Annemi anlamakta zorlanıyorum

Benim annem aynen böyle davrandı,düğün masraflarına katkıda bulunmak istemediği için,evlilik sonrası böyle davranmaya devam etti ona maaşımdan vereyim diye,iki yıl bi dargın bi barışık ama yogun sekilde gergin gecti sonra diğer iki yıl bayram dahil aramadım küstüm,evine gitmedim,ama kuruş para vermedim,beni kaybettiğini anlayınca ancak aklı başına geldi,benimle barışmak için araya sülaleyi soktu,şuan normaliz,beş yılda atlattık bu durumu,sizdeki sebebi siz biliyosunuzdur bence iyş düşünün.
Bende böyle olmaktan korkuyorum, ben daha bugüne kadar annemden ayrı kalmadım o yüzden onun ahını bedduasını almak istemiyorum. Ama sırf annem öyle dedi diye ayrılıp daha mutsuz olmaktan korkuyorum :KK43: peki siz mutlu oldunuz mu evliliğinizde?

Bende böyle olmaktan korkuyorum, ben daha bugüne kadar annemden ayrı kalmadım o yüzden onun ahını bedduasını almak istemiyorum. Ama sırf annem öyle dedi diye ayrılıp daha mutsuz olmaktan korkuyorum :KK43: peki siz mutlu oldunuz mu evliliğinizde?
Bu şekilde bahsetmekten pek hoşlanmıyorum aslında korkuyorum bozulur diye yani ama çok iyi bi evlilik hayatım var,fazlasıyla mutlu,maddi manevi her anlamda özgür ve huzurluyum,velhasıl eger haksızsa anne-babanın bedduası bile tutmuyor.

Bu şekilde bahsetmekten pek hoşlanmıyorum aslında korkuyorum bozulur diye yani ama çok iyi bi evlilik hayatım var,fazlasıyla mutlu,maddi manevi her anlamda özgür ve huzurluyum,velhasıl eger haksızsa anne-babanın bedduası bile tutmuyor.
Maşallah nazar değmesin size, umarım bendede öyle olur, tek duam bu

