Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Mrb. birşey danışmak istiyorum. Benim annem ve babam ben 5 yaşındayken ayrıldılar. benden 12 yaş büyük bir abim var. ayrıldıklarında o 18 yaşında olduğu için herhangi bir nafaka bağlanmamıştı ama ben küçük olduğum için bir nafaka bağlandı. yıllarca babam nafakasını ödemedi. 20 yaşına bastığımda kendisinden davacı oldum. ve dava benim açımdan olumlu sonuçlandı. mahkeme bana ayda 100 tl nafaka bağladı. ama babam nafakayı yine ödemediği için tekrar davacı oldum ve o 100 tl maaşından direk kesildi. ve ben her ay adliyeye gidip icradan aldım paramı. Başta nafaka davasıydı ama ödenmediği için iş icraya yansıdı. şimdi ben 5 ay önce evlendim. ve bu paranın kesilmesi mi gerekiyor ? sonuçta dediğim gb ben parayı zaten adliyeden icra yoluyla aldığım ve maaşından direk kesildiği için yine almam gerekmiyor mu? evlenme şartı konulmamıştı mesela. ilk sorum bu. diğer soruma gelince ben öz abimle görüşmüyorum. kendisi para uğruna herşeyi yapabilecek bir insan ve yaşam tarzıyla gittiği yol bana ters. düğünümde bile yoktu ve 1 gr abilik yapmamıştır bana. annem de kendisiyle görüşmüyor zaten. kendisinin suç dosyası da kabarık açıkçası. bu benim aldığım paray göz dikmiş durumda, beni ve annemi tehdit ediyor. Kardeşim evlenmiş, düğününde bile bulunamayacak kadar yanlış biriyim ben diye düşüneceği yerde, peşine düştüğü şeye bakın! evlatlıktan men etmek istiyor annem ama sanırım o kaldırılmış. anneme ait bir ev var, babamdan falan kalma değil. direk kendisine ait. taa yıllar önce abimi görmüştüm ve o zaman bana, anneme birşey olsa bu ev yüzünden birbirimize gireriz kan çıkar demişti. annemin evi satmasını istiyor falan. annem kimsenin zoruyla böyle birşey yapmak zorunda değil, ister satar ister kendisi kullanır. çünkü dediğim gb tapusu direk annemin üzerine. ve annem abimin hiçbir hak talep etmesini, 1 kuruşunun bile ona gitmesini istemiyor. ne yapmamız lazım bu durumda? ben daha yeni evlendim, eşimin işyerini öğrenmiş vs. birşey yapmasından korkuyorum. neredeyse müge anlıya falan çıkıp şikayetçi olacağım kendisinden. bu insanla hiçbir iletişimimiz yok, inanın nerde kaldığını bile bilmiyorum. bu arada abim evlendi, ayrıldı. resmi nikah yapmamıştı imam nikahlıydı. sırf eşinin anne babası yok ve onlardan maaş alıyor diye resmi nikaha yanaşmadı. 10 yıl beraber yaşadıktan sonra ayrıldılar. evliyken o anneme ait dediğim evde kalıyorlardı. ayrılınca abim evden çıktı ve ayrılalı nerdeyse 10 sene oluyor, annemin evinde hala yengem ve yiğenim oturuyorlar. ben en ufak bir şey talep etmedim o eve dair. sonuçta tek evladı o değil annemin ama bu zamana kadar evle alakalı herşeyden abim faydalandı ister istemez. arada yengemin yanına gidip para istiyormuş abim. benim ve annemin telefon numaralarını istiyormuş falan. bıraktığı kadını tehdit ediyor yani. evimde huzurluyum çok şükür ve eşimi çok seviyorum ama bunlara çok takılıyorum ve evimin huzurunun tadını çıkaramıyorum, 1 lokma bile zor geçiyor boğazımdan. annemle aynı şehirdeyiz ama çarşıda pazarda yolda kadına bişe yapar diye korkuyorum. ne yapmamız lazım lütfen en kısa sürede cevaplarsanız çok sevineceğim..

