Gebeliğe Hazırlık Aralık ayı test yapacaklar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Ben yastik falam bisey kullanmiyorum ya. Bi 10-15 dk falan ayaklarimi kaldirip yatiyorum o kadar. Birde iliskiden sonra tuvalete girmemeye ozen gosteriyorum sizde girmeyin bir sure
Canım ben tuvalete gıdıyorum bı saat gectıkten sonra cunku bende sureklı mantar tekrarlanıyor ılıskıye gırerken de agrı oluyor o yuzden kalkıyorum mantar da hamıle kalmaya engel mı

Ben yastik falam bisey kullanmiyorum ya. Bi 10-15 dk falan ayaklarimi kaldirip yatiyorum o kadar. Birde iliskiden sonra tuvalete girmemeye ozen gosteriyorum sizde girmeyin bir sure
Ben de yastık kullanmıyorum dediğin gibi 10dk filan ayaklarımı havaya kaldırıp yatıyorum ama sonra hemen tuvalete gidiyorum. Bende de mantar oluyor hemen ıslak kalırsa ama zaten doktorların dediği 5dk da gideceği yere gidiyormuş zaten ve spermler sadece ileri hareket edebildikleri için geri çıkmıyormuş tutunarak ilerliyormuş. Banu Çiftçi diye bir doktorun videolarında izledim bunu da.

Canım ben tuvalete gıdıyorum bı saat gectıkten sonra cunku bende sureklı mantar tekrarlanıyor ılıskıye gırerken de agrı oluyor o yuzden kalkıyorum mantar da hamıle kalmaya engel mı
Engel mi bilmiyorum canim ama tuvalete girince hersey idrarla cikabilirmis o yuzden bir sure girmeyin diyor doktorlar

Bnde doktorumdan duydum canim sanirim birkac yerde daha okumustum hemen tuvalete gitmemek gerekirmis artik bilemeyecegim hangisi dogru

Canım sonraki mesajında adetinin bitiminden 5 gün geçtiğini yazmışsın o yüzden şimdi yapabilirsin bence. Çünkü zaten 5.gün başlanıyor. Testin içinde de yazana göre 26 günde bir adet oluyorsan 9.gün başla diyor mesela ben öyle başlıyorum. Senin 28 ise 11.gün oluyor bu durumda teste başlama tarihin öyle yazıyor testin içinde.

Bnde doktorumdan duydum canim sanirim birkac yerde daha okumustum hemen tuvalete gitmemek gerekirmis artik bilemeyecegim hangisi dogru
Anladım canım bu ay olmazsa denemeye çalışacağım o zaman doktorlar da biri başka diyor diğeri başka. :) tuvalete gitmesek de ama ayağa kalkınca dışarı çıkıyor o zaman mecbur kalıyoruz gitmeye. Yani hiç kalkmıycaz o zaman bir süre öyle mi?

Kızlar enfeksiyon engelleyebiliyormuş hamile kalmayı. Çünkü benim bir arkadaşım 1 sene kalamamış hamile gittiğinde enfeksiyon var ondan olmuyor demiş doktor ve tedavi olur olmaz hamile kalmış. Bende de geçen ay mantar oluştu o yüzden deneyemedik bile. Dişim için antibiyotik kullanmıştım ondan oldu. Doktor fitil verdi onu kullandım belki enfeksiyon filan varsa onu da halletmiştir diye bir umudum var.

Hamile kalmayı kolaylaştırmanın yolları
Prof. Dr. Fatih Şendağ, hamile kamak için yapılması gerekenleri anlatıyor.

20-30 yaş arası, kadınların hamile kalma şansının en yüksek olduğu dönem. Ancak 35 yaşından sonra bu şans yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, Mynet Kadın okurları için yumurtlama döneminin nasıl hesaplandığından hamile kamlak için nelere dikkat edilmesi gerektiğine kadar gebelikle ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor.

Yumurtlama (yumurtanın çatlaması) nedir?
Yumurtalıklar ultrason ile incelendiğinde folikül denen içi sıvı dolu kesecikler izlenir. Bu foliküller, içinde oosit denen yumurtayı taşır. Folikül büyüklüğü 18-24 mm ye gelince hormonların etkisi ile yırtılır; içerisindeki sıvı ve yumurta ile birlikte batın içerisine dökülür. Kadınlar bu dönemde hafif kasık ağrısı hissederler. Buna ovulasyon yani yumurtlama denir.

