Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

Normalde bekar, hele de çalışmayan kardeşten takı beklenmez zaten. Bu ülkenin neresine giderseniz gidin anlayış böyledir kültürel olarak. Ablanız size çeyrek de takmayabilirdi. Benim de erkek kardeşim bana bir şey takmamıştı, yeni mezundu, çalışmıyordu. Ama ben ona bilezik taktım. Yarım altın da takabilirdim, buna alınmak gücenmek çok saçma. Ablanız değişikmiş. Ama burada asıl mesele eşinizin zihniyeti. Böyle bir adamla evliyken çalışmama gibi bir lüksünüz yok sizin, farkındasınız inşallah.

Yarım yeterli. Ne taktık ne ettik diye de hiç açıklama yapma gereği duymayın. Olurda konu açılırsa onu uygun gördük der geçersiniz.

Kusura bakmayın çalışmıyorsunuz, 30.000lik bilezik takmayı düşünüyorsunuz. Ablanızdan farkınız yok şuan , o da çalışmıyorken çeyrek takmış. Evli olmanız bunu değiştirmiyor bence. Eşimin kardeşi çeyrek taksa, çalışmaya başladıktan sonra 1 ev hediyesi dahi almasa, sonra eşim gidip ona bilezik takmak istese büyüm sorun çıkardı. Milletin enayisi ben miyim derdim yani.

ayrica ablana aldigin altini bile kocanin alinteriyle alacaksin. adam tabii ki karisir. karistirmadan özgürce bonkör olmak istiyorsan bir ise girmeyi dene.
Sanırım geçmiş yorumlarımı okumadınız.Ben zaten çalışıyordum fakat sağlık sorunlarım nedeniyle işten ayrılmak durumunda kaldım

Sanırım geçmiş yorumlarımı okumadınız.Ben zaten çalışıyordum fakat sağlık sorunlarım nedeniyle işten ayrılmak durumunda kaldım
çalıştığınız dönemde kenara 30 bin kadar bir "ileride lazim olur" parasi attiniz mi? ya da kendinize bilezik falan yaptiniz mi? para biriktirdiyseniz onunla alin, bileziginiz varsa onu verin. eger kenarda kosede birikim namina bir seyiniz yoksa eskiden calismanizin su anki durumunuzla bir alakasi yok.
eşinizin butcesi o da değmeyecek kisilere 2 asgari ucret ederinde bilezik takip kendini enayi gibi hissetmek istemiyor.
bilmiyorum saglik sorununuz ne, gecmis olsun. ama yarin esinizde ayni saglik sorunu ciksa o da isten ayrilabilecek mi? eger calismaya devam edecekse sizinki biraz keyfi olmus. ablaniz cok kiymetliyse birkac ayligina oylesine bir ise girip para biriktirebilirsinjz

8 ayar ince bilezik takarsamda ablamda alınır ve üzülür.Kardeşimin durumu iyi olduğu halde bana ablası olarak 8 ayar bileziği layık görmüş diye düşünür.
Bu çok anlamsız bir düşünce. O zaman siz de ablam borç alıp bana bilezik takabilirdi diye düşünün. Bence 8 ayar bilezik gayet makul bir talep olur.

Ablam çok alıngan bir insan.Durumu ona izah etsem düğünde taktığım takıyo getirip bana iade eder daha sonra ve eşime cephe alır.O sebeple ablamada durumu izah edemiyorum.Aramıza soğukluk girmesini istemiyorum.Takıdan dolayı değil ama eşimin bu şekilde düşünmesine üzülüp ona cephe alır.
Yani eşiniz de bunca zaman bunun hesabını mı kuruş kafasında?
O zaman yoktu şimdi telafi etsinler ne saçma bir düşünce..
Kendi paranız olsaydı içinizden geleni yapın derdim ama böyle bir adamın kazancıyla yaparsanız yarın bir gün bunu da yüzünüze ve belki bir kavgada ailenizin yüzüne vuracak benim paramla alınan bilezik diye..

ALLAH kolaylık versin size.

Yorumları okudum, ablanızda ailenizde altın konusunda çok tuhaflar. Habire ayıp olur, altın beklerler yok ablam gurur yapar yazmışsınız, siz evlenirken nerdeydi o gurur? Durumu o zaman yoksa ve ablan dediğine göre bu durumda bu derece hassassa sana gelip kardeşim düğünde gönlümden bu geçmişti takamadım diyip telafi ederdi.
Hem çeyrek tak hem bilezik bekle enişteden ne ala memleket gerçekten. Eşiniz 150-200bin yada üstü mü kazanıyorda durumunuz iyi diyip duruyorlar, diğer kızlarına pahalı telefon kalın bilezik alınırken sizede bi künye yapmıyorlar, kocası yapsın bizene zihniyeti bu işte.
Eşinizin durumu iyise vardır kenarda vardır bilezikleriniz verin madem ablanıza birini?

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
Eşinizin gönderdiği harçlıkları biriktirip bilezik alırsanız o harçlığı bi daha alamazsınız gibime geldi . Adam inat etmiş yani belli diretmeyin siz de . Yarım altını takın yeter zaten ablanız da sonrasında yine bi şey yapmamış size .

Eşin hakkı. Ablan bir çeğrek takmış sen karşılığında 30 bin TLlik bilezik takmak istiyorsun üstelik bunun tamamını eşin üstlenecek çalışmadığın için. Eşinle aranı bozma derim. 4 yıllık evlisin evine daha bir poşet birşey almamiş aile bireyleri için huzurunu bozma.

