• Merhaba, Kadınlar Kulübü'ne ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Aylık mutfak masrafı problemi

gözüm yok yapan yapsın. benim derdim aynen bu dediğin, biz neden yapamıyoruz bu kadar az maaşla olabiliyorsa ?
Bizim kapıcının kirada iki evi olduğunu öğrendik geçenlerde. Önce bi şaşırdık nasıl ya diye sonra olabileceğine karar verdik.

1+1 penceresiz evde 5 nüfus yaşıyorlar. Adamla büyük oğlan fabrikada çalışıyor kadın temizliğe gidiyor, kömür sobası yakıyorlar. Ne yiyip ne içiyorlar bilmiyorum ama iki evleri varken kendilerini bu şartlarda yaşatıyorlarsa üçüncüyü almayı planlıyorlardır diye düşündük. Yani hayatta kalacak kadar yaşarsan mal mülk edinebiliyorsundur muhtemelen.
 
şehirden çok farkediyor haklısın.ben büyükşehirde yaşıyorum.damacana suyu bile küçük yerlerden pahalı :rolleyes: virüs korkusundan pazara da uğramayınca pekala bu rakamlara dayanıyor harcamalar.nesine şaşıyorlar anlamıyorum
Şehirden şehire değişse yine iyi. Annem ile bitişik ilcelerdeyiz aramız 15 dk mesafe ama gel gör ki orada 1.25 TL iken ekmek burda 2 TL. Orada ıspanak 3 TL iken burda 7 TL. Orada damacana suya 4.5 TL verirken ben 16.5 TL veriyorum. Orada kiralar 1000-1500 TL arası iken benim kira aidatla beraber 3500 TL ödüyorum.
Hep söylerler geldiğinde alışverişini yap da gör diye ama pek mümkün olmuyor.
Kendi mahallemde cuma günü kurulan Pazar ile cumartesi kurulan pazarda bile ciddi fiyat farkı oluyor. Cuma günü gelen aynı balikci 30 TL den satılan balık cumartesi 20-25 TL ye satılıyor
Pazarcılar bile gittikleri mahalledeki insanların ekonomik durumlarına göre fiyatlarda farklılık yapıyor .
 
Bizim kapıcının kirada iki evi olduğunu öğrendik geçenlerde. Önce bi şaşırdık nasıl ya diye sonra olabileceğine karar verdik.

1+1 penceresiz evde 5 nüfus yaşıyorlar. Adamla büyük oğlan fabrikada çalışıyor kadın temizliğe gidiyor, kömür sobası yakıyorlar. Ne yiyip ne içiyorlar bilmiyorum ama iki evleri varken kendilerini bu şartlarda yaşatıyorlarsa üçüncüyü almayı planlıyorlardır diye düşündük. Yani hayatta kalacak kadar yaşarsan mal mülk edinebiliyorsundur muhtemelen.

hah işte kritik nokta bu bence de. bazısı için hayattaki herşey ertelenebilir, herhangi bir tatil, zevk verecek aktivite olmasa da olur. yeter ki evim olsun kafası..
kimisi için de hayattan keyif almak, tatile gitmek, bütçesi dahilinde konserdir, yemektir aksatmamak önemli.

o yazdığım üst komşumuzda mesela, evlenen iki çocuğuna "ev almadan çocuk yapmak, tatile gitmek yok" diyor. dışarıda yemek de yiyemezlermiş ev satın almadan mesela.
eee hiç alamazsa nolacak ?

değişik kafalar.
 
Kim ne derse desin hayat çok pahalı
Baklavanin kilosu 100 lira
Sucuk kaşar olmuş dunyapara
Antepfıstığı kaju bunlar aparatif
İnsan yemek istiyor haliyle 3000 neki
Çok pahalı çok
Ateş pahası heryer😔
Aaaaa baklava 100 tl mi oldu inanmıyorum 😔20 tl ydi bee tepsi telsi alırdı babam ...gerçekten turkiyede enflasyon berbat biri dur desin ayol 2 kisi 3 bin harciyorsa çocuklu aileler yazik düşünemiyorum oyuzden kari koca çalışıp cocuklari nene veya bakiciya veriyor keyiftenmi ayol ahh Allah yardimciniz olsun
 
