Ablam evlenecek düğünde ne takmalıyım ?

Ablanızın ailenizin tavrı konusunda suçu olmadığında hemfikiriz. Ama bence eşiniz kendi cephesinden yarım altını istemekle haklı. Sizde kendi cephenizden bilezik istemekte haklısınız. Yine de eşinizle aranızı bozmanıza değecek kadar büyük bi sebep olmadığına inanıyorum. Mesela tamam bilezik olmasın ama 30 bin lira verebileceksiniz tam altında alabilirsiniz. Yarım yerine tam altın teklif edin? Kabul etmez mi? Bi de size verdiği paradan biriktirip eşinizin gönlü olmayan bi adımı atmanızı eşinizide kendi içinde haklı görüyorken doğru bulmuyorum. He eşiniz haksız olsa da sebepsiz sırf maddi sebeple inat etse o zaman yapın derdim.

Bi de ablanıza aldığınız hediyenin açıklamasını da yapmanıza gerek yok. Soran olursa çalışmadığınız için elinizden gelenin bu olduğunu söylersiniz olur biter. Hesap vermek zorunda değilsiniz.

O senın aılendı ne yaparsa anne baba yapar ablan bekardı sen evlendogınde yani bir mecburıyetı yoktu takı takmaya şimdi sen evlisin seninde artık bir ailen var yani geleneklere göre davranmalısın ıstersen 100 TL tak verdiğin deger zamanı gelir seni bulur ben olsam bılezik takamasamda ata altın takardım mesala dugunume ailemden kim ne takmış umrumda degil evlendım sımdı aıle oldum dogum yaptım Kom ne taktı ne getirdi ona bakıyom bir ablam ceyrek taktı bırı gram bırı 500 TL sımdı bende onlara o sekıl gıdıcem onlar dogurmazsa torunları olur gibi iste 😂
Tabiki,bana görede bu böyledir.Ben kendi öz ablama yedi yabancı gibi yarım altın takamam yüzüm tutmaz bir kere.Çünkü maddi durumumuz iyi çok şükür herkeste biliyor bunu.Ha imkanlar el vermeseydi bende ona göre hareket ederim tabi

Düğün takısı bizim toplumumuzda ne taktıysan onun iadesi gibi algılanır ama benim gözümde hediyedir. Hediye de içten gelerek alınır. İlla karşılıklı olmak zorunda değil her şey. Aileyi geçtim atıyorum sevdiğim bir arkadaşım maddi durumu yetmediği için bana çeyrek takmış olsun, gücüm yeterse ben ona gider bilezik takarım. Demekki siz ablanızın iyi niyetinden eminsiniz ki içinizden güzel bir hediye vermek gelmiş.

Konunun anne babanızla zaten hiç alakası yok. Altın onlara gitmeyecek neticede. Gitse bile aile arasında bu hesaplar olmamalı ya. Onların evlendiğiniz dönem durumu yokmuş, sonrasında da çok şükür desteğe ihtiyacınız kalmamış. Kinlenmesin eşiniz bu kadar, çoğu çift kendileri yapıyor düğününü derneğini
Tabi ablam bana karşıda eşime karşıda gayet iyi niyetli bir insan.Aileme gittiğimizde ablam pervane olur etrafımızda eşimin en sevdiği yemekleri yapmaya çalışır kahvaltı sofralarını eksiksiz hazırlar çok ilgilidir yani.Bence değer imkanlar doğrultusunda en iyisini yapmaktır.İmkanlarla alakalı yani.Ha imkanlar el vermiyorsada davranışlarlada insan belli eder verdiği değeri

Daha ince 8 ayar bilezikler oluyor. 10 bin tl lik birşey yapardım. 30 bin tl çok fazla. O da size çeyrek takmış daha fazlasını yapmış oluyorsunuz işte. Eşinizle aranız bozulacaksa yarım alın ve bir açıklama yapmayın kimseye. Ama razı olursa bu şekilde ince bilezik tercih edin üzerini kendi harçlığınızla tamamlayın derim.
8 ayar ince bilezik takarsamda ablamda alınır ve üzülür.Kardeşimin durumu iyi olduğu halde bana ablası olarak 8 ayar bileziği layık görmüş diye düşünür.

