Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
Çalışmıyormuşsunuz. Çeyrek takın

Benim de ablam ben evlenirken çalışmıyordu YL yapıyordu. Bana bir şey takmadı. Ben ona 22 ayar 30 gr bilezik takacağım kocamı da hiç alakadar etmez. Kardeşler arasında sen taktın ben taktım yoktur bizde. Yani bizim sülalede kim ne taktıysa onu takarsın olayı yok zaten. Durumu olanlar hep en iyisini yapar çünkü amaç evli çifte destek olmaktır.
Hiç anlamıyorum bir kardeş niçin diğeri için “ama o bana yapmadı, etmedi” diye düşünür. Ben ablama tabiri caizse canımı bile veririm, kardeşlik bu demek ya hu..
arada su kucuk fark var
siz calisiyorsunuz, kendi tasarrufunuz. dugu e 4 ay varmis. sizin durumunuz olmasa bile her ay 8 -8 ayirip biriktirirsiniz yine takarsiniz. cunku kazanan sizsiniz, harcayan sizsiniz.
ama para kazanmayip (kesinlikle vermek istemeyen) eşin parasiyla 2 asgari ucret ederinde bilezik takmak bence kardeslik falan degil.

İyi geceler hanımlar 🌺
Bir konu hakkında çıkmazdayım buraya yazmak sizlerden fikir almak istedim.Ben 4 yıl önce evlendim ablam o zamanlar çalışmıyordu ve ailemin maddi durumu iyi değildi.Ablam ona rağmen bana çeyrek takmıştı.Ailem ise o zamanki imkanları doğrultusunda zincirli tam altın ve para takmıştı.Şimdi yakın zamanda ablam evlenecek eşimle takı konusunda anlaşamıyoruz.Bizim maddi durumumuz iyi,ben bilezik takmak istiyorum 10 gr. 22 ayar.Eşim ise yarım altından fazla takmayız diyor.Ablan bize çeyrek takmıştı biz ona yine daha fazlasını takacağız işte diyor.Ben bunu kabul etmedim sinirler gerildi çok kötü tartıştık kavga ettik.4 kardeşiz ben en küçükleriyim 1 abim 2 ablam var.En büyük ablam zihinsel engelli.Diğer ablam ise konuda bahsettiğim yakın zamanda evlenecek olan kişi.Biz evlendiğimizde ailemin maddi durumu iyi değildi eşime hiçbirşey yapılmadı.Ne damatlık alındı ne de başka şeyler.Kınayı ve nişanı ben kendi imkanlarımla yaptım.Eşimde o günleri ara ara bu şekilde hatırlatıyor bana.Şuan ailemin maddi durumu çok iyi,bunu yüzüme vurup duruyor o zamanlar yapamadılar ama şuan durumları çok iyi,o zamanlar sana takı bile takamadılar doğru dürüst ama şuan telafi edip takabilirlerdi yapmadılar diye söyleniyor.Biz evleneceğimiz zaman herşeyi eşim yaptı sadece kına ve nişanı ben yaptım.Çeyizim bile yoktu ailemin durumu olmadığı için,onları bile eşim aldı her ay bir parça.Evlendim ailem evime ev hediyesi bile almadı.Farklı şehirde yaşıyoruz ailemle.Evime kaç defa ziyarete geldiler 1 poşet ellerine birşey alıp geldiklerini hatırlamıyorum.Eşimde ister istemez bunlara dolmuş içinde birikmiş,tartışma esnasında döktü eteğindeki tüm taşları.Ama bunu ablamdan çıkarmak yanlış bence.O benim kardeşim düğününde yarım altın takamam diyorum anlamıyor tartışma büyüyor.Ben çalışmıyorum,eşim kendi maaşı yattığı zaman her ay hesabıma kişisel masraflarımı karşılayabilmem için para gönderir maaş gibi.Acaba o paradan kendim mi biriktirip ablama bilezik alsam diye düşündüm.Yoksa eşimin dediği gibi yarım altın takmaya razı mı olsam.Siz olsaydınız ne yapardınız ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🌸
Eşinizin yaklaşımını çok çirkin buldum.
ben olsam aileme bu denli laf ettirmem.
siz çalışmadığınız için, evin masraflarına ortak olmadığınız için eşiniz bu hakkı kendinde görüyor olmalı.

benim eşimin ailesinin taktıği iki bileziğin parasını biz kendimiz ödedik evlendikten sonra, ne yapayım şimdi durup durup eşimin başına mı kakayım? benim annem babam ikişer bilezik taktı, doğumda annem bilezik taktı, bunların lafı edilir mi mesela.. ev aldık ailem evin çeyreğini ödedi. bundan ne ben ne ailem gocundu, ben de eşime ailesinin yapmadığı şeylerin lafını etmedim hiç.

siz neden çalışmıyorsunuz?

