Arkadaşlarımdan destek göremiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba, çok doluyum birilerine anlatmak istiyorum. Ben 26 yaşındayım. Doğma büyüme istanbulluyum ama evlenip başka bir şehire yerleştim. 3 sene oldu evleneli ama eşimin görev nedeniyle sık sık istanbula ailemin yanına geliyorum. İlk eşimle çocuk istediğimizde hamile kaldım fakat beta hcg artmadı sonra eşim göreve gitti ben istanbula döndüm. Sonra tekrar yaşadığım şehre gittim ama çocuk istedik ama maalesef olmadı. Sonra eşimi tekrar göreve gönderdiler. Ben tekrar istanbula geldim ve tüp bebek yapmaya karar verdik. Şuan transfer sürecindeyim. Asıl konumuz burda başlıyor. Çok yakın arkadaşlarımın olduğu bir grubumuz var 4 kız arkadaşız. İstanbulda hepimiz yakın oturuyoruz. 2 kız arkadaşımı 9 senedir 1inide 13 senedir tanıyorum. 13 senedir tanıdığım arkadaşımın evine gittik ve tüp bebek sürecini anlattım. Onlarda sordular falan ama 13 senelik arkadaşım bana dedi ki falanca tüp bebek yapmış bebeği çok tatlı. Bende dediki normal bir bebek zaten tüp bebek olunca değişmiyor. Onun çocuğu var dedim senin çocuğun nasıl olduysa tüp bebek de laboratuvar ortamında oluyor ama aynısı. Bunu çok takmadı im cahilliğine verdim. Sonra wp grubundan konuşuyorduk ben derim ki eşim şu tarihte gelecek ondan önce görüşelim ben transfer sonradı çıkamam. Hepsi tamam dediler hatta 9 senelik arkadaşım işten 3de çıkıyordu dedim önemli değil işten sonra görüşürüz i. Görüşelimde nasıl görüşürsek görüşelim. Sonra 13 senelik arkadaşım havanın soğuk olmasını ve çocuğunun hasta olabileceğini söyledi ama görüşmek isteseydi evine çağırırdı yada sonrasında geçen gafta görüşemedik hadi şu zaman görüşelim demesini bekledim ama hiç bir şey yazmadı. Sonra benim eşim geldi yumurta toplama oldum bu arada hiç biri bana nasılsın nasıl gidiyor diye sormadı. Yumurta toplamada narkoz aldım ve kızlar bana hiç bir şey yazmadı diye ağladım. Neyse günler geçti ben gruba eşimin ailesinin yanına gideceğimi söyledim. Eşimin 10gün izin vardı zaten 7 gününü istanbulda geçirmiştik. Gittik istanbula geri döndük eşimi göreve geri gönderdim sonra 13 senelik arkadaşım beni telefondan aradı iphonenun nerede olduğunu gösteren uygulamadan bakmış benim istanbul da olduğumu görmüş ondan aramış. Bu arada ben gruba hiç bir şey yazmaz oldum. Sonra konuştuk ama ben soğuk konuştum çünkü suçlarını kabul edecek bir şey yapmadılar. Sonra seviyorum seni falan dedi bende öptüm dedim kapattım. 9 senelik iki arkadaşım da bir kaç gün sonra gruptan yazdılar napıyorsun nasıl gidiyor ben sizi kaynananda sanıyordum falan dediler onlarla da soğuk konuştum çünkü sormaları gerektiği zaman sormadılar. Bu arada bence 3ü konuşmuşlar benim hakkımda hiç yazmıyor falan demişler ondan sonra arayıp sorma gereği duydular bence. Sonra grupta 9 senelik arkadaşlarımdan biri hafta sonu buluşalım dedi ona rağmen ben uyarım dedim. Bu 9 senelik arkadaşım 13 senelik arkadaşıma sen söyle ona göre izin alayım sabahtan dedi. Sanki ben suçluymuşum gibi 13 senelik arkadaşım hiç bir şey yazmadı ve o gün buluşmadık. Gruptan çıkasım var ama gruptan çıkarsam beni haksız görürler. Üçü bir olup üstüme gelirler bende transfer zamanında bunları yaşamak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Çok uzun oldu kusura bakmayın hakkınızı helal edin.

Merhaba, artık konu konuşulsun istemiyorum. Ben elime durumu anlattığımda bana hak verdi çünkü onların nasıl ve ne durumlarda yanında olduğumu biliyor ve destek görmem gerektiğini düşünüyor. Benim gibi düşünen yada düşünmeyen herkese teşekkür ederim.

Bence sandığınız kadar aşırı aşırı yakın değilsiniz. Herkes o sohbet grubunu günlük gibi kullanıyor ve kendi dertlerini döküp rahatlama derdindeler. Günümüzde arkadaşlık ilişkilerine fazla önem vermeyin bence. Her ne kadar dostum, canım vesaire de deseniz insanın önce kendisi sonra da ailesi geliyor.

Yerinizde olsam gruptan çıkmam ama işime geldiğinde yazar gelmediğinde yazmazdım.

