Nişan Bayramlarda Geline Ne Alınır?

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi
bana da harclık verildi. kıyafet almayı teklıf ettiler istemedim ama harclıkla da kapadılar:KK70:

bayramlık alınır kıyafet falan gibi
Bizim geline almıştık biz bayramda oradan hatırldım da
kimse bana almadı bak bunuda hatırladım:roflol:

Arkadaslar aranızda erzurumlu olan var mı bana bi alyans aldılar 1 yıl oldu daha da hiiiiiiiiiiiç bir sey görmedim. Ben daha cok hediye alıyorum onlara. Kendimi hiç gelin gibi hissetmiorum. Ailem de sıkıntı yapıyo bu durumu arada kaldım :KK43: Ağızla da istenmez ki yapılması gerekenler. Ben isteyemem kırılmasınlar die ödüm kopuyo kayınvalidemlerden. Sizce ne yapmalıyım.

aaaaa ne alınır ki geline???? hiçbirşey kızlar hiçbirşey. hayır kendimden biliyorum. kocaman bir hiççç...

Arkadaslar aranızda erzurumlu olan var mı bana bi alyans aldılar 1 yıl oldu daha da hiiiiiiiiiiiç bir sey görmedim. Ben daha cok hediye alıyorum onlara. Kendimi hiç gelin gibi hissetmiorum. Ailem de sıkıntı yapıyo bu durumu arada kaldım :KK43: Ağızla da istenmez ki yapılması gerekenler. Ben isteyemem kırılmasınlar die ödüm kopuyo kayınvalidemlerden. Sizce ne yapmalıyım.

sen birşeyler alıyorken onlar birşey almıyor ve istemdışı sende birşey bekliyor isen, katıl bizim gruba :lepi: alma sende birşey. boşuna da sıkma canını.

valla gelinleri kışkırtmak gibi olmasın ama ben bu konularda biraz yırttığımdır valla. benim nişan çok acele oldu. nişandan sonra öğrendim adetleri kız kardeşlerime ve kızlarıma bu yöntemi uyguluycam ki eskilerimiz böyle yaparmış.

ne kadar istemem de dense gerçektende kaynananın gelinine birşey getirmesi bekleniliyor. kendimden biliyorum. ben bu istemedir yok adetlerdir yok ıvır zıvır gelenek göreneklerdir hiç anlamazdım ki ilgimi de çekmezdi. ne çeyiz olayını anlamışımdır bunca zaman ne de kızların dantel merakını yıllarca okudum ve sonra ,iş hayatına girdim.

ee gün gelip çattı. ki kimsede birşey sormadı uyanıklar bişeyden anlamadığımızıda anladılar sanırım. neyse, acemiliğimize geldi. öyle şekersiz çikolatasız bayram ziyaretine geldiler. işte hakettik canım bizde bizim adetlerimiz bunlar bunlar diyecektik baştan. annem birşey demedi yok efendim neymiş onlar soracaklarmış adetleriniz nelerdir. diye ah anne ah...

neyse, bundan sonra kız tarafları için görüşmeyi bizzat ben yapıcam anneme birşey bırakmıycam akıllandım valla.

isteme günü adetleri söyleyeceğim. bayramda kıza bu alınır nişanda bu sözde bu diye liste vericem valla. gelinlerine alacaklar sonuçta bize birşey vermeyecekler.

bohça bile isteyeceğim ben o konuda çok salaklık yaptım valla nişan bohçası çok güzel birşeymiş nişanlandırktan 5 ay sonra öğrendim o bohçayı bana bohça bile getirmediler düşünün artık.

size tavsiyem siz hiç karışmayın bu duruma annenizle konuşun onlar halletsin. adetleriniz neler ise karşı tarafla konuşulsun.

ama ben onların hiçbirşeyini istemem ister getirsinler ister getirmesinler yıllar sonra bile bu konular açıldığında içim cız etmeyecek diyorsanız eğer. hiç kafanızı bunlarla bulandırmayın derim ben.

canım öyle diyorsun ama mutlaka yansıtuyoruz :KK43: çok seviyorum ben uzun bir beraberlikten sonra hep hayalini kurduğumuz yerdeyiz ama ailesiyle olmuyor..annesi sonuçta..aileme saygı duymuyorlar cok basit davranıyor..sanki olmasın diye uğrasırsında elinden geleni yaparsın ya öyleee..kız bırakmıyor bari ailesi bıraksın der gibii yapıyor...mafoldumben

canım sen hiç aralarına girme ailene basit davranıyorlarsa ailende onlara basit davransınlar. koca koca insanlar sen aileni savunamazsın ki arayı toparlayayım diye sen ve ilişkin yıpranır. benim tavsiyem ailene söyle nasıl davranmak istiyorlarsa öyle davransınlar senden çekinerek onların tüm hava atmalarını yutmasınlar. ailen onları umursamazsa o zaman kıymetli olursun emin ol.
oldu onlarda senin canını sıkalarsa söyledikleri bi kulağından girsin diğerinden çıksın en etkili yol denenmiştir. içinden şarkı söyle. sositosositosositososito (denenmiş bi yöntemdir.)