Mrb. birşey danışmak istiyorum. Benim annem ve babam ben 5 yaşındayken ayrıldılar. benden 12 yaş büyük bir abim var. ayrıldıklarında o 18 yaşında olduğu için herhangi bir nafaka bağlanmamıştı ama ben küçük olduğum için bir nafaka bağlandı. yıllarca babam nafakasını ödemedi. 20 yaşına bastığımda kendisinden davacı oldum. ve dava benim açımdan olumlu sonuçlandı. mahkeme bana ayda 100 tl nafaka bağladı. ama babam nafakayı yine ödemediği için tekrar davacı oldum ve o 100 tl maaşından direk kesildi. ve ben her ay adliyeye gidip icradan aldım paramı. Başta nafaka davasıydı ama ödenmediği için iş icraya yansıdı. şimdi ben 5 ay önce evlendim. ve bu paranın kesilmesi mi gerekiyor ? sonuçta dediğim gb ben parayı zaten adliyeden icra yoluyla aldığım ve maaşından direk kesildiği için yine almam gerekmiyor mu? evlenme şartı konulmamıştı mesela. ilk sorum bu. diğer soruma gelince ben öz abimle görüşmüyorum. kendisi para uğruna herşeyi yapabilecek bir insan ve yaşam tarzıyla gittiği yol bana ters. düğünümde bile yoktu ve 1 gr abilik yapmamıştır bana. annem de kendisiyle görüşmüyor zaten. kendisinin suç dosyası da kabarık açıkçası. bu benim aldığım paray göz dikmiş durumda, beni ve annemi tehdit ediyor. Kardeşim evlenmiş, düğününde bile bulunamayacak kadar yanlış biriyim ben diye düşüneceği yerde, peşine düştüğü şeye bakın! evlatlıktan men etmek istiyor annem ama sanırım o kaldırılmış. anneme ait bir ev var, babamdan falan kalma değil. direk kendisine ait. taa yıllar önce abimi görmüştüm ve o zaman bana, anneme birşey olsa bu ev yüzünden birbirimize gireriz kan çıkar demişti. annemin evi satmasını istiyor falan. annem kimsenin zoruyla böyle birşey yapmak zorunda değil, ister satar ister kendisi kullanır. çünkü dediğim gb tapusu direk annemin üzerine. ve annem abimin hiçbir hak talep etmesini, 1 kuruşunun bile ona gitmesini istemiyor. ne yapmamız lazım bu durumda? ben daha yeni evlendim, eşimin işyerini öğrenmiş vs. birşey yapmasından korkuyorum. neredeyse müge anlıya falan çıkıp şikayetçi olacağım kendisinden. bu insanla hiçbir iletişimimiz yok, inanın nerde kaldığını bile bilmiyorum. bu arada abim evlendi, ayrıldı. resmi nikah yapmamıştı imam nikahlıydı. sırf eşinin anne babası yok ve onlardan maaş alıyor diye resmi nikaha yanaşmadı. 10 yıl beraber yaşadıktan sonra ayrıldılar. evliyken o anneme ait dediğim evde kalıyorlardı. ayrılınca abim evden çıktı ve ayrılalı nerdeyse 10 sene oluyor, annemin evinde hala yengem ve yiğenim oturuyorlar. ben en ufak bir şey talep etmedim o eve dair. sonuçta tek evladı o değil annemin ama bu zamana kadar evle alakalı herşeyden abim faydalandı ister istemez. arada yengemin yanına gidip para istiyormuş abim. benim ve annemin telefon numaralarını istiyormuş falan. bıraktığı kadını tehdit ediyor yani. evimde huzurluyum çok şükür ve eşimi çok seviyorum ama bunlara çok takılıyorum ve evimin huzurunun tadını çıkaramıyorum, 1 lokma bile zor geçiyor boğazımdan. annemle aynı şehirdeyiz ama çarşıda pazarda yolda kadına bişe yapar diye korkuyorum. ne yapmamız lazım lütfen en kısa sürede cevaplarsanız çok sevineceğim..

O kadar çok şey daldan dala atlamışsınız ki, cevap vermek isterdim ama ne öğrenmek istediğiniz de tam anlaşılmıyor. Paragrafta çok fazla konu var. Ama abiniz birilerini tehdit ediyorsa (buradaki ana tema bu gibi geldi bana) savcılığa suç duyurusunda bulunsunlar. Telefona atılan mesaj, tanıkların önünde yapılan tehdit... vs bunları belirtebilirsiniz dilekçenizde, varsa.

