Bayram ziyareti sonrası rezillik kavga utanç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çünkü hayatlarında başka bir şey görmemişler. 100 sene önce nasıl yaşanıyorsa öyle yaşamaya devam etmek istiyorlar. Evlendiysen mecbur gideceksin diyor. Yoo kimse mecbur değil. Yazan kendisi mecbur sadece, öyle görmüş çünkü ve hiç niye istemediğim yere gidiyorum dememiş. Bi de eşim de benimkine gelmek zorunda diyor. Karşılıklı bu kadar baskı ile mutluysa kendi bileceği iş ama gelip de başkasına da bu mecburiyeti dayatması yanlış. Ve de komik yani, istemediğim hiçbir şeyi yapmıyorum kimse de neden demiyor çünkü ben de kimseye bir baskı kurmuyorum.

yahu sizin aklınız başınızda mı? kadını çöp poşedi gibi getirip annesinin evine bırakıyorlar. kadın da o defedildiği evine ve onu kedi yavrusu gibi ensesinden tutup sallamış kocasına geri dönüyor. siz de "sinin gibi giçli vi içtin insın" falan diyorsunuz? otuz yıl koma halinde falan mıydınız ki güçlü insan kavramını şaşırdınız?

Öncelikle hatanizin farkindasiniz bu da güzel aslında. Hani normalde birinin arabasıyla gittiginizde teklif edersiniz,onlar kabul eder veya etmez,etselerde hakları var. Etmeseler daha güzel. Yanlış yerde patlamissiniz gibi geldi bana. Birde kv gorumceme gidiyor bana gelmiyor diyorsunuz, e gelirse de ben ders çalışıyorum onunla ilgilenemem diye sorun cikaracaktiniz. Biraz daha rahat olun,salın gitsin. Gerçi öyle herşeyi salmak ta biz kadınlara göre değil ama bende artık salacam kafa daha rahat oluyor.aksi halde üzülen,yipranan ilk kişi biz oluyoruz sonra da onlar.gerek yok. Eve dondukten sonra durumlar nasıl ilerledi? Eğer eşiniz konuyu qcarsa sakince anlatın bize anlattiginiz gibi. Sonrasında da sürekli gündeme getirmeyin yani kırk defa özür dilemeyin konuyu kapatın ve gereksiz şeyler için kavga etmemeye calisin bı süre sonra unutulur. Millet neler neler yaşıyor da yine yüz yüze bakıyor.

Zorunlu hissetmesi ve buna körü körüne inanmasi ozellikle y neslinde hala var olmasi bana cok anormal geliyor. Hadi eskiler okumadi egitim alamadi falan... ama bizim nesil nasil boyle kalabiliyor
Nihan Kaya kitaplarını ücretsiz dağıtıp tüm toplumu baskılardan kurtarma isteğim var.

Evet maalesef aynen öyle. Isin kötüsü gerçekten isteyerek yapiyorsan da mesele :) bu bayram esimin ailesine gittik öbüründe benimkine gittik berikinde geri onunkilere gittik derken bu insanlar ne zaman gezip yaşayacak dünyayi kesfedecekler kültürlenecekler? Gezmeden bu mümkün degil.Yil olmus 2024 hala köyünden cikamayanlar var.

Nadir de olsa çevremizde duyuyorum adam çorumun sungurlusuna götürüyor karisini cocugunu tatil diye. Her bayram her tatil. Özel okulda okumus, hali vakti yerinde tipler bi de ha. Yani ne olur o cocuklar söyle guzel bir tatil yuzu gorseler. Karısı diyo mesela adam bi de kitap yazmis orda köy hayatiyla ilgili ahahahah birebir diyaloglarina dahil oldum. Niye hayal gücünü geliştirmiosun da sungurluda gecen bi hikaye yaziosun diyo kiz. Oglan da napalim kizim baska yer mi gördük diyo. Kiz da yüzüklerin efendisini yazan ortadunyaya mi gitti geldi sanki dedi ahahaha. Gene de bi köyünden çıkmıştır ama yaaa ortacagdan bi yerlere gitmistir. Hart diye de gelmez insanin aklina fiction :)

Velhasili kendi monoton hayatlarina cocuklari da hapsediyorlar, cocuk mutlu diye; ama bir sure sonra mutlu olamayacak o köy onlara yetmeyecek. Artik iki tıkla herkes her hayatin icinde. Instagram diye bisey var asagi kaydir imren imren dur :) kendin icin olmasa bile cocuklarin icin ilerici olmak zorundasın.

