Aile istemezse sevdicekten vazgeçilir mi?

Merhaba ablalarım, uzun süredir takip edip yeni üye oldum ben de aranızdayım artık. Benim konum erkek arkadaşım ve ailemle ilgili. Birazcık uzun ama beni tanımayanların objektif fikirlerine muhtacım. Ailem için problem olan erkek arkadaşımın eğitim olarak benden biraz geride kalmış olduğunu, ailesinin 20-25 yıldır şehirde yaşasalar da köyde doğdukları için benim onların yaşam tarzına uyum sağlayamayacığımı düşünmeleri. İkimiz de 24 yaşındayız. Benim kpss puanım var tercih bekliyorum bir yandan da yüksek lisans yaptığım için asistan olabilme şansım var. Üniversitede istanbulda okudum,yurtdışına gittim, dil de var. Ailem kamu rahat bir dene dediği için kpss ye bulaştım. Erkek arkadaşım aöf mezunu, dil bilmiyor ve ortam malum darbe vs. kadro az tek şansı zaten kpss ve çok çalışıyor. Babasının kendi işi var ama bağlı kalmak istemiyor. Benim ailem akrabalarım bankacı öğretmen memur vs onun ailesi kadınlar ev hanımı erkekler de orta düzey işlerde. Bunlar benim için problem değil. Erkek arkadaşım okul hayatı olarak düşününce benden geride evet, ama şu an çok çalışıyor, atandıktan sonra dil kursu vs.kapatmak istiyor açığını. Beni çok seviyor üzerime titriyor. Bir de beni çevremde çok beğenirler, annem o seni bulmuş havada kapar diyor. Madem babasının durumu iyi eğitime önem verse parayla iyi bi okulda okuturdu insanlar araba satıp çocuk okutuyo diyor. Anneme huyunu sevgisini vs anlattığımda görüştüğümüzü bilmediği için telefonla mesajla nasıl bilebilirsin aile işin içine girince anlaşamazsın diyor. 1 yıl oldu yaklaşık, bir kere bile benim kalbimi kırmadı yalan söylemedi tüm şifrelerini bilirim telefonu ortada durur beni merak eder vs. Bir kere beraber şehir dışına gittik, ortak hesaba ortak para koyup beraber harcadık. O bir hafta çok güzel geçti çok uyumluyduk para gezme zaman yönetimi vb. konularda. Annem sadece telefonla görüştüğümüzü bildiğinden nasıl savunuyosun elin adamını diyor. Benim için işini aldıktan sonrası önemli değil. Çünkü içi boş birisi olsaydı, cimri kaba görgüsüz vs 1 yıldır çıkardı diye düşünüyorum özellikle o bir haftalık tatilde. İnsanın huyu iyi olsun, doktor vs olmamıştır ama işe girdikten sonra kendini geliştirir ama huy kötüyse vahim. Annem yaşın genç ilk çıkana kapılma diyor kendini buna mı layık görüyorsun diyor ama biri üniversiteyi kazanamamış diye kötü mü oluyor? Ailesi köylü evet ama kaba saba rahat insanlar olsaydı böyle bi çocuk yetiştiremezlerdi diye düşünüyorum. Üstleri başları da gayet düzgün fotoğraflarda. Annem iyiliğimi istiyor biliyorum ama bu kadar kesin mi olmalı daha tanımıyor araştırmadı bile. Sebep köy ve okul. Tecrübeli ablalarımdan fikir bekliyorum Allah razı olsun.

Merhaba,

Size şu doğru bu yanlış diye birşey söyleyemem ama izin verirseniz bir abla olarak deneyimlerim doğrultusunda bir kaç tavsiye vermek isterim.

Her aile çocuklarının iyiliğini ister ancak bu kendi iyilik anlayışları içerisindedir. Hepsi mutlu çocuklar ister, ama mutluluk kavramı kendi beklentileri ile biraz kapalıdır. Her iyi ve her kötü mutlak değildir malesef, kuşak farklılığının getirdiği ihtiyaçlar ile ebeveynler ve çocuklar arasında kavram karmaşası çok olur. Ben de yaşadım ve kızımda da yaşıyacağım. Bu siz haklı anneniz hatalı ya da anneniz haklı demek değil.

