Anneannem ve düğün takım

Böyle şeylerde şov, böbürlenme, para pul verme varsa oğul ve onun çocukları (tercihen erkek) makbuldür. Ama elden ayaktan düşülür, banyo yaptırma olur, doktora götürme olur kızlar ve onun kızları aranır. Benim babanem de böyle halalarımın çocuklarına el der beni pohpohlar dururdu. Bana sürekli bir şeyler alırdı ihtiyacımız olmamasına rağmen. Halam da üç kuruş dul maaşıyla çocuk okutur, geçinmeye çalışırdı. Ne zaman ki yaşladı hastalandı hiçbir kızı bakmadı (başka nedenler de var) o zaman da ölene kadar babam baktı.

Düğüne çağırırsınız çağırmazsınız o ayrı ama bundan sonra ameliyatıymış, bakımıymış, drama yapması ağlaması onlara hiç girmeyin. İletişiminizi minimuma indirin.
Ya zaten sırf bu işler için yedekte tutuyor. Bilezik taktığı gelinleri götürsün gayrı. Konu sahibi de gitmez inşallah akıllanır

Merhaba. Benim önümüzdeki ay düğünüm var. Geçen anneannemin yanına gittim. durup dururken düğünümde gram takacağını ama bunu tam altın olarak söyletmek istediğini söyledi. Ben de düğünümde söyletme olmayacak dedim( takı da söylüyorlar ya kim ne taktı. Ben onu söyletmeyeceğim) o da güldü o Zaman sorun yok diye. Anneannesi gram altın taktı dedirtmem kimseye dedi.

çok bozuldum çünkü bu ay erkek kuzenimin düğünü oldu. Ona 2 bilezik bir de altınlı zincir aldığını biliyorum. Zaten onlar uzun süredir hazırdı. Çok garip hissettim. Anneannemin durumu çok iyidir. Kolu altın bilezik dolu. Markete kiralık dükkanı var. O kadar para içinde bana 2500 TL ayırmış çok gücüme gitti. O torunu da ben torunu değil miyim? Bu yüzden benim düğünüme gelsin istemiyorum. Anneannem annemle konuşmuyor. Annem dedemin cenazesine bile gitmemiş birisi. Ama bizim aramız iyidir. Sürekli beni çağırır. Sevgilimi de çağırır. Sürekli beni de arar. Zaten ilk adımı da anneannem attı çocukken görüşmüyorduk.

Bir de bana bankasını açtı. Gözlüğüm yanımda değil şu hesaba yardım parası gönder diye. Orda da diğer kuzenime her ay 6-7 bin TL gönderdiğini gördüm. Üniversite okuyor. Bana hiç maddi bir hediyesi olmadı. çocukken manevi de olmamıştı. Artık görüşmesi düşünmüyorum. düğünüme de çağırmak istemiyorum. Haksızlık mı yapıyorum bilmiyorum. Takılmadan edemedim :KK43: siz olsanız ne yapardınız
Herkesin parası kendine derdim ama aynı yerden yaralı olduğum için, çağırmayın ,gitmeyin derim Bende de var böyle 10 torunu içinde 2 sine yağdırır bize gelince yok yok çok fakirim ,bir sürü borcum var Onun verdiği paraya ihtiyacım yok,ama işini bize yaptırıp parasını yan gelip yatanlara yağdirmasi insana fazlasıyla dokunuyor O tercihini yapmış buz gibi torun ayırıyor sizde tercihinizi yapın mesafe koyun ......

Ay bak bunu okudum 20 sene oncenin anısı geldi geldi aklıma. Benim babaannem ben küçükken bize gelmişti, herrr şeyine ben koşmustum, annem babam mesaideyken. Yemesi içmesi, istediği kanalı açması, tuvalete götür getir. 10 kaldı 10 gün eşşek gibi baktım, erkek kardeşim de aşağıda arkadaşlarıyla top oynuyor tabi kadının yüzüne baktığı yok. Son gün gidecek, asansör korkusu var diye kardeşim merdivenden indirdi koluna girip, kadın o zamanın en büyük kağıt parasını cikarsi harçlık olarak verdi🙄 hazırladığım sandvici aldım çantasından zıkkım ye dedim. Öldü diye aradılar birkac sene sonra iyi olmuş dedim ne diyim kendileri edip kendileri buluyorlar. Hiç vicdan yapma. Bir neslin bir kısmı böyle çöp maalesef.