Şehirden şehire değişse yine iyi. Annem ile bitişik ilcelerdeyiz aramız 15 dk mesafe ama gel gör ki orada 1.25 TL iken ekmek burda 2 TL. Orada ıspanak 3 TL iken burda 7 TL. Orada damacana suya 4.5 TL verirken ben 16.5 TL veriyorum. Orada kiralar 1000-1500 TL arası iken benim kira aidatla beraber 3500 TL ödüyorum.
Hep söylerler geldiğinde alışverişini yap da gör diye ama pek mümkün olmuyor.
Kendi mahallemde cuma günü kurulan Pazar ile cumartesi kurulan pazarda bile ciddi fiyat farkı oluyor. Cuma günü gelen aynı balikci 30 TL den satılan balık cumartesi 20-25 TL ye satılıyor
Pazarcılar bile gittikleri mahalledeki insanların ekonomik durumlarına göre fiyatlarda farklılık yapıyor .

mağazalar bile ilçelerin durumuna göre ürünlerini farklı bulunduruyorlar. aynı markanın -istanbul için söylüyorum- beylikdüzü şubesindeki kıyafet ile florya şubesindeki kıyafetler farklı olabiliyor.
ye kürküm ye dünyası bir miktar tabi..
ama gerçekten belli semtler heel istanbulda daha pahalı.
bizim semttede denize yakın mahalledeki pazarın fiyatları ile daha e-5 üstü ve sonradan bir tık derme çatma apartmanlarla kurulmuş mahalledeki pazar arasında fiyat farkı çok oluyor.
bir iki arabayla gidip alalım oradan dedik. bu sefer yok benzini, yok ispark derken gene bişeyler ödedik.
 
Cok tesekkur ederim bütün verilen fikirler için :) fikirlerden yola çıkarak birkaç değişiklik yapıcam alışveriş rutinimde. Toptan alisveris vb..

şoka girmiş şekilde 3000 imkansız yorumu yapıp, iki kişi 1000 tlye herşeyi alıp yiyoruz diyenlere anlam veremedim. Evet herkes bütçesine göre yapıyor alışverişi (ben de alışkanlıklarımızla ilgili çok detay vermedim ama sağlıklı bir beslenme kriterine göre ne kadar olmalı onu öğrenmeye çalışıyordum) ama hepimiz markete gidiyoruz, markadan bağımsız olarak peynirin, tereyağının, balık, etin vs fiyatı ortada. 1000 tl ile iki kişi uc ogun yemek yeniyorsa baya bir kısılmak zorunda oldugunu gosteriyor bu, TÜİK rakamları bile 4 kişilik ailenin beslenmeye ayırması gereken rakamı 3bin küsürlerde gösteriyor. Mecbur kaldigimizda hepimiz minimuma indiriyoruz ihtiyaclarimizi, yedigimiz zeytine bile dikkat ettigimiz gunler olmustur, gelecekte olabilir ya da, ama normal olmadigini kabullenmek gerekir bunun. Zor kosullari normal

Bir de bi kaç tane garip yorum gördüm, çorba yapmak zor mu çorbanı yap iç vs tarzında. Yapmadığımı nereden biliyorsunuz? Haftada iki kere dışarıdan yiyoruz dedim 21 öğünün ikisine tekabül ediyor bu. Yani sizin standartlarinizla ‘ideal ev hanimi’ olamamaktan degil sorunun kaynagi.

Son olarak keşke israf etmeme kaydıyla her istediğimizi alabilsek, yiyebilsek, temel ihtiyaçlarımız için kısmak zorunda kalmasak :KK43: Hepimiz için daha bolluk içinde günler olur umarım.


Maalesef elimi de kağıt havluya kuruluyorum mutfakta vs :KK43: ama bu konuyu açtıktan sonra biraz daha dikkat etmeye başladım sanki:d
amin inşallah daha bolluk güzel günlerimz olur , ben mutfakta kağıt havlu kullanıyorum. ama el kurulamak için küçük havlularım var sık sık onları değiştiriyorum.
 
