Aile istemezse sevdicekten vazgeçilir mi?

Eğitim farkı, köylü şehirli olayı takılacak şeyler değil yani arada uçurum olmadığı takdirde. Kültür farkı varsa arada kim ne derse desin büyük sorun çıkarıyor. Çok örneğini gördüm.
Ama hiç kıvırmıyorum, benim ailem istemezse bırakırım. Özellikle annem için yaparım bunu. Çünkü 24 sene boyunca en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştı beni, iyi bir anne oldu hep. Bir şeyi istemiyorsa sebebi vardır ve hep de mantıklı olmuştur. Geçmişte birini hiç istememişti, elli tane kızım olsa bir tanesini vermem buna demişti mesela. Eh haklıydı da, o çocuktan kimseye bir şey olmazdı.
Bizim ailemiz 4 kişilik, annem pek bağımlı yaşamayı seven, geniş aile insanı değildir. Tecrübe etmiş ve illallah etmiş. :) O yüzden ana kuzusu, bir yere 20 kişiyle giden, kendi başına bir iş yapamayan biriyle gelsem asla kabul etmez mesela. Fazla geleneksel, baskıcı tipleri hele hiç sevmez. Zaten ben de yapamam, özgür yetiştik kardeşimle ben. Belli bir yaştan sonra kararlarımızı kendimiz aldık, sorgulamadılar bizi. Şimdi hal buyken gidip zıt bir adama aşık olup evleneceğim diye tuttursam annem eve kapatır beni herhalde :KK70: Çünkü evlensem de mutlu olamayacağım. Aşıkken insanın gözü görmüyor, yoksa mutsuzluk bağıra bağıra geliyor. Bunu çevrendekiler görüyor, en başta ailen.
Hem birini baştan istemeyince, o öyle gidiyor. Sonra hep gerginlikle geçiyor görüşmeler, misafirlikler. Ben isterim ki ailem eşimi benimsesin, beşincimiz de o olsun. Böyle olmayacaksa ne anladım ki ben? Ailem bir tarafta kocam bir tarafta, arada kalırım. Bunlar karşı tarafın ailesi için de geçerli. Ailesi istemiyorsa beni, yine bırakırım.

ben de onu demek istiyorum ilk tanıştığımızda biz de biraz farklıydık ama şu an daha çok ders çalışıyor zaten ben ne desem tamam diyor birlikte bi yerlere gidiyoruz yani eksiklikler tamamlanabilir ama huy kötü olsa düzelmez kolay kolay diye düşünüyorum tek savunmam bu. bi de mesela babamın hazır işi var dese orda burda aylak aylak gezse zaten istemezdim ama çalışıyor çabalıyor
benim yakın bir erkek arkadaşım vardı komşumuz tıp kazandı ben ondan önce yurtdışına gittim 2-3 kere vs o hep bana sorardı nasıl yapıcam edicem vs şimdi 7-8 kere ggitti ve artık ben ona sorar oldum.

Egitim durumu gelistirilebilir seyler ancak ahlak asla degismiyor. Yada ailenin görgüsü degismiyor.
Ben ailelerle birlikte tanısın diye israrla söylüyorum bunun icin ikna edin ailenizi.
Belki gercekten kaldiramayacaginiz seyler vardır. Yada annenizin gerçekten yanlis gördüğü seyler vardir.
Insallah sonu hayirla tamamlanir ne diyelim.

