Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

Kkedi; ben bu konularda böyle düşünmüyorum, kadın çalışmıyor zaten demek çok acımasızca, o kadın evi ev yapıyor, emek veriyor ne demek çalışmıyor hatta en çok o kadın çalışıyor, ev hanımları da emektar insanlardır eşinin kazandığı paradan hem kendilerinin hem de çocuklarının hakkı vardır, mesela 10 gr bilezik takmak çok zor olmasa gerek , erkeğin kız kardeşi evlense her halükarda kayıtsız şartsız bilezik takılırken kadının kardeşleri evlenince neden çalışmıyor diye layık görülmüyor, ben bu tarz şeyleri doğru bulmuyorum, eğer maddiyatlari cok iyi değilse anlarım bir nebze ama bu durumda eşimin kardeşine de asla bilezik takılamaz , her iki tarafa da çeyrek takar geçerim lakin ben çalışmıyorum diye eşim beni yok sayamaz o paranın her kuruşunda evde sınırsız hizmet eden kadının da hakkı var , yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum eleştiriye açığım...
Zaten ben çalışmayan kadının hiç hakkı yok demedim, adamın daha çok söz hakkı var dedim.

Ev hanımları da emektar elbette ama çalışan bir kadın olarak bana çok da zor gelmiyor açıkçası. Mesela ben eve yardımcı falan almıyorum eşimle ortak yapıyoruz her şeyi. Yani hem dışarda çalışıyorum hem ev hanımlığı yapıyorum bi nevi. Böyle olunca da ev hanımlığı benim gözüme çok kolay görünüyor. Eş ailesiyle yaşayan onlara bakan bu tarz kişileri kastetmiyorum. Ama normal şartlarda bana kolay görünüyor. Günün sonunda da eve parayı getiren kimse en çok onun borusu öter maddi konularda. Bak diğerinin hiç etkisi olmaz demiyorum, en çok etkisi olacak kişi parayı getirendir diyorum. Tabii ki bunlar da benim düşüncelerim. Herkesin düşüncesi farklı olabilir

Bu konuda da eşin kendi kardeşine bilezik takması şu bu şeyler yok zaten. Olsaydı ona göre konuşurduk. Ama bir bilezik de az para değil. Adamın vermek istememesini de haksız bulmuyorum ben bu şartlarda. Kadının kocasının parası üstünde hakkı ne giyiyorsa aynı kalitede giydirmesi ne yiyorsa onu yedirmesidir. Ablaya bilezik takmak değil

Maddiyatı yoksa anlarım lakin kadın çalışmıyor o para erkeğin parası demek çok acımasızca, ev hanımlarına bu şekilde zorbalık yapmak doğru değil, erkeğin parasi diye bisey yok o para evde yaşayan herkesin ...
Evet evde yaşayan herkesin ama bu paranın harcanmasında ortak karar verilir, tek bir kişiden geliyor tüm gelir haliyle öyle hadi bilezikleri donatalım durumunun olması istenmiyorsa, eş abartmadan bir üstünü takalım diyorsa anlayışlı olunması gerekiyor. Bu adam gelirini bu güne baldızını şımartmak için getirmemiş. Biraz çalışanın emeğine saygı göstermek lazım para gerçekten kolay kazanılmıyor. Eğer konu sahibi eşinden daha fazlasını yapmak istiyorsa kendi birikiminden vermeli sonuçta eş ona özel ayrıca bir meblağ ayırıyormuş her ay. O paydan biriktirip ayrı bir şey taksın

Evet evde yaşayan herkesin ama bu paranın harcanmasında ortak karar verilir, tek bir kişiden geliyor tüm gelir haliyle öyle hadi bilezikleri donatalım durumunun olması istenmiyorsa, eş abartmadan bir üstünü takalım diyorsa anlayışlı olunması gerekiyor. Bu adam gelirini bu güne baldızını şımartmak için getirmemiş. Biraz çalışanın emeğine saygı göstermek lazım para gerçekten kolay kazanılmıyor. Eğer konu sahibi eşinden daha fazlasını yapmak istiyorsa kendi birikiminden vermeli sonuçta eş ona özel ayrıca bir meblağ ayırıyormuş her ay. O paydan biriktirip ayrı bir şey taksın
Haklısınız lakin bu durumda erkek de kendi kardeşlerine bilezik takamaz bence ( onlar da düğünde bilezik taktı ise durum değişir) orta yolu bulmak en doğrusu...

