Arkadaşlar bir konuda yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyım.

EPY

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2024
10
-14
31
Merhaba arkadaşlar,

3 yıllık evliyim gayet rayında giden bir evliliğim var ailelerden farklı şehirlerde yaşıyoruz. Genellikle biz görmeye gidiyoruz. Eşim ile yaşadığımız şehirde tanıştık ve evlendik. Uzun yıllar içerisinde çok şükür kendi düzenimizi neredeyse sıfırdan kurduk. Kız kardeşim bu yaz üniversite sınavlarına girdi. Ailemi ziyarete gittiğimiz zamanlarda bir kaç kez babam eşime; sizin orayı kazanacak inşallah kazanır, kazanırsa sana yıkarım gibi laflar etmiş. Eşim ortada puan yok, başvuru yok, kazanılmış bir durum yok diye üzerine düşmemiş ve cevap vermemiş hiç bir olumlu veya olumsuz tepki göstermemiş babama. Bir kaçına bende tanık oldum bana da aynı yaklaşım ile geldi babam. Eşim bu konuyu benimle paylaştı. Eşim ben kendi kardeşimi de bizimle uzun yıllar yaşamasını istemem evimiz kendimizi özgür hissettiğimiz ve rahat olduğumuz dinlediğimiz yerimiz. Bu yollardan bizde geçtik hayata atılması için destek değil köstek oluruz. Ha baba evi ha burası bir fark değişmez kendi ayaklarının üzerinde durması için denize atlaması lazım, Ev/yurt ayarlanana kadar tabi ki bizde kalabilir elimiz üzerinde olur gerekli desteği sağlarız lakin ben en az 4 yıllık bir misafiri hastalık/ölüm gibi konular olmadıkça evimde ağırlamak istemem dedi sonuçlar belli olsun ona göre net şekilde tavrımı koyacağım dedi aslında senin ailene bunu söylemen gerekir lakin sen aileni kırmak istemiyorsun ben net olarak düşüncelerimi paylaşacağım dedi kırılan kırılsın yapacak bir şey yok bize sorulmadan durumumuz sorulmadan bu tür düşüncelerin direkt olarak paylaşılmasına ve bizim yaşantımıza saygı duyulmamasına çok kızıyorum diyor. Ben ne yapacağım yardımcı olun lütfen ?

Merhaba arkadaşlar,

3 yıllık evliyim gayet rayında giden bir evliliğim var ailelerden farklı şehirlerde yaşıyoruz. Genellikle biz görmeye gidiyoruz. Eşim ile yaşadığımız şehirde tanıştık ve evlendik. Uzun yıllar içerisinde çok şükür kendi düzenimizi neredeyse sıfırdan kurduk. Kız kardeşim bu yaz üniversite sınavlarına girdi. Ailemi ziyarete gittiğimiz zamanlarda bir kaç kez babam eşime; sizin orayı kazanacak inşallah kazanır, kazanırsa sana yıkarım gibi laflar etmiş. Eşim ortada puan yok, başvuru yok, kazanılmış bir durum yok diye üzerine düşmemiş ve cevap vermemiş hiç bir olumlu veya olumsuz tepki göstermemiş babama. Bir kaçına bende tanık oldum bana da aynı yaklaşım ile geldi babam. Eşim bu konuyu benimle paylaştı. Eşim ben kendi kardeşimi de bizimle uzun yıllar yaşamasını istemem evimiz kendimizi özgür hissettiğimiz ve rahat olduğumuz dinlediğimiz yerimiz. Bu yollardan bizde geçtik hayata atılması için destek değil köstek oluruz. Ha baba evi ha burası bir fark değişmez kendi ayaklarının üzerinde durması için denize atlaması lazım, Ev/yurt ayarlanana kadar tabi ki bizde kalabilir elimiz üzerinde olur gerekli desteği sağlarız lakin ben en az 4 yıllık bir misafiri hastalık/ölüm gibi konular olmadıkça evimde ağırlamak istemem dedi sonuçlar belli olsun ona göre net şekilde tavrımı koyacağım dedi aslında senin ailene bunu söylemen gerekir lakin sen aileni kırmak istemiyorsun ben net olarak düşüncelerimi paylaşacağım dedi kırılan kırılsın yapacak bir şey yok bize sorulmadan durumumuz sorulmadan bu tür düşüncelerin direkt olarak paylaşılmasına ve bizim yaşantımıza saygı duyulmamasına çok kızıyorum diyor. Ben ne yapacağım yardımcı olun lütfen ?
bence eşin doğru düşünüyor. ben de istemem yani annenlere bunu nasıl diyebilirsin onu bilemiyorum tabi

Eşiniz haklı ama sanırım siz ne düşünüyorsunuz? Eğer eşinizle aynı çizgide düşünüyorsanız yapmanız gereken belli değil mi?