Merhaba Kızlar,

uzun bir aradan sonra yeni konumla, yeni derdimle aranızdayım. Biraz uzun olabilir ama daha öncede buradan aldığım fikirler sayesinde kendime yön verdiğim ve dogru karar verdiğim çok oldu, o yüzden detaylı anlatacağım. Ben yaklaşık 3 aydır nişanlıyım, nişanlımı arkadaşım aracılığıyla tanıdım ve yaklaşık 2 senedir tanışıyoruz. Arada mesafeler olduğundan daha çok telefon ve mesajla görüşebiliyoruz. Baştan beri niyet hep ciddiydi. Tanıştıktan 2 ay sonra ailesini aldı yaşadığımız şehire geldiler tanışmaya. Bizi sorun, araştırın, tanıyın sonra nişan yapalım denildi. Neyse ben emin olamadığımdan biraz uzattık, çokta sorunlar oldu. Ailem bi onay verdi, bi vermedi. Çok gelgitler oldu, nitekim 1 seneyi aşkındır ailemin onayını almak için çaba gösterdik. Sonunda ailem ikna oldu ve nişanı yaptık. Buraya kadar herşey güzel ama sorun annem. Nişanlandığım günden beri git gide artan bi öfke söz konusu. Nişanlımı ben tanımadan annem tanıyordu ve onun onayını alarak hatta o istediği için tanıştım. Annemin öfkesi gün geçtikçe büyüyor ve en son bana tamam dügününe karışmam, evine gelmem sende sakın gelme. Anne duası almıyorsun ve çok pişman olacaksın gibi birsürü laf saydı, söylemediğim çok laf daha saydı. Bende öyle körü körüne evlenmiyorum, 30 yaşındayım mesleğim var, çalışıyorum. Genelde hayatta kararlarımı hep kendim verdim ve şükür pişmanlık duyduğum bişey olmadı. Biliyorum annem üzülmemden korkuyor ama İnanın kızlar ortada olan bişey yok. Yani bana nişanlın şunu dedi dese direk ayrılırım, aile hassasiyetimi en iyi o bilir. Ama annem nişan alışverişinde çok sessizdi, bize hiç nasılsın diye sormadı, kuzenlerinle konuşmamış, amcana şöyle yapmış falan felan. Nişanlım annemi arar sorar, bu kez neden aileden başka kimse aramıyor diye sorun ediyor. Ailesi arayınca telefonlara cevap vermiyor kaç hafta oldu şimdide ben çıkmıyorum diye. Bana soruyorlar kızım aileni aradık diye çok arada kalıyorum, bu kez annem daha öfke doluyor beni sanamı şikayet ediyorlar diye. Daha önce bi nişanlılık yaşadık, bide 2 yıla yakın bi ilişkim oldu. Annem ikisinide begenmemişti, nitekim bende bana uygun olmadıkları için ayrıldım. Şimdi diyor ki buda sana uygun değil benim 6. Hissim kuvvetlidir, o şöyle yapacak böyle yapacak. Bende kimse için emin konuşmam, asla öyle yapmaz demem ama annemin söylediği şeylerle ilgili en ufak bişey sezmedim. Sonra diyor benim yaşadığım şehire gelmeye ikna edersen olur bu iş, hani kötüydü diyorum, yok uzağa vermek istemiyorum ama yanıma gelirseniz onaylarım falan diyor. Kızlar ben annemi düğüne nasıl ikna edeceğim? Hakkımı helal etmem, beni sil deyip duruyor. Birsürü hakaretler beddualar havada uçuşuyor.... bana artık evlen yoksa evde kalacaksın diyordu, şimdide daha erken güzel kızsın kimler gelir daha diyor. Benim yaşımla bi sorunum yok zaten, evlenmek icin evlenmiyorum sevdiğim icin evleniyorum diyorum, öyle birini nasıl sevebilirmişim. Zengin olsa çok yakışıklı tatlı dilli olsa buna kandı diyeceğim ama hiçbiri yok, sen yakacaksın başını deyip duruyor. Kendisi paraya değer veren bir değildir ama sürekli konu oraya geliyor, işte aldığı maaş belli, bende çalışırım diyorum ki çalışıyorum zaten, hayır o gittiğin yerde çalışma, kocanımı besleyeceksin falan.... o kadar çok şey varki, gerçekten sorguluyorum bazen ben mi göremiyorum diye. Babama gelince, başta en çok karşı çıkan oydu ama o Suan nötr. Annem doldurmasa ki ona kıyamaz babam, bana kendin karar ver, eğer aklıma takılan sorunlar okursa işinden çıkamadığın paylaşırsın ama sen akıllısın kendin ne yapacagını bilirsin diyor. Ama annemle nasıl başa çıkacağım bilmiyorum, üzülmesin diyede kimse ses etmiyor haklısın diyoruz
tüm bunlar, sizi paylaşamiyor. evden evlenip gitmenizi istemiyor olmasından. Ama bu davranışlar sizi incitip kırıyor. Bu ara daha çok ilgilenin kendisiyle. Canım annem vs. Çünkü siz diğer tarafı savundukca tepkilerinin şiddeti artacaktır , sakin kalın.

tüm bunlar, sizi paylaşamiyor. evden evlenip gitmenizi istemiyor olmasından. Ama bu davranışlar sizi incitip kırıyor. Bu ara daha çok ilgilenin kendisiyle. Canım annem vs. Çünkü siz diğer tarafı savundukca tepkilerinin şiddeti artacaktır , sakin kalın.
Doğru söylüyorsunuz, paylasamıyor, korkuyor mutsuz olacağımdan. Haklı yönleride var ama kimse dört dörtlük değil zaten onu anlamıyor. Sakin olmaya çalışacağım teşekkür ederim

Doğru söylüyorsunuz, paylasamıyor, korkuyor mutsuz olacağımdan. Haklı yönleride var ama kimse dört dörtlük değil zaten onu anlamıyor. Sakin olmaya çalışacağım teşekkür ederim
Bi arkadaşım aynı şeyleri yaşadı. Nisanlilik döneminde duymadığı hakaret kalmadı annesinden. Annesi sürekli en ufak bi açığı bulup sürekli bunaltti. Paylasamiyordu kızı. kız "Anne sen benim canımsin. herkes bir yana sen bir yana" diye gaz vere vere evliliğine onay aldı. Sonra ufak tefek sorunları oldu ama annesine anlatmadi . Bu sefer gel boşan vs der diye. Anne surekli acik aradi evliliginde de. Kız kararlı durdu, Simdi hic karismiyo kizina. Kiz da rahatladi artik..Sakin olun, hersey düzelir...