O konularda haklı zaten ona birşey demiyorum.Onun penceresinden bakıyorum olaya.Ailem durumlarını düzelttikten sonra ablama iphone 14 pro max aldılar diğer ablama altın kalın bir bilezik aldılar ama bana hiçbirşey almadılar.Ben bir beklenti içerisindede değil zaten çok şükür muhtaç değiliz ama eşimde süreki bunları söyleyip duruyor sen evlatları değil misin evlendin diye seni evlatlıktan mı çıkardılar,bu sana yapılan haksızlık ve ayrım neden diye sorguladı sürekli.
Konudaki tavrınız beni o kadar tetikledi ki acaba neye bu kadar sinir oldum diye düşüncelere daldım. Dünyada en nefret ettiğim şey adaletsizlik, haksızlık, hakkaniyetsizlik. Siz tam olarak nefret ettiğim zihniyetsiniz. Bu kadar değer görmediğiniz aileniz için o eşinizle aranızı bozduğunuza ne zaman pişman olacaksınız acaba?

Benim kaynım da biz evlenirken çalışmıyordu hiçbir şey takmadı. Şimdi o nişanlandı düğününde biz ona tam altın takacağız. Kişi o an durumu neyse ona göre değerlendirmeli diye düşünüyorum ben.
Keza eşimin ailesi de biz evlenirken çok iyi durumda değildi. Altınları eşim görümcemden borç alarak yaptı. Kayınbabam elini cebine hiç atmadı. Şimdi durumları daha iyi, eltime kendi cebinden altın aldı kayınbabam. Dönem dönem bu tarz şeyler yaşanabilir bence anlayışla karşılanması lazım çünkü durumlar hep aynı olmuyor

O konularda haklı zaten ona birşey demiyorum.Onun penceresinden bakıyorum olaya.Ailem durumlarını düzelttikten sonra ablama iphone 14 pro max aldılar diğer ablama altın kalın bir bilezik aldılar ama bana hiçbirşey almadılar.Ben bir beklenti içerisindede değil zaten çok şükür muhtaç değiliz ama eşimde süreki bunları söyleyip duruyor sen evlatları değil misin evlendin diye seni evlatlıktan mı çıkardılar,bu sana yapılan haksızlık ve ayrım neden diye sorguladı sürekli.
Eşin bu konuda haklı. Evlendin diye kızları değil misin artık? Ki çalışmıyorsun da. Ben çalışmama rağmen babam hep kızım paran var mı biterse söyle göndereyim der. Evlendim diye dış kapının dış mandalı olmuyorum. Ki sizin aile düğünde size bir şey yapmamış. Maddiyatları düzelince az çok telafi edebilirlerdi en azından eve güzel hediyeler falan olabilirdi. Bence haksızlık yapmışlar.

Eşin bu konuda haklı. Evlendin diye kızları değil misin artık? Ki çalışmıyorsun da. Ben çalışmama rağmen babam hep kızım paran var mı biterse söyle göndereyim der. Evlendim diye dış kapının dış mandalı olmuyorum. Ki sizin aile düğünde size bir şey yapmamış. Maddiyatları düzelince az çok telafi edebilirlerdi en azından eve güzel hediyeler falan olabilirdi. Bence haksızlık yapmışlar.
+1. Eşi bu konuda haklı

Ben olsam ben de bilezik takmak isterdim. Ama eş istemiyorsa da zorlamanın bi anlamı yok. Kavga dövüşle olacaksa zaten olmasın. Ayrıca açıklama yaparsanız iş sarpa sarar oraya dikkat çekmiş olursunuz, gerek yok. 45 kere durumumuz iyi yazmışsınız bunun durumla da bi alakası yok, adam manevi olarak takmak istemiyor içinden gelmiyor.