..
Kitap hikayesi komikmiş baya.

Hayatında her şeyi yapılması gerektiğini sandigi için yapan insanlardan tabi fikir almayacağım da en azından tek doğru gibi yazmalarını anlayamıyorum. Dünya üstünde istemediği şeyleri yapmayan ve karşıdakinden de böyle bir şey beklemeyen ve çok mutlu olan insanlar var. Sınava 5 kala köye gelin götürerek ya da çocuğu zorla akraba akraba gezdirerek aile bağlarını mi güçlü yapmaya çalışıyorlar bilemiyorum ama zoraki yaparken sadece ve sadece tahammül edilir. Eşimin sürekli tahammül ederek yaşamasını istemezdim. Kayinaile köyde mutluysa kendileri gidebilir, oğulları istiyorsa o da gider beraber vakit gecirirler. Ben hiç annemin Ay nolur damat gelsin damat gorcem diye tutturduğunu görmedim. Herkes kendi çocuğuyla uğraşsın

para mevzusunda haksiz gordum sizi neticede sizi getirip goturmusler katkida bulunmaniz lazim bundan rahatsiz bile olsaniz eve gidince konusmaniz daha iyi olurdu bunun disinda sizi baba evine goturmeleri kayinvalidenizin sizi sikayet etmesi cok sacma varsa bir sorun esinizle siz halledersiniz yaramazlik yapan cocugu ailesine sikayet eder gibi olmus bu

Yapan da egodan yapıyor o israri zaten. Biz davet ettik o nasi icabet etmez diye celalleniyorlar. Bayildiklarindan da degil. Al iste bu konuda da öyle. Bayiliyor gibi davranıp en ufak sürtmüşmede fisiyle iade etmeye goturdukleri mal muamelesi yapmislar. Şunların samimiyetine güvenip bi yerlere gitmek hata.

Velev ki annem babam yok hayatta degiller diyelim. Kime alip goturecekler beni geri? Baska bir merci akillarina gelmiyorsa anne babami da bunun için üzmüyor olmalari lazim.

Siz de haksizsiniz. Kv ve esiniz de haksiz. Baba evine gonderme olayina cok kiziyorum. Neden giden kadin oluyor, erkek gitsin evden. Baba evine birakmak da sanki bebegi bezleyip geri evine birakmak gibi geliyor bana. Gece gitmeseniz iyiymis ama olan olmus. Bence bari 2 gun icin gitmistik,4 güne cikinca ders calisamiyorum diye stres oldum ondan goz devirdim gibi bir sey uydurun. Esinize de sen diliyle degil ben diliyle uzüntünüzü dile getirin. Baska türlu zaten esinizle aranizi düzeltemezsiniz bence

Şimdi kendime göre yorumluyorum. Ortalama bir Türk ailesiyiz, İç Anadoluluyuz diyeyim hatta.
Birincisi sınava çalışan gelini ne annem ne ben bayramda köye gel diye darlamayız. El aleme hava atacağız diye gelinin geleceği ile oynamak çiğ bir hareket olur. 55 yaşındaki annem düşünür bu kadarını, benim dememe gerek kalmaz.
Hadi diyelim, bir şekilde oldu köye götürdük gelini. Ve göz devirme hareketini gördüm. Arabada olay çıkarıp de gelini babasının evine gönderecek kadar büyük olaylar silsilesi yaratmazdım.
Kardeşimin evliliğini patlatmak değilse niyetim, bunu o ortamda yapmam. Aklı başında hiçbir görümce de yapmaz bence, niyeti olay çıkarmak değilse tabi.
Sonrasında gelinin olmadığı bir ortamda bak anne, ısrar etme o gün böyle böyle oldu. Sonra gün gelir laflar karşılaşır, para yüzünden birbirimize gireriz, gerek yok derdim.
Ha konu sahibi, göz devirmek falan çocukça, yersiz bir hareket olmuş yaptığın. Ama bunun diyeti de babanın evine bırakılmak olmamalı.
Şu saatten sonra kocana da güvenme derim. Onca olay olurken size ne oluyor, karı benim karım, size mi soracağım baba evine bırakmayı falan diyememiş.
Kısacası kayın aile hiç olgun ve uzlaşmacı değil. Bugün olmasa yarın yine sizi baba evine gönderirlermiş zaten.