Anneme bile anlatmadım daha. Çok sinir oldum. Bir de gözüme gözüme sokar gibi diğer kuzenime gönderdiği paraları göstermiş. Oldu. Zaten annem de istemiyordu gelmesini. Bir daba konu gelirse söyleyeceğim. Bir de hep kuzenimin nasıl evleneceğini söylerdi işte her şey pahalı diye. Benim de düğünüm varken hiç beni dert edinmedi. Birine üni okurken para yolluyor annesi öğretmen dayımın da maaşı iyi olduğu hâlde. Ben okurken de yanıma gelmişti değil bir şey vermek parayı ben harcamıştım. Hastaneye götürmüştüm. Ne kadar saflık ya. Yarandım sanki :KK70: teşekkür ederim
Bunlar hep tecrübe,annenizi dinlemeden anlamadan on yargılı davranmış, koşup anneanneye sarilmişsiniz( matah bir şey yapmış gibi,burda size çok kızdım)Şimdi gerçekleri gördünüz,umarım artık hayatınızda bunu kullanır,kendinizi boş beleş insanlar için yormazsınız........

Valla benim ananemde son dk yakti 80 senenin iyilik guzellik halini.
O yuzden şaşırmıyorum artik ama konu sahibinin sunu anlamasi lazim kendisi tek kiz torun oldugu icin kıymetsiz, o sapsahane soyunu erkekler devam ettirecek cunku.
Ya bunu da yarın hastane postane yatalak olursa işimi gücümü yapsın diye pışpışlamış. Erkek torunların karıları baksın. Damada da şirin görünmeye çalışıyor tipik Anadolu anneannesi/babaannesi. Yarın çağırınca damat işimi yapsın diye

benim dedem abime 40 gram altın taktı bana 5 lira bile vermedi (erkek torun seviyor🙄) düğünüme de geldi valla. kimseyi altın taksın diye çağırmadım ben kdjfj biraaz tuhaf bunlar. yarın ayrım yapılması tabii ki hosuma gitmiyor ama adam takmak zorunda da değil yani.
Siz size yapılan ayrimdan,kafalardaki cinsiyet düşüncesinden memnunsaniz bol şanslar.Ayni şeyi kendi evlatlariniza yapmaz ya da o yolda egitmezsiniz umarım.......

Ya bunu da yarın hastane postane yatalak olursa işimi gücümü yapsın diye pışpışlamış. Erkek torunların karıları baksın. Damada da şirin görünmeye çalışıyor tipik Anadolu anneannesi/babaannesi. Yarın çağırınca damat işimi yapsın diye
Neden? Cunku gelinlere yaptiramayacaginin farkinda, eee kizini da (konu sahibinin anasi) yillar once kusturmus, elde var konu sahibi. Haliyle yillardir pohpohlamis ama son dk pintiligiyle yakti iste tum gecmisi. Tepe tepe kullansin artik bileziklerini.

Siz size yapılan ayrimdan,kafalardaki cinsiyet düşüncesinden memnunsaniz bol şanslar.Ayni şeyi kendi evlatlariniza yapmaz ya da o yolda egitmezsiniz umarım.......
abla wowwww sakin jdjdjd sizin bu duyar kasmalarınız da bi tuhaf he. iyice sasirdiniz. ben zaten rhatasız olduğumuz söyledim ama napayım 85 yasindaki adamın fikrini değiştirebilir misin? az bi çıkın su bencillikten ya Allah aşkına. geldi düğüne noldu yaaanii? takı yapmadı diye gömelim adamı? 😂 abartmayın gözünüzü seveyim ya. babam, annem yapsa tabii ki tepkim olurdu ama yani bu yaşta insana neyi anlatacaksın? kaldı ki adamın her ihtiyacına da abim koşuyor yani. ben alınmadım. evet hoşuma gitmedi ama dedeme karşı da gönlüm kırılmadı. ayrıca benim cinsiyet esitliği konusundaki farkındalığım da emin olun çoğu kişiden yüksek. ama bunu ileriye dönük değiştirebilirim. ayrıca istediği kadar saapsın mirasında benim de abim kadar hakkım var jfjdj ben sadece sırf takı takmıyor veya az takıyor diye düğüne çağırmamak saçma diyorum

