Gebeliğe Hazırlık Anne Olmak İsteyenler 👩‍👧‍👦🙏

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Erken hamilelik belirtileriniz ne zaman başladı?

• Ankete Katılan
    492

Eklentiler

• 16070784866872930948738811710770.jpg
    16070784866872930948738811710770.jpg
    77,4 KB · Görüntüleme: 59
Bunu ben de çok düşündüm doktora sordum sizce diye 2 3 ay deneyelim olmazsa rahim filmi çekelim dedi benim bi de temelde yatan problemler belli olduğu için doktor önce yumurta kalitesi ve büyümesine odaklandı ins direnci den dolayı. ben de tamam dedim artık kendimi doktora bıraktım ya ne olacaksa olsun 😅
Çok doğru canım mantıklı sonuçta o daha invaziv bir işlem gibi düşünülüyor biraz böyle gitmek mantıklı bence de. Bakalım benim de insülin direnci için test istemişti yine unutulmadıysa inşallah bu sefer sonucunu alacağım. Sen çok hızlı düşürdün maşallah. Öyle bir durum varsa senden taktikler de alırım 😊 bence de doktora bırakmak en iyisi eğer güven ilişkisi oluştuysa yani uzman olan onlar sonuçta biz ne kadar yorum yapsak öğrensek de bizim gibi kaç kişiye bakıyorlar kim bilir :)

Hayır canım 2 3 gün opsiyon olabiliyor düzensiz değil reglin ben de bazen 25 günde bazen 26 günde bazen de 27 günde bir oluyorum mesela
Hayır canım 2 3 gün opsiyon olabiliyor düzensiz değil reglin ben de bazen 25 günde bazen 26 günde bazen de 27 günde bir oluyorum mesela
Sağol kuzum valla bir dert daha edinecektim kendime :) :)

minseo minseo canım senin kaçtı insülin direncin kaçtan düşürmüştün? Ben şimdi eğer doğru hesapladıysam 2.94 gibi bişi çıkıyor. İnsülin 12.4 glukoz 96. Çarpıp 405e bölüyoruz değil mi? 2.5 üstü var demekmiş benim yüksek çıktı sanırım ama ne kadar önemli bir yükseklik bilemiyorum 🤷 diğer hormon değerlerim de çıkmış ama hiç bişi anlamadım 🤷

• Merhaba kızlar aranıza yeni katıldım geçen ay beklemediğim bir anda hamile olduğumu öğrendim kimyasal gebelik ile sonuçlandı ovulasyon testi ile yumurtlamamı takip etmeye başladım adetime 4 gün varken ovulasyon testi yaptım kaset test var fakat güvenemedim o yüzden ovulasyon yaptım şu şekil çıktı şüpheye düştüm açıkçası fikrinizi almak istedim

