Arkadaşlar bir konuda yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyım.

Merhaba arkadaşlar,

3 yıllık evliyim gayet rayında giden bir evliliğim var ailelerden farklı şehirlerde yaşıyoruz. Genellikle biz görmeye gidiyoruz. Eşim ile yaşadığımız şehirde tanıştık ve evlendik. Uzun yıllar içerisinde çok şükür kendi düzenimizi neredeyse sıfırdan kurduk. Kız kardeşim bu yaz üniversite sınavlarına girdi. Ailemi ziyarete gittiğimiz zamanlarda bir kaç kez babam eşime; sizin orayı kazanacak inşallah kazanır, kazanırsa sana yıkarım gibi laflar etmiş. Eşim ortada puan yok, başvuru yok, kazanılmış bir durum yok diye üzerine düşmemiş ve cevap vermemiş hiç bir olumlu veya olumsuz tepki göstermemiş babama. Bir kaçına bende tanık oldum bana da aynı yaklaşım ile geldi babam. Eşim bu konuyu benimle paylaştı. Eşim ben kendi kardeşimi de bizimle uzun yıllar yaşamasını istemem evimiz kendimizi özgür hissettiğimiz ve rahat olduğumuz dinlediğimiz yerimiz. Bu yollardan bizde geçtik hayata atılması için destek değil köstek oluruz. Ha baba evi ha burası bir fark değişmez kendi ayaklarının üzerinde durması için denize atlaması lazım, Ev/yurt ayarlanana kadar tabi ki bizde kalabilir elimiz üzerinde olur gerekli desteği sağlarız lakin ben en az 4 yıllık bir misafiri hastalık/ölüm gibi konular olmadıkça evimde ağırlamak istemem dedi sonuçlar belli olsun ona göre net şekilde tavrımı koyacağım dedi aslında senin ailene bunu söylemen gerekir lakin sen aileni kırmak istemiyorsun ben net olarak düşüncelerimi paylaşacağım dedi kırılan kırılsın yapacak bir şey yok bize sorulmadan durumumuz sorulmadan bu tür düşüncelerin direkt olarak paylaşılmasına ve bizim yaşantımıza saygı duyulmamasına çok kızıyorum diyor. Ben ne yapacağım yardımcı olun lütfen ?
Esiniz hakli, kardesiniz tercih yapmadan evvel ailenizle konusun, cocugun senesi ziyan olmasin.

Esiniz cok hakli siz nesini soruyorsunuzki ilk lafi edildiginde sizin cevap vermeniz gerekirdi kazanirsa yurt ayarlayana kadar destek oluruz tabi diyerek safinizi belli edebilirdiniz kim evinde 4 yil misafir agirlar siz ayri bir ailesiniz aileniz dusuncesizlik ediyor alinirlarsa alinsinlar

Merhaba arkadaşlar,

3 yıllık evliyim gayet rayında giden bir evliliğim var ailelerden farklı şehirlerde yaşıyoruz. Genellikle biz görmeye gidiyoruz. Eşim ile yaşadığımız şehirde tanıştık ve evlendik. Uzun yıllar içerisinde çok şükür kendi düzenimizi neredeyse sıfırdan kurduk. Kız kardeşim bu yaz üniversite sınavlarına girdi. Ailemi ziyarete gittiğimiz zamanlarda bir kaç kez babam eşime; sizin orayı kazanacak inşallah kazanır, kazanırsa sana yıkarım gibi laflar etmiş. Eşim ortada puan yok, başvuru yok, kazanılmış bir durum yok diye üzerine düşmemiş ve cevap vermemiş hiç bir olumlu veya olumsuz tepki göstermemiş babama. Bir kaçına bende tanık oldum bana da aynı yaklaşım ile geldi babam. Eşim bu konuyu benimle paylaştı. Eşim ben kendi kardeşimi de bizimle uzun yıllar yaşamasını istemem evimiz kendimizi özgür hissettiğimiz ve rahat olduğumuz dinlediğimiz yerimiz. Bu yollardan bizde geçtik hayata atılması için destek değil köstek oluruz. Ha baba evi ha burası bir fark değişmez kendi ayaklarının üzerinde durması için denize atlaması lazım, Ev/yurt ayarlanana kadar tabi ki bizde kalabilir elimiz üzerinde olur gerekli desteği sağlarız lakin ben en az 4 yıllık bir misafiri hastalık/ölüm gibi konular olmadıkça evimde ağırlamak istemem dedi sonuçlar belli olsun ona göre net şekilde tavrımı koyacağım dedi aslında senin ailene bunu söylemen gerekir lakin sen aileni kırmak istemiyorsun ben net olarak düşüncelerimi paylaşacağım dedi kırılan kırılsın yapacak bir şey yok bize sorulmadan durumumuz sorulmadan bu tür düşüncelerin direkt olarak paylaşılmasına ve bizim yaşantımıza saygı duyulmamasına çok kızıyorum diyor. Ben ne yapacağım yardımcı olun lütfen ?
Eşiniz çok haklı, aynı zamanda gayet makul bir şekilde belirtmiş zaten. Siz de aynısını ailenize söylemelisiniz.