Merhaba. Benim önümüzdeki ay düğünüm var. Geçen anneannemin yanına gittim. durup dururken düğünümde gram takacağını ama bunu tam altın olarak söyletmek istediğini söyledi. Ben de düğünümde söyletme olmayacak dedim( takı da söylüyorlar ya kim ne taktı. Ben onu söyletmeyeceğim) o da güldü o Zaman sorun yok diye. Anneannesi gram altın taktı dedirtmem kimseye dedi.

çok bozuldum çünkü bu ay erkek kuzenimin düğünü oldu. Ona 2 bilezik bir de altınlı zincir aldığını biliyorum. Zaten onlar uzun süredir hazırdı. Çok garip hissettim. Anneannemin durumu çok iyidir. Kolu altın bilezik dolu. Markete kiralık dükkanı var. O kadar para içinde bana 2500 TL ayırmış çok gücüme gitti. O torunu da ben torunu değil miyim? Bu yüzden benim düğünüme gelsin istemiyorum. Anneannem annemle konuşmuyor. Annem dedemin cenazesine bile gitmemiş birisi. Ama bizim aramız iyidir. Sürekli beni çağırır. Sevgilimi de çağırır. Sürekli beni de arar. Zaten ilk adımı da anneannem attı çocukken görüşmüyorduk.

Bir de bana bankasını açtı. Gözlüğüm yanımda değil şu hesaba yardım parası gönder diye. Orda da diğer kuzenime her ay 6-7 bin TL gönderdiğini gördüm. Üniversite okuyor. Bana hiç maddi bir hediyesi olmadı. çocukken manevi de olmamıştı. Artık görüşmesi düşünmüyorum. düğünüme de çağırmak istemiyorum. Haksızlık mı yapıyorum bilmiyorum. Takılmadan edemedim :KK43: siz olsanız ne yapardınız
Olay burda maddiyat değil ama ben olsam çağırmazdım bir de gelmiş söylüyor kaç yaşında kadın bence çağırmayın neden çağırmadın derse de konu maddiyat değil anneanne ama elinde avucunda varken göz göre göre ayrım yapman ve bunu da gelip bana söylemen kendimi değersiz hissettirdi diyin

Hiçbir şey demedim. Neden söyletmeyeceksin dedi ben de sevmiyorum dedim. O da iyi o zaman gramı takar geçerim dedi. Ben de gerek yok onu da istemem dedim. Hemen kalktım ordan zaten
Allah Allah koca kadın hem cimri hem de takmadığı birşeyi varmış gibi göstermek istiyor. Muhtemelen annenizden dolayı böyle davranıyor olabilir ama yanlış . Ben sizi haklı buldum. Kimi daha çok seviyor ise onunla görüşsün

Ay bak bunu okudum 20 sene oncenin anısı geldi geldi aklıma. Benim babaannem ben küçükken bize gelmişti, herrr şeyine ben koşmustum, annem babam mesaideyken. Yemesi içmesi, istediği kanalı açması, tuvalete götür getir. 10 kaldı 10 gün eşşek gibi baktım, erkek kardeşim de aşağıda arkadaşlarıyla top oynuyor tabi kadının yüzüne baktığı yok. Son gün gidecek, asansör korkusu var diye kardeşim merdivenden indirdi koluna girip, kadın o zamanın en büyük kağıt parasını cikarsi harçlık olarak verdi🙄 hazırladığım sandvici aldım çantasından zıkkım ye dedim. Öldü diye aradılar birkac sene sonra iyi olmuş dedim ne diyim kendileri edip kendileri buluyorlar. Hiç vicdan yapma. Bir neslin bir kısmı böyle çöp maalesef.
Benim de var maalesef böyle bir anım . Hayatımda ilk ve son kez anneanne ve babannemden para istedim . Mezuna kaldım ve o sene birden dedem hastalandı ve babam maddi olarak sıfırı tüketti. Ananem bana şey dedi okuyunca ne yapacaksın teyzemin oğullarına verdiği parayı ve o eve harcadığı paraları anlattı . Ananem iki maaş alan bir kadın ve istediğim para 150 tlydi. O torunlara verdiği harcligin dörtte biri . Simdj hala annem vicdan yaptirtmaya çalışıyor ananeni ara sürekli yanına git. Tüm bunlar haric kız çocuk olduğumuz için bizim bulunduğumuz ortamda oturmamizdan rahatsız olurdu sürekli çalıştırdı. Almanya'dan gelen kız torunlarına bunu da yapmazdi tabi 🥲

