Gebeliğe Hazırlık Anne Olmak İsteyenler 👩‍👧‍👦🙏

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Erken hamilelik belirtileriniz ne zaman başladı?

• Ankete Katılan
    492
Mesajın devamı görünmüyor canım hamileliğin 7. Kısmında kalmış göremiyorum
7 ayın sonunan kadar progesteron kullandı.Ve çok zor geçti gebeliği ,çocuk doğana kadar hep korktu stressiz günü geçmedi....Herkesin bu şekilde olacak diye birşey yok.

Canım cevabın için teşekkür ederim ben biraz araştırıp doktora gidip görüşeyim dediğin gibi öncesinde riskleri vs konuşup temkinli olmak daha iyi :)

Canım cevabın için teşekkür ederim ben biraz araştırıp doktora gidip görüşeyim dediğin gibi öncesinde riskleri vs konuşup temkinli olmak daha iyi :)
Kesinlikle canımBen ilk gebelik düşündüğümde kan değerlerim düşüktü o zaman bir dahiliyeci doktor demişti TSH 1,5 olduğunda biz gebelerimizde düşük tehditi en azında troid hastalarında endişe etmiyoruz.TSH fazlalığı arttıkça risklerde artar.Sen gebelik düşündüğün dönemlerde ara ara TSH baktır demişti.Allah razı olsun tüm gebeliklerimde hamile kalmadan önce gidip kan değerlerime baktırıp diş muayanemi olduktan sonra hamile kalıyordum.Çünkü ben hemen hamile kalabiliyorum en fazla 3 ay beklemişimdir.

Merhaba benim çikolata kistim var bu konuda epey tecrübeliyim malesef yardımcı olabilirim sorunuz varsa
Çok geçmiş olsun öncelikle inşallah bir an önce geçer çok sıkıntılı bir kist olduğunu öğrendim sadece.

Ben ikinci gebeliği düşündüğüm için doktora gittim hormonlar ayarsız çıktı biraz.

Sağ tarafımda bir tane yumurta vardı bakıldığında ama sol tarafta hiç yoktu çünkü ekranda kocaman duran bir kist vardı.

İlaçlı mr çekildim sonuç, sol overde yaklaşık 43x28 mm boyutlarında T1-T2 sekanslarda hiperintens kistiklezyon mevcuttur (endometrioma) ca 125 sonucu 18 çıktı.

Gün aşırı ilişki önerdi adet olursan Rahim filmi çektir dedi. Bizim bu ay ilk denememiz oldu. Bugun yarın adet olcam gibi hissediyorum.

Doktorun birde bana sorduğu soru yumurta için veya herhangi bir şey için tedavi gördün mü ilk gebelikte dedi bende hayır dedim yani hormon ilaçları da yapabilir demek istedi kisti.

Çok üzüldüm o günden beri Allahtan hayırlısını diliyorum herkes için. bu kistle uğraşan herkes inşallah şifasını bulur.

Sen ne zamandan beri bebek istiyorsun? Kist için nasıl tedavi gördün? Doğal yöntemler denedin mi?

Kusura bakma uzun oldu

Allah bağışlasın canım darısı isteyenlere olsun

Kuzum 3. Günün mü bugün e2 düşük geldi bana sadece onun dışındakiler gayet iyi görünüyor. İns direncin çok yüksek değil 1 ay dikkat etsen düzene girer. Doktorlar sağlıklı beslenme+egzersiz öneriyor ben egzersiz kısmını yapamasam da beslenmeye dikkat ettim canım. 53 kg dım şuan 50 51 seyrediyorum. Tsh ın gayet normal canım sıkıntı yoktur antikorlarda da senin

Canım senin çok yüksek değil değerin, ilaçla hemen düzene girer denemeye devam et bu sürede ama tiroidi de ihmal etme zaten hamile kalınca daha da yükseliyor kontrol altında olması şart. Bana sorsan ben düşene kadar korunurdum, bi kere kayıp yaşadığım için ikinci ihtimali göze alamazdım. Ama dediğim gibi tshı yüksek olup hamile kalan çok kişi var hamile kalmana engel bi durum değil

Evet canım riskli gebelik ihtimali korkutmuyor değil sanırım ben de önce düşürüp sonra denemeye devam edicem :) Allah isteyen herkese nasip etsin sana da yaşatmasın bir daha kayıp inşallah

