Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Alacak davası olduğu için 10 yıl olandan yararlanılamıyo yani öylemi ?

Bunlar mal rejimine ilişkin alacak değil ki ev tapusunu babasının üstüne yapmışlar siz bunları boşanma sırasında neden belirtmediniz ki ben öğrenciyim henuz avukat değilim

Belirtemedik çünkü beni çok tehdit etti alkol alıp evime çok geldi. Bir ara tazminattan bile vazgeçirecek konuma getirdi beni ama ben ev almak istediğim için vazgeçmedim.Zaten aldıgım tazminatlada şuan ev alamıyorum yetmiyor çünkü.Üstüne üstlük zorla ödediği tazminatı geri alabilmek için haksız yere bana dava açtı.Şuan ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

Müşterek hesap değilse çok rahat kanıtlarsın hiç bi şey talep edemez hem evlilik sıradında kazandıgın para bile olsa mallarınız boşanmayla tasfiye edilmiştir senin hesabındaki paradan müşterek olduğunu ileri sürerek bir şey isteyemeZ

Canım teşekkür ederim.Evet müşterek hesap değil di.Benim birikimimdi evlilik boyunca ama dava açtıgım gün geldi beni darp etti.Tamamını istedi ertesi gün bankaya gittim çektim verdim ama hiç almamış gibi dava açtı.Banka kayıtları ortaya çıkınca darpten hemen 1 gün sonra paranın çekildiği açıga çıkıcaktır.Keşke korkup çekmeseydim evimide alabilirdim.Beni uğraştırmak için elinden geleni yapıyor.Peki ben tehditle elimden aldıgı için paramı geri talep edebilirmiyim.

Tabiki de onu talep edebilirsin raporun da var ama elden vermişsin nasıl ispatlarsın bilmiyorum bunun ustunden de 1 yıl geçti dimi yanlıs anlamadıysam

Keşke vermeyip şikayetçi olsaydın çıkmaza sürüklemişsin her şeyi aradan da bir yıl geçmiş

Ben parayı 2009 yılında verdim.Geçen hafta dava açtı yarısını istiyorum diye yani anlıcan hem tamamını aldı üstelik birde yarısını istiyorum diyor.Boşanma davası 2010 da sonuclandı temyize gitti 2011 kasımda yargıtay kararı çıktı.Yargıtay da parayı müşterek hesapta sanıp asliye hukukta dava acın dedi.Madem parayı vermedim, madem para bendeydi neden tazminatı ödemeden bu davayı açmadı. tazminatı ödeyipte böyle davası açması saçma diilmi hakim bunda art niyet oldugunu anlamaz mı? Ben altınlar için dava açsam davam redmi olur? Öyle bir işin içine sürüklediki beni ayrıca can güvenliğimde yok ben napıcam bu insandan nasıl kurtulucam? Sinirlerim cok bozuk (

Son düzenleme:
avukat arkadaslarim neolur yardim edin. konu uzun ama neolur okuyun. kaynım bi qece klubunde mesul muduru qazinodaki calisan uc kisi gelen musterinin cebindeki parayi qasp edip aliyorlar ve davali bir ay sonra qidip karakola sikayetci oluyor tabi ickili kafayla hatirlamadiqi icin kimseyi dukkana qidip rastgele 8kisiyi qosteriyo.kaynim bunlarin icinde. diger 5tanesi akilli davranip kendilerine avukat tutuyor ve delil yetersizliqinden 3kisi kaliyo agir cezada yargilanan.sonuc gasptan dolayi 10yil mahkum edildiler.suan 1hafta oldu icerdeler temyize basvuruldu buarada herkezin maddi olanaqi olduqundan tum imkanlari kullaniyorlar ama eltimin durumu yok bende aylikciyim yardim edemiyorum 3tane cocugu var. sormak istediqim soru su bu durumda dava eden adami razi etsek qitsek yalvarsak arabamiz var onu satip parasini teklif etsek sucsyz yere yatmaktan kurtulsa. davali vazgecermi vazgecse ne olur nekadar zaman alir ? neolur cevap verin cok magduruz

merhabalar umarım doğru yerden yazıyorumdur. avukat arkadaşlardan yardım istiyorum. eşime çekişmeli boşanma davası açmıştım.eşim bana baskı yaparak ve istediğim bazı şeyleri vermeyi kabul ederek anlaşmalı boşanmaya ikna etti ve gittik duruşma gününü hemen aynı gün aldık ve duruşma tutanağını boşanmaya karar verilmesi şeklinde imzaladık.fakat 17 aralık p.tesi günü gelin kararı imzalayın dediler. ama benim istediklerimden eşim vazgeçti. ve ben şimdi bu davayı tekrar çekişmeliye çevirebilirmiyim veya ne yapmam gerekir.yardımlarınızı bekliyorum.