Eşin yüzde bin haklı
Benim arkadaşım İzmire atandı, orada evlendi vs vs. Yillar once kiz kardeşi de full İzmir yazmis üniversite tercihlerine. Kıza devlet yurdu çıkmayınca ablasının yanına bir yerleşti pir yerleşti. ailesini çekmemek için yazın bile gitmedi memleketine😬
arkadasimin kardesine bunca hizmet ettigi, esiyle arasi bozuldugu yetmez gibi bir de kızla ilgili bir durum olduğu zaman ablaya hesap sordular , 'niye sahip çıkmadın' diye.
Bu arada benim hikayede aile nasılsa ablasıyla yaşıyor masrafı yok diye çok para yollamıyormus. 'ileride geri ödeyemem niye hayata borç ile başlayayım' modundaki kardes kyk kredisi de çekmemiş. Her şeyin yanında bir de harçlık veriyordu ablası.
Birkaç kere artik istemediğini ailesine söyleyecek oldu, kıyamet koptu. Kardeşini sokağa atacak , ite köpeğe meze yapacak muamelesi yaptılar, geri adım attı. O dönem kardeş de triplendi, evde yasamaya devam ettiği halde ablasını görmezden geldi falan.
Cooook saçma bir süreç. Ama işin içine girince insan akıntıya kapılmış gibi yaşayıp gidiyor, çıkamıyor. Biz de benzer süreçten geçtik uzun yıllar önce. İyi niyetle bir akrabanın bebeğine gündüzleri bakmayı kabul etti annem, sonra 9-10 sene bizle yasadi cocuk. Ciddi anlamda bizle yaşadı, anneme anne babama baba falan dedi, okula biz götürdük, kursa biz yazdırdık.
10 senenin sonunda da en kötü biz olduk:))
Yani 'o kadar da olmaz' deme, inan o kadar da oluyor. Bu bahsettiğim arkadaşım 4 sene baktı kardeşine. Bir de kiz mezun olunca İzmiri bırakıp dönmek istemedi:)) neyse ki ailesi zorladı da memlekete gitti. Burada iş bulsa, belki hala ablasıyla yaşayacaktı.

Madem istemiyorsun şimdiden söyle. Belki kalacak bedava ev olmadığını anlayınca daha yakin ya da daha ucuz bir sehir seçer. Ama sana güvenip o şehri yazıp ortada kalınca (kendilerince haklı olarak) sana kızarlar. Açık iletişim en güzelidir.
Onlar doğurdu , onlar bakacak
Senin ya da kocanın bir sorumluluğu yok bu durumda

Nekadar da haklı.. ama Bu cümleleri söylemek size düşer eşinize değil. Insan evladına kızar geçer ama gelinin damadın ettiği her kelime 10 sene sonra bile tepenize kakılır haberiniz olsun.