iki acidan da dusunmek lazim anneniz kendine gore hakli.farkindaysaniz sevgliniz ile ilgili hep yapacak edecek gidecek diyorsunuz yani elde var 0 su an.ve bu ecek acaklarin gerceklesmesi bi hayli zaman alacaktir.bir kere aile ve kultur uyumu evlenince cok onemli.eger esinz sizden alt konumda olursa ki olamaz olmasin demiyorum sizin tercihiniz elbette oyle olup mutlu olan ciftlerde vardir.ama.esinzden daha ust konumda.olursaniz zamanla bundan rahatsizlik.duyabilrsnz.erkekte bu ego savasina.sebep oluyor genelde.yasantisina da uyum.saglayamayabilirsiniz.ailesinin ortaminda goze.batabilirsiniz ve zamanla bunlar sizde cekilmez bir durum haline gelir.yani anneniz bunlari gordugu icin sizin gorusmeyi kesmenizi istiyordur.
sizin tarafinizdan bakincada iki insan anlastiktan sonra kulturun egitimin onemi.yok.diyorsunuz.ama su an evlenmedgnz icin boyle dsunmeniz cok.ama cok normal.sevgilnz de bir sure sonra sirf sizin yaninizda ezilmemek.icin gosterdigi cabadan usanacaktir.yani umarim hersey hayallerinizdeki gibi olur.sevgiliniz duzgun bir is bulur dil ogrenir koy yasamini unutur size ailenize uyum saglar.bu arada ayni evin.icine girmeden birini taniyamazsiniz .sevgililikte insanlar kendilerini daha cok karsisindakinin istedigi gibi gosterir.

Egitim durumu gelistirilebilir seyler ancak ahlak asla degismiyor. Yada ailenin görgüsü degismiyor.
Ben ailelerle birlikte tanısın diye israrla söylüyorum bunun icin ikna edin ailenizi.
Belki gercekten kaldiramayacaginiz seyler vardır. Yada annenizin gerçekten yanlis gördüğü seyler vardir.
Insallah sonu hayirla tamamlanir ne diyelim.
annem tanışmadı araştırmadı en ufk bir fikri bile yok köyden geldikleri için ggenelleme yaparak böyle düşünüyor.
iki acidan da dusunmek lazim anneniz kendine gore hakli.farkindaysaniz sevgliniz ile ilgili hep yapacak edecek gidecek diyorsunuz yani elde var 0 su an.ve bu ecek acaklarin gerceklesmesi bi hayli zaman alacaktir.bir kere aile ve kultur uyumu evlenince cok onemli.eger esinz sizden alt konumda olursa ki olamaz olmasin demiyorum sizin tercihiniz elbette oyle olup mutlu olan ciftlerde vardir.ama.esinzden daha ust konumda.olursaniz zamanla bundan rahatsizlik.duyabilrsnz.erkekte bu ego savasina.sebep oluyor genelde.yasantisina da uyum.saglayamayabilirsiniz.ailesinin ortaminda goze.batabilirsiniz ve zamanla bunlar sizde cekilmez bir durum haline gelir.yani anneniz bunlari gordugu icin sizin gorusmeyi kesmenizi istiyordur.
sizin tarafinizdan bakincada iki insan anlastiktan sonra kulturun egitimin onemi.yok.diyorsunuz.ama su an evlenmedgnz icin boyle dsunmeniz cok.ama cok normal.sevgilnz de bir sure sonra sirf sizin yaninizda ezilmemek.icin gosterdigi cabadan usanacaktir.yani umarim hersey hayallerinizdeki gibi olur.sevgiliniz duzgun bir is bulur dil ogrenir koy yasamini unutur size ailenize uyum saglar.bu arada ayni evin.icine girmeden birini taniyamazsiniz .sevgililikte insanlar kendilerini daha cok karsisindakinin istedigi gibi gosterir.
benim için şu an tek sıkıntı iş açıkçası erkek arkadaşım açısından. ailesi farklı olabilir ama şehirli bir aile de olsa uyum sıkıntısı yaşayabilirim her şehirli insan süper kibar modern ya da temiz titiz vs olmuyor. devlet kadrosunda da işimiz büyük ihtimal ankarada olacak memlekette kalmayacağız. bir de konuştuk dedim ki iki aileden de uzak bir şehirde yaşayalım ankara ya da başka bir yer onda da anlaştık. köy hayatını unutması gibi değil çünkü zaten köyde büyümemiş ailesi evlenip şehre gelmiş ve bayramda yılda 2 kere 3-4 saatliğine gidip geliyorlar. bir de ailesi köyde yaşıyor olsaydı ve bizm de orda birkaç gün kalmamız gerekse tedirgin olurdum ama yılda 3-4 kere 3-4 saatliğine katlanabilirim diye düşünüyorum

kızlar annemle bugün yine kavga ettik abine babana söylicem ben senle baş edemiyorum ne haltlar karıştırdığını bilsinler sen de ona göre seçim yap dedi ben ayıp günah bir şey mi yapıyorum kendimi ahlaksız biri gibi hissettim şu an o_O dayanamıyorum artık arada kalmaktan çok yoruldum 6 aydır böyle

Biz esimle birbirimizden vazgecmedik :) onun annesi beni istemedi ilk once. Onlar kurt ve alevi, biz ise turk ve sunniyiz :) ama aile yapilarimiz ve hayata bakisimiz o kadar ayni ki..