Bi arkadaşım aynı şeyleri yaşadı. Nisanlilik döneminde duymadığı hakaret kalmadı annesinden. Annesi sürekli en ufak bi açığı bulup sürekli bunaltti. Paylasamiyordu kızı. kız "Anne sen benim canımsin. herkes bir yana sen bir yana" diye gaz vere vere evliliğine onay aldı. Sonra ufak tefek sorunları oldu ama annesine anlatmadi . Bu sefer gel boşan vs der diye. Anne surekli acik aradi evliliginde de. Kız kararlı durdu, Simdi hic karismiyo kizina. Kiz da rahatladi artik..Sakin olun, hersey düzelir...
Bende zaten şimdi hiçbir sorunumu paylaşamıyorum. Sürekli savunma halinde hissediyorum kendimi bu durum yoruyor beni. Umarım bende kararlı durabilirim ve kararımdan pişman olmam :KK43:

Ay
İşte nasıl ikna edeceğim, hakkımı helal etmem diyor. Hastalanmasın diye üsteleyemiyorum
Tövbe yarabbim evlilik için nasıl ikna edicem diye birşey yok adam seni Allah'ın emri ile istediği gün annen zaten ikna olup nişanlanmadinizmi..senin nişan yüzüğünün olması demek,annen baban evlilik için onay vermiş,ikna olmuş demek.anneniz neyin derdinde anlamış değilim.hep küçük hesaplara takılıyor.yok hediye vermedi,bohça almadı,surat astı filan diye sizi soğutmaya çalışıyor.bence eğer siz nişanlinizdan ve ailesinden iyi niyet ve değer görüyorsanız annenize kulak asmayin.ben nisanlimi seviyorum deyin.ayrica ne demek anne bedduasindan korkmak filan.kacmiyorsun,göçmüyorsun,annenin başını öne egdircek bir tavrında yok.tertemiz gelin olup çıkma niyetindesin.ayip eden annen burada.o senin bedduandan korksun esas.evlilik niyetiyle adım atan gençlerin arasına giriyor.bu doğru bir yaklaşım değil hakkiniza giriyor.sizde istersiniz,bir yuvaniz bir eşiniz olsun diye.dik durun bence.sizi merhametinizden vuruyor.yok hastalanirim,yok anne bedduasi filan bunlar psikolojik oyunlar.mukemmel bir evlilik varmı benmi görmedim..her evlilikte ufak tefek şeyler olur zaten.sadece şehir dışı olayına biraz takıldım.gurbetlik zor bir durum ama bunu baştan zaten dusunerek nişanlanmnşsinizdir.size tavsiyem anneniz gerçekten ciddi manada sizi ayırma planı içindeyse sadece lafta değil dilinde değil cidden bunu yapmaya çalışıyorsa dik durun ve yanlış yapıyorsun diye uyarın.taviz vermeyin.

Hakkımı helal etmem, beni sil deyip duruyor. Birsürü hakaretler beddualar havada uçuşuyor...
Aslında bu sözler üzerine çok da söylenecek bir şey yok gibi. Ben öyle sizi kıskanıyor paylaşamıyor vs gibi şeyler hissetmedim. Bazı anne babalar kendilerine oyuncak yetiştirmek istiyor maalesef. Ben karar vereyim benim istediğim gibi olsun ben nasıl mutlu olacaksam öyle olsun diye düşünüyor kimisi. Siz artık kendi ayakları üzerinde durabilen belirli bir yaşa gelmiş. Hayatta doğruyu yanlışı tecrübe edebilmiş bir insansınız. Eğer size bu adam kötü bir adam seni üzer deseydi derdim ki annenizin hislerine güvenin. Ama burada durum artık pazarlığa dönüşmüş. Şöyle olursa olur böyle olursa olur. Eğer annenize hayatınızın en önemli kararlarında bile size destek olmak yerine burnunuzdan getirmesine izin verirseniz bu hayat boyu böyle sürer. Ya herşeyi oturup konuşacaksınız ya da tavrınızı koyacaksınız. Yoksa sadece siz mutsuz olursunuz. Anladığım kadarıyla fedakar bir evlatsınız. Bu da annenizde hep daha çok beklentiye neden olmuş

