Arada kalmak ülke ..

Ya cidden ne biliyim uzattınız kendiniz yazıp kendiniz yaşıyorsunuz . Ben sosyal yardıma güveniyorum , gideceğim yeri benimsemeyeceğim .. onu yapacağım şöyle yapacağım diyen ben değil siz benim adıma kararlar verip kendiniz yaşadınız . Kimin kafalar pırıl pırıl belli …
Irkçılık kısmını da bana yüklemeyin Allah aşkına . Ne yaşıyorsanız banane , konu neydi sizin yüzünüzden ne hale geldi ya ..
ben neye olmsası gereken bu dedim siz kendi kendinize konuyu çekmek istediğiniz yere çektiniz konuşuyorsunuz boş boş . Bana günah çıkarmayın …

Teşekkür ederim yazınız için . Araştırmalar yapıyoruz yolumuz uzun .

İsviçre sınırında bir kasabadayız biz. Ben çok memnunum ve gördüğüm kadarıyla gelen herkes bir şekilde yolunu buluyor zamanla. Zaten siz eğitim alırım eğitim almaya açığım diyorsunuz. Neden yapamayasınız ki bu zamana kadar yapanlar nasıl yapıyorsa siz de yaparsınız

Yani işviçre ile kıyaslamamak lazım ama bilmiyorum tabi . Memnunmuşsunuz önemli olan o .. dil eğitim almak gerekli dedim ya yolumuz uzun . Biz bi kapı aralığı bulduk olur olmaz artık bakacağız .. mesela benim arkadaşım Almanya doğumlu 10 yaşına kadar yaşamış Türkiye’ye dönmüş bi daha buradan evlenmiş falan o gitmek için uğraşıyor onun daha kolay tabi ama kızkardeşi Hollanda da yapamadım Türkiye’ye geri döndü çok yalnız olduğunu söyledi her şeyde yalnızsın ailen akraban vs yok orda komşulukta yok dedi . İşte mesela benim arkadaşım komşuluk falan aramıyor yalnızlık seviyor . Aslında ne istediğinize bağlı birazda bu konu da

Yanlızlık ve gurbet konusuna hiç girmiyorum. Bunun için çelikten gömlek giymek lazım. Ben de memnunum diyorum ama oğlum için gelmesek durmazdım ben de sanırım. Ama mesela yanımda sadece annem olsa benden kralı olmazdı

Evet gercek dunyadan bihaber, hayal aleminizin ortasinda kalmissiniz.

Bu kişilik yapısına göre değişir. Bazı insanlar aileci değildir mesela rahat eder yurtdışında. Ben mesela kendimi biliyorum mümkun değil yapamam. Otobüs durağında rastgele birileriyle yaptigim muhabbeti bile seviyorum ben. O yüzden çok çok zor benim için. Ancak kısa süreli eğitim için falan gidebilirim. Donecegimi bilmem lazım. Aynı aileden kardeşim yurtdışında ama mesela..cocuklugundan beri severdi mesela aileden bağımsız birşeyler yapmayi.
İnsan o yüzden kendine göre karar vermeli. Sonra depresyona girme ihtimali olabiliyor..hele de kuzey ülkelerinde. Mesela ben illa bir yerde yasayacaksam İspanya falan gibi daha sıcak ülkeler isterdim. İnsanı da sıcak biraz daha bize benzeyen yerlerde olabilirim.

Yani işte kişiye göre . Ben mesela kalabalık aileleri pek sevmem yalnızlık benim işim ama eşim tam tersi .. ki ben istwnbulda yaşarken de yazın ful yalnız olurdum ailem memlekete giderdi . Kış gelsin istemezdim

Konuyu açan kişiye bir hakaret edilmediği kalmış. Tamam gerçekçi olmaya çalışılmış ama hayat bu kadar 1-0 değil arkadaşlar. Olaylara bu kadar negatif yaklaşmanın doğru olmadığı düşünüyorum. Size cahil cesareti gibi gelen konular insanlar için gerçekleştirilebilir bir hayal olabiliyor. Her insanın kısmeti ve hayata karşı direnişi farklı. Konuyu açan kişi eşi ile ortak bir hayalleri var belli ki ve çocuklarına da iyi bir gelecek sağlamak istiyorlar. Sanmıyorum ki Türkiye'de kalsalar bunu sağlayabilsinler. Belki almanya'ya gittiklerinde zorlancaklar ama en azından çocukları iyi bir eğitim alacak. (eğitimler ücretsiz almanya'da örnek..) Memnun kalmazlarsa ve yapamazlarsa geri dönerler ülkelerine. Olayı bu kadar büyütmenin mantığı nedir anlamıyorum..