Öğretmen maaşıyla ev, yazlık, iki lüks araç aldığını iddia eden bir abla vardı burda bir zamanlar 😂

öğretmen maaşı yine iyi yaa neler var
3bin liraya da 2 çocuk okutup yine bunları yapan vardı
düşündüm de 3 bin alıyoruz dediler acaba dedikleri lira değil dolar mıydı :D
 
Nicin boyle konularda cogu kisi alttan alta adeta para yaristirma derdinde..Bu ulkenin buyuk cogunlugunu etkileyen kriz sizleri belli teget gecmiste gecmemislere bu alayci yok ekmekle karin mi doyar yok ne 1000 lira mi demek hep kotu seyler yiyorsunuz..Kimse oturunca adam basi 1 kilo et yemek zorunda degil..yiyenin basi goge cikmadi ..100 veya 200 gram da oluyor 1 kisi icin..birde sok bim muhabbeti var..insanlar aclik yoksulluk sinirinda yasiyor memlekette ancak butcesini donduruyor bu ne kibir..aylik kuruyemisi 400 liraymista baskasi 100 liraya mal etmis ...Aaa o leblebi agirlikli kuruyemismis..ne ayip..
size katılıyorum 10.000 tl kazananla 3.000 tl kazananın giderleri tabiki aynı olamaz herkez ayağını yorganına göre uzatmak zorunda
 
Cok tesekkur ederim bütün verilen fikirler için :) fikirlerden yola çıkarak birkaç değişiklik yapıcam alışveriş rutinimde. Toptan alisveris vb..

şoka girmiş şekilde 3000 imkansız yorumu yapıp, iki kişi 1000 tlye herşeyi alıp yiyoruz diyenlere anlam veremedim. Evet herkes bütçesine göre yapıyor alışverişi (ben de alışkanlıklarımızla ilgili çok detay vermedim ama sağlıklı bir beslenme kriterine göre ne kadar olmalı onu öğrenmeye çalışıyordum) ama hepimiz markete gidiyoruz, markadan bağımsız olarak peynirin, tereyağının, balık, etin vs fiyatı ortada. 1000 tl ile iki kişi uc ogun yemek yeniyorsa baya bir kısılmak zorunda oldugunu gosteriyor bu, TÜİK rakamları bile 4 kişilik ailenin beslenmeye ayırması gereken rakamı 3bin küsürlerde gösteriyor. Mecbur kaldigimizda hepimiz minimuma indiriyoruz ihtiyaclarimizi, yedigimiz zeytine bile dikkat ettigimiz gunler olmustur, gelecekte olabilir ya da, ama normal olmadigini kabullenmek gerekir bunun. Zor kosullari normal

Bir de bi kaç tane garip yorum gördüm, çorba yapmak zor mu çorbanı yap iç vs tarzında. Yapmadığımı nereden biliyorsunuz? Haftada iki kere dışarıdan yiyoruz dedim 21 öğünün ikisine tekabül ediyor bu. Yani sizin standartlarinizla ‘ideal ev hanimi’ olamamaktan degil sorunun kaynagi.

Son olarak keşke israf etmeme kaydıyla her istediğimizi alabilsek, yiyebilsek, temel ihtiyaçlarımız için kısmak zorunda kalmasak :KK43: Hepimiz için daha bolluk içinde günler olur umarım.


Maalesef elimi de kağıt havluya kuruluyorum mutfakta vs :KK43: ama bu konuyu açtıktan sonra biraz daha dikkat etmeye başladım sanki:d

alım gücünüz varsa neden daha tazesini, iyisini alıp daha iyi beslenmeyesiniz ki. insanın alacak durumu olmayınca istese de alamıyor zaten. anneannem hep söyler, yokken zaten para kendini tutar diye.
herkesin zor günü oluyor, kimse kimseye durumu yetmediği için laf da edemez keza. ama o rakamlarla ben sağlıklı besleniyorum sen müsrifsin kafasını ben de asla anlayamadım bu forumda.
başka konularda da sürekli benzer tartışmalar oluyor. herşeyin fiyatı ortada. neden kendimizi kandıralım ki ?

bu arada bence kağıt havlu daha sağlıklı. diğeri nemli kalıyor ister istemez, çeşitli üremelere müsait bir ortam yaratıyor. heleki corona döneminde kağıt havlu bana daha doğru geliyor.
 
ben turkiyede oldugumda alisverisi ya online yapiyorum ya da evimin yakinindaki marketten aliyorum, fiyat kovalamiyorum acikcasi. benim sevgilim neredeyse her gun bir kilo et yiyor, sabah 5 yumurta yiyor, gunde 1 litre sut iciyor, bir oturusta yarim kilo fistik yiyor. bu sekil bir insan azmaniyla 3 bin hayal olur. ama mecbur olsam tabi ki yetistirmeye calisirim, bir seylerden kisarim.