Haklısınız lakin bu durumda erkek de kendi kardeşlerine bilezik takamaz bence ( onlar da düğünde bilezik taktı ise durum değişir) orta yolu bulmak en doğrusu...
E tabi canım eğer erkek ailesinde de bilezik takan yoksa o kişilere de aynı konu sahibinin ailesine yapıldığı kadar yapılmalı hadi max çeyrek değil yarım hesabı yapılır burda da

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
Ailenizin durumu zamaninda yetmemis diye esinizin bu sekilde kinlenmesi cok yanlis. Acik konusayim ben evlenirken de ne benim ailem ne esimin ailesi pek bir destekte bulunamadilar. Ama biz hicbirine kinlenmedik. Esinizin bu konuda surekli kurulup durmasi dogru degil. Altin konusunda da madem siz calismiyorsunuz ve esiniz alacak o altini, ceyrek alicam derse de tamam demek zorundasiniz ki ben de esinizin yerinde olsam ben de ceyrek alirdim. Dediginiz gibi ben harcliklarimdan biriktirip alirim diyorsaniz alabilirsiniz ama esinize bu konuda diretmeniz bence dogru degil.

Evliliğin her şeyden önemli…
Bir aile evlanın evine bunca sene birsey almadan nasıl geliyor…
Ablanız siz evlenirken neden işe girmemis.
Yahu kac yasinda kadınlar durumları olmadigi icin cocuklari evlenirken ise girip takı yapıyorlar.
Sizin aileniz yok diye işin içinden sıyrılmış ne yapabiliriz diye hiç mücadele etmemisler.

Eşiniz ne takarsa onu takın.

Neden yarım altin takınca mahçup olacaksınız ki ben o kısmı anlamadım? Size çeyrek takılmış durumsa sizin de bir işiniz yok koca parasıyla yarım takıyor yine söyleniyorsunuz. Gelip size iade edecekmiş ederse etsin ne kadar saygısızlık açıklama falan da yapma kendini de eksik hissetme. Bu zamanda yarım altın yapmışsınız ne güzel işte herkes gram zor takıyor.

3,5-4 grama çok ince bilezik var günlük takmaya uygun değil, yatırımlık, hediyelik olarak geçiyor. Kırmızı kurdele bağlayıp düğünde takarsınız bence ondan alın eşiniz de okey der bence gayet iyi olur

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
Çalisiyo olsaniz alin derdim de eşinizin parasiyla esinize kafa tutmanin bi anlami yok.

Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.
peki ablanız sizden istiyor mu bilezik ima ediyor mu?
bunu yapamaz mesela derse hatalı

siz dediniz mi peki hiç bilezik takacağım diye

bence yarım altın yeterli bu devirde
ablanız ince düşünmemiş durumu düzelince bişeyler yapabilirdi mesela

O konularda haklı zaten ona birşey demiyorum.Onun penceresinden bakıyorum olaya.Ailem durumlarını düzelttikten sonra ablama iphone 14 pro max aldılar diğer ablama altın kalın bir bilezik aldılar ama bana hiçbirşey almadılar.Ben bir beklenti içerisindede değil zaten çok şükür muhtaç değiliz ama eşimde süreki bunları söyleyip duruyor sen evlatları değil misin evlendin diye seni evlatlıktan mı çıkardılar,bu sana yapılan haksızlık ve ayrım neden diye sorguladı sürekli.
Size niye bir şey yok.Cok saçma degil mi?
Annem evli bekar tüm kardeşlerime ve bana bilezik hediye etti ayrım yapmadan ,sizin durumunuzun iyi olması buna bahane değil.Esiniz haklı gözünüzü açın biraz.

İyi geceler hanımlar 🌺
Takı için huzurunuzu bozmayın derim. Yarımlık diyorsa yarımlık takın, niye ısrar ediyorsunuz bilezik için?

Aileniz de zamanında durumu kötü olabilir ama şimdi iyi, sizi eşinize karşı yükseltmek için elleri dolu gelsinler arada, eşinize saat fln bi hediye alsınlar yani.

Yok evimde olanları aileme taşıyan biri değilim zaten.Eşimin maaşı iyi olduğundan takacağım yarım altını küçümseyeceklerdir buna eminim.Bakalım zaman ne gösterecek
Aileniz normal gelmedi bana takilani küçümsemek falan bunlar sizin ailenizi dört ay öncesinden sarsmış. Biraz da kendinizi düşünün çünkü düşünülmüyorsunuz.