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?
Üreme çağındaki her kadın normal koşullarda ayda bir kez yumurtlar. Kadınlar genelde 28 günde bir adet görürler. Ancak 21 ile 35 gün arasındaki süreler de normal kabul edilir. Yumurtlama günü beklenen adetten 14 gün önce gerçekleşir. Yani 28 günde bir adet gören bir kadında 14. gün iken, 35 günde bir adet gören bir kadında adetin ilk gününden itibaren hesaplandığında 21. gün yumurtlama gerçekleşir.

Yumurtlama takibi nedir?
Yumurtlama takibi ultrason ve hormon testleri ile takip edilebilir. Ultrason ile yapılan takipte folikül denen içi sıvı dolu kesecikler takip edilir. Foliküller belli bir büyüklüğe geldiğinde yırtılır ve ultrasonda küçülür veya kaybolurlar. Ayrıca yumurtlamaya bağlı karında sıvı tespit edilebilir. Böylelikle yumurtlama olduğu anlaşılır. Kadınların çoğu yumurtlama günü az ya da çok bir kasık ağrısı hissederler. Ayrıca yapılan kan testlerinde progesteron denilen hormonun belli bir düzeyin üzerinde olması da yumurtlama olduğunu gösterir. Bazen rahim iç zarından alınan doku örneğinin incelenmesi ile de yumurtlama olup olmadığı anlaşılabilir.

Yumurtlama takibi hangi yöntemlerle yapılır? En güvenilir sonuç veren hangisidir?
Yumurtlama takibi ultrason veya hormon testleri ile takip edilebilir. Ancak daha pratik olan ve evde uygulanabilen yöntem; idrarda yapılan ovulasyon testi ile LH hormonu artışının saptanmasıdır. LH hormonu kanda arttığında idrara da geçer. İdrardaki bu LH artışını yakalamak için yumurtlama gününe yakın günlerde her gün bu test yapılmalıdır. Bunun için adeti ayda bir düzenli olanlar adet kanaması başladıktan 12 gün sonra teste başlayarak 5 gün boyunca her gün test yapabilirler. Ancak adet dönemi uzunluğu farklı olan kadınlar için test başlama zamanı değişecektir. Yumurtlama yaklaşık olarak adet kanaması başlamadan 14 gün önce gerçekleşir. Adetleri çok düzensiz olanlarda yumurtlama gününün tahmin edilmesi zordur. Eczanelerde çeşitli firmaların (yumurtlama) ovulasyon kitleri satılmaktadır.

Hamile kalabilmek için cinsel ilişkiye hangi günlerde girilmeli?
Sperm ortalama 3 gün canlı kalabilir; kadının yumurtası ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Düzenli adet gören bir kadında hamilelik şansının yüksek olduğu günler, yumurtlama gününden 3 gün önce ve 1 gün sonra olmak üzere toplamda 4 günlük bir süredir. Bu günler içerisinde gün aşırı cinsel ilişkide bulunmak gebelik şansını artırır. 28 günde bir adet gören bir kadın için 11-15. günler arasında hamile kalma şansı en yüksektir. Eğer ovulasyon kitleri ile yapılan test pozitif (olumlu) çıkarsa yani LH artışı saptanırsa bu ortalama 24-36 saat sonra yumurtlama olacağı anlamına gelir. Bu durumda testi uyguladıktan 24 saat sonra ilişkiye girildiğinde gebelik şansı yüksek olacaktır. Çünkü yumurtlama LH artışından 24-36 saat sonra gerçekleşir ve yumurta hücresi 24 saat canlı kalabilir.

DEVAM EDİYOR...

DEVAMI
Yumurtlama gününden önce vey

İlişkide erkeğin hemen dışarı çıkmadan tamamen vajinanın içerisine boşalması gerekir. Kadının da ilişki sonrasında hiç ayağa kalkmadan sırt üstü 10-15 dakika yatması gerekir. Hemen ayağa kalkmak veya tuvalete gitmek spermlerin dışarı akmasına neden olabilir, bu da gebelik şansını azaltır. Kadın sırt üstü yatarken de dışarıya bir miktar sperm akabilir, bu normaldir ve hiçbir önemi yoktur. Bu sırada içeride kalan spermler gebelik için fazlasıyla yeterlidir.

İlişkiye girilen pozisyon önemli değildir. Önemli olan erkeğin içeriye boşalması ve kadının ilişki sonrası 10-15 dakika sırt üstü yatmasıdır. Gebelik şansını artıran seks pozisyonları yoktur. Vajinanın içerisinin yıkanmaması gerekir.

Evet canim yatarak beklemek onemli

Anladım canım cok tesekkur ederım o zaman bu gun baslamam gerek

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…