Eklentiler

• 9BD22ACE-6A46-4F55-846F-C459D3578446.jpeg
    9BD22ACE-6A46-4F55-846F-C459D3578446.jpeg
    36,5 KB · Görüntüleme: 59
Bir arkadaşım geçen ay özel bir hastane ile anlaşmış 20.000₺ yaptıracak.Üniversitelerde bu ücret ne kadar bilmiyorum🤷Ben tüp bebek düşünüyordum ama dün doktorum hemen dosya doldurduğu için aklıma hiç soru sormak gelmedi.Belki de tüp bebek düşünmeye başladığım için o anlık sevinçle hastanede tüp bebek işlemlerine geçilmesinin şaşkınlığı da vardı.Tüp bebeğe geçersek o zaman araştırma yaparım mantığıyla hareket ettiğim için araştırma yapamadım.Tek araştırdığım SGKnın hangi kapsamda tüp bebek karşıladığı ve özel hastanelere göre üniversite hastanelerinin daha uygun fiyatlarla tedavi yaptığı...Dünden beri araştırıyorum özel hastanelerde ve tüp bebek merkezlerinde de başarılı ve başarısız negatif sonuçlar alan var.üniversite hastanelerinde de başarılı ve başarısız sonuçlar alan var.Bakalım ben şansımı önce üniversitede deneyeceğim .Eğer olmazsa süreç daha çok uzarsa bir kerelik özel tüp merkezde deneyebilirim.Çünkü bütçem ancak buna yeter....Ben 2018-2019 arası yani 8 ay ara ile 2 bebek kaybımda en az 15.000₺ ödedim.Özel hastane ve doktorları da gördüm .Keşke hiç özele gştmeseymişim.Maddi yönünü geçtim her gebelik olumsuz sonuçlandığında tekrar test yapma gereği duyuyorlar.Oysa üniversitede daha kapsamlı araştırılıyor hiç kimsenin benden istemediği testler yapıldı.2018 de hamileyken özel doktor muayanesi 200-220 ₺ ödüyordum.2020 yılında üniversitede doç.ve profesöre 141-158₺ ödeme yapıyorum ve tüm tetkiklerin ücretsiz yapılıyor.Ama şu var üniversite hastanelerinde biraz süreç uzun sürüyor ve çok bekliyorsunuz.Eğer bütçenize uygun gelirse mesai saati dışı öğretim üyelerine randevu alıp giderseniz süreçti biraz daha kısaltmış olursunuz.
Öğretim üyeelri de e muayenleri olduka maliyetil oluyor. Hangi ildesin biliyorum ama eurofertil tüp bebek merkezi var İstanbul'da baya uyguna yapıyormuş bugün öğrendim. Kampnaya yapmışlar 8.000 TL ilaçlarla 10.000 TL yi bulur. Devlette dosya açıyorlar sana onun öncesi istedilkleri tetkikler filimler var onları hazır edip içeri veriyorsun ama pat diye tüp bebek yapılmıyor devlette önce birkaç aşılama ardından tüp bebek sırası ile ben öyle biliyorum. SEnin kayıpların için bütün tetkikelrrin yapıldı mı tüp bebek öncesi tüm tetkiklerini yaptır canım işini şansa bırkama derim. Çok yıpratıcı bir süreç arkadaşımdan biliyorum devlette 2 tüp demesi oldu tutmadı o ayrı bir konu. Özel de yaptıracak olsa belki tutmayacaktı. Sonuçta aynı şeyleri yapıyor her iki kurumda. ÖZel tek avantajı işte daha hızlı sonuç alınıyor. Mesela tüp bebek oncesi muhakkak bir ofis histereskopisi yaptırmanı tavsiye ederim. Rahim filminde görülmeyen şeyleri görebiliyorlar. Genetik kan testi bu da önemli. Bunlar mesela istenmiyor tüp bebek öncesi presedür olarak ama oku araştır bak göreceksin tüp bebek defalarca yapıp tutmayan hasta histerskopi yaptırıyor ve görüyorki rahimde bir sorun var bundan tutmuyor. Geçen zamana mı acırsın, parana mı acırsın, çektiiğin sıkıntılara mı... Ben kendi adıma düşünecek olsam yaptırırdım.

M Masalmina Biz de esim icin almıştık. Ama esim sperm testine gitti gayet iyi cikti sonuçları. Aldık ama kullanmalısın düzenli. Ama keciboynuzunun çayını daha cok onerileriyorlar erkekler için. Spermler iyi durumda bile olsa kadınlardaki folik asit kullanımı gibi bir şey bu dediler yani yarari varmis, keciboynuzunun zararu olabileceğini dusunmuyorum. Seker hastaları hariç.
Bizimde sonuç iyi çıktı ben daha ii olsun diye aldım :KK70:

Öğretim üyeelri de e muayenleri olduka maliyetil oluyor. Hangi ildesin biliyorum ama eurofertil tüp bebek merkezi var İstanbul'da baya uyguna yapıyormuş bugün öğrendim. Kampnaya yapmışlar 8.000 TL ilaçlarla 10.000 TL yi bulur. Devlette dosya açıyorlar sana onun öncesi istedilkleri tetkikler filimler var onları hazır edip içeri veriyorsun ama pat diye tüp bebek yapılmıyor devlette önce birkaç aşılama ardından tüp bebek sırası ile ben öyle biliyorum. SEnin kayıpların için bütün tetkikelrrin yapıldı mı tüp bebek öncesi tüm tetkiklerini yaptır canım işini şansa bırkama derim. Çok yıpratıcı bir süreç arkadaşımdan biliyorum devlette 2 tüp demesi oldu tutmadı o ayrı bir konu. Özel de yaptıracak olsa belki tutmayacaktı. Sonuçta aynı şeyleri yapıyor her iki kurumda. ÖZel tek avantajı işte daha hızlı sonuç alınıyor. Mesela tüp bebek oncesi muhakkak bir ofis histereskopisi yaptırmanı tavsiye ederim. Rahim filminde görülmeyen şeyleri görebiliyorlar. Genetik kan testi bu da önemli. Bunlar mesela istenmiyor tüp bebek öncesi presedür olarak ama oku araştır bak göreceksin tüp bebek defalarca yapıp tutmayan hasta histerskopi yaptırıyor ve görüyorki rahimde bir sorun var bundan tutmuyor. Geçen zamana mı acırsın, parana mı acırsın, çektiiğin sıkıntılara mı... Ben kendi adıma düşünecek olsam yaptırırdım.
Canım ben genetik tahlillerimizi ilk bebekten sonra hemenn yaptırdık bir problem çıkmadı.Tekrarlayan gebelik kayıpları için, kadın doğum,endokrin ve romatoloji uzmanlarına gittim.Kadın doğum ve endokrin uzmanı doç.romatoloji uzmanı ise profesördü.Bende lupus hastalığı olduğu için doktor antifosfolipidsin de diyebiliriz dedi.Otoimmun sistemle ve hormonal sıkıntılarım var.Sürekli prlakyinim yükseliyor.Ofishistereskopiyi Eylül ayında çektirdim çok şükür bir problem çıkmadı.Kadın doğumcum tüm tetkikleri yaptırdı en son çare yaştan dolayı tüp bebeğe yönlendirdi.Tüp bebek öncesi herkese bende bu şekilde öneride bulunuyorum.Teşekkür ederim ilgin ve bilgi için🤗