Ay

Tövbe yarabbim evlilik için nasıl ikna edicem diye birşey yok adam seni Allah'ın emri ile istediği gün annen zaten ikna olup nişanlanmadinizmi..senin nişan yüzüğünün olması demek,annen baban evlilik için onay vermiş,ikna olmuş demek.anneniz neyin derdinde anlamış değilim.hep küçük hesaplara takılıyor.yok hediye vermedi,bohça almadı,surat astı filan diye sizi soğutmaya çalışıyor.bence eğer siz nişanlinizdan ve ailesinden iyi niyet ve değer görüyorsanız annenize kulak asmayin.ben nisanlimi seviyorum deyin.ayrica ne demek anne bedduasindan korkmak filan.kacmiyorsun,göçmüyorsun,annenin başını öne egdircek bir tavrında yok.tertemiz gelin olup çıkma niyetindesin.ayip eden annen burada.o senin bedduandan korksun esas.evlilik niyetiyle adım atan gençlerin arasına giriyor.bu doğru bir yaklaşım değil hakkiniza giriyor.sizde istersiniz,bir yuvaniz bir eşiniz olsun diye.dik durun bence.sizi merhametinizden vuruyor.yok hastalanirim,yok anne bedduasi filan bunlar psikolojik oyunlar.mukemmel bir evlilik varmı benmi görmedim..her evlilikte ufak tefek şeyler olur zaten.sadece şehir dışı olayına biraz takıldım.gurbetlik zor bir durum ama bunu baştan zaten dusunerek nişanlanmnşsinizdir.size tavsiyem anneniz gerçekten ciddi manada sizi ayırma planı içindeyse sadece lafta değil dilinde değil cidden bunu yapmaya çalışıyorsa dik durun ve yanlış yapıyorsun diye uyarın.taviz vermeyin.

Kaç kez dedim zaten, mükemmel evlilik beklenti içerisinde olmadım hic. Her evlilikte ufak tefek sıkıntı olacak, garantisi yok hiç bişeyin, belki evlenip pişman olacağım belki düğün günü bişeyden dolayı vazgeçeceğim. Tek beklentim annemin arkamda durması, ben kötü bişey yapıyormuşum gibi davranmaması. Zaten ikna olmalarını bekledik aylarca, anne baba sözünü çiğnesem çoktan çiğnerdim, annemde bunu yapmayacağımı bildiği icin psikolojik baskı yapıyor

Aslında bu sözler üzerine çok da söylenecek bir şey yok gibi. Ben öyle sizi kıskanıyor paylaşamıyor vs gibi şeyler hissetmedim. Bazı anne babalar kendilerine oyuncak yetiştirmek istiyor maalesef. Ben karar vereyim benim istediğim gibi olsun ben nasıl mutlu olacaksam öyle olsun diye düşünüyor kimisi. Siz artık kendi ayakları üzerinde durabilen belirli bir yaşa gelmiş. Hayatta doğruyu yanlışı tecrübe edebilmiş bir insansınız. Eğer size bu adam kötü bir adam seni üzer deseydi derdim ki annenizin hislerine güvenin. Ama burada durum artık pazarlığa dönüşmüş. Şöyle olursa olur böyle olursa olur. Eğer annenize hayatınızın en önemli kararlarında bile size destek olmak yerine burnunuzdan getirmesine izin verirseniz bu hayat boyu böyle sürer. Ya herşeyi oturup konuşacaksınız ya da tavrınızı koyacaksınız. Yoksa sadece siz mutsuz olursunuz. Anladığım kadarıyla fedakar bir evlatsınız. Bu da annenizde hep daha çok beklentiye neden olmuş

Onuda diyor işte. Bu aile seni üzer diyor ama somut bişey yok, içi ısınmamış. Annemin içine sinmeyen bişeyde 10 tane iyi şey göster bitane kötü şeye harcar onu. Tek yanlış 10 doğruyu götürüyor yani. İsteme günü konuşmadı çok sohbet etmedi diye, herşeyini eleştiriyor. İyi olan şeyleri görmüyor Veya görmek istemiyor.

