Ailem ve Sevgilim

18 yaş bunları düşünmek için çok erken değil mi? Aileniz baskıcı olabilir haklısınız ama sevgilinizi bir kaçış yolu olarakta görmeyin yağmurdan kaçıp doluya tutulmayın. Sizin tek gayeniz kariyer, eğitim, geleceğiniz olmalı bence. Ailenize gerekirse şimdilik geçici olduğunu söyleyin. Yurt dışına gezmek için mi gittiniz iş için mi? İmkanınız varsa iş, eğitim için gidin hiç kaçırmayın bu fırsatı derim böylece ailenizle de aranız açılmaz boşuna. Yaşınız gerçekten küçük boşverin :)

Evet bende onlara bu tarz şeyleri düşünmek için henüz çok erken olduğunu söyledim. Ben de erken evlilik istemiyorum keza sevgilim de. Kaçış yolu olarak görmedim kimseyi... Kaçarsam da hep kendim çabalarım tek başıma diye düşünüyorum. Yurtdışına eğitim için gittim dilimi geliştirmek amacıyla. Evet, yaşım henüz küçük... O yüzden çok arada kalıyorum, ama bu zamanda böyle bir sevgiliyi de bulabileceğimi düşünmüyorum çünkü her başarımda beni destekledi kimse yanımda yokken... Kafam çok karışık anlayacağınız.

Niye kendi cinsinden bul dediler? Yabancı mı sevgilin?

Niye kendi cinsinden bul dediler? Yabancı mı sevgilin?
Hayır yabancı değil, Erzurumlu fakat kendisi doğma büyüme İzmirli, keza ailesi de çocuk yaşta İzmire geldikleri için Erzurumlu demek olur mu bilemiyorum. Benim ailem her zaman seni Arnavutla kendi cinsinle evlen kafasındalar. Tabiri caizse Yerli insanlardan hoşnut değiller. Bana bu ırkçılık gibi geliyor... Her insanın iyisi kötüsü var sonuçta.

O zaman sizin en güzel çıkış yolunuz eğitim ve iş fark etmez yurt dışına gidip kendi hayatınızı kurmanız bence. Böylece ailenizle de tartışmak zorunda kalmazsınız sevgilinizle de vakit geçirebilirsiniz. Yaşınız ilerledikçe düşünce yapınızda değişecek. Bilgi kültürünüz arttıkça eski halinize şaşıracaksınız. Önceliğiniz her zaman kendinizi geliştirmeniz ve eğitiminiz olsun. Ailenizin bakış açısını bilmiyorum ama onlarda yine sizin iyiliğinizi düşünüyordur. Maddi ve manevi destek olacak. Kültür şoku yaşayıp sonradan sıkıntı yaşamayacağınız birini yani sizin kültürünüzden birini bu yüzden istiyor olabilirler sadece tahmin yürütüyorum.

Ailem kültüre önem veriyor ama kültürden çok her zaman maddiyata daha çok önem veriyorlar. Genelde kültürden önce hep ''Onun ailesi ona ev almamış, bir şey hazırlamamış, durumları yok.'' gibisinden konuşuluyor. Ben evlilikte maddiyatın öncelik anlamına geldiğini düşünmüyorum, evet önemli fakat 1. sırada değil. Ayrıca ailesinin bu tarz bir hazırlık yapılmamasını da o seçmedi, onun suçu değil. Kendisi zaten hafta sonu bile durduraksız çalışıyor... Bende her zaman eğitimimle ilgileniyorum ki sevgilim de bunu istiyor. Sevgilim açısından hiç bir problemim yok, önümü hep açıyor fakat ailem hiç bir zaman desteklemedi beni, hiç cesaret vermediler fakat şimdi bu konu hakkında demedikleri kalmadı...

Her aile kendi evladının en iyisiyle olmasını ister. Böyle maddi manevi tüm konular için geçerli. Ailenin bu düşünlerini sana yansıtma tarzları yanlış. Ama endişe etmeleri, senin için daha iyisini istiyor olmaları normal. Şimdiden de kendilerince seni sevgilinden uzaklaştırmaya çalışmışlar. Büyük ihtimal yanında dengin ya da daha artısı olan birisi olursa çok çok daha iyi yerde olacağını düşünüyorlar.

Bence ailenle şuan ve okulun bitine kadar ciddi bir şeyler düşünmediğini. Evlilik gibi konuların henüz gündeminde olmadığını önceliğinin kendi eğitimin ve kariyer olduğunu kanıtlaman gerekiyor. Ha ailen belki bunu sen sakince konulunca anlar belki böyle bir akraba dostlunuz aracılığıyla anlarlar.