Yapabilirdi ama yapmadı evet haklısınız bu konuda.Ama o zamanlar yapmadı diyede bende yarım altın takmak istemiyorum.Gönlümden bilezik takmak geçiyor ama eşim bu durumu bayağı içselleştirmiş kısasa kısas yapmaya çalışıyor.
Gizlice biriktirseniz bile takarken görmeyecek mi? Niye çalışmıyorsunuz? Kendi paranız olsaydı ne isterseniz onu takardınız ama böyle kinci adamın parasına mecbur kalınca ne derse o oluyor. Çocuğunuz var mı, belki kızımıza bir şey yapamadık torunumuz olunca telafi ederiz diyorlardır. Ablanız o zaman çalışmıyormuş yine de işsizim deyip boş geçmemiş. Kocanız çok itici biri. Eşimin düşüncesine saygı göstereyim hatırını kırmayayım dememiş.

Bence yarım altın da az değil bu zamanda. Eşinizin içinden o geçiyorsa onu takın. Ablanıza da takıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayın, olay daha can sıkıcı bir hal alabilir. Sonuçta ablanız da size karşı çok verici olsaydı işe girdikten sonra birşeyler yapabilirdi. O size hiç bir şey yapmadıysa siz de ona yarım altın takmaktan hiç çekinmeyin.
Nasıl birşeyse evimde huzur bırakmadı bu konu.Eşimle küs uyuduk,gereksiz yere ikimizde gerildik birbirimizi kırdık.Zor konular gerçekten.

Gizlice biriktirseniz bile takarken görmeyecek mi? Niye çalışmıyorsunuz? Kendi paranız olsaydı ne isterseniz onu takardınız ama böyle kinci adamın parasına mecbur kalınca ne derse o oluyor. Çocuğunuz var mı, belki kızımıza bir şey yapamadık torunumuz olunca telafi ederiz diyorlardır. Ablanız o zaman çalışmıyormuş yine de işsizim deyip boş geçmemiş. Kocanız çok itici biri. Eşimin düşüncesine saygı göstereyim hatırını kırmayayım dememiş.
Çalışıyordum aslında ama 9 ay önce işi bıraktım sağlık sorunlarım nedeniyle.Çocuğumuz yok,eşimde bende çocuk düşünmüyoruz bunu iki tarafında ailesi biliyor zaten.O sebeple toruna takarız gibi bir düşünceleri yok

Yapabilirdi ama yapmadı evet haklısınız bu konuda.Ama o zamanlar yapmadı diyede bende yarım altın takmak istemiyorum.Gönlümden bilezik takmak geçiyor ama eşim bu durumu bayağı içselleştirmiş kısasa kısas yapmaya çalışıyor.
Ama çalışmıyorsunuz ve eşiniz razı değilken ailenizin parasını ablanız için istediğiniz gibi değerlendirmek istiyorsunuz. Eşiniz haklı veya haksız bilemem. Sonuç olarak bu konuya takmış. Empati kurun. Eşinizin ailesine siz böyle bir konu yüzünden taksaydınız. Eşiniz, kök ailesi için hakettiklerinden fazlasını sizin ailenizin parasından karşılamak isteseydi tepkiniz ne olurdu ?
Yerinizde olsam eşimi kırmazdım. Bence haklı da. Anneniz babanız da ablanız da maddi durumlarını düzelttikten sonra sizin için bişeyler yapabilirlerdi. Benim ailemin de ben evlenirken maddi durumu çok çok iyi değildi. Sadece 2 bilezik takabildiler. Hala daha fırsat buldukça bişeyler yapmaya çalışıyorlar. Ki benim aram annemle çok kötüdür. Ona rağmen çeyizine şunu alamamıştık gel alalım sen beğen diye arar ya da gram altın getirir.

Kızmayın ama sizin değil eşinizin durumu iyi.
Yok haklısınız zaten bu konuda.Eşimin durumu iyi ben çalışmıyorum zaten.Ama o şekilde düşünmüyor insanlar.Eşinin durumu iyi kız çalışmıyor demezlerde durumları iyi olduğu halde takmadı derler.

Ablanızın ailenizin tavrı konusunda suçu olmadığında hemfikiriz. Ama bence eşiniz kendi cephesinden yarım altını istemekle haklı. Sizde kendi cephenizden bilezik istemekte haklısınız. Yine de eşinizle aranızı bozmanıza değecek kadar büyük bi sebep olmadığına inanıyorum. Mesela tamam bilezik olmasın ama 30 bin lira verebileceksiniz tam altında alabilirsiniz. Yarım yerine tam altın teklif edin? Kabul etmez mi? Bi de size verdiği paradan biriktirip eşinizin gönlü olmayan bi adımı atmanızı eşinizide kendi içinde haklı görüyorken doğru bulmuyorum. He eşiniz haksız olsa da sebepsiz sırf maddi sebeple inat etse o zaman yapın derdim.