baska bir tanidigim da kari koca calisiyorlar iki cocuklari var, ankarada olanlar bilir yasamkentten kalkip taa mamaktaki grosslardan alisveris yaparlar. tek tek o nerede ucuz bu nerede ucuz onu kovalar, marketlerin indirim gunlerini takip ederler. orta halli bir aileler. her seyden cok fazla yiyorlar diyebilir miyim bilmiyorum ama en azindan cocuklari saglikli. onlar kendilerine, butcelerine bunu uygun gormus. bunun icin kendilerine hic siz kac gun et yiyorsunuz, ee cocuklar kaju yiyor mu diye sormadim. onlar da bana yassy sen de ne kadar cok yiyorsun demedi. herkesin yedigi kendine. :KK53:
 
Biz bal gibi de geçiniyoruz diyenler onun adi survive etmek geçinmek degil. Calisiosan sahip olduklarinim ustune katmalisin iyi bi ekonomide. Her ay kazandigini ucu ucuna yetirmek iyi bisey degil. Kenara 3-5 koyabilio olmak lazım. Ev araba sahibi olabilio olmak lazim. Diger türlü karın tokluguna calisiosun yani hayatta kalmaya calisiosun sadece. Nesine şükrediosunuz bunun.

ülkece öğrenilmiş çaresizliğimiz bu malesef. hiçbir şeye gücümüz yetmesin, sadece karnımız doysun bir de altında yaşayacak damımız olsun yeter. bunlar var diye şükredelim.
tamam insan sahip olduğuna şükretsin, beterin beteri var da, yetinmek ve kenarda durmak bu hayatı yaşamak olmuyor.
 
Şehirden şehire değişse yine iyi. Annem ile bitişik ilcelerdeyiz aramız 15 dk mesafe ama gel gör ki orada 1.25 TL iken ekmek burda 2 TL. Orada ıspanak 3 TL iken burda 7 TL. Orada damacana suya 4.5 TL verirken ben 16.5 TL veriyorum. Orada kiralar 1000-1500 TL arası iken benim kira aidatla beraber 3500 TL ödüyorum.
Hep söylerler geldiğinde alışverişini yap da gör diye ama pek mümkün olmuyor.
Kendi mahallemde cuma günü kurulan Pazar ile cumartesi kurulan pazarda bile ciddi fiyat farkı oluyor. Cuma günü gelen aynı balikci 30 TL den satılan balık cumartesi 20-25 TL ye satılıyor
Pazarcılar bile gittikleri mahalledeki insanların ekonomik durumlarına göre fiyatlarda farklılık yapıyor .
damacana su 4,5 tl mi benim bildiğim en ucuzu 12 tl falan
 
damacana su 4,5 tl mi benim bildiğim en ucuzu 12 tl falan
Burda da var 5 liraya su satan firmalar. Birinin tankerinin bir gece geç saatte eve dönerken camiden su aldığını gördüm. İçme suyu değil onlar, tadı bile belli ediyor. Bir pazar su almayı unutunca marketten yine bilindik olmayan bir marka aldık içemedik bile.

Çok araştırdım ben pür su alıyorum, 11 lira oldu daha yeni. Pınar 15, erikli 18 lira. Pür suyun değerleri bunlara göre daha iyi.
 
Biz bal gibi de geçiniyoruz diyenler onun adi survive etmek geçinmek degil. Calisiosan sahip olduklarinim ustune katmalisin iyi bi ekonomide. Her ay kazandigini ucu ucuna yetirmek iyi bisey degil. Kenara 3-5 koyabilio olmak lazım. Ev araba sahibi olabilio olmak lazim. Diger türlü karın tokluguna calisiosun yani hayatta kalmaya calisiosun sadece. Nesine şükrediosunuz bunun.