Ya tabikide dertleri olabilir. Benim de bir sürü derdim var ama ben onların ailevi dertlerine kadar dinleyip elimden bişey gelmesi için çabalayan biriyim. Benim arkadaşlık düşüncem böyle çünkü. Onların her konusunda yanında olup onların yanımda olmaması canımı acıtıyorr
demek ki onlar öyle değil siz de çok fedakar olmayın bundan sonra

çok yakın arkadaşım tüp bebek tedavisinde olsa bende aşama aşama milim milim sormam
yormak istemem çünkü

evine davet edebilirdi diyorsunuz.. inşallah siz de çalışan çocuklu anne olun da öyle konuşalım bunları :)
hee tabi siz çalışmıyorsunuz dimi bu durumda anlamanız mümkün değil maalesef
inşallah sağlık ve sıhhatle hayırlı sağlıklı çocuk verir size Rabbim

En başında bir arkadaşımın da çocuğu tüp bebek çok tatlı dediğinde gereksiz alınganlık yapıp karşı tarafı cahillikle suçlamışsınız.
Şahsen ben tüp bebek süreçlerini detaylı bilmiyorum, arkadaşım olsanız hangi aşamadasınız bilemem sürekli sizi kontrol etme ihtiyacı hissetmezdim.
Ayrıca genel gözlemim normal yollardan çocuk sahibi olamayıp, tüp bebek sürecinden geçen çiftler genelde bu kadar ulu ortaya yaymıyorlar, normal bir hamilelik sürecinde de belli bir aya geldikten sonra insanlar duyurur. Zaten uzun bir süreç ama sizin kendi kararınızla olan bir durum yani kimse sizin sürekli elinizi tutmak zorunda değil. Gereksiz alınganlık yapmışsınız. Araya soğukluk girecekse her taraf için hayırlısı olur yoksa sizin hamilelik, lohusalık döneminiz insanı yıldırır.

Sizce dert edilmeyecek bir şey mi? Gerçekten yorgun hissediyorum. Evimden ve eşimden uzak olmak zaten yoruyor ama onlardan hep destek görmeyi beklemiştim olmayınca hayal kırıklığına uğradım.
Maalesef bu anlattıklarınız normal. İnsanlar kendi dertlerine düşüyorlar, aramaları sormaları gereken zamanda aramıyorlar. Ben sizi anlıyorum ama tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış. Siz bence 13 yıllık veya 9 yıllık arkadaşınızı arayın ve neler hissettiğinizi söyleyin. Çok zor zamanlar geçirdim sizin arayıp sormanızı bekledim, aramayınca üzüldüm kendimi yalnız hissettim deyin. Onları suçlar tarzda konuşmayın ben dili ile konuşun. Onlar farkında değiller. Farkında olsalardı ve daha duyarlı olsalardı daha iyi ama bu genelde böyledir. En azından söylerseniz hislerinizi paylaşırsanız farkında olurlar ve daha duyarlı davranırlar ama dediğim gibi suçlayıcı tarzda konuşmayın ki kırgınlık olmasın.

bence siz boşluktan neyi kafanıza takacağınızı şaşırmışsınız. Hobi edinin, tedavinize odaklanın. ayrıca kimse size tüp bebek sürecinizi sormak zorunda değil. normalde pozitif yorumlar yaparım ama sizin baya toksiksiniz.

Ya her şeyi geçtim, tüp bebeğin normal bebek olduğunu herkes biliyor zaten, neden salağa anlatır gibi baştan anlatma ihtiyacı duydunuz ki hiç hoş olmamış.

İşte anlamadığınız bu. Grupta herkese bık bık konuşulurken sizin tabirinizle benim konumun ilgilenilmemesi. Mecburlar demiyorum. Nasılsın diye bile sormadılar diyorum.

Siz yumurta toplama gununde hastaneye gidiyorum simdi, cok heyecanliyim vs.yazdiniz da onlar sonrasinda nasilsin demediler mi? Boyleyse, evet ayip etmisler haklisiniz. Yok, siz haber vermediyseniz gununde, nereden bilecekler ki ne zaman ne yaptirdiginizi 🙈

Ben onemli bir gunse benim icin yakin arkadaslarima yazarim xxxx yapacagim, bana sans dile diye...Yoksa kendiliginden hatirlamalarini beklemem, cunku neden hatirlasinlar?😬