Kızlar merhaba.Geçen ay tsh yüksekliği çıktı(5.2) ilaç kullandım.Kontrole gittiğimde değerimin daha da yükseldiğini gördüm(6.6) ilacın dozunu arttırdı diğer ay yine gideceğim kontrole.Sorum şu tsh yüksekken hamile kalınabilir mi?Bu durumda olanlar var mı acaba?Hamilelik çalışmaları yapıyordum ama kalamaz mıyım acaba :KK43:

Çok doğru canım mantıklı sonuçta o daha invaziv bir işlem gibi düşünülüyor biraz böyle gitmek mantıklı bence de. Bakalım benim de insülin direnci için test istemişti yine unutulmadıysa inşallah bu sefer sonucunu alacağım. Sen çok hızlı düşürdün maşallah. Öyle bir durum varsa senden taktikler de alırım 😊 bence de doktora bırakmak en iyisi eğer güven ilişkisi oluştuysa yani uzman olan onlar sonuçta biz ne kadar yorum yapsak öğrensek de bizim gibi kaç kişiye bakıyorlar kim bilir :)
Evet kuzucum ben de Artık kendim düşünmek istemediğim için kendimi Dr un kollarına bıraktım 😅
minseo minseo canım senin kaçtı insülin direncin kaçtan düşürmüştün? Ben şimdi eğer doğru hesapladıysam 2.94 gibi bişi çıkıyor. İnsülin 12.4 glukoz 96. Çarpıp 405e bölüyoruz değil mi? 2.5 üstü var demekmiş benim yüksek çıktı sanırım ama ne kadar önemli bir yükseklik bilemiyorum 🤷 diğer hormon değerlerim de çıkmış ama hiç bişi anlamadım 🤷
Evet canım doğru hesaplama 1,5 altı istiyorlar ama çok yüksek değil senin yine kolay düşer. benim 4,5 tan yüksekti. tshın nasıl peki?

Kızlar merhaba.Geçen ay tsh yüksekliği çıktı(5.2) ilaç kullandım.Kontrole gittiğimde değerimin daha da yükseldiğini gördüm(6.6) ilacın dozunu arttırdı diğer ay yine gideceğim kontrole.Sorum şu tsh yüksekken hamile kalınabilir mi?Bu durumda olanlar var mı acaba?Hamilelik çalışmaları yapıyordum ama kalamaz mıyım acaba :KK43:
Merhaba kalırsınız ama riskli bir gebelik olabilir bebek için sorun oluşturan bir durum 🥺 o yüzden ilaçlarınızı düzenli içip normal seyrine getirmeye çalışın

Canım ben genetik tahlillerimizi ilk bebekten sonra hemenn yaptırdık bir problem çıkmadı.Tekrarlayan gebelik kayıpları için, kadın doğum,endokrin ve romatoloji uzmanlarına gittim.Kadın doğum ve endokrin uzmanı doç.romatoloji uzmanı ise profesördü.Bende lupus hastalığı olduğu için doktor antifosfolipidsin de diyebiliriz dedi.Otoimmun sistemle ve hormonal sıkıntılarım var.Sürekli prlakyinim yükseliyor.Ofishistereskopiyi Eylül ayında çektirdim çok şükür bir problem çıkmadı.Kadın doğumcum tüm tetkikleri yaptırdı en son çare yaştan dolayı tüp bebeğe yönlendirdi.Tüp bebek öncesi herkese bende bu şekilde öneride bulunuyorum.Teşekkür ederim ilgin ve bilgi için🤗
Harika o zaman bu yolda bol şans canım sana.