aynen öyle
insan peynir-et-sebze-bal vegansa mantar soya bilmemnesini makul fiyata alabilmeli.
he zengin havyar da yer 48 yıllık viski içer, illaki zenginle fakir arasında her konuda olduğu gibi gıda da da çeşitli farklılıklar olur.
ama yurtdışında adam yemekten kısmak zorunda kalmıyor, lüks uçuk şeyleri alamıyor sadece.
vegan bile antin kuntin şeyleri normal gıda fiyatına bulabiliyor, gluten diyeti yapan da buluyor diyabeti de buluyor.
Şimdi sağlık açısından gluten yiyemeyen bir insan alsın bakalım asgrari ücretle makarna, kek, un bilmem ne...
düşünmiyorlar bu kişi survive bile edemez aslında. Dediğim ülke de çekya he bi almanya isviçre falan değil yani.
 
ben turkiyede oldugumda alisverisi ya online yapiyorum ya da evimin yakinindaki marketten aliyorum, fiyat kovalamiyorum acikcasi. benim sevgilim neredeyse her gun bir kilo et yiyor, sabah 5 yumurta yiyor, gunde 1 litre sut iciyor, bir oturusta yarim kilo fistik yiyor. bu sekil bir insan azmaniyla 3 bin hayal olur. ama mecbur olsam tabi ki yetistirmeye calisirim, bir seylerden kisarim.

baska bir tanidigim da kari koca calisiyorlar iki cocuklari var, ankarada olanlar bilir yasamkentten kalkip taa mamaktaki grosslardan alisveris yaparlar. tek tek o nerede ucuz bu nerede ucuz onu kovalar, marketlerin indirim gunlerini takip ederler. orta halli bir aileler. her seyden cok fazla yiyorlar diyebilir miyim bilmiyorum ama en azindan cocuklari saglikli. onlar kendilerine, butcelerine bunu uygun gormus. bunun icin kendilerine hic siz kac gun et yiyorsunuz, ee cocuklar kaju yiyor mu diye sormadim. onlar da bana yassy sen de ne kadar cok yiyorsun demedi. herkesin yedigi kendine. :KK53:

Günde 1 kilo et 5 yumurta 1kilo fıstikmı ??? 😨 boşan, pardon ayrıl.... 😂 işin şakası ölümlü dünya olan yesin bereket versin şifa olsun.
 
bunlara katıldım da

yukarıdaki yorumlarda o kadar et alınmaz deniyor

yani 1 kg kıyma ile tüm ay idare edilir vs

günde tek öğün yemek yapsam içine bu denildiği gibi katsam zaten bir hafta gitmez ki bir kg kıyma

eskiden kışlık kavurma yapılırmış

yemeğe iki üç parça atılır adı etli olurmuş

mesela bizim memlekette pirinç yetişir sebze azdır

aklınıza gelen her sebzenin pirinçli yemeği vardır

etli yemek denilen bir küçük kemikli et ile bir kazan keşkektir

lakin şimdi o ortamlar o kalabalık sofralar da yok

evet ben de keşkeğe bir parça et koyuyorum 10 TL sadece eti tutuyor
Sizde çok yeniyormus bizde bu kadar yemek hayatta yenmez 2 kişi ve 1 bebeğiz...
Yine de mutfak masrafini azaltmam için etten falan azaltmam gerekir.
Herseyin içine kıyma koymayı hiç sevmem yine de her ay 2 kg kiyma 2 kg kuzu eti yenir...bilemedim hersey çok pahalı mutfaktan da kisilmiyor maalesef
 
Sizde çok yeniyormus bizde bu kadar yemek hayatta yenmez 2 kişi ve 1 bebeğiz...
Yine de mutfak masrafini azaltmam için etten falan azaltmam gerekir.
Herseyin içine kıyma koymayı hiç sevmem yine de her ay 2 kg kiyma 2 kg kuzu eti yenir...bilemedim hersey çok pahalı mutfaktan da kisilmiyor maalesef

bebek için probiyotik aldım 85TL
doktor vermişti eczacı da her ay değiştirin bence ben bebeğime verdim bağırsak çok önemli vs dedi
sonra dedi ki emziriyor musunuz emziriyorsanız balık yağı vs içeren şeyler için ki sütünüze de geçsin, ki doktor verdiğinden onu da kullanıyorum. İlaç içmem ben bunları gıdadan alırım diyenlere saygım sonsuz ama yine maddiyat açısından sonuç değişmiyor.
kaldı ki haftada 1 muhakkak iyi kırmızı et bir gün de balık yiyorum artı takviyeler...
bebek işin içine girince uçan masraflar...
 
Back