Boşanmaya bağlı maddi tazminat:
1-Boşanmanın eki niteliğindedir.
2-Kusursuz veya daha az kusurlu kişi,mevcut veya beklenen haklarında boşanma nedeniyle uğrayacağı kayıplar nedeniyle istenebilir.
3-Tazminat borçlusunun kusuru dikkate alınır.Kusur yoksa tazminat da yoktur.

Boşanmaya bağlı mal rejimi tasfiye /katılım alacağı:
1-Boşanma kararının kesinleşmesine bağlıdır.
2-Talep eden kişi zina veya cana kast eylemleri nedeniyle kusurlu olmamalıdır.
3-Katılım borçlusunun kusuru aranmaz.
Yeni Medeni Kanun ile 1 Ocak 2002 sonrası karşılığı verilerek elde edilmiş adinimlerin yarı değerleri üzerinden talep edilir.

Boşanmaya bağlı katkı payı
1-Hem 743 sayılı eski medeni kanunda hem 4721 sayılı medeni kanunda var olan bir düzenlemedir.
2-Alacaklının da,borçlunun da kusuru tartışma dışıdır.
3-Bu alacak kalemi,ödünç verilen bir malın geri istenmesi gibidir.Diğer malların arasına karışmış olsa da katkı değeri varlığını devam ettirir..Örneğin takılar bozularak evin alımında kullanılmışsa bu bir katkıdır ve geri istenebilir.

"Zina veya hayata kast nedeni ile boşanma halinde hakim, kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir.

Bu düzenleme İsviçre Medeni kanununda bulunmamaktadır. Meclisteki tartışmalar sonucunda eklenmiştir. Bu düzenleme edinilmiş mallara katılma rejimin mantığına aykırıdır. Yasal mal rejiminin mantığı eşlerin evlilik süresince karşılığını vererek elde ettikleri mallarda diğer eşin de emek ya da katkısının olduğudur. Eşler arasında paylaşımın kusura bağlanması doğru değildir. Ancak bu maddenin uygulanması için boşanma kararının TMK m. 161 veya m. 162’ye dayanılarak karar verilmelidir."

Yani sizin dediğinizi uygulayabilmek için MK 161 veya 162 ye göre boşanılmalı ama çocuk dayıdan ise, karının kendini aldattığını ispatlaması gerekecek ki benim dediğim bu. Ayrıca talep edemez değil, kadın talep edebilir, hakim takdir eder.

Sen talep edemez yazdigin icin oyle yazdim, aferin hatani anlamissin.

Merhaba.. eşimden boşanmak istiyorum ancak neyi nasıl yapmalıyım bilemiyorum
Biri 4 yaşında diğeri 3 aylık 2 kızım var. 2. kızıma hamileliğimden itibaren eşimle aramızda problemler çoğaldı. Kötü bi hamilelik yaşadım, tartıştık ve gebeliğimin son 15 günü annemdeydim. Doğumdan 3 gün önce barıştık, 3 gün sonra annemle tartıştılar. Şimdi annemle konuşmuyor ve görüşmüyorlar. Ben tüm bunlara rağmen çocuklarımız var dedim ve herşeyin düzeleceğine inandım, taa ki aldatıldığımı öğrenene kadar. Eşimin telefonunda tesadüfen mesaj kayıtlarını gördüm ve aldatıldığımı öğrendim, ne kadar zamandır aldatılıyorum bilemiyorum ama bebeğim 20 günlükkenki kayıtlardı bunlar. Muhtemelen silmeyi unutmuş çünkü daha sonrasında baktığımda silinmişti. Şimdi eşimin detaylı telefon dökümlerinden takip edebiliyorum ve görüyorum ki halen mesajlaşma ve konuşmalar mevcut.
Artık boşanmaya karar verdim, ancak maddi olarak biraz güçlenmek için beklemeye karar verdim.
Boşanınca annem mütahitten alacağı evlerden birini verecek bana orada oturmayı düşünüyorum.
Şu an oturduğumuz ev kayınpederimin üzerine kayıtlı, ve aynı binada bi daireden de kira gelirimiz var. Eşimin maaşı 1500 lira civarı. Sadece araba eşimin üzerine yani başka kayıtlı mal varlığı yok.
Benim evlenmeden önce arabam vardı evlenince yanilemek suretiyle değiştirdik ve ruhsat eşimin üzerine oldu bi şekilde. Kendisi bikaç borcumuzu kapatınca bana da araba almayı düşünüyor. Kayınpederim de şu sıralar mal varlığını çocukları arasında paylaştırmayı düşünüyor.
Şimdi ben ev, araba gibi nedenlerle 1 sene kadar boşanmayı ertelemek istiyorum.
Ancak kendimi zor tutuyorum, en ufak şeyde haykırmak beni aldattığını bildiğimi ve boşanmak istediğimi söylemek istiyorum. Muhtemelen inkar edecek ve boşanmak istemiyecek.
Ancak 1 sene sonunda dava açtığımda aldatılmamı sebep göstermek de istiyorum. Bunu yapabilir miyim ?
Kayınpederim mal varlığını paylaştırdığında eşime düşenlerden hak talep edebilir miyim ?
Evlenince sigortanı ben öderim diyerek çalışmamı istememişti ama sigortam ödenmedi, bunu tazmin edebilir miyim?
Tahminen ne kadar nafaka alabilirim ?
Çocukların velayetlerini bana verirler değil mi ?
Avukat ve mahkeme masrafları ne kadar tutar ve avukat tutmadan kendim halledebilir miyim?
Eğer beklemekten vazgeçersem mevcut arabayı hakim bana verir mi? Neticede benim arabamı satıp üzerine ekleyip aldık şuan kullandığımızı.
Son olarak aldatıldığımı ispatlamak için kendisiyle konuşup itiraf ettirsem ve bu konuşmayı telefona kaydetsem olur mu?
şimdiden çok teşekkürler