Evet, haklısınız. Sakince konuşmaya çalıştım ama her seferinde bağırma çağırma ile kendi bildiklerini anlatmaya devam ediyorlar... Onlara defalarca söyledim henüz evlilik tarzı birşey düşünmediğimizi ve mesleklerimizde ustalaşana kadar da düşünmediğimizi de... Keşke sakince beni dinleyip anlamaya çalışsalardı.
Zamanında onların da 5 kuruşu yoktu, son 6 senede iyi kazanmaya başlayınca ailem değişti, sadece sevgilime değil çoğu insana maddiyat açısından bakıyorlar ve bu çok canımı sıkıyor...

Yapabileceğin bir şey yok. Yaşında çok küçük. İşte endişe edip, yanlış şekilde tepki göstermişler. Bunu sadece sevgilime yansıtma. Ama ailenin dediklerini de dikkate al, biz burada senin yazdıkların kadar biliyoruz ilişkini, seni, hayatını. Ailen daha farklı şekilde seni bilip, yorum yapıyorlar. Belki senin yaşından dolayı ya da sevdiğin için fark edemediğin bir sorun vardır. Ailen sevgilini kötülüyor diye de aileni kötü bilme. Ailen böyle yanlış davranışlarla seni sevgiline daha çok itiyorlar.

evet, haklısınız...

Yaşınız çok genç henüz. Gezin tozun eğitiminizi tamamlayın. İleride hayatınızda olup olmayacağı kesin olmayan bir insan içinde ailenizi karşınıza almayın. Görüşmeyin demiyorum ama bu yaşta çok büyük anlamlar yüklemeyin. Bu arada her konuda arkamda destek herzaman yanımda oldu dediğiniz kişi buluşmaya gidemediğiniz için (üstelik sorun sizden kaynaklı olmadığı halde ) size resti çekmiş bide burdan bakın. Meseleyi büyümeden sakin bir yol izleyin derim ben.

evet, dediğiniz gibi henüz erken ve yaşımı yaşamak istiyorum. ailemi de karşıma almak istemiyorum. evet, sanırım çözüm biraz da zamana bırakmak sakince...

Şehir şehir ülke ülke gezen bir kızın dışarı çıkmak için kısıtlanması konusunda aklım almıyor. Ayrıca hadi Türkiye de deprem oldu doğal afet Önal ilan edildi üniversiteler uzaktan eğitime geçti yurt dışında da mi uzaktan eğitime geçti ? Orda kalıp part time is bulsaydiniz hem çevrenizi hem kendinizi gelistirirdiniz. Ülke ülke gezen kızını kisitlayan bir aile varsa bir yanlışınız mi oldu sevgilinizi gayet rahat anlatmış 3yildir da birlikteymissiniz. Durduk yere bu yasak nerden çıktı ?

Ben yurtdışına sadece 1.5 aylığına bir programla gittim, daha fazlasına kalmaya maddi gücüm yetmezdi çünkü herşeyim program tarafından karşılandı. Mecbur döndüm.. Evet, 3 yıl az bir süre değil, yanlışımızda olmadı hiç bir zaman. Ama aklıma şimdi geldi, ailem hep dışarıdaki insanlar ne der, ne düşünür mantığında ilerleyen ailelerden. Ayrıca gezmeyi vs sevmezler. Otur oturduğun yerde ev işi yap diyen tipler. Ben haftada bir dışarıya çıktığımda bir daha çıkamıyorum mesela… Böyle neden davranıyorlar bilmiyorum, yüzlerine de dedim ben yurtdışındayken veyahut Antalya’da iken size dışarı çıkmak için sormadım diye… Ama yok, onlara göre bir kız (!) tüm gün evde olmalı, yemek temizlik yapmalı…

Erasmus galiba bahsettiğiniz kardeşim de gitti 6 aylık gitmişti dönem olarak. O dönem bittikten sonra dilini geliştirmek ve çevre edinmek amacıyla part time işlere girip uzattı orda kalmayı keşke deneseydin ama dönmüşsün yapacak bir şey yok. Ailenin kafa yapısı böyleyse değişmeleri şimdilik zor sevgilinle de bağlarınız burda devreye giriyor. Bu süreçte iş bakmak harçlık biriktirmek için bir yerlere başvur hem maddi hem manevi rahatlarsın.

Evet, o tarz bir program. Yapacak birşey yok dönüp kalma konusunda artık. Evet, şuan iş bakıyorum, en azından tüm gün çalışır evde kavga gürültü etmektense kendim kazanır belki biraz özgürlüğe ulaşırım diye düşünüyorum…

Çok mantıklı
Umarım bir iş bulabilirsin sadece özgürlük için değil kendi paranı kazanmanin verdiği özgüveni iş deneyimini tanıyacagin insanlari ve onların sana katacağı deneyimleri düşün. İşe girmek için girme mutluluklar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…