17 aralıkı duruşma gunu dıyemı verdiler. oyle ise gidin anlaşmaktan vazgectığınızı soyleyın yeter. anlaşmak zorunda değilsiniz. gıtmeyın diyeceğim ama davacı olduğunuz için hakım dosyayı duşurebıır. o yuzden gıdın anlaşmaktan vazgectığınızı soyleyın

Merhaba,

Sizlere bir sorum olacak. Yardımcı olursanız memnun olurum.

5 ay önce biz bir ev satın aldık. Fakat satın aldığımız evin eski sahiplerinin durumu biraz karışık onların özel deyip ilgilenmedim ama dün eski ev sahibinin arkadaşı geldi. Muhtemelen araştırma yapıyor diye düşündüm. Olayı baştan anlatayım.

Evin eski sahibi karı koca ayrı yaşıyorlar boşanmamışlar resmi olarak ama araları epey bir kötü adam eve gelmiyor. Kadın da evi başkasının üzerine devrediyor adam bir şey istemesin diye. Ama kadın. Biz o evi o başkası olan 3. kişiden aldık. Para da 3.kişinin üzerine yattı. Bahsettiğim kadın aramızdaki ticarette hiçbir yerde adı geçmiyor. Sadece evde kiracı olarak göründüğü için noterden çıkması için ona süre tanınan bir belge imzalattım.

Dünde kocasının arkadaşı olduğunu iddia eden bir geldi. Burada X oturuyordu taşındı mı? Kiraya verecekti? Sattı mı? Kaça sattı gibi sorular sordu. Bizde bilmiyoruz dedik evi satın aldığımız kişiye yönlendirdik. Şimdi adam ev üstünden kadından hak talep etse bizi doğrudan ya da dolaylı ilgilendiren bir durum olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

hayırlı günler,ben 17 yaşındayım nişanlım ise 23 yaşında.Ailemle aramda birtakım sorunlar yuzunden cok bunaldım ve evden cıktım gıttım.nisanlıma söyledım sevıyorsan cık gel yanıma böyle eböyle oldu dedım. geldi o da ve 2 gun sonra meydana cıktık aılemın yanına geldım ve annem babam sıkayetcı degıller bende sıkayetcı degılım ustune nısanlım bana eve gotureyım senı gel dedı fakat ben ıstemedım gıtmeyı aıleler toplanır konusur dedı fakat aıleler toplanınca pek sakın konusamıolar annem babam sıkayetcı degıl bende sıkayetcı degılım kendı ıstegımle gıttım bınevı ben kaçırdım onu nısanlım bı ceza alırmı acıl yardım?

eğer nişanlınız hakkında savcılığa şikayet yahut ihbar olursa hakkında kamu davası açılabilir ancak ceza verileceğini zannetmiyorum.
ailelerin sakince konusamaması kısmını biraz daha açarsanız detaylı bilgi verebilirim.

Avukat arkadaşlardan bu konu hakkındaki yasal hakkımı ve neler yapabileceğimi öğrenebilmek için yardıma ihtiyacım var,fikir verirseniz çok sevinirim.
Anlaşmalı boşanma ile boşandım ve boşanma öncesi,sırası ve sonrasında maddi şartlarım nedeniyle avukatım yoktu ne yazıkki.Oğlumun velayeti babada.Hakimin onayladığı protokol kararı ve şartları var.Oğlumu görüş tarihlerini de içeriyor.Fakat karşı taraf dava sırasında ve sonucunda bu şartları kabul ettiği halde şu an kesinlikle uyulmuyor.Protokolde belirtilen tarihlerde oğlumu yanıma almama izin verilmediğini,engellendiğini hukuki kurallara uygun yasal yönden nasıl ispat edebilirim?Hukuki anlamda hakkımı arayabilemek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

elinizdeki Mahkeme kararıyla icra dairesine başvurarak çoçuğunuzu görebilirsiniz. resmi işlemler yapılacak ve çoçuğunuzu görmenız gereken tarıhlerde memur eşliğinde gidip çoçuğunuzu alabıleceksınız.eğer kaçırır veya göstermezlerse şikayet edebıleceksınız
yalnız bır avukat arkadaşımızdan yardım almanızı öneririrm.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Şu an özel bir avukat tutma imkanım yok,zaten ne oluyorsa ondan oluyor,farkındayım ama bu geçici dönemi atlatana kadar neler yapabileceğim konusunda fikir sahibi olmuş oldum en azından sayenizde.Tekrar teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