Teşekkürler sana da çok geçmiş olsun ve Allah bağışlasın çocuğunu
Benim hikayem de uzun aslında. 29 yaşındayım, 22 23 yaşlarında bu kistim tespit edildi. Çok büyüktğ o zaman. Hemen ameliyat dediler ama korktum çünkü evli bile değildim ve sağlıklı yumurta rezervine de zarar verdiği için ilk aşamada ameliyat istemedim ve farklı doktorlarla görüştüm. O dönemde gittiğim doktor bunun cerrahi doşında tedavisi yok, ilaçlarla baskılayabiliriz büyümesin diye dedi. Ameliyat olsan da her ay regl oldukça tekrarlayabiliyor. Benim de sol yumurtalıkta çikolata kisti ama aslında kist sanırım bu hastalığın en görünür hale geldiği nokta. Herkeste öyle olmak zorunda değil ama yumurtalıkta görünür hale gelene kadar rahimde veya tüplerde yapışıklıklar yapabiliyor. O nedenle gebe kalmayı zorlaştırabiliyor. Senin ilk çocuğuna şaşırma sebepleri bu yüzden. Birçok kişi hiçbir tedavi almadan gebe kalabilse de birçok kişi de bu yapışıklıklar ve kist durduğu yerde yumurta kalitesini bozup rezervi azalttığı için tedavisiz hamile kalmaya biliyor.
Ca 125 değerini pek önemseme, adet döngüsünğn hangi dönemine denk geliyorsa ciddi yüksek çıkabiliyor. Benim çook yüksekti 3 haneli bir rakamdı hatırlayamıyorum, kanser belirteci diye panik yaptırmıştı ilk gittiğim hemen ameliyat diyen doktor. Halbuki aynı ay içinde adet döngüsünün farklı döneminde düştü. O çok net bir gösterge değil yani aslında.

Kistin senin çok aşırı büyük de değil, daha önce sağlıklı gebeliğin olduğu için yine mümkün. Ama rahim filmi kesinlikle bu yapışıklıklar nedeniyle gerekli bizim durumumuzda. Fazla uzun süreler denemeler yapmadan bu filmi çektirmeyi öneriyorlar. Sen de öyle yapabilirsin denedikten sonra.

Ben 6 yıl boyunca kistim için doğum kontrol hapı kullandım. Büyümesini engelledi. Yoksa baya büyüyordu ilk zamanlar. Hatta ciddi anlamda küçüldü de ama asla hiç kaybolmadı, kaybolmuyor bu kist zaten eğer çikolata kistiyse genelde orada sabit kalıyor her ay büyümesini engellemişti ilaç sadece. Ve eğer ağrıların varsa adet zamanı veya ilişkide ağrı oluyorsa benim şok düzeldi onlar. Daha sonra gittiğim 6 7 farklı doktor hep iyi ki doğum kontrol hapı kullanmıştım, içeride yapışıklıklar var gibi, çok doğru bir tedavi olmuş o nedenle dediler. Ve hepsi henüz evli bile olmamama rağmen düğünden önce korunmayı bırakıp bir an önce çocuk sahibi olmamı önermişti o zaman düşünmedim ama şimdi yaklaşık 1 1buçuk yıldır evliyiz ve 5 6 aydır çocuk isteyip deniyoruz henüz bir gelişme olmadı. Bugün doktora gittim ve sanırım hızlandırmak için yumurta uyarıcı ilaçlarla bir sürece gireceğiz. Doğal bir şey kullanmadım, bir ara soğan kürü denemiştim ama hormonları daha kötü etkileyebiliyor. Doğal şeyler herkese aynı gelmiyor malesef. O nedenle doktor ne derse onu yapmaya çalışıyorum.
Ben daha uzun uzun yazdım :) bence moralini bozma çünkü önceden çocuğun olmuş, benim doktorum bazen kadın 3.yü doğuruyor sezaryende bir bakıyoruz her yeri çikolata kisti, hiç sorun kalmadan kalmış hamile demişti. O nedenle sorun olacağını sanmıyorum ama rahim filmini ihmal etmemek lazım eğer olmazsa yine sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım zor bir hastalık ama pek çok doktorun bu konudaki fikrini öğrendim en azından

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…