Çalışıp parayı kazanan eşiniz, o dönem her şeyi üstlenen eşiniz, ablanıza daha azını da yapmak yerine bir tık fazlasını yapmayı kabul etmiş. Bence eşinizin dediğini yapın. Durumunuz iyi de olsa 30 bin çok fazla. Kaldı ki o parayı her gün çalışıp kazanan siz olmadığınız için çat diye vermek size kolay geliyor olabilir. Siz eşinizle ortalama bir şeyde anlaşıp öyle yapın

İyi geceler hanımlar 🌺
Eşiniz berbat bir insan , kız kardeşim evlendi ve ben bilezik taktım eşim ağzını açsa paralardım onu ...

Eşiniz berbat bir insan , kız kardeşim evlendi ve ben bilezik taktım eşim ağzını açsa paralardım onu ...
Ama Mihrimah sen çalışıyorsun kendi paranla takarsın. Konu sahibi çalışmıyor o yüzden ne olursa olsun o parada eşinin daha çok söz hakkı var. Ailenin maddi durumu düzelmesine rağmen de diğer kardeşlere bir şeyler yapılırken konu sahibine en ufak bir şey yapmamışlar. Adam da sinir olmuş haliyle.

Bence berbat bir insan değil, hanımefendi kendi parasından alsa hadi neyse de adam hem evlenirken her masrafı üstlenmiş, çalışmış çabalamış ailesinin durumunu düzeltmiş. Millete bilezik show için mi çabalamış? Konu sahibi kendi birikimi varsa ordan alsın tabi ama eş de çok haksız değil. Kardeşlik de bilezikle ölçülen bir şey değil. Durum yokken ne yapılmışsa varken 10 katı yapılmak zorunda değil. Daha iyisi yapılır ama abartmaya da gerek yok

İyi geceler hanımlar 🌺
Çalışmıyorsan kocan ne takmak istiyorsa ona razı gelmek zorundasın zaten fazlasını takacaksınız yine de eğer işe girer para kazanırsan ablana bilezik alırsın doğumu var daha bunun vs...

Ama Mihrimah sen çalışıyorsun kendi paranla takarsın. Konu sahibi çalışmıyor o yüzden ne olursa olsun o parada eşinin daha çok söz hakkı var. Ailenin maddi durumu düzelmesine rağmen de diğer kardeşlere bir şeyler yapılırken konu sahibine en ufak bir şey yapmamışlar. Adam da sinir olmuş haliyle.
Kkedi; ben bu konularda böyle düşünmüyorum, kadın çalışmıyor zaten demek çok acımasızca, o kadın evi ev yapıyor, emek veriyor ne demek çalışmıyor hatta en çok o kadın çalışıyor, ev hanımları da emektar insanlardır eşinin kazandığı paradan hem kendilerinin hem de çocuklarının hakkı vardır, mesela 10 gr bilezik takmak çok zor olmasa gerek , erkeğin kız kardeşi evlense her halükarda kayıtsız şartsız bilezik takılırken kadının kardeşleri evlenince neden çalışmıyor diye layık görülmüyor, ben bu tarz şeyleri doğru bulmuyorum, eğer maddiyatlari cok iyi değilse anlarım bir nebze ama bu durumda eşimin kardeşine de asla bilezik takılamaz , her iki tarafa da çeyrek takar geçerim lakin ben çalışmıyorum diye eşim beni yok sayamaz o paranın her kuruşunda evde sınırsız hizmet eden kadının da hakkı var , yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum eleştiriye açığım...

Bence berbat bir insan değil, hanımefendi kendi parasından alsa hadi neyse de adam hem evlenirken her masrafı üstlenmiş, çalışmış çabalamış ailesinin durumunu düzeltmiş. Millete bilezik show için mi çabalamış? Konu sahibi kendi birikimi varsa ordan alsın tabi ama eş de çok haksız değil. Kardeşlik de bilezikle ölçülen bir şey değil. Durum yokken ne yapılmışsa varken 10 katı yapılmak zorunda değil. Daha iyisi yapılır ama abartmaya da gerek yok
Maddiyatı yoksa anlarım lakin kadın çalışmıyor o para erkeğin parası demek çok acımasızca, ev hanımlarına bu şekilde zorbalık yapmak doğru değil, erkeğin parasi diye bisey yok o para evde yaşayan herkesin ...

X