birde bütün gelinlere ve gelin adaylarına bi tavsiye asla ama asla evinizin içinde ne onun ailesinden nede sizin ailenizden bahsedin. çünkü ailelerle ilgili ne zaman bi konu açılsa sonucu tartışmayla sonuçlanıyor. heleki sizin evinizde bu tarz konuları açıp tartışmanız çok normal olur. rahatsız olduğunuz konular varsa çıkın dışarıda konuşun. evinizde bu konuları konuşmak her iki tarafında rahat ortamda olduklarından dolayı çok kolay bi tartışma oluşur. olabildiğince evinizde aile konularını açmayın.

ve asla ailelerinden dolayı tartışmayın. sizi tartışma noktasına getiriyorlarsa eğer, sizin tartışmış olmanız onların çok hoşuna gider. bu zevki onlara yaşatmayın. kocanızla nişanlınızla mümkün olduğunca ailelerle ilgili tartışmaya girmeyin. (minik bi arkadaş tavsiyesi)sengözlerimebaksanab

Ben bu yil evlendim...Ramazan Bayrami ilk birlikte gecirdigimiz Bayram´di ve kayinvalidem bana ince bir altin kolye almisti...Kurban Bayramin´da kücük altin almis bana..!

Allah razi olsun!

canım basit davranıyorlar dediğim her bir seyden haberleri var aslında ama bilmemezliğe getiriyorlar..eli boş geliyorlar.bana hiç bir sey yok..yaabize göre değiller muhabbetleri hep para.. yok tan başlka birseyi yok kaynananın !! ama oğulları 1 tane yaa :KK43: çok sewiyorum..yawrum arada olan bize oluyor..kesinlikle kawgamız yoktur ama hep annesi ailesi yüzünden kırıyoruz birbirimizi..nişanlanınca iyice gecimsiz olduk..ailem bişwey yapamam diyor..ama gercekten gelin gibi hissettirmiyorlar yaa..ailemde çok kızıyor hepsine..kız ewinde konuşulmıcak seyleri konuşuyorlar!! inan bizi bıraksalar 4 4 lük geçiniyoruz ama araya aile girmeyegörsün..o bize geldiği zaman ailem delidivane oluyor ben gidince komsu kızı ... hiç mi görmüyor annemi..tabi bakçaklar diyo..bide iç güveysi alalım oğlunu !!! yaa sinir oluyorm ama böyle de ailesini sevmessem yürümemez diye düşünüyorum :gitme:

aynen benim kaynanamı anlatıyorsun canım. ailenle anlaşamıyorlar mı sürekli gitmeyin onlara onlar gelmek istediğinde ise sürekli mazeret uydurun.

ailenle pek bi araya gelmesinler. biliyorum beim de ailem demişti bu ne böyle diye bunlar daha oturmasını kalkmasını nerede ne konuşulur bilmiyorlar bunlar ne biçim aile diye bana çıkışıyorlardı. dedim anne ailesinden banane ben oğlunu sevdim. ama eğer de oğullarıyla ilgili bi sıkıntınız olursa size karşı bi saygısızlığı olursa konunun rengi değişir. o sebeple onlar cahil insanlar pek önemsemeyin dediklerini kaale almayın dedim. bize bayramda geldiler ya normalde bizimde gitmemiz gerekiyordu biz gitmedik.

bu şekilde mevzuyu hallet. ailenle de konuş canım bence onlardan bahsetmesinler. bahsetselerde sana şikayet etmesinler kaynananları ne sen nede nişanlın doğurdu.
bu durumun sizinle hiçbir ilgisi yok ailende bunu anlasın. nişanlını da ailesine göre asla sorgulamasınlar. onu oğulları gibi kabul etsinler. bak göreceksin. niişanlın ailenle ve seninle nasıl iyi anlaşacak. ve herşey yoluna girecek.

birde arkadaşlar hayatta sakın büyük konuşmayın.
benim en çok korktuğum ve etrafımda asla bulundurmadığım cahil ve kompleksli karakterli insanlardır. ve ne yazık ki kaynanamlardaki tüm ailene bu karakter fazlasıyla var.

hani sevmediğin ot burnunun dibinde bitermiş ya benimki de aynı mevzu.. o ot benim taaa burnumun tepesinde bitti...

Allahtan nişanlım la aramızda hallediyoruz bu bayramlık vs. :) kendi başına dünür benimki :))

sevmiyorum böyle aldırmayı ama annesine inat değil mi!! ewinşn erzağına kadar oğluna aldırrıyorr

canım sana özel mesajdan cevap verebilmem için sitede 50 mesaj yazmış olmam gerekiyormuş. istersen 50 mesajıma kadar bekle istersen. msn adresini yaz bana özel den ya da dur ben bi siteyi inceleyeyim. önüme gelen konuya yorum yazim bari :KK70:

adet olayları beni kasıyo zaten bohça olayı bile benim için faciaydı kayınvalideye kalsa bütün sülaleye hazırlicaktı benim..neyseki son anda dedik sadece gelinle damada yapılsın..
ben zenginlik yada fakirlikten bahsetmiyorm buarada sadece klasik adet yolları bna çok ters belkide öle yetişmediğim içindir bilemiyorum :S

sana katılıyorum canım ya, koç nedir yanikafamçokkarıştı

X