Babanızda ne rahatmış yahu eşinizde olsa gencecik kız ne işi var sizin evde eşiniz de rahat edemez kardeşiniz de olacak iş değil

Merhaba arkadaşlar,

Eşiniz bu konuda haklı. Ne yazıkki babanız kendi sorumluluğunu size vermeye çalışıyor. Tercihler olmadan ailenizle konuşun bu durumu kırılabilirler ama yapacak birşey yok. Ailenizle siz konuşun ve net olun. Ana baba hakkı diye kardeşini istemiyon benim senin gibi evladım yok diye duygusal olarak vicdanen üzerinize geleceklerdir hatta araya nine de gibi büyükler girecektir dikkatli olun taviz vermeyin.
Ayrıca ailenizle siz konuşun. Kesinlikle eşinizle ailenizi karşı karşıya getirmeyin. Eş ile aile karşı karşıya geldi mi aralarındaki o denge bir kere şaştımı bir olay yaşandı mı sonrasında ne kadar barışılsa özür dilensede olmuyor hep bir soğukluk kalıyor sorunlar bitmiyor. O denge kurulamıyor hatta daha kötüye gidiyor.

Hayır tabiki bende eşime hak veriyorum ama duygusal olarakta arada kalıyorum daha doğrusu nasıl aileme karşı bu durumu ifade edeceğimi bilemiyorum .
Ee ailenize hayır diyemeyeceksiniz diye evliliğinize dinamit mi döşeyeceksiniz? Yazık değil mi o kadar emeğe. Babanızın yük olarak görmeye hakkı var mı ki çocuğunu ses çıkaramıyorsunuz. Bari dua edin de başka il kazansın o zaman. Ama siz bu şekilde çekirdek ailenizi koruyamazsanız bu olaydan patlamayan sorunlar yarın başka mevzudan patlar.

Arkadaşlar herkese yorumları için teşekkür ederim. Önerileriniz ve tavsiyeleriniz için ayrı ayrı teşekkürler. Zaten 3.şahısların müdahaleleri ile bir çok problem oluşuyor evliliklerde ve ikili ilişkilerde bizim dışımızda gelişen olaylara seyirci kalmak ya da susmakta belirtiğiniz gibi desteklediğimiz sanılıyor. Bir şekilde durumu anlatacağım. Tercih zamanı en uygun zaman olacaktır.

Arkadaşlar herkese yorumları için teşekkür ederim. Önerileriniz ve tavsiyeleriniz için ayrı ayrı teşekkürler. Zaten 3.şahısların müdahaleleri ile bir çok problem oluşuyor evliliklerde ve ikili ilişkilerde bizim dışımızda gelişen olaylara seyirci kalmak ya da susmakta belirtiğiniz gibi desteklediğimiz sanılıyor. Bir şekilde durumu anlatacağım. Tercih zamanı en uygun zaman olacaktır.
Sonuçlar 17 Temmuzda açıklanacak. Kardeşiniz bilinçli bir öğrenciyse; şimdiden tercih listesini hazırlamış dahi olabilir. Siz şimdiden ciddi bir şekilde konuşun ailenizle.

Bir evde sadece karı-koca ve çocukları yaşar..eşiniz haklı, sınav belli olunca söylersiniz..farzedelim sizin şehri kazandı siz de ailenizi bir ziyaret sırasında onlar açıkça teklif ederse eşiniz güzel bir uslupla olmaz,kabul edemeyiz desin,siz söyleyince hemen kırılırlar,kızımız bize el uzatmıyor oluyor,damat söyleyince bence daha etkili olur bu konu da kapanır...ama önce sınav netleşsin

Merhaba arkadaşlar,

Eşin gayet mantıklı konuşmuş. Bu tavırda konuşun siz de.

Bence eşiniz haklı ama ailenizle siz konuşmalısınız, siz konuşamıyorsanız birlikte konuşmalısınız, ama tatlı dille, kırmadan. Babanızın sanırım kardeşinizin güvenliği ile ilgili endişeleri var ve sizin yanınızda daha güvende olacağını düşündüğü için böyle diyor. Bence ayrı ev değil de yurtta kalmalı, hem güvende olur hem de siz yine ilgilenirsiniz. Peki kardeşiniz ne diyor bu işe? Ben olsam evli olan ablamın evinde yaşamak istemem şahsen. Bence kardeşiniz de düşüncesini ailesine söylemeli. Yurtta daha bağımsız olur, arkadaşları ile birlikte olur, o da sizin evde 4 sene yaşamak istemez gibime geliyor.

X