Esim benim icin cok mucadele verdi, ben de asla saygimi bozmadim. Vay efendim istenmiyorum diye tribe girmedim. Cunku her anne evladinin ileride mutsuz olmasindan korkar ve kayinvalidemin cabasi da buydu.

Sonucta evlendik , simdi bir oglumuz var. Esimin ailesi ile cok sukur hic bir sorunumuz yok, gayet guzel anlasiyoruz.

Biz esimle birbirimizden vazgecmedik :) onun annesi beni istemedi ilk once. Onlar kurt ve alevi, biz ise turk ve sunniyiz :) ama aile yapilarimiz ve hayata bakisimiz o kadar ayni ki..

Esim benim icin cok mucadele verdi, ben de asla saygimi bozmadim. Vay efendim istenmiyorum diye tribe girmedim. Cunku her anne evladinin ileride mutsuz olmasindan korkar ve kayinvalidemin cabasi da buydu.

Sonucta evlendik , simdi bir oglumuz var. Esimin ailesi ile cok sukur hic bir sorunumuz yok, gayet guzel anlasiyoruz.
ne güzel yazmışsınız Allah mutluluğunuzu daim etsin inşallah. Ben ailesini tanımıyorum ama böyle bi çocuk yetiştiren aile ne kadar kötü olabilir, farklı olsa da sevdiğim adam için ara sıra sabır gösterebilirim diye düşünüyorum. o da çok efendi kaç aydır sesini çıkarmadı ama annem 1 adım bile yumuşamadı. nasıl olacak bilmiyorum Allah hayırlısını nasip etsin

annem tanışmadı araştırmadı en ufk bir fikri bile yok köyden geldikleri için ggenelleme yaparak böyle düşünüyor.

benim için şu an tek sıkıntı iş açıkçası erkek arkadaşım açısından. ailesi farklı olabilir ama şehirli bir aile de olsa uyum sıkıntısı yaşayabilirim her şehirli insan süper kibar modern ya da temiz titiz vs olmuyor. devlet kadrosunda da işimiz büyük ihtimal ankarada olacak memlekette kalmayacağız. bir de konuştuk dedim ki iki aileden de uzak bir şehirde yaşayalım ankara ya da başka bir yer onda da anlaştık. köy hayatını unutması gibi değil çünkü zaten köyde büyümemiş ailesi evlenip şehre gelmiş ve bayramda yılda 2 kere 3-4 saatliğine gidip geliyorlar. bir de ailesi köyde yaşıyor olsaydı ve bizm de orda birkaç gün kalmamız gerekse tedirgin olurdum ama yılda 3-4 kere 3-4 saatliğine katlanabilirim diye düşünüyorum

Önceki yorumlarda anneni hatalı bulmuştum
Lakin köyde birkaç gün kalacak olsa idik ben de tereddüt ederdim diyorsun

Bırak bu çocuğu yani ön yargını aşamaz gibisin

İnsanlar dünyanın öbür ucundan evleniyor siz daha ay köye gidemem birkaç gün diyorsunuz bu köy ne kadar korkutmuş sizi

Anneniz babanız öğretmen tabi ki sizin için en iyisini isteyecekler. Siz burda "ben de kendimden daha azıyla evlendim, aileme zorla kabul ettirdim, çok mutluyum" dediklerine bakmayın. Herkes sosyal medyada, orada burada böyle ahkam kesiyor. Kendinden azıyla evlenen çoğu, dengiyle evlenen arkadaşlarının standartlarına bakarak iç geçiriyordur.
Hem denginiz, hem düzgünü yok mu sanki? Gerçekten seviyorsanız ayrılamazsanız elbette. Ancak azıcık şüpheniz varsa çok sevmiyorsanız bence buradakilerin gazına gelmeyin. Emin olun çoğu mutsuz.