kardeşim ruhsatıyla kahve işletiyor... yanında bir tane sigortalı elemanı var... fakat o eleman sabah işi dolayısıyla kahveden uzaklaşırken güvendiği birine işi emanet ediyor... o sırada sosyal güvenlikten elemanlar geliyor.. yardım eden burada çalışmadığını söylemesine rağmen çalışır gibi tutanak tutuluyor... kardeşimin eline şimdi sigortasız eleman çalıştırmadan dolayı 2bin ytl ceza geldi... şimdi ne yapmalı nereye itiraz etmeli????????? lütfen acilen yanıt verirmisiniz?

arkadaşlar eşim bir arkadaşına geçtigimiz şubat ayında bir arkadaşına bir ay sonra geri verilmesi şartıyla bir miktar para verdi ve arkadaşı güvenimizi saglamak için bize senet verdi senette de bizim verdigimiz paranın üstü rakam yazarak kargoyla gönderdi...ve o aylardan bu yana bizi oyalayarak hala paramızı vermedi üstelik tlf da cvp vermiyor...bu arkadaşı muglada ve biz istanbuldayız yani ulaşım açısından yakında degiliz...sanırım bu adam bizi oyalıyor paramızı verecegi de yok...size sorum bilgisi olan arkadaşlar lütfen akıl verin bizim neler yapmamız nerelere başvurmamız lazım paramızı alabılmek için...ben hamileyim 35.haftalık bu para bize ciddi anlamda çok lazım

arkadaşlar eşim bir arkadaşına geçtigimiz şubat ayında bir arkadaşına bir ay sonra geri verilmesi şartıyla bir miktar para verdi ve arkadaşı güvenimizi saglamak için bize senet verdi senette de bizim verdigimiz paranın üstü rakam yazarak kargoyla gönderdi...ve o aylardan bu yana bizi oyalayarak hala paramızı vermedi üstelik tlf da cvp vermiyor...bu arkadaşı muglada ve biz istanbuldayız yani ulaşım açısından yakında degiliz...sanırım bu adam bizi oyalıyor paramızı verecegi de yok...size sorum bilgisi olan arkadaşlar lütfen akıl verin bizim neler yapmamız nerelere başvurmamız lazım paramızı alabılmek için...ben hamileyim 35.haftalık bu para bize ciddi anlamda çok lazım

elınızde senet var madem hemen icra takıbı yapın. yalnız avukat tutmanızda fayda var yoksa senedin takıbı ıçın zorlanırsınız

merhaba avukat arkadaşlar benim bir sorum olacak bir ceza kararı temyize gönderildikten ne kadar süre sonra cevap gelirr?????
cevap süresi mahkemeden mahkemeye değişiyormu??
şimdiden teşekkürler

merhaba avukat arkadaşlar benim bir sorum olacak bir ceza kararı temyize gönderildikten ne kadar süre sonra cevap gelirr?????
cevap süresi mahkemeden mahkemeye değişiyormu??
şimdiden teşekkürler