Eşiniz haklı. Damatlık bile alınmamış adama. Çeyiz alışverişinizi bile o yapmış.
Ailenizin durumu yokken bir şey diyemem ama şu an madem durumları var bunu telafi edebilirlerdi. Kendiniz diyorsunuz evinize 1-2 kere gelmişler onda da elleri boş komşu gibi gelip gitmişler.
Zamanında takamadıkları bileziği şimdi takabilirler. Zamanında eşinize damatlık almaya durumları yoktu tamam ama şimdi bi hediye takım olur, saat olur alıp gelebilirler.
Yine aileniz size ara sıra bi harçlık gönderebilir. "Kızım eşin çalışıyor sadece, al bu köşende dursun birikim yap vs" sizin ihtiyacınız olsun olmasın fark etmez...
(Bunları yapmak zorunda değiller bu arada ama zamanında yapamadıklarını şimdi telafi edebilmek için düşünmeleri gerekir.) Sonradan telafi etselerdi zaten eminim eşiniz bilezik takalım diye kendi derdi. Parası kıymetli bir adam olsaydı en başta zaten her şeyi kendi halletmezmiş bence.
Eşiniz değerli, kıymetli hissettirilmemiş ki aileniz tarafından. Oda doğal olarak şu an yarım altından fazlasını takmak istemiyor. İyi çeyrek dememiş :KK70: Ki siz çalışmıyorsunuz, eşiniz çalışıyormuş. Tamam senin benim yok siz karı kocasınız ama bence bu konuda eşiniz haklı.
Aranızı hiç bozmayın. Ablanızın elbette bir suçu yok ama daha azını yapmıyorsunuz zaten. O çeyrek taktı, siz yarım. Şu an durumumuz buna yetti bu kadar basit. Hesap mı vereceksiniz ablanıza ? Zamanında size yapılmayanlar için hesap verildi mi?

İyi geceler hanımlar 🌺
Eşiniz tamamen haksız. Ailenizin imkanı yokmuş yapamamış bu tür şeylere takılan erkekten nefret ediyorum kocaman adamsın dert ettiği şeylere bak. Altın konusunda da paranızı toplayın bilezik yapın takın ablanıza .

İyi geceler hanımlar 🌺

Ay nekadar iğrenç zihniyeti var eşinizin.
Adam dediğin böyle şeyleri bukadar büyütmez.
Benim aileminde durumu eşime göre kötüydü ve takı konusunu açmadı bile.
Hatta gerekirse biz yapalım onlar taksın zorlamasınlar kendilerini dedi.
Böyle bi adamla nasıl evli olabiliyosunuz, hemde çalışmadan? Büyük cesaret.
Buna böyle diyen size verdiği parayıda yeri gelince başınıza kalkar.
Kendinize bi iş bulun bi an önce.

O senın aılendı ne yaparsa anne baba yapar ablan bekardı sen evlendogınde yani bir mecburıyetı yoktu takı takmaya şimdi sen evlisin seninde artık bir ailen var yani geleneklere göre davranmalısın ıstersen 100 TL tak verdiğin deger zamanı gelir seni bulur ben olsam bılezik takamasamda ata altın takardım mesala dugunume ailemden kim ne takmış umrumda degil evlendım sımdı aıle oldum dogum yaptım Kom ne taktı ne getirdi ona bakıyom bir ablam ceyrek taktı bırı gram bırı 500 TL sımdı bende onlara o sekıl gıdıcem onlar dogurmazsa torunları olur gibi iste 😂
Kesinlikle ben de böyle düşünüyorum. Abla bekar olduğu için herhangi bir takı takma mecburiyeti olmadığı halde takı takmış. Bence onun taktığının fazlasını takmalısınız..

Baskasinin parasiyla bilezik takmak cok komiksiniz calismayan insanlar ne kadar comert oluyor ya komedi resmen zaten calissaniz bilezik falan takmazdiniz. Bu arada onceliginiz cocuklariniz ve kocaniz ablama yarancam diye esimle kotu olamam benim esimde hep daha fazla yapmak ister ailesine ben teraziyi sabit tutmak lazim oldugunu dusunurum bakalim siz dogum yapinca o ne alacak? Hic umdugunuz gibi olmayacak soylemistin dersin…