Önceki yorumlarda anneni hatalı bulmuştum
Lakin köyde birkaç gün kalacak olsa idik ben de tereddüt ederdim diyorsun

Bırak bu çocuğu yani ön yargını aşamaz gibisin

İnsanlar dünyanın öbür ucundan evleniyor siz daha ay köye gidemem birkaç gün diyorsunuz bu köy ne kadar korkutmuş sizi
mesele köyden korkmak köyü küçümsemek değil. köy hayatına alışık değilim ben nasıl olduğu hakkında en ufak bi fikrim bile yok yani ben piknikte uçan arıdan ya da sokak köpeğinden bile ürken biriyim köyde koyun keçi vs etrafında olacaksa korkarım yani 3-4 saat de olsa tedirgin olurum tedirgin olmaktan kastım ıyy köye mi gidicez o ne ya demek değil neyle karşılaşacağımı bilmemenin verdiği bi tedirginlik hiç bilmediğim bi şehre de gidecek olsam tedirgin olurum

ailelerinizin kültür farkı olabilir ancak eğitim yönünden bir farkınız olduğunu sanmıyorum. özellikle kamu düşünüyorsan çok üst düzey kurumlarda kariyer memurluk bile kazansan aöf mezunu insanlarla karşılaşacaksın. senden daha donanımlı, dili de senden daha iyi olanları olacak. hem kamuda ingilizce bilmek artık o kadar önemsiz ki... en iyi üniversitelerden, ingilizce eğitim veren yerlerden mezun olmuş veya yurtdışında yüksek lisans yapmış gelmiş kişilerle aöf mezunlarının aynı ünvana ve aynı bordroya sahip olduğunu görünce bu düşüncen çok değişecek.

yani senin örgün öğretimden mezun olman artık bir avantaj değil herkes üniversite bitiriyor, ayrıca dili etkin kullanacağın bir iş yapmayacaksan dilin anlamı yok kamuda dil tazminatı çok komik :) yüksek lisans dersen... hımm yapmayan var mı artık?

ailen senin eğitimini biraz fazla şişirmiş, ama bu konuda erkek arkadaşından pek önde değilsin.

Çok merak ettim sanırım AÖF mezunusunuz?

Anneniz babanız öğretmen tabi ki sizin için en iyisini isteyecekler. Siz burda "ben de kendimden daha azıyla evlendim, aileme zorla kabul ettirdim, çok mutluyum" dediklerine bakmayın. Herkes sosyal medyada, orada burada böyle ahkam kesiyor. Kendinden azıyla evlenen çoğu, dengiyle evlenen arkadaşlarının standartlarına bakarak iç geçiriyordur.
Hem denginiz, hem düzgünü yok mu sanki? Gerçekten seviyorsanız ayrılamazsanız elbette. Ancak azıcık şüpheniz varsa çok sevmiyorsanız bence buradakilerin gazına gelmeyin. Emin olun çoğu mutsuz.
benim onun sevgisinden ve kendimden şüphem yok annemin önyargıları yüzünden tedirginim. mühendis avukat vb gibi belli mesleği olan ya da şehirli birinin de ailesini tanımadan sırf şehirli sırf mühendis diye evlenecek halim yok. yani her aile her evlilik yeni bir ortam gerektirir tereddütler vb. sözün özü benim önem verdiğim ilk önce karakter

benim onun sevgisinden ve kendimden şüphem yok annemin önyargıları yüzünden tedirginim. mühendis avukat vb gibi belli mesleği olan ya da şehirli birinin de ailesini tanımadan sırf şehirli sırf mühendis diye evlenecek halim yok. yani her aile her evlilik yeni bir ortam gerektirir tereddütler vb. sözün özü benim önem verdiğim ilk önce karakter

Ben zaten gidin mühendisle evlenin demedim ki, iyi düşünün dedim. Siz adamı tanımıyorsunuz bile. Telefondan ya da 1 haftalık tatilden adam tanınmaz. Çok iyi düşünün. Burada yazanların gazına gelmeyin. Anneniz babanız sizi nasıl ne duygularla yetiştirmiştir. Bir şey diyorlarsa bir bildikleri vardır. Öğretmen anne baba sonuçta.