kesın bı sure vermek doğru olmaz. Bu Mahkemeye göre değil Yargıtay'ın iş yüküne göre değişebilir. 6 ay sonrada cevap gelebilir ( kı bu zor) 1 sene sonrada 2 sene sonrada. Yargıtayın sitesine girerek Mahkeme bilgilerini doldurduğunuzda dosyanın hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Merhabalar arkadaşlar ismim Aslıhan.Kırıkkale'de serbest avukatlık yapıyorum.Ara ara bu topiği takip edip sorularınız konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum.Ancak çoğu zaman alıntılar vs.den dolayı fazla vakit harcandığı için cevap yazamıyorum.Hukuki sorunu olan arkadaşlar özel mesaj atarsa onlara elimden geldiğince yardım etmek isterim.Bunu belirtmek isterim.Kendinize iyi bakın.

Son düzenleme:
merhaba benim bi sorum olacak; ben eşimin ikinci eşiyim. eşimin ilk evliliğinden bir çocuğu var ve nafakasını düzenli ödüyor. ama ilk eşi bizi sürekli rahatsız ediyor. şimdi biz eşimli bir ev almak istiyoruz fakat ilk eşi şayet birgün bi taşınmaz alırsak eşim öldüğünde (ki allah korusun) o taşınmazda çocuğuna da miras hakkı kalacağından beni süründürmekle bizi tehdit ediyor. bu mümkün müdür benim için fark etmiyor da eşim beni madur etmemek adına birşeyler almaktan çekiniyor. kısaca bizim aldığımız taşınmazlarda ilk evlilikten olan çocuğun miras hakkı ne kadardır yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba size bir konu hakkında danışmak istiyorum benim kızım evli ama kocasıyla ayrı yaşıyor boşanmadılar kızımın adına kredi boçları var eşi ödemiyor kızım çalışmıyor bankalardan sürekli kızımı arıyorlar bu boçları beraber yaptılar ne yapmamız gerek bize bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Mrb öncelikle böyle bir köşeye yer verdiğiniz için size teşekkür ediyorum..
Biz eşimle 2007 yılında evlendik ve 6 nisan 2012 de boşandık..
sonra eşim 3 ay sonra tekrar barışmak istediğini söyledi ve biz tekrar 2 temmuz 2012 de ikinci evliliğimizi yaptık..
Fakat işler gene yolunda gitmedi ve ben tekrar boşanmak istiyorum.. Bunu da kendii biliyor..
Ben zaten 3,5 senedir ailemin yanında yaşıyorum 3 yaşında oğlumla birlikte.. bu süre zarfında kendini toparlamasını bekledim ama olmadı..
şimdi kendisi 1 ay önce biraz eşya alıp ailesinin evinden gitmiş. bana da silivri ye gittiğini söyledi.
ama açık adresini kimseye vermemiş. benim bu durumda ne yapmam lazım. nasıl boşanma davası açıcam ben.. adresi belli değil ve
telefonda kullanmıyor kendisi kayıpmış telefonu.. 15 günde bir arıyor oda çocuğuyla 5 dk konuşup kapatıyor.
yani ben nasıl dava açıcam? Adresi yok, sadece ailesinin ikamet ettiği adres var elimde.. Ne yapmam lazım benim_?
tek taraflı dava nasıl açıcam. dilekçeye ne yazmam gerekiyor? birde sizce bu dava ne kadar sürer.. çok sürmesini istemiyorum.
bunun için ne yapmam lazım? lütfen cevap atın çok zor durumdayım

Merhabalar
Ben 2009 yılında haziranda eski eşime boşanma davası açtım.2010 temmuz ayında neticelendi ve ben kazandım.Temyize gitti temyiz sonucuda 2011 kasım ayında neticelendi.Boşanma davasının içinde düğünde takılan altınlarımı talep etmedik (korktuğum için) içinde bulundugumuz tarih itibari ile ben altınların iadesini içeren bir dava açabilir miyim? Açabilirsem kazanma şansım nedir? Düğünden yaklaşık 2 sene sonra, müşterek oturdugumuz ev alınırken altınlarımı bozdurdular.Önden biraz ödeyip geri kalanına kredi çekildi evin ve ben evi eski eşimin üstüne yapılıcak sanırken tapu babasının üstüne yapıldı. Ayrıca düğün cd lerinde düğün sonrası eski kayınvalidemin bilezikleri kolumdan çıkartışı mevcut, düğün günü kolumdaki altınlarımı aldı yani, evlerinde kasa da muhafaza ettiler. Takılan diğer altınları bana bildirmediler bile benim şimdi nasıl bi dava açmam gerekiyor.Yargıtay kararından 1 sene geçtigi için dava açarsam zaman aşımınamı uğrar nolur bana yardım edin...