Merhaba arkadaşlar,

Eşiniz haklı. Ailenizle konuşacaksınız. Artık farklı bir ailesiniz siz

Adam haklı.
Zorda kalmadıkça gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Ailenizle siz konuşmalısınız bence de ama.

Babanız neden böyle peki?

Eşiniz haklı. Düşüncesi de çok doğru. Aynı cümleleri uygun biçimde kendi ailenize sizin söylemeniz daha doğru. Siz yapamıyorsanız eşiniz tatlı dille kendi yapacak. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Eşimi haklı buluyorum ama kardeşim sonuçta diyorum bir yandan ailem ile de bu şekilde paylaşırsam beni anlamayacaklarını tepki gösterebileceklerini alınabileceklerini düşünüyorum çünkü benim en ufak bir hayır dememe o kadar alınıyorlar ki diğer kardeşlerim bağırıp çağırır hiç birşey demezler.

Eşiniz haklı ama sanırım siz ne düşünüyorsunuz? Eğer eşinizle aynı çizgide düşünüyorsanız yapmanız gereken belli değil mi?
evet konuşması gereken kişi benim aslında ama nasıl ifade edebileceğim nasıl kırmadan konuşacağım onu bilemiyorum

Aynı şekilde görümce falan size gelcek olsa ne düşünürdünüz? Eşiniz fazlasıyla haklı. Ailenize esim bana kendi ailesinden biri için böyle bir teklifle gelse bende kabul etmezdim diyerek konuşun. 1-2 gün kirilsalar bile geçer illaki,sizin karı koca huzurunuz baki kalır.

Eşiniz haklı. Sizin böyle bir şey duyduğunuz anda ailenizi kenara çekip uyarmaniz lazımdı. Es ailesi yapınca kıyameti koparacak insanlar kendi ailesi yapınca böyle nazenin olup ne yapayım diye soruyor ya aklım almıyor gerçekten 🙄
Bu arada eşiniz maşallah pek bir kibarmış ben olsam çok daha sert konuşurdum. E ama ben konuşsam ne yapmam lazım diye bir soru işaret olmazdı kafasında, pat diye çözülürdü sorun😂 çok da kibarlık yaramıyor insanlara demek ki görmüş olduk.

evet konuşması gereken kişi benim aslında ama nasıl ifade edebileceğim nasıl kırmadan konuşacağım onu bilemiyorum
Mutlaka kırılacak. Sormadan, zorunda bırakıyor sizi. O yüzden kırmamanın yolu yok. Bunu bilerek siz söyleyin.

Adam haklı.
Zorda kalmadıkça gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Ailenizle siz konuşmalısınız bence de ama.

Babanız neden böyle peki?
babam kendi kafasının rahat etmesini ve kız cocugu için daha güvenli olur diye böyle düşünüyordur. Bende okurken senelerce burs ve çalışarak elde ettiğim kazançlar ile apartlarda ve yurtlarda kaldım senelerce. Bir yandan zorluğu var ama hayatı öğreniyorsunuz.

Eşiniz çoook haklı.
Benim de kardeşim sınava girdi ve yaşadığım yere gelme ihtimali var.
Ama ben net şekilde zaten evimin okullara uzak olduğunu, eşim yurtdışında çalıştığı için tatillerde haftasonlarinda sürekli gidip geleceğimi, zaten evde anaokulu çağında çocuğum olduğu için bir de kardeşimle uğraşamayacağımı (kardeşim biraz nazlı ve mız mız, gençten ziyade çocuk gibi) ara ara belirttim.

Ha haftasonları ya da ekstra durumlarda tabi ki gelir kalır, bir ihtiyacı olduğunda maddi manevi elbette yanında olurum vs.
Fakat yıllarca misafirlik olmaz.
Hem kardeşinizin üniversite hayatı da sizin yanınızda bence güzel geçmez. Sonuçta orası aile evi, eşiniz var, istediği gibi takılamaz.

Babanız defalarca duyurmuş, siz duymazdan gelmişsiniz. Sessizlik kabul etmektir diye düşünüyor babanız, işler kesinleşince siz itiraz edince olaylar çıkacak. Daha duyururken reddetmeliydiniz.
Kendi çocuğunun sorumluluğunu başkasına “yıkacak”
“Sana yıkarım” ne demek yaa.

Babanız defalarca duyurmuş, siz duymazdan gelmişsiniz. Sessizlik kabul etmektir diye düşünüyor babanız, işler kesinleşince siz itiraz edince olaylar çıkacak. Daha duyururken reddetmeliydiniz.
Kendi çocuğunun sorumluluğunu başkasına “yıkacak”
“Sana yıkarım” ne demek yaa.
Babam genelde böyle kendi kendine konuşur kafasında yaşar ama annem daha olaya hakim değil bence. anneme güveniyorum bu noktada o yüzden sustum.

X