Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

Benden yarım altın dışında birşey çıkmayacak bunun üzerine konuştuğumuz her cümlede birbirimizi kırmış olur nihayetinde dedi en son olarak.Ben ona bazı konularda hak veriyorum ama ablam o zamanlarda çalışmıyordu elinden gelenin iyisini yapıp çeyrek taktı bana daha ne yapsın ki diye düşünüyorum bir yandanda
Ablanız o zaman çalışmıyordu ve siz de şu anda çalışmıyorsunuz. Kimsenin bir şey demeye hskkı yok yani, yarım altın gayet makul, şu ekonomik ortamda hala insanların bu tür şeylerde diretmeleri çok saçma geliyor bana.

Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.
Aklıma tek gelen şey illaki takmak istiyorsaniz ablaniza takinizi dügünden önce takın kendiniz. Ablanizinda işine gelir düğü salonunda takilmayan bir taki emin olun, sonrasinda dugunde esinizle yarimlik takarsiniz

Bizde eğer düğünlerde aileler destek olduysa masrafları cok olduysa takiyı ikiye boler bir kismini dugun sahiplerine verir diger kismini salonda takariz.
sizde boyle bir sey yapin demek istedim

Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.
Tamam sizde kendi Aileniz olunca yağdırmak istiyorsunuz. Eşiniz haklı ne takılırsa odur ama yine de yarım takalım demiş..

10 gr lık bilezik düşündüyseniz durumunuz öyle aman aman da iyi değil. Şu ekonomik darboğaz da yarım takmak gayette de yerinde bir durum.. Kimseye de bir açıklama yapmak, ikna etmek zorunda değilsiniz. Yani ablamıza bir açıklama yapınca insanların gözünde eşinizi de kendinizi de küçük düşürmeyin.

Daha sonra bir ev hediyesi alırsınız. Ablamızın bebeği olur ona bir şeyler alır takarsınız yolunuz daha uzun masrafınız çok olacak şimdiden kendinizi, çekirdek ailenizi sıkboğaz etmeyin. Olgun davranın.

Yok haklısınız zaten bu konuda.Eşimin durumu iyi ben çalışmıyorum zaten.Ama o şekilde düşünmüyor insanlar.Eşinin durumu iyi kız çalışmıyor demezlerde durumları iyi olduğu halde takmadı derler.
Bakış açınız çok kötü eşiniz belli ki sizden çok çekecek .. Eşinizin kardeşleri olsaydı böyle bonkör davranır miydiniz?

Yarım altın az değil ayrıca çalışmıyorsunuz. Çalışıyor olsanız eşinizin karışmasına izin vermeyin derdim kesinlikle. Ama şimdi ortak bütçe, bu zamansa altın takmak çok lüks olmuşken ablanız da çeyrek takmış zamanında, siz fazlasiniz yapmış olacaksınız. Şu anda farketmiyorsunuz ama zamani gelince siz de sorgulayacaksınız bazı şeyleri.
Mesela ablamlara hep annem bilezik almıştı ama ben annemin takacağı bilezik parasının yarısını ben eklemiştim. Küçük ablamın doğumunda ve sonrasında çok yardım ettim ama düğünümde bana hiçbir şey takmadı diye hatırlıyorum ve ne oluyor biliyor musunuz, sizden hep almayı öğreniyorlar. Ve bu görevmiş gibi. Ama ben duyuyorum ki annemin maaşından küçük ablama paralar veriliyor mesela küçük ablam da cilt bakımı, pedikür falan yaptırıyor. Veya annemi hastaneye götürdü diye para verelim diyor buyuk ablam. Ben evlenene kadar annemin her anında yanındaydım, hastanede yattığında da 1 hafta gece gündüz kaldım onlar evliydi bana gelince sana para verelim diyen hiç olmadı. Bunlarin hepsini yüzlerine vurdum farkına varınca.
Yani siz insanlara size nasıl davranması gerektiğini öğretiyorsunuz. O yüzden denge önemli.

Yapabilirdi ama yapmadı evet haklısınız bu konuda.Ama o zamanlar yapmadı diyede bende yarım altın takmak istemiyorum.Gönlümden bilezik takmak geçiyor ama eşim bu durumu bayağı içselleştirmiş kısasa kısas yapmaya çalışıyor.
İşe girin çalışın madem siz de bir acaipsiniz yani bu altın pahalılığında adam çeyreğe karşılık yarım takacak bilezik de bilezik darlıyorsunuz adamı işe girin çalışın ne takıyorsanız takın

O konularda haklı zaten ona birşey demiyorum.Onun penceresinden bakıyorum olaya.Ailem durumlarını düzelttikten sonra ablama iphone 14 pro max aldılar diğer ablama altın kalın bir bilezik aldılar ama bana hiçbirşey almadılar.Ben bir beklenti içerisindede değil zaten çok şükür muhtaç değiliz ama eşimde süreki bunları söyleyip duruyor sen evlatları değil misin evlendin diye seni evlatlıktan mı çıkardılar,bu sana yapılan haksızlık ve ayrım neden diye sorguladı sürekli.
Kocam da kocam diyeceğiniz yerde ablam da ablam diyorsunuz 🤣