merhaba benim bi sorum olacak; ben eşimin ikinci eşiyim. eşimin ilk evliliğinden bir çocuğu var ve nafakasını düzenli ödüyor. ama ilk eşi bizi sürekli rahatsız ediyor. şimdi biz eşimli bir ev almak istiyoruz fakat ilk eşi şayet birgün bi taşınmaz alırsak eşim öldüğünde (ki allah korusun) o taşınmazda çocuğuna da miras hakkı kalacağından beni süründürmekle bizi tehdit ediyor. bu mümkün müdür benim için fark etmiyor da eşim beni madur etmemek adına birşeyler almaktan çekiniyor. kısaca bizim aldığımız taşınmazlarda ilk evlilikten olan çocuğun miras hakkı ne kadardır yardımcı olursanız sevinirim.

Senin çocuğun kadar ilk evlilikten olan çocukta babanın mirasçısı

Merhabalar
Ben 2009 yılında haziranda eski eşime boşanma davası açtım.2010 temmuz ayında neticelendi ve ben kazandım.Temyize gitti temyiz sonucuda 2011 kasım ayında neticelendi.Boşanma davasının içinde düğünde takılan altınlarımı talep etmedik (korktuğum için) içinde bulundugumuz tarih itibari ile ben altınların iadesini içeren bir dava açabilir miyim? Açabilirsem kazanma şansım nedir? Düğünden yaklaşık 2 sene sonra, müşterek oturdugumuz ev alınırken altınlarımı bozdurdular.Önden biraz ödeyip geri kalanına kredi çekildi evin ve ben evi eski eşimin üstüne yapılıcak sanırken tapu babasının üstüne yapıldı. Ayrıca düğün cd lerinde düğün sonrası eski kayınvalidemin bilezikleri kolumdan çıkartışı mevcut, düğün günü kolumdaki altınlarımı aldı yani, evlerinde kasa da muhafaza ettiler. Takılan diğer altınları bana bildirmediler bile benim şimdi nasıl bi dava açmam gerekiyor.Yargıtay kararından 1 sene geçtigi için dava açarsam zaman aşımınamı uğrar nolur bana yardım edin...

Zamn aşımı süresi boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıldır

Mrb öncelikle böyle bir köşeye yer verdiğiniz için size teşekkür ediyorum..
Biz eşimle 2007 yılında evlendik ve 6 nisan 2012 de boşandık..
sonra eşim 3 ay sonra tekrar barışmak istediğini söyledi ve biz tekrar 2 temmuz 2012 de ikinci evliliğimizi yaptık..
Fakat işler gene yolunda gitmedi ve ben tekrar boşanmak istiyorum.. Bunu da kendii biliyor..
Ben zaten 3,5 senedir ailemin yanında yaşıyorum 3 yaşında oğlumla birlikte.. bu süre zarfında kendini toparlamasını bekledim ama olmadı..
şimdi kendisi 1 ay önce biraz eşya alıp ailesinin evinden gitmiş. bana da silivri ye gittiğini söyledi.
ama açık adresini kimseye vermemiş. benim bu durumda ne yapmam lazım. nasıl boşanma davası açıcam ben.. adresi belli değil ve
telefonda kullanmıyor kendisi kayıpmış telefonu.. 15 günde bir arıyor oda çocuğuyla 5 dk konuşup kapatıyor.
yani ben nasıl dava açıcam? Adresi yok, sadece ailesinin ikamet ettiği adres var elimde.. Ne yapmam lazım benim_?
tek taraflı dava nasıl açıcam. dilekçeye ne yazmam gerekiyor? birde sizce bu dava ne kadar sürer.. çok sürmesini istemiyorum.
bunun için ne yapmam lazım? lütfen cevap atın çok zor durumdayım

Eşinin yerleşim yeri neresi ? Yok mu yani anlamadım terk nedeniyle boşanma davası açabilirsin

X