Bi de ablanıza aldığınız hediyenin açıklamasını da yapmanıza gerek yok. Soran olursa çalışmadığınız için elinizden gelenin bu olduğunu söylersiniz olur biter. Hesap vermek zorunda değilsiniz.
Benden yarım altın dışında birşey çıkmayacak bunun üzerine konuştuğumuz her cümlede birbirimizi kırmış olur nihayetinde dedi en son olarak.Ben ona bazı konularda hak veriyorum ama ablam o zamanlarda çalışmıyordu elinden gelenin iyisini yapıp çeyrek taktı bana daha ne yapsın ki diye düşünüyorum bir yandanda

Yarım altın da az değil ki ,10 bin TL..30 bin çok fazla gerçekten..bence böyle bir konu için eşinizle aranızı bozmayın..tek maaş olduğunuzu, sizin bir geliriniz olmadığını biliyorlardır..ya da uygun bilezik varsa ondan bakın, maksat bilezik olsun hani ...hiç evinde bu sebepten kavga etme,en önemlisi senin evdeki huzurun..evdeki tartışmayı da ailene ablana falan asla taşıma

Benden yarım altın dışında birşey çıkmayacak bunun üzerine konuştuğumuz her cümlede birbirimizi kırmış olur nihayetinde dedi en son olarak.Ben ona bazı konularda hak veriyorum ama ablam o zamanlarda çalışmıyordu elinden gelenin iyisini yapıp çeyrek taktı bana daha ne yapsın ki diye düşünüyorum bir yandanda
Haklısınız. Düğün ne zaman daha vaktiniz var belki ikna olur. Olmazsa da bence tarımda az bi hediye değil şu şartlarda. Eşinizden habersiz para biriktirip alsanız evliliğinize zarar vermiş olursunuz gibi geliyor. Takı için değer mi?

Tabi ablam bana karşıda eşime karşıda gayet iyi niyetli bir insan.Aileme gittiğimizde ablam pervane olur etrafımızda eşimin en sevdiği yemekleri yapmaya çalışır kahvaltı sofralarını eksiksiz hazırlar çok ilgilidir yani.Bence değer imkanlar doğrultusunda en iyisini yapmaktır.İmkanlarla alakalı yani.Ha imkanlar el vermiyorsada davranışlarlada insan belli eder verdiği değeri
Çok doğru değer illa maddiyatla gösterilmez. Ablanız eşinize gereken değeri vermiş, el üstünde tutmuş. Buna rağmen işsiz olduğu dönemde çeyrek taktı diye kaos yaratılması çok tatsız. Kız bilse çok üzülürdü. Siz kendi imkanınızla bir şey yapabiliyorsanız yapın, eşinizin söve söve taktığı bileziği ben ablanızın yerinde olsam istemezdim çünkü

Ama çalışmıyorsunuz ve eşiniz razı değilken ailenizin parasını ablanız için istediğiniz gibi değerlendirmek istiyorsunuz. Eşiniz haklı veya haksız bilemem. Sonuç olarak bu konuya takmış. Empati kurun. Eşinizin ailesine siz böyle bir konu yüzünden taksaydınız. Eşiniz, kök ailesi için hakettiklerinden fazlasını sizin ailenizin parasından karşılamak isteseydi tepkiniz ne olurdu ?
Yerinizde olsam eşimi kırmazdım. Bence haklı da. Anneniz babanız da ablanız da maddi durumlarını düzelttikten sonra sizin için bişeyler yapabilirlerdi. Benim ailemin de ben evlenirken maddi durumu çok çok iyi değildi. Sadece 2 bilezik takabildiler. Hala daha fırsat buldukça bişeyler yapmaya çalışıyorlar. Ki benim aram annemle çok kötüdür. Ona rağmen çeyizine şunu alamamıştık gel alalım sen beğen diye arar ya da gram altın getirir.
O konularda haklı zaten ona birşey demiyorum.Onun penceresinden bakıyorum olaya.Ailem durumlarını düzelttikten sonra ablama iphone 14 pro max aldılar diğer ablama altın kalın bir bilezik aldılar ama bana hiçbirşey almadılar.Ben bir beklenti içerisindede değil zaten çok şükür muhtaç değiliz ama eşimde süreki bunları söyleyip duruyor sen evlatları değil misin evlendin diye seni evlatlıktan mı çıkardılar,bu sana yapılan haksızlık ve ayrım neden diye sorguladı sürekli.