siz bence burada gitmesi gerekir diyenleri yanlış anladınız, toplumsal tespitler yapıyorsunuz o nedenle :)
konu sahibi gitmek istemiyorum dese ve gitmese kimse buna karışamaz ama KPSS gibi bahanelere sığınıyor. Sorun burada net olmaktan başlıyor aslında, net bir durusu olsa gitmek istemiyorum tatile gidelim ya da evde oturalım dese sorun yok ama bahaneler işte boyle anlaşmazlıklara yol acıyor. Zaten sizin bahsettiğiniz karakterde olsa konu sahibi annesinin evine bırakıldığında fıtı fıtı kocasına dönmez.

Hepimiz hayata bir kere geliyoruz, biz önemsemesek de anneannem önemser onu gidip görmemizi. Kimseyi kırmamak adına bayramdan önceki hafta bi gün aksam gideriz bayramlaşırız bayramda da tatile gideriz her sene. çalışan insanlar oldugumuz için anlayışla karsılanır. Hayatımda köyüme gitmedim, sevmem de eşim de gitmez ama köye gitmek isteyen insana da saygı duyarım. Bizim için bayram eşittir tatil demek ama bazıları için ailesiyle zaman geçirmek olabilir. He sen evlenirken tartıcaksın bunu, karsındaki insanla ortak bir paydada bulusamıyorsan o evlilik zaten yürümez.

Ee çocuk değil ki işte , bazen insanlar kafan dağılsın minvalinde yapıyor böyle şeyler arkadaş kafa dağıtacağım zaman değil gitmeyeyim dese sıkıntı değil. Zaten mesele gidip gitmemesi değil sadece göz devirmesi de değil sonrası , görümce öyle dedi de konu sahibi bacım sen ne dedin bağırdım demişsin gerisi yok , noldu ? Tüm gezi boyunca mı surat astın ?

Hanımefendi çoğumuz o bok kokulu köylerden geldik , dediklerinize dikkat edin . Olayın merkezinden kayıyorsunuz . 15 yaşında çocuk değil o bok kokulu köye gitmek istemiyorsa nikah masasında evet diyen o ağzını açsın söylesin bi zahmet.

Yazan kişinin çocuğu olduğu için çocuk ornegi verdim. Sınav konusunda ne olacak 4 gün ara versin diyen kişilerin akademik fikirlerini pek ciddiye alamayacağım, herkesin hedefi kariyeri başkadır mutlaka ama kendisi öyle önemsiz görüyor diye başkasının sınav çalışmasını stresini önemsemezlik yapamaz. .
0.1 puanla bambaşka şehre atanabilen bir sınavı da bu kadar basit görmeyi anlayamıyorum, atanamayan her sene rakip artıyor kadro azalıyor. Bilemiyorum ben kpssye girmedim ama çevremde girenlerden ne kadar önem verdiklerini biliyorum. Alt tarafı bir bayram var diye ara verilecek bir şey değil benim gözümde.

Ve de komik yani, istemediğim hiçbir şeyi yapmıyorum kimse de neden demiyor çünkü ben de kimseye bir baskı kurmuyorum.
Çünkü Avrupa’da yaşıyorsun. Senin çok özgün ve özgür ruhlu olmandan değil herkese uzak olmandan kaynaklanıyor. Bir kişi daha var senin gibi. Türk bile değil ama eş ailesiyle mesafesini başarı gibi anlatıyor. Hani sanırsın Boğazlıyan’dan Türkiye’ye meydan okuyor

Tüm aile bir olup bir kişiye saldırmışlar. Yorumlar hala ama böyle yapmışsın, şöyle yapmışsın diye gidiyor.
Eniştenin söz hakkı bile var, kayınvalide, eş hepsi bir olup nasıl saldırıyor?
Şunun neyini doğru buldunuz?
Benim kızıma yapılsa onların hepsini yolarım, yolduğumu ektirir bir daha yolarım.
Surat asmak, göz devirmek falan olumlu şeyler değil. Ama kıç kadar arabada kavga çıkarıp üstüne anahtarını alıp resmen "aldıkları" gelini "iade" etmişler.
Konu sahibi bir hatalıysa karşı taraf bin hatalıdır.
32 yaşında kadınım, 20'lerindeki gelinim bir hata yaptı diye şu hareketleri sergilemem. Buna olgunluk deniyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…