bayramda kocasının elini öpen var mı?

El öpmenin dinimizdeki yeri bayramlarda eşlerin elinin öpülmesinin dinen uygunluğu?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Bir kadınıngerek bayramlarda gerekse diğer zamanlarda eşinin elini öpmesi caizdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

tanımıyorum kendilerini.....:kahve:

Ben hayatım boyunca babamın elini öpmedim..
Hiç müsade etmedi,hemen sarılır..:1hug:
Annemin elini öpmüşümdür bayramlarda..
Bu yüzden bir erkeğin elini öpmek çok tuhaf gelmişti kayınpederim olunca..kaydirigubbakcemile3kaydirigubbakcemile3
Eşim bana hiç teklif etmedi nedense..
Anca eşimin kendisinden 10 ay küçük olan görümcem elini öper,harçlığını alır..kaydirigubbakcemile2

he bende harclik isterdim kocisden ne verir diye iki kurus verir cocuklarada daha cok verir elinde olursa :roflol:

Hayir elini öpmüyorum.Onun kültüründe el öpmek yok.Ama o saygisindan sevgisinden dolayi benim anne ve babamin elini öper.

Bizde "el öpme gelenegi" Saman inancindan kalmadir.
Eski samanist Türkler ki bugün hala Altay Türklerinde bu gelenek devam eder. El öpmeyi su sebebten yaparlar. Samanizimde , Bir insan kendindeki pozitif enerjiyi karsi tarafa vermek icin yada karsi taraftaki pozitif enerjiyi almak icin, El öpmek yada el SIKISIP yanak yanaga dokunarak temas kurmak icin ortaya cikmistir .Samanistler bu sekilde pozitif enerjiyi alip verdiklerine inanirlarmis.
Daha sonra Samanizim bitmeye yüz tutgunda bu el öpme olayi Hürmet bazinda sekil degistirmistir !
Türkler arasinda ki Islama baktiginiz zaman ve incelediginizde Samanizimin hala devam ettigini görmüs olursunuz ama sekil ve isim olarak degismistir bu sadece !
ha buna simdi bizim xxxx karsi cikacak ama hicte umrumda degil ! ben inceledigim din tarihini bilirim sadece.
Mesela bizdee bir insan ölünce 7 gecesi 40 gecesi 52 gecesi mevlüt okunur degilmi ? oysaki müsliman olan arablar bunu asla yapmaz ama biz yapariz cünki bu bize samanizimden kalmadir !Türkler islama gecis dönemini öyle yanlis anlatilgidi gibi kolay yapmamistir. Islama gectiklerinde ise kendi öz inanaclari olan Göktanri inanci samanizime en yakin olan yoldan gecmistir !
Türkler bütün dinler ortaya cikmadan öncede bir Yaraticinin olduguna hep inanmislardir bu yüzdendir ki Türklere GÖKTÜRKLER denilmistir !
Yani arkadasim anliyacagin bugün Türkler arasinda yasanan islamin icinde samanizimin gelenkeleri katilmistir !

alıntıdır..

not: bazı kelimeleri xxxx diye değiştirdim..

Gelenegi, mirası, zenginligi temsil eden büyüklerin takdir edilmesi, bas tacı edilmesinin bir yoludur el öpmek.
Öpülen elin alna götürülmesi atanin,büyügün,sözün,gelenegin,mirasin,yasanmisligin yüceltilmesi,kiymetlendirilmesinin bir ifadesir.
Büyüklerin elini öpmek bir mirasi elden ele ulastirmaktir.Bir sözün elden ele,nesilden nesile tasinacagini,yere düsmeyecegini göstermektir.

alıntıdır

İLK ÖNCE BAYRAMLIĞIMI GİYERİM:sm_cool:
SONRA KOCİŞİMİN ELİNİ ÖPERİİİİİİİİM:asigim:
SONRADA BAYRAM HARÇLIĞIMI İSTERİM:asigim::icecream::nazar:

Eşim bana her bayram takılır:benneyaptımki

Öp bakiyim elimi, ben senin büyüğünüm der..kaydirigubbakcemile3

Doğru ama eşim benden 9 yaş büyükkaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

sevgiden dolayı öpebilirim içimden gelerek amaa önce elini sonra yanagını fln öle gider :))

birkaç kere annem babamın elini (bayramda) öpmüştü de çok şaşırmıştım.
ben eşimin elini bayramda hiç öpmedim,gerek yok bence.
bana göre yaşlıların eli öpülür(el öpmekten anladığım o.).

ben eşimin elini öpmem, ama öpenleri de garipsemem hiç, çünkü anneciğim babacığımın elini öper her bayramda.

öperim sonrada harçlığımı almak için avucumu açarım:))

Elini öpmem,ama ennem öper babamın elini.Ben kocişimi yanaklarından öperim.

evli degilim ama evlenirsem kesin yaparim, annemde yapiyordu yengem vs ailede bir kac kisi karic herkes yapar bunun üstünlükle alakasi yok

öpmedim, öpmemde.eşimin elini öpmek bana yanlış geliyor.annen babamın elini öpüyor nedense annemin öpmesini garip karşılamıyorum.eşimi elinden öpene kadarŞenizöperim:1rolleyes:

Ben öpmedim...annemde öpmez...ben dudagindan öperim... sirf elini öpüp ne yapayim...nikahi bende yaaf...:eek:

eşimin ailesinde el öpme var
ben babamın elini bile öpmem saygı bu demeık değildir bana göre
sarılıp yanağından öperek bayram kutlamayı seviyorum ben
o kadar resmiyete gerek yok yani aileler arasında,
eşimin ailesinde el öpmek şart olduğu için öpmiyorum eşimin elini :1closedeyes:
ama ailesi yokken elini de öperim ayağını da :asigim:

ben evlı degılım ama ben de opmem. baska opecek yer mı yok:asigim::roflol:zaten bızde yok boyle bı adet. hıc kımsede gormedım ama peki bu saygıdan dıyorsak. kadın kocasından yasca buyukse bu sefer de erkek karısının elını opsunsırnaşık şey

kız meslek bizim evde kalmış hatunlar için kullandıgımız daha doğrusu kadın dayanışması olarak deyimselleştirdiğimiz bir cümle desemmm çok uzun olduuuuuuuuuuuuuuuu

X