Haklısınız. Düğün ne zaman daha vaktiniz var belki ikna olur. Olmazsa da bence tarımda az bi hediye değil şu şartlarda. Eşinizden habersiz para biriktirip alsanız evliliğinize zarar vermiş olursunuz gibi geliyor. Takı için değer mi?
Zaten düğünde ablama taktığımda görecek illa ki gizli olmayacak her türlü görür.Ablamın düğünü 4 ay sonra.O zamana kadarda fikrinin değişeceğini hiç düşünmüyorum

Yok haklısınız zaten bu konuda.Eşimin durumu iyi ben çalışmıyorum zaten.Ama o şekilde düşünmüyor insanlar.Eşinin durumu iyi kız çalışmıyor demezlerde durumları iyi olduğu halde takmadı derler.
Ben yerinizde olsam sağlık sorunum düzelirse çalışmaya devam ederdim. Bu iyi bir işaret değil, parayı ben getiriyorum nereye harcanacak harcanmayacak ben karar veririm i hoş bulmadım.Hiç ne istersem alırım ederim karışmaz vs demeyin demek ki karıştığı hayır dediği harcamalar da olabiliyormuş. Ben sana her ay belli miktar veriyorum, onunla ne yapacağına sen karar ver diyebilirdi. Ailen sana bir şey takmadı şimdi taksınlar diyen adam küçük hesap yapıyordur. Sanki durumları iyiydi paraları vardı da gizlediler. 4 sene evlilikten sonra, ailen sana şimdi bilezik taksın demeseymiş iyiymiş. Ablanız her gittiğinizde güleryüz gösterip sofralar donatıyormuş, eşinizin sevdiği yemekleri yapıyormuş güzel ağırlıyormuş. Bunların hiç mi hatrı yok?

Keşke birikim yapıp en azından üstünüze düşen eşyaları alıp öyle evlenseydiniz ya da bekleseydiniz. El oğlu böyle yüzüne vuruyor insanın.

Çok doğru değer illa maddiyatla gösterilmez. Ablanız eşinize gereken değeri vermiş, el üstünde tutmuş. Buna rağmen işsiz olduğu dönemde çeyrek taktı diye kaos yaratılması çok tatsız. Kız bilse çok üzülürdü. Siz kendi imkanınızla bir şey yapabiliyorsanız yapın, eşinizin söve söve taktığı bileziği ben ablanızın yerinde olsam istemezdim çünkü
Evet bu sebeple ablama söylersem bu durumu,düğün sonrası takacağım yarım altınıda getirip iade eder gururludur.Mecburen ben kendi imkanlarım ile birikim yapıp bilezik takmaya çalışacağım öyle görünüyor

8 ayar ince bilezik takarsamda ablamda alınır ve üzülür.Kardeşimin durumu iyi olduğu halde bana ablası olarak 8 ayar bileziği layık görmüş diye düşünür.
Hoppala niye üzülsün ya bilezik işte yarım altından daha fazla fiyatı. Akrabalarım bana böyle ince bilezik yaptı hep. Durumunuzun iyi olması iyisini yapacağınız anlamına gelmez ki. yakınlardan birine tam altın yaptık bilezik takmadık. Eski altın fiyatları yok artık hepsi çok uçuk. Siz çalışıyor olsanız beklesin ama eşiniz kaynaklı gelen birşeye laf edip alınmamalı.
Size gelirken birşeyle alıp ev hediyesi vs yapmaması hoş olmamış. iyi kalite bir kutu fincan seti alabilirdi hiç değilse. Ama hediye düğünlerde sadaka hükmüne de geçiyor. O bana bunu verdi bende karşılığını verecem denilmese sevapta. Evlenen 2 çifte yardın ediliyor sonuçta. Ama eşinle sıkıntı çıkacak bir duruma girmemeli.

O konularda haklı zaten ona birşey demiyorum.Onun penceresinden bakıyorum olaya.Ailem durumlarını düzelttikten sonra ablama iphone 14 pro max aldılar diğer ablama altın kalın bir bilezik aldılar ama bana hiçbirşey almadılar.Ben bir beklenti içerisindede değil zaten çok şükür muhtaç değiliz ama eşimde süreki bunları söyleyip duruyor sen evlatları değil misin evlendin diye seni evlatlıktan mı çıkardılar,bu sana yapılan haksızlık ve ayrım neden diye sorguladı sürekli.
Aslında o kadarı onu ilgilendirmez ama bazen eşler birbirinin hayatı hakkında sınırsız olduklarını düşünebiliyorlar. Bu konudan rahatsız olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Siz de size ayrımcılık yapılmasını istemezdiniz. Eşiniz bunu sorgulayınca gerçek değişiyor mu ? Hayır. Ama onun sorgulaması sizi kırıyor. Hem ailenize hem ona kırılmak size ağır geliyordur. Bu konuyu sakince açıklayarak kapatabilirsiniz. Ama dediğim gibi takı konusunda bence de yarım fazla bile.

X