Kendi mutluluğunuz için gözönünde bulundurmanız gereken kriterler var. Bunlar hep, her ilişkinizde aklınızda olsun. en önemlisi nasıl bir hayat istiyorsunuz. (Kiminle ya da nerede değil nasıl.) Hayalleriniz neler? Önümüzdeki yıllar için ne hedefliyorsunuz? Lütfen bunların cevabı ortak hedefler hayaller değil sizin bireysel düşünceleriniz olsun. Bunları belirledikten sonra karşınızdaki kişinin nasıl bir hayat istediğini, hedeflerini ve hayallerini inceleyin. Bu hedeflere siz ve o destek olabilecek misiniz? Yoksa size ya da ona uymayan bir yaşam mı? Hedeflerinizden ikinizde ne kadar sapabilirsiniz mutsuz olmadan? Ortak hedefler kuruyor musunuz? Ortak hedefler için siz mutsuz olacak mısınız ya da ödün verecek misiniz? En son bir ilişkiden ne istediğinizi belirleyin.

Tüm bu soruların cevabını kendinize, tüm dürüstlüğünüzle, verin ve bakın. Mutlu olacak mısınız? Olacaksanız anneniz dahil başkalarının fazla etkisi olmamalı. Ya da kimin nerden mezun olduğunun.

Bende sizin yaşlarınızda benzer seçimler ve sorgulamalar yaptım. Belki biraz daha az yaptım ama sonuçta 16 yıllık huzurlu bir evliliğim ve bunun hala bana uygun olmadığını düşünen bir annem var :halay:. Sonuç evet aileler mutluluğumuzu ister ama mutluluktan ne anladığımız bizim hayata bakışımız ile ilgili.

Uzun oldu kusura bakmayın.
Sevgiler.

bir hafta bi yere gittik çok uyumluyduk dedin de bir anım aklıma geldi:
şuan nişanlıyım ama nişanlımdan önce değişik bir erkek arkadaşım vardı
onunla sadece 2 günlüğüne yazın biyere gitmiştik
otel ücretini telefonda yanımda öğrendi bana 250 tl dedi halbuki otel 200 tldi
benden fazla alabilmek için söylediğini düşünürüm hala
neyse oteli ve gidiş benzin ücretini o verdi diye (kendi arabası)
vardığımızda dönüş için benzin ücreti istedi benden 50 tl verde dönüş için benzin alcam dedi ben garipsedim ve verdim
benzinciye gittik 20 tl lik aldı kalanı cepe attı :)
en sonuncuyu söylüyorum :)
kahvaltı yaptık biyerde
hesap geldi
kendisi aldı hesabı 50 tl tutmuş
bana diyo ki prenses 50 :)
yani 50 tl ver diyo :)
ve bu dediğim adam şuan boğaziçi üniversitesinde
diyorum ki
OKUMAKLA ADAM OLUNMUYOR!
:oha: O nasi bi yaratikmis ole..

Ailenizin görüşü; "davul bile dengi dengine "

Senin şurada ki lafına katılamayacağım, 1 yılda demişsin ne olduğu çıkardı mutlaka, çıkmaz kuzucum. Belki 5 yıl geçecek ve sen bilmediğin, bu ne ya dediğin huyları doğacak..

Karar senin, etkileniyormuşsun gibi hissettim..
Hayırlısı olsun ne diyelim..

ailelerinizin kültür farkı olabilir ancak eğitim yönünden bir farkınız olduğunu sanmıyorum. özellikle kamu düşünüyorsan çok üst düzey kurumlarda kariyer memurluk bile kazansan aöf mezunu insanlarla karşılaşacaksın. senden daha donanımlı, dili de senden daha iyi olanları olacak. hem kamuda ingilizce bilmek artık o kadar önemsiz ki... en iyi üniversitelerden, ingilizce eğitim veren yerlerden mezun olmuş veya yurtdışında yüksek lisans yapmış gelmiş kişilerle aöf mezunlarının aynı ünvana ve aynı bordroya sahip olduğunu görünce bu düşüncen çok değişecek.

yani senin örgün öğretimden mezun olman artık bir avantaj değil herkes üniversite bitiriyor, ayrıca dili etkin kullanacağın bir iş yapmayacaksan dilin anlamı yok kamuda dil tazminatı çok komik :) yüksek lisans dersen... hımm yapmayan var mı artık?

ailen senin eğitimini biraz fazla şişirmiş, ama bu konuda erkek arkadaşından pek önde değilsin.