Onuda diyor işte. Bu aile seni üzer diyor ama somut bişey yok, içi ısınmamış. Annemin içine sinmeyen bişeyde 10 tane iyi şey göster bitane kötü şeye harcar onu. Tek yanlış 10 doğruyu götürüyor yani. İsteme günü konuşmadı çok sohbet etmedi diye, herşeyini eleştiriyor. İyi olan şeyleri görmüyor Veya görmek istemiyor.
Normalde nasıl biri? Çevresiyle iletişimi nasıl ? Açık arar mi sürekli insanlari eleştirir mi mesela? uyumlu mudur ?

Normalde nasıl biri? Çevresiyle iletişimi nasıl ? Açık arar mi sürekli insanlari eleştirir mi mesela? uyumlu mudur ?
Normalde herkesle anlaşabilir, insan ayrımı yapmaz ama çok sık görüştüğü birileri yok, kendi ailesinden başka. Çok alıngan olduğundan birinin bişeyine kırılır, çok görüşmek istemez o insanla

Normalde herkesle anlaşabilir, insan ayrımı yapmaz ama çok sık görüştüğü birileri yok, kendi ailesinden başka. Çok alıngan olduğundan birinin bişeyine kırılır, çok görüşmek istemez o insanla
beklentisi yuksek olan insanlar cok da alıngan olur.. en ufak birşey de arkadasliklarini silen cok insan gordum mesela

beklentisi yuksek olan insanlar cok da alıngan olur.. en ufak birşey de arkadasliklarini silen cok insan gordum mesela
Annemde buna yakın. İnsanları kırmaz yüzüne karşı kötü davranmaz ama görüşmez, hayatından çıkarır bi şekilde

Annemde buna yakın. İnsanları kırmaz yüzüne karşı kötü davranmaz ama görüşmez, hayatından çıkarır bi şekilde
Dünya ya beyaz ya siyah. Oysaki hayatta kimse kusursuz değil. Size diyeceğim o ki, sakin olun. karşı tarafı savunmayın. Olumsuzlukları paylaşmayın ama olumsuz birsey olduğunda kendi icinizde objektif değerlendirin.

Ah bi anlasam. Aldığım çeyizime bile evet sen en iyisini al ama onlar sana kıyıda kalmış ceyizlikleri getirsinler diyor. Yahu bu eşyaları ben kullanacağım diyorum ama anlamıyor. Ben anneyim sezerim modunda.

Annen herhalde sonsuza kadar seninle yaşamaya çalışıyor. Daha önceki ilişkilerini de onun lafı ile bozmuşsun.

Geçen yaz aynı şeyleri yaşadım ve inanır mısın en küçük ayrıntısına kadar birebir aynı şeyleri yaşamışız nerdeyse. Sonra noldu biliyo musun. 9 aylık evliyim annem eşime ısınmaya başladı. Annenin senden maddi beklentisi var mı?

Geçen yaz aynı şeyleri yaşadım ve inanır mısın en küçük ayrıntısına kadar birebir aynı şeyleri yaşamışız nerdeyse. Sonra noldu biliyo musun. 9 aylık evliyim annem eşime ısınmaya başladı. Annenin senden maddi beklentisi var mı?
Annemin benden maddi beklentisi yok ama ben annem bişey istesin hemen alırım, beğendiği sevdiği şeyleri hediye alırım. Her işini ben yaparım, derdini dinlerim, kırmam sözünden çıkmadım bugüne kadar. O yüzden şimdi diretmem onu dahada sinir ediyor, ona göre hep o dogru anne oldugu icin. Umarım bendede öyle olur ne mutlu size nazar değmesin

X