Eşiniz haklı kendi maaşınız da yokmuş eşiniz yarım altın takmayı uygun görmüş o bile iyi bence.
Siz evlendikten sonra ablanız işe girdiği için altın yapıp vermesi gerekirdi.
Ben evlenirken ailem yeni ev almıştı ve ustalar bazı işleri düzgün yapamadığı için ekstra masraf yapılmıştı durumları çok sıkışıktı annem mahcup olmamak için düğünde bana sahte bilezik taktı ama sonrasında 2 yıl her ay bana para gönderdi birleştirip bilezik alırsın diye yani isteyince oluyor ama ablanız yapmamış

Ben de eşine hak verdim. Tam tersi olsun ister miydin bi empati yap. Görümcenin düğünü olsa. Zamanında onlar sana hiç bir şey yapmasa, elleri bollaşınca telafi etmese, senin gönlün olmasa da eşin gidip bilezik alacam diye tuttursa hoşuna gider miydi?

Yarım takmanın ne ayıbı olacak? Şimdi altınlar uçtu gitti. Benim kimseye borcum yok allahtan. Çok sevdiğim kimse olmadığı sürece de düğüne de gitmiyorum. Altın takılacak gibi değil. Kardeşim evlense ne takarım bilmiyorum

Çok söyledim ama bu konuda çok katı.Kesinlikle yarım altın dışında takı takmam diyor.Ben ablama mahçup olmak istemiyorum yarım takamam asla diyorum ama nafile
Neden yarım altın takamazsınız kardeş arasında böyle şeylerin lafı olmaz ama eşinizle aranızı niye bozasınız yüzyüze bakacak olan sizsiniz gerek yok yarım altın gayet iyi bence

Bziim de benzer bir durumumuz vardı.Beni.karddsim ben evlenirken çalışmıyordu.Egitindeydi.Bir ay sonra polis öldü.Dugunde takı gibi birşey beklemedim.Aklima bile gelmedi.Hatta lazım olur diye eline para verdim.Kafasi rahat eğlensin diye.Ailem hicbirsey takmadı.Kiza birşey takılmaz bizde.Gelinlik damatlık kendimiz hallettik.Ceyizim yoktu,ev duzmedik.ikimizin bekar evini birleştirdik.Ama evliliğimin en güzel yılları o yıllar.5 senelik evliyim.Ama ailem köyden herşeyimi fazla fazla verir.Elleri boldur bu konuda.Yazi orda geçiririz.
Bence hikayemizdeki en önemli fark ben çalışıyorum ve kardeşime evlenirken 10 Gr altin taktım.ya 22 ya 18 ayardi.Ama eşimden bu konularda hiç laf duymadım.

Bence inat etmeyin yarım takın.Yoksa iş daha cirkinlesecek gibi

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
maddi duruma göre değişir, takılacak takı konusu.

ya da size takılanın karşılığı gibi de düşünülür.

yani aslında durumlara ve yaşananlara göre değişen konular aslında ama yine de hep denir ki 1. derece aile yakınlarına bilezik daha uygun oluyor ama ben kardeşime mesela yarım taktım düğünde, yarım taktım nişanda. bilezik için uygun değildim ama düğünün herşeyi ile ben ilgilendim, evlerine dekor alarak, çeyizdeki makyaj vs şeylere destek olarak ek yardım etmiş oldum mesela.

Ben hiç bu tarz hesapların peşine düşmedim eşimin ailesi için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedim.Onun erkek kardeşinin çocuğu oldu bana sordu eşim ne alalım çeyrek olur mu diye sordu ben ne çeyreği kardeşinin çocuğu olmuş yarım altın takalım dedim.Ben onu teşvik ettim hep en iyisisine.Eşim bekarken kardeşi evlendiğinde onlara ev hediyes olarak philips marka son model ses sistemi hediye etmiş televizyon ile uyumlu.Biz evlendik onlar bize kahve fincanı getirdi ev görmesine gibi gibi.. Daha buna benzer bir sürü şey.Yani dediğim şu ki ben bu tarz şeylerin lafını yapmayan bir insandım ama onun bu davranış ve tutumundan sonra bende yapacağım sanırım
Yap tabi.Artik sen de herkes ne kadar veriyorsa o kadar alır de

Eşimin parasıyla kardeşime altın yapmam Bir de söylediğiniz miktar çok fazla ödemek istemez gayet normal peki sizin bu süreçte çocuğunu oldu mu olduysa ona ne takıldı. Benim düğünüm olduğu zaman kardeşlerim bir şey takamadı çünkü küçüklerdi ama Allah nasip eder de görürsem o günleri onlara güzel birer tane bilezik yapacağım.

İyi geceler hanımlar 🌺

8 ayar ince bilezik takarsamda ablamda alınır ve üzülür.Kardeşimin durumu iyi olduğu halde bana ablası olarak 8 ayar bileziği layık görmüş diye düşünür.
Eşinizi şu an seviyor musunuz ? 2022 de 1 yıllık evliyken, eşinizi aslında çok sevmediğinizi, kendi ailenizdeki bir takım sıkıntılardan dolayı kurtuluş olarak görüp evlendiğinizi, eşinizin her hareketinin size battığını aslında ayrılmak istediğinizi ancak baba evinize dönmek istemediğinizi yazmışsınız çünkü.

X