Annen şirret ruhlu problemli birisi anlaşılan, çocuğun da yakasını bırakmayacak gibi.. Sürekli seni fiştekler durur, o yaşlara gelip bu kadar karaktersizce konuşabilen insanlar beni dehşete düşürüyor.. Birde mal pazarlar gibi ilk bulduğuna kapılma daha iyisini bulursun nedir yahu, bana annem böyle bir şeyin ilk harfini söyleyemez. Karpuz mu seçiyorsunuz?

Ne gomdun erkek arkadasiniii ve ailesini he sen konusmadan once bunlari bilmiyomuydun konusmasaydin ayrica yok aof ypok ilkokuil farketmez senin gozun yuksekte bariz ayrica ya annende tipik gelin kaynanasi gibi erkek arkadasina cektirtir

neyiniz farklı aile olarak ben anlamadım? Bence siz ve aileniz aşırı kibirlisiniz, nolmuş yurt dışına gittiysen, nolmuş dil biliyosan, sonuçta kamuda çalışcaksın, bunların sana orda hiç bi artısı yok maaşına 100 lira belki dil tazminatı o da sınav puanın varsa, bunlar farklılık değil yani. Bence sen ayrıl o çocuktan yakmayın güzelim insanları, belli siz onları sürekli küçümseyeceksiniz

Arkadaşım sana sadece şunu diyim benim de 3 senelik ilişkim var ama senin erkek arkadaşının davrandığı gibi bir kere davranma bana sürekli benden para çıkar ben merak ederim ben peşinden koşarım ben önemserim bu ilişkinin erkeği benim yani. Ağlıyorum her gün her gün ayrılamıyorum da :KK43: böyle bir erkek bulmuşun sakın ama sakın kaçırma ailen ikna olur ikna edersin. Annen biraz ön yargılı davranmış diğer erkekleri bilmediği için :) Bir ömür mutlu ol

okumakla elbette adam olunmuyor ama evlilikte de tek mesele karakter sahibi biriyle evlenmek değil. o zaman her çok temiz kalpli çok iyi biriyle gidip adam gibi adam diye evlenelim. evlilikte kültür seviyen, yaşam tarzı, gezip gördüğün yerler, aile yapın hepsi hepsi önemli. birbirinizin İngilizce bilip diğerinin bilmemesi bile önemli bence, İngilzice bir espri dönse anlamayacak belki bu bile seni huzursuz edecek. kocası filmleri alt yazılı değilde Türkçe dublaj izliyor diye rahatsız olanı bile gördüm.

burada önemli olan eğitim seviyesinden ziyade, kültürel seviyeniz, benim annem babam köyden gelmiş, annemin okuma yazması bile yok ama kendim köyde yaşayan biri ile mutlu olamam. küçümsemek için söylemiyorum ama bir zamandan sonra bi şeyler paylaşmak istersin. ee ben kocamı sürekli tiyatroya götürüyorum, adam oyun yazarlarına kadar biliyor, ee şimdi gitse bu ne ya sıkıldım dese belki de zamanla soğurum bu adam niye böyle diye. yada abim lise mezunu ve onun gençliği benim gençliğimden farklı geçti, onun takıldığı ortamlarla benimkiler hep farklıydı mesela abim gibi biriylede evlensem mutlu olamazdım. o yüzden burada herkes büyük büyük laflar etmiş ama o iş öyle değil.

mesele birilerini küçük görmek değil, evlilik uyum işi. aynı şekilde kendimden kültürel anlamda yada maddi anlamda çok üst biriylede mutlu olamazdım çünkü belki kompleks yapardım belki ona yetmezdim, onu anlamazdım.

yani ailen de onu küçümsediğinden değil ama farklılıklarınızı anlatmış bunlar ileride sorun olabilir demiş. evli çiftler bilir ki, evlenince aşk falan kalmıyor, yerini sevgi saygıya paylaşıma bırakıyor. uyum olmayınca da hiçbir olmuyor ne yazık ki, insanların birbirini anlayabilmesi için uyumlu olmaları gerekir ki empati yapabilsinler.

bence ailenin söylediklerini kenara atma. iyi ölç tart.