Benim de var maalesef böyle bir anım . Hayatımda ilk ve son kez anneanne ve babannemden para istedim . Mezuna kaldım ve o sene birden dedem hastalandı ve babam maddi olarak sıfırı tüketti. Ananem bana şey dedi okuyunca ne yapacaksın teyzemin oğullarına verdiği parayı ve o eve harcadığı paraları anlattı . Ananem iki maaş alan bir kadın ve istediğim para 150 tlydi. O torunlara verdiği harcligin dörtte biri . Simdj hala annem vicdan yaptirtmaya çalışıyor ananeni ara sürekli yanına git. Tüm bunlar haric kız çocuk olduğumuz için bizim bulunduğumuz ortamda oturmamizdan rahatsız olurdu sürekli çalıştırdı. Almanya'dan gelen kız torunlarına bunu da yapmazdi tabi 🥲
Dediğim gibi bir neslin bir kısmı maalesef böyle çöp. Yeni nesilde yavaş yavaş sıfıra yaklaşacak bu olay.
Ben bir de yıllarca annemin de doldurması ile babamı suçladım hep. Soğuk, akraba bilmez falan diye ama geçen yılların ardından babam haklıymış diyorum ve tam bir babam oldum😂 insanların kredisi azdır bende, mecburiyetten de kimseyle görüşüp kibarlık yapmam. Bu sayede de neredeyse sıfır problem bir hayatım var. Hayatımda kendi seçtiğim insanlar dışında 1 kişi bile yok. Herkese de tavsiye ederim.

Benim baba tarafı bu. En son sen bana ne dedelik yaptın da torunluk bekliyorsun diyince kesti sesini. Bu tarz olayların maddi boyutları ayrı manevi boyutları apayrı, asla unutulmuyor.

Düğüne çağırmamazlık etmezdim ama sık da görüşmezdim. Başka insanlar torununa gram takmış demesinler diye düşünüyor ama torununa ayıp ettiğinin farkında değil. Ya da sizi gram umursamıyor. Maddi durumu yerinde olmasa ya da diğer kuzene de aynısını yapsa tamam ama bariz bir kayırma yapıyorsa ona göre davranın siz de.

Ben dayanamaz yüzüne söylerdim sanırım diğer kuzene en üst seviye yaparken size min seviyesi takması değersizliği gösteriyor. Diğer türlü belki de maddi durumu kötüleşti derdim saydığınız kadarıyla öyle bir durum yok. İnsanlar böyle iste aynı durum değil ama benim annem de teyzemin çocuklarına evlenirken (ki biz 4 kardeşiz yani 4 cocuk büyütürken) bilezik taktı, ben 1.5 sene önce evlendim teyzem emekli durumları iyi bana sadece çeyrek taktı😄
Çok ayıp etmiş. Benim annem çok üzülürdü herhalde. Altın sonuçta her zaman değerli.

Eminim bu durum anneni de yaralamıştır acaba bende mi bir yanlis var kizim görüşüyor ben mi kötüyüm diye
Yok annem kendi istiyordu görüşmemi aslında. Hep şey derdi bizim olay sizi ilgilendirmez. Zaten çok sonradsn başladık. Anneannem okul çıkışıma gelirdi görürdü vs

X