Eşiniz haklı. Damatlık bile alınmamış adama. Çeyiz alışverişinizi bile o yapmış.
Ailenizin durumu yokken bir şey diyemem ama şu an madem durumları var bunu telafi edebilirlerdi. Kendiniz diyorsunuz evinize 1-2 kere gelmişler onda da elleri boş komşu gibi gelip gitmişler.
Zamanında takamadıkları bileziği şimdi takabilirler. Zamanında eşinize damatlık almaya durumları yoktu tamam ama şimdi bi hediye takım olur, saat olur alıp gelebilirler.
Yine aileniz size ara sıra bi harçlık gönderebilir. "Kızım eşin çalışıyor sadece, al bu köşende dursun birikim yap vs" sizin ihtiyacınız olsun olmasın fark etmez...
(Bunları yapmak zorunda değiller bu arada ama zamanında yapamadıklarını şimdi telafi edebilmek için düşünmeleri gerekir.) Sonradan telafi etselerdi zaten eminim eşiniz bilezik takalım diye kendi derdi. Parası kıymetli bir adam olsaydı en başta zaten her şeyi kendi halletmezmiş bence.
Eşiniz değerli, kıymetli hissettirilmemiş ki aileniz tarafından. Oda doğal olarak şu an yarım altından fazlasını takmak istemiyor. İyi çeyrek dememiş :KK70: Ki siz çalışmıyorsunuz, eşiniz çalışıyormuş. Tamam senin benim yok siz karı kocasınız ama bence bu konuda eşiniz haklı.
Aranızı hiç bozmayın. Ablanızın elbette bir suçu yok ama daha azını yapmıyorsunuz zaten. O çeyrek taktı, siz yarım. Şu an durumumuz buna yetti bu kadar basit. Hesap mı vereceksiniz ablanıza ? Zamanında size yapılmayanlar için hesap verildi mi?
Eşinizi gömenler olmuş. Kusura bakmasın kimse ama biraz empati yapın bakalım. Tam tersi olsaydı eğer durum, eşinizin ailesi size gelinlik almasaydı, takı takmasaydı, en ufak katkıları olmasaydı, durumları düzeldikten sonrada bunu telafi etmeyip, evinize gidip gelirken eli boş gelip, gidip eşinizin diğer kardeşlerine yok Iphone 14 bilmemne, öbürüne altın bilezikler alınıp yine size hiçbir şey yapılmayıp ve tüm bunlara rağmen eşinizin kardeşi evlenecekken bilezik takalım diye ısrar etse adam, şu an burada konu açıyordunuz sırayla hepiniz. Adam normalde zaten sürekli bu konuyu açıp başına kalkmıyormuş konu sahibinin. Bir eş olarak maddi manevi en başından beri desteklemiş. İnsan oda yani, taş olsa çatlar. Demek ki ne kadar zoruna gitmiş ki hem kendisine hemde eşine değer verilmiyor gibi hissettirilmesi, içinden bunu yapmak geliyor en fazla. Yine diyorum çeyrek takalım demediğine şükret.

Kkedi; ben bu konularda böyle düşünmüyorum, kadın çalışmıyor zaten demek çok acımasızca, o kadın evi ev yapıyor, emek veriyor ne demek çalışmıyor hatta en çok o kadın çalışıyor, ev hanımları da emektar insanlardır eşinin kazandığı paradan hem kendilerinin hem de çocuklarının hakkı vardır, mesela 10 gr bilezik takmak çok zor olmasa gerek , erkeğin kız kardeşi evlense her halükarda kayıtsız şartsız bilezik takılırken kadının kardeşleri evlenince neden çalışmıyor diye layık görülmüyor, ben bu tarz şeyleri doğru bulmuyorum, eğer maddiyatlari cok iyi değilse anlarım bir nebze ama bu durumda eşimin kardeşine de asla bilezik takılamaz , her iki tarafa da çeyrek takar geçerim lakin ben çalışmıyorum diye eşim beni yok sayamaz o paranın her kuruşunda evde sınırsız hizmet eden kadının da hakkı var , yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum eleştiriye açığım...
Haklısınız ama bu konudaki kocada ben biraz bunu hissettim. Parayı ben getiriyorum ben ne dersem o olacak tavrında. Ev hanımlığı maaşa dökülse hafta sonu mesai vs. iyi bir maaşa denk gelebilir. Kadın da evde çalışıyor hem de iş bölümü falan yapmadan. Sen çalışmıyorsun parayı ben getiriyorum u zaten kocalar hissettiriyor. Senin ailen şöyle böyle, ayrım yapıyorlar seni dışlıyorlar vs aile meselelerine karışmaya hakkı yok. Çocuk değiliz ailemize karşı kendimizi savunabiliriz.

Eşimin gönlünden geçen buysa ben de saygı göstereyim, nasıl istiyorsa öyle davransın deyip çekilmeyi bilmek gerek. Kadına değersiz hissetirmiş. Bir kere fikrini söyle geç, ben böyle düşünüyorum ama senin kararın de saygı göster. Bunun yerine onu takmadılar bunu almadılar, ona aldılar sana almadılar... Çeyiz, nişan vs için hazırlık yapmasını bekleseydi. Beklemeyip sonra eşyayı ben aldım, evi ben düzdüm, düğünü ben yaptım, çalışan benim, parayı ben getiriyorum, sen de ablana bilezik takamazsın diyor.

Durumları iyi olmasa, kıt kanaat geçinseler, köşeye üç beş atıp zorla birikim yapsalar sonuna kadar anlarım. Konu sahibini haksız bulurum, eşinize maddi baskı yapmayın derim ama durumu çok iyi olduğu halde ben hayır diyorsam hayır diye diye eşinin kalbini kırmasını yanlış buluyorum. Bilmiyorum belki de hem benim hem de eşimin ailesinde böyle konular olmadığı için bana yanlış geliyor. Adam hiç karışmaz sormaz, sen gereken neyse yaparsın alırsın ödersin deyip bana sonsuz güvendiği için heralde garibime gitti.

X