Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

tazminat olarak bahsettiğiniz şey kıdem tazminatı, fazla çalışma ve bayram tatiline ilişkin alacakları mı?

kıdem tazminatını alabilmesi için en az 1 yıl çalışmış olması yeterlidir.

1 yıl çalışması ve işten çıkarılması şarttır , kendi çıkarsa alamaz

hiç kimse zorla çalıştırılamaz, eğer ki iş ortamında işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı bir durum söz konusuysa kendi isteğiyle işten ayrıldığı takdirde kıdem tazminatını alacaktır.

İşyeri ortamındaki düzeni ve huzuru sağlamak işverenin görevidir. Bu husus mahkemede ispatlanabilirse kıdem tazminatı alınabileceği kanaatindeyim.

Avukat Hanım,

Yukarıdaki konu hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.

İşçi 24 maddeden fesh eder tazminatını alır
tek ahlak ve iyi niyet değil orda başka seçeneklerde var
işveren madde 25 ten fesh eder hiçbişi ödemez

ama istifa halini soruyor haklı sebeple fesh değil benim anladığım
istifa halinde
1-kadınlarla evlilik
2-önce ki sayfada şartları tutan kişiler tazminatını alır

14 yıllık meslek hayatımda bunlar basıma geldi , okuduklarımdan aklımda kalanlarda bunlar.
mahkeme yolunu göze almadan almak istiyor kuzeni sanırım.

Tabi ki kimse zorla çalıştırılamaz ama her kafasına esende çekip gidemez neticede.
ben bildiklerimi yazdım , mahkeme kısmı hakkında yorum yapmam çünkü avukatlar bu konuyu yani sizler daha iyi bilirsiniz.

işyerinden memenun olmayısını göz önüne alarak evlilik vs diğer şartlara girmedim
ilgilendiğimiz bir çok dosyada 25.maddeyi gerekçe göstererek sözleşmeleri haksız fesheden işverenlerin işlemlerini iptal ettirdik.
bence kolayına kaçmamak gerekiyor, mahkemelerde genelde 6 ayda sonuçlanıyor bu davalar.
dediğim gibi avukatın maharetine kalmış bir durum.

Avukat Hanım,

Yukarıdaki konu hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.

1.evinizdeki kiracı bayan eşi ile boşanmamış ama ayrı yaşıyor, ev kocasına kalmasın diye başka bir şahsa devrediyor.(ev bayanın üzerine yani ve devrettiği evde kiracı olarak kalmaya devam ediyor)
2. Siz evi bu 3. kişiden alıyorsunuz ve parayı da onun hesabına yatırıyorsunuz.
3. bir şahıs gelip bayanı ve size satılan evi vs. soruyor.

öncelikle 3. şahıs bayanın mal kaçırma niyetini biliyorsa o tapu iptal edilebilirdi.
ancak siz bu durumu bilmeden evi (iyiniyetli 3. kişi olarak ve tapu kaydına güvenerek) satın aldıysanız, tapu üzerinize yapıldıysa sizden bir şey talep edilemez, size bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

yine de haklarınızın kaybolmaması için bir avukatla yüz yüze görüşerek herşeyi açıkça ve anlaşılır bir şekilde anlatarak yardım almanızı tavsiye ederim.

Tapu üzerimize,

Zaten kadın kiracı vasfının dışında ticaretimizin hiç bir aşamasında yer almadı. Ama taşındıktan sonra ve taşınma esnasında niyeti nasıl bir kadın olduğunu anladık ama iş işten geçmiş oldu.

herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum, hukukumuzda iyiniyetli 3.kişiler korunur
yani kadının mal kacırmak için o şahsa evi sattığını bilerek o şahıstan ev aldığınızı ispat etmeleri gerekmektedir, aksi takdirde size karşı yapabıleceklerı hiç bir eylem bulunmamaktadır.

Anladım. Teşekkür ederim.

Ev annemlerin binasında bina 40 daireli. Annem satılık ev var dedi bizde aldık hani çocuk olursa baksın diye işimize geldi aklımızda da yoktu bu satılık evi almak. Ama annem de iki tarafı da "merhaba" iyi akşamlar" dışında tanımıyor bu bir negatif etken olabilir mi?

Iyi gunler. Benim sorum velayetle ilgili olacak.
Bosanmak isteyen bir ciftin, cocuklarin velayetini hem annesi hem de babasi istemesine ragmen, onlarin yetkin olmadigini dusunen ananeleri bu cocuklar icin velayet davasi acabilir mi?
(cocuklari ananeleri buyutuyor baba ve anne ebeveynlik gorevlerini 11yillik evlilik hayatlarinda hic gerceklestirmemistir ve cocuklar da mahkemede "ananemizde kalmak istiyoruz" diyebilecek durumda biri 10 digeri 8 yasinda iki kiz cocugu)
Maddi durum olarak; ananenin uzerine bir evi ve olmus esinden kalan bir emekli maasi var.
Sitede arama yaptim ama benim soruma cevap olacak bir mesaja rastlamadim. Simdiden tesekkur ederim.
:2:

merhabalar,
mevzuatımızda velayet hakkı evliyken anne-babaya birlikte, boşandığında ise yalnızca birine tanınmıştır. Ortak velayet kavramı henüz hukukumuzda yer bulamamaktadır.

velayet hakkı yalnızca anne-baba tarafından kullanılabılır. Ancak olağanustu durumlarda çocuk için vasi atanabilir. Dolayısıyla anneanne velayet hakkı talep edemez, vasilik talep edebilir.