Tabiki,bana görede bu böyledir.Ben kendi öz ablama yedi yabancı gibi yarım altın takamam yüzüm tutmaz bir kere.Çünkü maddi durumumuz iyi çok şükür herkeste biliyor bunu.Ha imkanlar el vermeseydi bende ona göre hareket ederim tabi
Yedi yabancılar yarım altın mı takıyorlarmış kuzum sizin gerçekten hiç bir şeyden haberiniz yok takılan altını getirmiyorlar o yedi yabancılar🤣🤣

Ben hiç bu tarz hesapların peşine düşmedim eşimin ailesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedim.Onun erkek kardeşinin çocuğu oldu bana sordu eşim ne alalım çeyrek olur mu diye sordu ben ne çeyreği kardeşinin çocuğu olmuş yarım altın takalım dedim.Ben onu teşvik ettim hep en iyisisine.Eşim bekarken kardeşi evlendiğinde onlara ev hediyes olarak philips marka son model ses sistemi hediye etmiş televizyon ile uyumlu.Biz evlendik onlar bize kahve fincanı getirdi ev görmesine gibi gibi.. Daha buna benzer bir sürü şey.Yani dediğim şu ki ben bu tarz şeylerin lafını yapmayan bir insandım ama onun bu davranış ve tutumundan sonra bende yapacağım sanırım
Aile içinde bu tür hesaplar çok çirkin ya nasıl insanlarsınız hayret ediyorum.

Siz çalışıyor olsaydınız istediğiniz gibi bilezik alırdınız ama şu an yarım altına tamam demek durumundasınız.

Ailenizin ev hediyesi almaması, bir poşetle bile gelmemesi konusunda eşinize hak verdim. Çok ayıpladığım bir konu.

Yani bu ekonomide yarım altın takmayı kabul etmesi bile bence birşey. Adam aileden hiç birşey görmemiş. Erkek olunca ailelerin birşey yapmama hakki falanmi olusuyor. Örf ve adetler gelin için nasıl geçerliliğini koruyor da erkekler içinde öyle.

Eşinizi şu an seviyor musunuz ? 2022 de 1 yıllık evliyken, eşinizi aslında çok sevmediğinizi, kendi ailenizdeki bir takım sıkıntılardan dolayı kurtuluş olarak görüp evlendiğinizi, eşinizin her hareketinin size battığını aslında ayrılmak istediğinizi ancak baba evinize dönmek istemediğinizi yazmışsınız çünkü.
Yani başka da bir açıklaması olamazdı bu konunun. Çok gıcık olmuştum valla saol içim rahatladı en azından sebebi anlayinca

Yedi yabancılar yarım altın mı takıyorlarmış kuzum sizin gerçekten hiç bir şeyden haberiniz yok takılan altını getirmiyorlar o yedi yabancılar🤣🤣
Aynen kim ne takıldıysa onu getiriyor. İnsanlar parasından mı bıkmış her önüne gelene altın dağıtsın.

Esin haklı bence o zaman durumları yokms ama şimdi varken hicbirsey almazlar diyorsun, insan kızına veya evine giderken birşey almaz mi ? Benim ailemin de ben evlenirken durumları yoktu şimdi iyi ve sürekli birşeyler alırlar...bence yarım tak geç boşver

peki ablanız sizden istiyor mu bilezik ima ediyor mu?
bunu yapamaz mesela derse hatalı

siz dediniz mi peki hiç bilezik takacağım diye

bence yarım altın yeterli bu devirde
ablanız ince düşünmemiş durumu düzelince bişeyler yapabilirdi mesela
Ablan bu konuda zamanında imada bulunmuştu bana.Eee artık sende ablana düğünde bir bilezik takarsın deyip gülmüştü.Bende gülmüştüm cevap vermemiştim ama böyle bir beklentisi olduğunu düşünüyorum tabi.Birde şöyle bir durum var ben evlenmeden önce babamın ablama aldığı altın bir set vardı kolyesi küpesi ve yüzüğü olan bir set.Üzerindede mavi bir taş vardı güzel bir setti.Ablam bana o zaman evlenmeden önce karşısına beni alıp bak ben sana düğünde bu seti takmayı düşünüyorum ama şöyle bir durum var bunu sana takıcam ben düğünden sonra sen bu seti bana geri ver demişti.Bende saçmalama ben nasıl düğünden sonra geri vereyim seti eşim sormayacak mı ablanın taktığı set nerde diye ablama geri mi verdim diyeceğim dedim.Eğer bu şekilde yapmayı düşünüyorsan sırf millete gösteriş olsun diye yapacaksan hiç takma istemiyorum hiçbirşey demiştim.O da seti takmayıp çeyrek takmıştı 4 yıl önce

X