şunu da çok iyi söylebilirim ki büyükşehirde o çok ünlü üniversitelerde okumuş biri ile taşrada üniversite okuyan birinin bile anlaşması, hayata aynı yerden bakması çok zor. yine diyorum mesele küçümsemek değil, ama evlilik uyum işi!!! çiftlerin dünya görüşü, yaşadıkları, gezip tozdukları yerler, arkadaş ilişkileri bunların çoğu birbirine yakın olmalı.

şunu da çok iyi söylebilirim ki büyükşehirde o çok ünlü üniversitelerde okumuş biri ile taşrada üniversite okuyan birinin bile anlaşması, hayata aynı yerden bakması çok zor. yine diyorum mesele küçümsemek değil, ama evlilik uyum işi!!! çiftlerin dünya görüşü, yaşadıkları, gezip tozdukları yerler, arkadaş ilişkileri bunların çoğu birbirine yakın olmalı.

Al benden de o kadar.
Bu kucumsemek degil kesinlikle ama farkediyor. Kendim yasiyorum Bunu mesela. Nisanlimla ayni liseden mezun olduk. Ayni sehirde büyüdük. Ayni bölümlerde ama farkli sehirlerde okuduk. Ben bizim bölümün en yüksek puanli Üniversitesine yerlestim o da doğuda puanı cok düşük bir üniversitesine.
Aramizda ciddi fark oldugunu gördük ayni kültürden gelmiş olmamiza ragmen ilk mezuniyet asamasinda sen benden daha cok sey biliyorsun demisti.
Halbuki okul degil gidilen konferans seminer sempozyum ne kadar cok değiştiriyor insanin ufkunu.
Simdi bizim üniversitede yüksek lisansa basladi benim eski yillarimda ki gibi surekli konferansa vs gidince arayi kapattı. Ortami değişti hocaların peşinde... daha ayni acidan bakiyoruz akademik anlamda bu bile rahatlik sağlıyor insana.

Yarisini okuduk devamini okumadim. Esim lise mezunu ben universite mezunuyum. Basta ailem feci karsi ciksalarda ben vazgecmedim ve simdi evliyiz. Allahima sukurler olsun ki ac degiliz acikta degiliz, kendi evimiz var, arabamiz var, esim fabrikada calisiyor ben ise calismiyrum cunku hala is bulamadim. Veee en onemlisi allahimin izni ile biz cok mutluyu. Masallah bize

Yarisini okuduk devamini okumadim. Esim lise mezunu ben universite mezunuyum. Basta ailem feci karsi ciksalarda ben vazgecmedim ve simdi evliyiz. Allahima sukurler olsun ki ac degiliz acikta degiliz, kendi evimiz var, arabamiz var, esim fabrikada calisiyor ben ise calismiyrum cunku hala is bulamadim. Veee en onemlisi allahimin izni ile biz cok mutluyu. Masallah bize

Arkadaşım sana sadece şunu diyim benim de 3 senelik ilişkim var ama senin erkek arkadaşının davrandığı gibi bir kere davranma bana sürekli benden para çıkar ben merak ederim ben peşinden koşarım ben önemserim bu ilişkinin erkeği benim yani. Ağlıyorum her gün her gün ayrılamıyorum da :KK43: böyle bir erkek bulmuşun sakın ama sakın kaçırma ailen ikna olur ikna edersin. Annen biraz ön yargılı davranmış diğer erkekleri bilmediği için :) Bir ömür mutlu ol
teşekkür ederim yorumun için ama nasıl ikna edeceğim onu blmiyorum :KK43:

okumakla elbette adam olunmuyor ama evlilikte de tek mesele karakter sahibi biriyle evlenmek değil. o zaman her çok temiz kalpli çok iyi biriyle gidip adam gibi adam diye evlenelim. evlilikte kültür seviyen, yaşam tarzı, gezip gördüğün yerler, aile yapın hepsi hepsi önemli. birbirinizin İngilizce bilip diğerinin bilmemesi bile önemli bence, İngilzice bir espri dönse anlamayacak belki bu bile seni huzursuz edecek. kocası filmleri alt yazılı değilde Türkçe dublaj izliyor diye rahatsız olanı bile gördüm.