Bu ne naz ya,
Belki de size moral için 'bilmemkimin de tupbebekle çocuğu olmus, çok tatlı' diyene 'tupbebek de gerçek bebektir' diye açıklama yapıyorsunuz, bir de onu cahillikle itham ediyorsunuz.
Kim böyle biriyle arkadaş olmak ister ki?
Millet evli barkli, çalışan, coluklu kadınlar. Başlarında bin tane sey var yetişmeye çalışıyorlar. Sizin yumurta toplamanızi mi hatırlayıp o gün yazacaklar? Siz mesela arkadaşınız 'ay çok heyecanlıyım, salı burnunu yaptıracam' diyince salı sabahı ona mesaj mi atıyorsunuz 'bol şans' diye?
Eminim geçen 3 senede o arkadaşlarınızin defalarca başına kötü şeyler gelmiştir,sizin mesaj atmadığınız. Belki eşle kavga, belki hamileyken korkulan-tahliller verilen durumlar, belki çocukların hastalıklari,belki ameliyatları, belki işten kovulmalari, belki boşanmanın yamacindan geçmeleri... Onlar da mı alınsın, 'cocugun ateşi var dedim,indi mi diye aramadi' falan diye?
Çok gereksiz beklentiler içine girmişsiniz.
Böyle giderse arkadaşlarınızı kaybedersiniz. Bence bir şey olmamış gibi davranın (ki olan bir şey yok).
Bir de kadın orada yorum yapmış gerçekten, böyle iyi niyetle konuşurken tersleyen insanlar gözüme çok kötü görünüyor. Eminim o kadın tüp bebeğin ne olduğunu gayet iyi biliyordur.

13 yıllık olan arkadaşınız gelmediyse diğerleriyle buluşma ayarlasaydınız. Ben olsam kim müsaitse onunla görüşürüm. Bir sonraki buluşmaya da gelmek isteyen gelir yani. Ayrıca tabiki önce siz, kendi eşiniz, kendi aileniz ön planda olmalı. Arkadaşlarınızın dertleriyle de dertlenin ama bence kendinizden önce onların dertlerini ön plana alacak kadar da dozunu kaçırmayın. Bu sizi bencil yapmaz.

Bir de kadın orada yorum yapmış gerçekten, böyle iyi niyetle konuşurken tersleyen insanlar gözüme çok kötü görünüyor. Eminim o kadın tüp bebeğin ne olduğunu gayet iyi biliyordur.
"Yok o da normal bebek" diyor. Kadın da sanki o bebekleri şöyle bir
IMG_20230308_193509.jpg
IMG_20230308_193455.jpg
şey zannediyordu

zor bir dönemden geçiyorsunuz eşinizle çok bir vakit geçiremiyorsunuz eviniz ailenizden uzak eşyalarınızı devamlı kullanamıyorsun. çocuk sahibi olmak için uğraşmışsınız onun içinde bir hazırlık süreci iğneler stres yaşamışsınız çevrenizden destek bulmak tek kalmak istemiyorsunuz. arkadaşlarınızdan ilgi beklemişsiniz ama beklediğiniz ilgi gerçekleşmemiş anladığım kadarıyla. belki siz onlar bu süreci yaşasa daha çok destek olurdunuz... bu süreçte stres yaşamamaya çalışın beslenmenize özen gösterin sonuçta minik elleri olan sizin gözünüzün içine bakan bir bebişiniz olacak. bebişiniz arkadaşlarınızdan daha önemli 🥰🥰 inşallah bu süreç olumlu gider ve sağlıklı tatlımı tatlı bir bebişiniz olur

zor bir dönemden geçiyorsunuz eşinizle çok bir vakit geçiremiyorsunuz eviniz ailenizden uzak eşyalarınızı devamlı kullanamıyorsun. çocuk sahibi olmak için uğraşmışsınız onun içinde bir hazırlık süreci iğneler stres yaşamışsınız çevrenizden destek bulmak tek kalmak istemiyorsunuz. arkadaşlarınızdan ilgi beklemişsiniz ama beklediğiniz ilgi gerçekleşmemiş anladığım kadarıyla. belki siz onlar bu süreci yaşasa daha çok destek olurdunuz... bu süreçte stres yaşamamaya çalışın beslenmenize özen gösterin sonuçta minik elleri olan sizin gözünüzün içine bakan bir bebişiniz olacak. bebişiniz arkadaşlarınızdan daha önemli 🥰🥰 inşallah bu süreç olumlu gider ve sağlıklı tatlımı tatlı bir bebişiniz olur

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İnşallah öyle olur. Bende öyle yapacağım. Daha çok kendime dönmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim tekrardan 😊

Konuşmamız bu. Siz yorum yapın.

Eklentiler

• 31554568-46D6-419C-99D7-DFF8972349C5.jpeg
    31554568-46D6-419C-99D7-DFF8972349C5.jpeg
    127,1 KB · Görüntüleme: 65
Ben bu konuşmadan arkadaşınızın tüp bebeği farklı bir şey gibi düşündüğünü anlamadım yalnız. Siz yanlış anlayıp farklı bir yanıt vermişsiniz bence.
Zaten farklı bir şey hibi değilde ya o kadarda tatlı ki çocuğu. Yani tüp bebek olunca tatlı olamazmış gibi bir mesaj. Ben öyle anladım.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İnşallah öyle olur. Bende öyle yapacağım. Daha çok kendime dönmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim tekrardan 😊
konudan çok rahatsız olmuş istediğiniz tepkileri alamamış olabilirsiniz 🥰 mune etiket atıp konunuzun mesaj yazımına kapanmasını isteyebilirsiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X