıkmıştık üzerime biişeyler almaya.hepsini ben beğendim.bu bayramdada nişanlımla çıktım aldım yine ben beğendim.ayrıca bu bayram onlara gidincede altın künye almışlar onu takıcaklar.

Adetmiş alınması gerekir.Bende öyle düşünmüştüm ama kayınvalidem bilmediği için almamış..Yani aldı elime verdi ama iç giyim vardı sadece...
Bizimkilerde şaşırdılar..Aslında aynı memleketi bırakın aynı köylüyüz...İlginç değil mi..

X