Merhaba kalırsınız ama riskli bir gebelik olabilir bebek için sorun oluşturan bir durum 🥺 o yüzden ilaçlarınızı düzenli içip normal seyrine getirmeye çalışın
Öyle durumda ilaçla kontrol altında tutulabilir mi acaba çünkü gebelik planım olduğunu söyledim doktora o yüzden ilaca başlattı kontrol altında tutalım o zaman dedi.Şu an hamilelik düşünme gibi bir şey söylemedi :KK43:

Canım ben gebe kalmayı istediğimi bildiği için doğum kontrol hapı vermek istemiyorum sana dedi eğer bu ay hamilelik oluşmazsa adetten sonra tekrar kontrole gitcem kistler gitmiş mi diye bi kontrol etcek ama kist varken ovulasyon testi koyu çıkabilir mı 🤔
Merhaba çikolata kistininiz mi var acaba bende geçen ay öğrendim varlığını. Sizin yumurtalıkta mı başka yerinde mi

Canım eltim 8.78 yüksek TSH ile hamile kaldı.Ama sürekli düşük tehlikesi ile progesteron kullandı hamileliğinin 7.
Harika o zaman bu yolda bol şans canım sana.
Çok teşekkür ederim.🤗Allah'ım tüm hemhal arkadaşlarımızın duasını kabul etsin.En kısa sürede isteyen herkesin kucağını meleklerle doldursun🤲

Canım eltim 8.78 yüksek TSH ile hamile kaldı.Ama sürekli düşük tehlikesi ile progesteron kullandı hamileliğinin 7.

Çok teşekkür ederim.🤗Allah'ım tüm hemhal arkadaşlarımızın duasını kabul etsin.En kısa sürede isteyen herkesin kucağını meleklerle doldursun🤲
Mesajın devamı görünmüyor canım hamileliğin 7. Kısmında kalmış göremiyorum

Öyle durumda ilaçla kontrol altında tutulabilir mi acaba çünkü gebelik planım olduğunu söyledim doktora o yüzden ilaca başlattı kontrol altında tutalım o zaman dedi.Şu an hamilelik düşünme gibi bir şey söylemedi :KK43:
Canım ilaçla kontrol altına alınır.Zaten troid olduğu için gebelikte muhtemelen perinatoloji takip edecektir.Canım düşün ama yüksek değerlerde olması, gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin beyin gelişimi için çok riskli ,ama tetkikler doktorunun elinde bizler bilemiyoruz tecrübelerimizi aktarabiliriz sadece...Bu süreçte doktorunun yönlendirmesi daha doğru olur.

Evet kuzucum ben de Artık kendim düşünmek istemediğim için kendimi Dr un kollarına bıraktım 😅

Evet canım doğru hesaplama 1,5 altı istiyorlar ama çok yüksek değil senin yine kolay düşer. benim 4,5 tan yüksekti. tshın nasıl peki?
Kuzum çok iyi yapmışsın en güzeli valla gerçekten, bir kere güvendin mi çok kafa karıştırmamak lazım.

Ben 2.5 sınır görünce çok yüksek değil diye düşünmüştüm ama demek gebelik için daha düşük istiyorlar çabuk düşer inşallah. Zaten tahmin ediyordum hem kilo aldım hem de çocukluğumdan beri çok tatlı düşkünüyüm, yemek yiyip doysam bile tatlı istiyor canım, sonra yedikten sonra uyku hali vs. Olması çok muhtemel ailede de şeker hastalığı var. Hatta çok yüksek çıkmamasına sevindim bile diyebilirim. İnşallah düşer kuzum ne yapmam lazım? Gerçi doktor anlatır ama sen hızlı düşürdün yine de yapabileceklerimi merak ediyorum tatlıyı komple mi kesiyoruz 🙈 bu arada sen baya zayıftın dimi canım sende çıkmadı çok ilginç gerçekten ama hemen düzelmiş neyse ki. Tsh ağustosta 1.27 çıkmış canım bugünkü 1.56. ama senin dediğin o t3 T4 değerlerine bakmadı sanırım 🤷 dur bak diğer sonuçları da atayım bugünküleri ne diyorsun ?

Eklentiler

• Screenshot_20201204-140008~2.png
    Screenshot_20201204-140008~2.png
    143 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot_20201204-141703~2.png
    Screenshot_20201204-141703~2.png
    43,7 KB · Görüntüleme: 45
X