çocuklara anneannenin bakıyor olması veya onların anneannelerıyle kalmak ıstemesine öncelik verilmez. Tüm unsurlar birlikte değerlendirilir.
mesela anne-babanın sorumluluk sahibi olamayacağı, akli dengesinin yerinde olmaması ya da kötü davranacağı kanaati oluşması (zira anne-baba çocuklarına bakmakla yükümlüdür.)
anne-babanın kendine bile bakamayacak derecede geçim sıkıntısı yaşaması vs.. bir sürü olumsuz koşullar lazım..gerçi mahkemeden mahkemeye değişir, kanaat meselesi..

merhaba
ben 01.11.2008 tarihinden bu yana sözleşmeli özel bir şirkete bağlı temizlik personeli olarak kamuda görev yapmaktaydım.2 yıllık olan sözleşmem bittikten sonra ihaleyi tekrar çalışmış olduğum firma aldığı için 30.10.2010 tarihinde 2 yıllık bir sözleşme daha imzaladık.30.10.2012 de biten 2.yıldan sonra eski firmamız ihaleyi kaybetti.60 günlük farklı bir şirket aldı onlarlada 60 gün olan sözleşmeyi imzaladık.( bu arada son kazanan firma ilk firma ile bağlantılı) 30.12.2012 bitecek olan olan sözleşmeden önce tarafımıza SÖZLEŞME FESİH BİLFİRİMİ YOLLADILAR.daha sonra bu bildirimleri imzalamaız için bizi çağırdılar bu bildirimlerden hem eski firma hemde son alan firma için imzaladık.fakat be ihaleyi alan başka firma ile çalışmak istemiyorum.ama sonki firmamda beni başka projede çalıştıramayacaağını fesihte beyan etmişti.bu durumda tazminat alabiliyormuyum..yardımcı olursanız sevinirim.Firmaya noter yoluyla ihtarname yollamayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
tazminat olarak bahsettiğiniz şey kıdem tazminatı, fazla çalışma ve bayram tatiline ilişkin alacakları mı?

kıdem tazminatını alabilmesi için en az 1 yıl çalışmış olması yeterlidir.

Kıdem tazminatından bahsediyorum.

Çok teşekkür ederim, yardımlarınız için :)

merhaba arkadaşlar benimde cevabını öğrenmek istediğim bir sorum olacaktı,yardımcı olursanız çok sevinirim.
Arkadaşımın ilk , eşinin ikinci evliliği . Eşinin ilk evliliğinden 2 tane çocuğu var . Eşi ayrılırken eski karısına bir ev ve bir araba vermiş. Arkadaşımında evlenmeden önce bir arabası vardı , evlendikten sonra model yükseltmek için arabasını satıp üstüne takıları ekleyip arabasını değiştirdiler. Araba arkadaşımın adına alındı. Benim sorum (allah korusun) eşine birşey olsa ilk evliliğinden olan çocukları arkadaşımın adına olan mal varlıklarından hak talep edebilirler mi ? Evlendikten sonra beraber edindikleri mallardan hak talep edebilirler mi arkadaşımın adına olsa da? Umarım sorumu net bir şekilde anlatabilmişimdir .Cevaplandırabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

Merhabalar :) Bir sorum olacaktı. Boşanma davası açtım Ekim ayında. Yanlız hala gün verilmedi. Mahkeme günü ne zaman belli olur bilgisi olan var mı

Slm
Biz bir bankadan kredi cektik ve hayat sigortasi yaptirdik. Yaptirdigimiz tarihten 2 ay sonra police elimize ulasti.
Sormak istedigim soruya gelirsem Bu police bize ulasana kadar Allah korusun olum olayi olsaydi biz police olmadan hak iddia edebilecek miydik?

Bu bankaya dava acmak istiyoruz. Policeyle ilgili yolsuzluk yaptiklarini dusunuyoruz. Tesekkurler.

Merhabalar :) Bir sorum olacaktı. Boşanma davası açtım Ekim ayında. Yanlız hala gün verilmedi. Mahkeme günü ne zaman belli olur bilgisi olan var mı

eğer eskiklıkler tamamlandıysa duruşma gununun verılmesı lazımdı. kalemı arayıp öğrenın. dosya hangı sahfada. henuz on ıncelemede sanırım. ihmal etmeyın. farkında olmazsınız teblığ muhtara yapılır ve duruma gununu kaçırırsanız dava düşer. dikkatlı olun gerekırse kaleme gidip oğrenın

merhaba avukat arkadaslar. 17 ekim 2012 de bosanma davası actım. gider avansını yatırdım. gider avansı makbuzumu da dosya içine koyup adliyeye yolladım. adliyede makbuzu kaybetmişler. bana kagıt geldi. davanız gider avansı yatrmaadıgınızdan acılamamıstır.... tekrar yatırdım.. ismimi ptt merkez bürosunda söylediğim taktirde ilk yatırdığım parayı alabileceğimi söylediler. fakat ptt deki memurlar zorluk cıkarıyorlar. bu durumda ne yapabilirim. zaten maddi durumun iyi değil. çalışmıyorum. evukat arkadaslarımdan bu parayı nasıl alabilecegime dair bilgi bekliyorum. (bu arada ptt den o tarihte yatırıldığı kaydını sistemde görebiliyorlar fakat resmi bir evrak olmadığı için paramı iade etmiyorlar.)

boyle saçmalık olur mu... davayı kendı şehırınızden açıp başka şehıre mı yolladınız... yoksa adlıye veznelerıne yatırılıyor cunku

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…