Eşim üvey ablası ile tartışmıştı, tartışmayı başlatan ablasıydı... karşılıklı bağırdılar... gidip şikayet etti... benim eşim öğretmen ve hiç bir olaya karışmışlığı yoktur.. uvey ablası ise bu gune kadar çok olaylara karışmış biri... şimdide 14 yaşındaki oğlunu tanık gösterip eşimi şikayet etmiş, 14 şubat gibi mahkeme var çok uzuluyoruz inşallah bişey olmaz eşimin hiç bi suçu yok sizce ne yapmalıyız sononda ne olur??

Arkadaşlar merhaba, kuzenim 7 yıldır aynı firmada çalışmakta fakat artık çalışma ortamından ve patronlarından memnun değil. Çıkmak istiyor ama tazminatını da yakmak istemiyor kolay değil yedi yıllık tazminatı var. Tazminatını alarak çıkabileceği başka bir yolu var mıdır acaba ?

var ama kuzeniniz şartlara uyuyor mu bilemiyorum.
ben kanun maddesini yazıyorum. ona okutursunuz..
İŞÇİNİN NİYETİ EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEMEK OLMALI
SGK’ya emekli olmak için başvuruda?bulunsun?ya?da?bulunmasın yaşlılık?aylığı?almaya?hak?kazanan veya?yaşlılık aylığına yaş açısından hak kazanamamakla birlikte yaşlılık aylığı?için?yeterli sigortalılık süresi (15 yıl) ile prim ödeme gün sayısını (3600 gün) tamamlayan işçiler, en az bir yıl kıdemi olmak şartıyla iş sözleşmelerini feshederek kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Dolayısıyla şu an çalıştıkları iş yerinde en?az?bir?yıl?kıdemi?olan?işçinin?ilk defa sigortalı olduğu tarih ile işten ayrılacağı?tarih?arasında?en?az?15?yıl geçmişse, ödenmiş primler toplamı da en az 3600 gün ise emeklilik açısından yaş dışında kalan şartlar sağlanmış olduğundan istifa ederek iş yerinden ayrılmış olsa dahi kıdem tazminatı alma hakları doğmaktadır.
Bu haktan yararlanmak için işçinin Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü/Merkez Müdürlüklerinden; Emekli olmaya hak kazandığına veya 1475 sayılı İş Kanununun 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği 15 yıl sigortalılık süresi ile en az 3600 gün prim ödeme gün sayısını tamamladığına ilişkin bir yazı almaları, işverenine sunacağı, iş sözleşmesini feshettiğine ilişkin dilekçe ekine, SGK’dan alınacak bu yazıyı eklemeleri ve fesih gerekçesinin 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesi olduğunu belirtmeleri gerekir.
Özellikle belirtmemiz gerekir ki; SGK, 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün prim ödeme gün sayısı kontrolünde 2829 sayılı Kanun hükmü gereği son yedi yıl prim ödeme süreleri içinde en çok primi ödenen sürenin 4/a kapsamında sigortalılık süresi olması şartını da aramaktadır. Diğer bir ifade ile emeklilik açısından SSK şartlarına tabi olanlar bu nitelikte bir yazı alabilmektedir.

mesela ben bu hakkı kullanacağım
sigorta günüm 3665 (3600 gün şartı tamam)
1996 ilk çalışmaya basladıgım tarih 2012 istifa edicem (15 yıl tamam)
3 yıllık tazminatımı talep edicem.
ilk önce baglı oldugum sgk ya gidip yazımı alıcam tabi :)

tazminat olarak bahsettiğiniz şey kıdem tazminatı, fazla çalışma ve bayram tatiline ilişkin alacakları mı?

kıdem tazminatını alabilmesi için en az 1 yıl çalışmış olması yeterlidir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…