bu arada annem aileyle tanışsa ya da erkek arkadaşımla, dese ki evladım bak demiştim şöyle şöyle huyları var ya da araştırsa bak şöyle kötü işleri varmış kötü aileymiş falan dese bu kadar ısrar etmem üzülürüm ama bu kadar diretmem annem hiç araştırmadan köylü ve aöf diye kestirip atıyor ona üzülüyorum

eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır, eğitim fakı diyince siz ünv mezunu erkek arkadaşınız ilkokul filan sandım.Tek sorun aöf mezunu olmasıysa bu devirde böyle birini bulmuşken yazık etmeyin derim.
aynen katiliyorum. nedir bu yok ben daha egitimliyim vs gibi seyler.... ben mühendisim ve inanin en aptal insanlar okumus insanlar. bir alanda iyi olmak genel kültür ve bilgisi genis oldugu anlamina gelmez. konu sahibi seviyormusun önemli olan o.....

Ben zaten gidin mühendisle evlenin demedim ki, iyi düşünün dedim. Siz adamı tanımıyorsunuz bile. Telefondan ya da 1 haftalık tatilden adam tanınmaz. Çok iyi düşünün. Burada yazanların gazına gelmeyin. Anneniz babanız sizi nasıl ne duygularla yetiştirmiştir. Bir şey diyorlarsa bir bildikleri vardır. Öğretmen anne baba sonuçta.
şimdi şöyle biz yaklaşık 1 yıldır sevgiliyiz ve görüşüyoruz zaten haftada 2-3 gün. annem görüşmemi istemediği için telefon vs diyorum.

bir hafta bi yere gittik çok uyumluyduk dedin de bir anım aklıma geldi:
şuan nişanlıyım ama nişanlımdan önce değişik bir erkek arkadaşım vardı
onunla sadece 2 günlüğüne yazın biyere gitmiştik
otel ücretini telefonda yanımda öğrendi bana 250 tl dedi halbuki otel 200 tldi
benden fazla alabilmek için söylediğini düşünürüm hala
neyse oteli ve gidiş benzin ücretini o verdi diye (kendi arabası)
vardığımızda dönüş için benzin ücreti istedi benden 50 tl verde dönüş için benzin alcam dedi ben garipsedim ve verdim
benzinciye gittik 20 tl lik aldı kalanı cepe attı :)
en sonuncuyu söylüyorum :)
kahvaltı yaptık biyerde
hesap geldi
kendisi aldı hesabı 50 tl tutmuş
bana diyo ki prenses 50 :)
yani 50 tl ver diyo :)
ve bu dediğim adam şuan boğaziçi üniversitesinde
diyorum ki
OKUMAKLA ADAM OLUNMUYOR!
ne alaka bütün masrafinizi ödemek zorunda degil.

aynen katiliyorum. nedir bu yok ben daha egitimliyim vs gibi seyler.... ben mühendisim ve inanin en aptal insanlar okumus insanlar. bir alanda iyi olmak genel kültür ve bilgisi genis oldugu anlamina gelmez. konu sahibi seviyormusun önemli olan o.....
ben seviyorum evet. daha da ötesi bu adam merhametli, şefkatli, iyi kalpli bir adam. ilerde çocuklarıma babalık da edebilir, evimiz için de uğraşır,çabalar diye düşünüyorum. sonuçta 16 yaşında ayyy şununa bununa aşık oldum körkütük diyecek halim yok.

şimdi şöyle biz yaklaşık 1 yıldır sevgiliyiz ve görüşüyoruz zaten haftada 2-3 gün. annem görüşmemi istemediği için telefon vs diyorum.

Çok iyi düşünün. Bırakın AÖF ü belirli üniversiteler ve digerleri arasında bile dağlar kadar fark var. Biri Boğaziçi işletme mezunu diğeri AÖF işletme olsa burada "aman ne var, ikiniz de denksiniz, benim eşim ilkokul mezunu çok mutluyuz, aman nazar değmesin" yazacak bilişsel düzeyde insanların gazına gelmeyin. Annenizin dediklerini kulak ardı etmeyin. Ağırdan alın, acele etmeyin.

X