burada önemli olan eğitim seviyesinden ziyade, kültürel seviyeniz, benim annem babam köyden gelmiş, annemin okuma yazması bile yok ama kendim köyde yaşayan biri ile mutlu olamam. küçümsemek için söylemiyorum ama bir zamandan sonra bi şeyler paylaşmak istersin. ee ben kocamı sürekli tiyatroya götürüyorum, adam oyun yazarlarına kadar biliyor, ee şimdi gitse bu ne ya sıkıldım dese belki de zamanla soğurum bu adam niye böyle diye. yada abim lise mezunu ve onun gençliği benim gençliğimden farklı geçti, onun takıldığı ortamlarla benimkiler hep farklıydı mesela abim gibi biriylede evlensem mutlu olamazdım. o yüzden burada herkes büyük büyük laflar etmiş ama o iş öyle değil.

mesele birilerini küçük görmek değil, evlilik uyum işi. aynı şekilde kendimden kültürel anlamda yada maddi anlamda çok üst biriylede mutlu olamazdım çünkü belki kompleks yapardım belki ona yetmezdim, onu anlamazdım.

yani ailen de onu küçümsediğinden değil ama farklılıklarınızı anlatmış bunlar ileride sorun olabilir demiş. evli çiftler bilir ki, evlenince aşk falan kalmıyor, yerini sevgi saygıya paylaşıma bırakıyor. uyum olmayınca da hiçbir olmuyor ne yazık ki, insanların birbirini anlayabilmesi için uyumlu olmaları gerekir ki empati yapabilsinler.

bence ailenin söylediklerini kenara atma. iyi ölç tart.
dediklerinizze katılıyorum. buraya yazma sebebim de bu. yan ingilizcesi zayıf ama halledilmesi 6 aylık mesele. evet yurtdışına gtmemiş ama imkanı olup da gereksiz gördüğünden değil öyle bi fırsat çıkmamış ben de gezmeye gitmedim okul sayesinde fırsatım olduğundan ggittim. erkek arkadaşım sinemayı müzik haberler vs takip eder zaten oturup konuşabiliriz bazı konularda o benden bilgili bazen ben ondan. genel olarak anlaşabiliyoruz oturup konuşabiliyoruz beraber yurtdışına çıkma planları yapıyoruz evlendikten sonra ona mı para harcicaz napıcaz yurtdışında ya da napıcaz sinemada evde oturup izleyelim falan dese öyle değil zaten

sizin adınıza çok sevindim nasıl ikna ettiniz ailenizi?

Al benden de o kadar.
Bu kucumsemek degil kesinlikle ama farkediyor. Kendim yasiyorum Bunu mesela. Nisanlimla ayni liseden mezun olduk. Ayni sehirde büyüdük. Ayni bölümlerde ama farkli sehirlerde okuduk. Ben bizim bölümün en yüksek puanli Üniversitesine yerlestim o da doğuda puanı cok düşük bir üniversitesine.
Aramizda ciddi fark oldugunu gördük ayni kültürden gelmiş olmamiza ragmen ilk mezuniyet asamasinda sen benden daha cok sey biliyorsun demisti.
Halbuki okul degil gidilen konferans seminer sempozyum ne kadar cok değiştiriyor insanin ufkunu.
Simdi bizim üniversitede yüksek lisansa basladi benim eski yillarimda ki gibi surekli konferansa vs gidince arayi kapattı. Ortami değişti hocaların peşinde... daha ayni acidan bakiyoruz akademik anlamda bu bile rahatlik sağlıyor insana.
ben de onu demek istiyorum ilk tanıştığımızda biz de biraz farklıydık ama şu an daha çok ders çalışıyor zaten ben ne desem tamam diyor birlikte bi yerlere gidiyoruz yani eksiklikler tamamlanabilir ama huy kötü olsa düzelmez kolay kolay diye düşünüyorum tek savunmam bu. bi de mesela babamın hazır işi var dese orda burda aylak aylak gezse zaten istemezdim ama çalışıyor çabalıyor
benim yakın bir erkek arkadaşım vardı komşumuz tıp kazandı ben ondan önce yurtdışına gittim 2-3 kere vs o hep bana sorardı nasıl yapıcam edicem vs şimdi 7-8 kere ggitti ve artık ben ona sorar oldum.

X