Dogma büyüme Almanyaliyim. Esimde zamanında öğrenci vizesiyle gelmis, yazılımcı olarak calisiyor suan. Kalifiye bir mesleğiniz ve dil bilginiz yoksa gelmeniz biraz zor gibi. Geleceksenizde mutlaka is ve ev konusunu halledipte gelin. Allah hayırlısını nasip etsin inşallah.

Uzaktan çalışan bir arkadaşım Karadağ’da ev tuttu iki yıldır orada yaşıyor. Sevgilisi de bi kafede çalışıyordu. Onun söylediğine göre inşaat sektöründe epey bi Türk müteahhit varmış. Yani çalışma vizelerinin şartlarını bilmem de inşaat sektöründe kafede filan çalışmak sizin için yeterli bit hayat standardıysa olmayacak şey değil sanırım.

Esiniz Karadga Turkler doldu demis ama size bri haberim var Almanya icin "ikinci Turkiye" diyorlar. Almanya da daha cok var. Hatta hangi sehirdi hatirlamiyorum suan ama bir cadde vardi dukkanlarin isimlerinin hepsi Turkceydi saka degil :) Eger karari verecek ben olsaydim Almanya derdim direk dusunmeme bile gerek kalmadan. Sosyalist bir ulke ve eger calisirsaniz karsiligini aliyorsunuz( Her Avrupa ulkesinde oldugu gibi). Hic zamaninizi Karadagla harcamayin Almanya en mantiklisi.

Almanya da calisan herkesin gecim sikintisi sorunu yok. Akrabalariniz acitasyon yapmis.

Avrupaya gelince çocuğunuzun eğitimini garantilemiş olmuyorsunuz maalesef.
Heleki belirli bi işiniz yoksa.
Otelde çalışarak tutunmak çok zor.

Teşekkür ederim yorumunuz için .
Her şeyin farkındayız tabi kolay olmayacağını belirli süreçleri vs vs .
Kendim için geçtim bebeğim için bir çok şeyi riske atmayacağımızı bilmemeleri garip ..
bi akıllı onlar gibi davranmaları saçmalık evet .
Uğraşamazsınız he he diyip geçmek en iyisi

neden yapsınlar ki 50 yasinda kadın işe girmek zorunda kalmis neticede?
Kadinin neden ise girdigini bilmiyorum ama orda herkes bir isde calisiyor ihtiyaci olsun ya da olmasin. HErkes ihtiyaci oldugu icin calismiyor orda. Her duydugunuza inanmayin. Sosyal medyada goruyoruz "Almanya batti" diyen gurbetcileri. Komik seyler. Orda da hatta dunyada heryerde enflasyon var ama %2-3 Turkiyede ki gibi %100 degil ama Almancilara baksan Almanya bitik. Taabi haklilar onlar Almanya da %2-3 luk enflasyon gormedikleri icin battiklarini saniyorlar :)

battık va muhabbeti yok açıkcası. ama hem amcam hem de halam tarafı komple Almanyada 25-30 yıldır. ve hepsinin söylediği “çalışmazsak gecinemeyiz” halamın bu arada almancası bile çok azdı. işe girmek zorunda kaldığı için bir yıl almanca kursuna falan gitti. ihtiyac olmasa o yaşta bir kadın o kadar uğraşmazdı. bu arada bize karşı durumumuz kötü, ekonomi kötü muhabbeti yapmıyorşar. sadece su an evde 4 kişi altif olarak çalışmak zorunda. halamın öyle türkiyede bir yatırımı falan da yok. Almanyada ilk gittiklerinde kredi ile aldıkları bir evden başka bir seyleri yok

Yakında Almanyaya taşınacak ve bunun için 2 yıldır uğraşan biri olarak kolay olmadığını söyleyebilirim. Ki daha gitmedik bile. Her aşaması sabır ve emek istiyor. Ama sozkonusu çocuk için hersey yapılıyor. Bölümleriniz hakkında bilgim yok onü açık mı bilmiyorum. İyi arastirmanizi tavsiye ederim. Forumlarda insanların tecrubeleriyle değilde resmi kaynaklara bakın. Misal benim denkliğe başvuru yaparken ve şimdiki zaman arasındaki şartlar değişti. Ama biz zaten aldığımız için en güncel detaylara hakim değilim. Ve umarım değer :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…