bayramda kocasının elini öpen var mı?

öperim aşkitomun elini ne olucekki kaydirigubbakcemile3:asigim:

Kocamin elini öperim tabi ne olacak sanki birde harcligimi isterim biz her bayram bayramliklarimizi giyip büyükten kücüge ellerimizi öperiz büyüklerimizden böyle gördük bu gelenegin hep sürmesini istiyorum ne sayin geleneklerimiz var degilmi arkadaslar.

Eşimin elini öpmüyorum yani ne bileyim saygısızlıkdan değil birbirimizi tebrik ederiz sarılırır öpüşürüz....

Memnuniyetle öperim ve çocuklarıma da bu konuda örnek olurum.Zaten bayram sabahı namazdan sonra büyüklerimizin evinde toplanırız ve neşe içinde el öper,bayramlaşırız.Anne, baba, kardeşler ,eşleri ve çocuklar herkes ayakta,büyük bir coşku yaşanır o an..Geleneklerimizi seviyorum ve devam ettirilmesinden yanayım..:KK66:

herkezin dünya görüşü yetiştirilme tarzı büyüdügü çevre farklıdır ve davranışlarda buna göre şekil alır.bizde değil eş dedeler bile el öptürmez bunu saygı göstergesi saymaz.ama kimi aile yapısında da bu saygıının göstergesi oalrak algılanabilir.benim kişisel görüşüm bu davranışın benim kişiliğimi hiçe sayıp eş hegomanyasını kabul etmektir...bir başkasına görede saygı sevgidir....isteyen öper isteyen öpmez.ben katiyen öpmem ve böyle bir istegide tartışma nedeni sayarım

eşimin elini öpsem de öpmesem de hegamonyası kabul edilen kişi "benim" bizim evde...:nazar:

bir de neden önce tesell, sonra dayak yediğimi anlamadım-tatlicadiarzu-:roflol:

eşim olsun bende opmem(gerçi erkek arkadaşimla benimde aramda geçti bolye bi muhabbet ama:)), ben ona hep sevgiyle yaklaşmak isterim elini opmeyeşim de sevmediğim anlamına gelmezz..
bizde de coğu buyuğumuz amcalar teyzeler pek opturmez anca dedeler babanneler opturuo.sevgiyle sarılmak bana daha hoş ve içten gelio..

ilkel ve çağdışı otorite kabullendirmek olarak görüyorum bu isteği ve davranışı.
kadının kimlik olarak erkeğin himayesinde güdülendirilmesi
ve kadının benliğinin bu şekilde denetlenemsi olarak kabule diyorum.

fazla feminist görüyorum ben de düşünceyi.:1closedeyes:
ben evli değilim evlendiğimde bende gidip de öpmem kocamın elini
onu öprerek bayramlaşırım..ama isterse öperim ne olacak

bayram günleri bizim evde hepimiz sırayla babamın elini öperiz
babam anneme de elini uzatır şaka yoluyla da olsa ..
annem de öper..

gocunulacak bi tarafı yok bu durumun..
sene 2008 ve sanmıyorum ki kimsenin eşi gel elimi öp diye diretsin
ve bunu güç gösterisi olarak kabul etsin..
çok nadir ve küçük örnekleri vardır ancak ..

bu kadar abartılmaması gerek bence:1closedeyes:

SÜPER YA BACIMM YAŞASIN KIZ MESLEKK:teselli::mymeka:

hımm, eğer meslek sahibi olmamı kastediyorsanız şöyle diyeyim..Ben şu an kendi işimi yapıyorum ve sadece 1 -2 aydır çalışıyorum.O da bazı günler şu anki şartlarımdan dolayı yarım gün..Bunun öncesinde nerdeyse 1 yıldır çalışmıyordum zaten..Şehir değiştirdim ,hemen kendime iş açmaya durumum müsait değildi,evlendim ..Çalışmıyor olsam da eşimin yanında ezilecek değilim ,eşim de benim çalışmıyor oluşumu kullanıp beni ezmeye kalkacak biri değil..ben çalışan kadın ezilmez anlayışına hiç katılmıyorum..Çünkü çok iyi mesleği olup çok iyi para kazanıp ta eşinden hem dayak hem de şiddet gören kadınlar olduğunu biliyorum...Bu tamamen hem erkeğin hem de kadının karakteri,egoları ve değer yargıları ile alakalı bir durum...:kahve:

ancak kadının ister çalışsın ister çalışmasın bir altınbileziği olmasının gerektiğini savunuyorum...:nazar:

ben de öpüyorum.kocam olduğu için değil benden büyük olduğu için.kaydirigubbakcemile3

nıye opeyımkı ne ayrıcalıgı varmıs.yanagı dudagı dururken.ayrıca el opme faslına sınır olurum.sacma bısey.karsımdakının ne ozellıgı varda opeyım.peygamberımız bıle elını opturmezmıs.gerı kalan ne oluyo..........

Bir kadınıngerek bayramlarda gerekse diğer zamanlarda eşinin elini öpmesi caizdir.

alinti.

nıye opeyımkı ne ayrıcalıgı varmıs.yanagı dudagı dururken.ayrıca el opme faslına sınır olurum.sacma bısey.karsımdakının ne ozellıgı varda opeyım.peygamberımız bıle elını opturmezmıs.gerı kalan ne oluyo..........

El öpüp alına götürmek dini bir olay değil,Türk geleneklerinden biridir...Büyüklerin eli öpülür...

demek ki o sitede yazanlara göre caiz, bana göre değil.......................

El öpmenin dinimizdeki yeri bayramlarda eşlerin elinin öpülmesinin dinen uygunluğu?

Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Bir kadınıngerek bayramlarda gerekse diğer zamanlarda eşinin elini öpmesi caizdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör

X