Cuma Zayıflama Yarışması 8. Takım

Filmlerde gördüğümüz sahnelerde hayatın kutlamasının yapıldığı albenili mekanlar, “kırmızı şaraplı kadehlerin süslediği, akşam yemeklerinin keyifle yendiği restoranlardı...”

Akşam yemeği bir kutlamaydı...
Akşam yemeği romantizmdi...
Akşam yemeği keyifti...
Akşam yemeği dinlenmeydi...
Akşam yemeği şıklıktı...
Akşam yemeği, hak edilen ve güzel olan her şeyin ortasındaki estetikti...

Yaşadığımız ve yarattığımız kültür akşam yemeğini böyle şırıngaladı...

Paris’te, New York’ta, Londra’da, Roma’da, Atina’da, İstanbul’da günün en keyifli anı akşam yemeği anıydı...

Dün Doktor Ayşegül Çoruhlu’nun “Tokuz Ama Açız” isimli kitabını karıştırıyorum...

“Akşam yemeğinin zararları” başlıklı bölümü görünce irkiliyorum...

Doktorların genelde akşam yemeklerinin az yenmesini istediğini biliyorum...

Fakat “Akşam yemeğinin zararları” başlığıyla çıkan bir bölüm, beni korkutuyor...

Akşam yemeğinin az yenmesinden bahsetmiyor Doktor Ayşegül Çoruhlu...

Akşam yemeğinin topyekün zararından söz ediyor...
Okurken size aktarmaya karar veriyorum kitabı...
Ayşegül Çoruhlu Alkali Diyet kitabının da yazarı...
Bu konuda söyledikleri önemli...

Şöyle diyor:

“Alıştığınız üzere ‘günün en önemli öğünü kahvaltı’ demeyeceğim... ‘Günün en önemli öğünü akşam yemeğidir...’
Ama dikkatinizi çekerim...

En önemlidir derken, yedikleriniz açısından önemli değil, ne yememeniz gerekiyor açısından önemli...
Akşam yemeğinde yemedikleriniz, gün içinde yediklerinizden daha önemli...

Akşam yemeğinin yanlışları, gün içindeki yanlışlardan daha fazla bedel ödetirler...

Akşam kaçta yediğinizin ve ne yediğinizin önemini ne kadar anlatsam az...

Bunun için öğleden sonraki durumu en iyiden, en kötüye doğru sıralayarak gitmeye çalışacağım...”

1.SEÇENEK:

“Sağlık açısından birinci seçenek öğleden sonra 4-5 arası akşam yemeğini yemek ve daha sonrasında sadece söğüş sebze, sebze suyu, bitki çayları içerek geceyi tamamlamak...

Bu uygulanabilecek en iyi tercih...

Bu şekilde akşam yemeği yemediğinizde, uygulayacağınız bütün diyetlerden daha hızlı bir şekilde bel bölgesinden kilo kaybedersiniz...

Akşam yemeğini atlarsanız gündüz yediklerinizin kalorisini de saymanız gerekmez...

Çok da yeseniz, akşam yemezseniz beliniz incelir...
Daha önemlisi akşam yemeği yemezseniz biyolojik olarak gençleşirsiniz...

Gece uykuda salınan büyüme hormonu sabaha kadar hücrelerinizi tamir eder... Hollywood ünlüleri gençlik için boşuna büyüme hormonu iğnesi yaptırmıyor...

Kilo verirken sarkmak, kırışmak, avurtları çökmüş hale gelmek istemiyorsanız, akşam yemeğini atlamalısınız...

Ancak bunu yapmak zor geliyor... Çünkü sabah 9, akşam 18 iş hayatı, sosyal yaşam, ailenin bir arada olması, trafik, günlük stres derken akşam yemeğini 4-5 arası yiyemiyoruz...
Elbette akşam yemeği seremonisinden vazgeçemiyoruz...

SAĞLIK İÇİN 2. SEÇENEK;

Diyelim ki akşam 19’da masaya oturmak zorundayız...
O halde akşam 19’dan 2 saat önceye gideceğiz... Saat 17’ye...

17’den hemen önce, 16.30-17 arası küçük bir öğün yapacağız...

Bu ara öğünde badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişler, avokado gibi yağlı sebzeler uygun...

Bu ara öğünden sonra akşam yemeğine kadar tamamen aç kalacağız...

Akşam yemeğini 19 yerine 20’de yesek de durum fark etmiyor...

Akşamüstü 17’den sonra akşam yemeğine kadar hiçbir şey yemeyeceğiz...

Bu kural çok önemli...

Çünkü pek çok insan işinden eve dönerken, hele de ara öğünü yapmadıysa acıkıp akşam yemeğinden önceki saatlerde ufak tefek atıştırır...

Bu esnada yediğiniz ufak bir kraker bile zararlı...
Akşam yemeğinden iki saat öncesinden itibaren hiçbir şey yenmemeli...

Bu mesele şeker-insülün dengesi ile alakalı...
Akşam yemeğinden iki saat önce, kanınızda insülin yükseltecek herhangi bir besin maddesinin bulunmaması gerekiyor...”

Akşam yemeğinde neler yasak olmalı?..

“Tüm öğünlerde unlu, şekerli gıdalar, alkol ve şekerli içecekler, kızartmalar, işlenmiş ürünler, cipsler gibi yiyeceklerin yararsız olduğunu bildiğinizi varsayarak saymıyorum...

Bu besinler çocuk büyük herkes için faydasız...
Ancak bunun yanı sıra kilo problemi varsa bazı yararlı besinler de akşam tüketilmemeli:

1) Baklagilleri akşam yemek uygun değil...
Baklagillerin az bir kısmı
protein...

Geri kalan kısmı iyi bir karbonhidrattır...
Akşam için değil, gündüz için uygundurlar...

2) Sağlıklı olduğu halde, akşam tüketemeyeceğiniz ikinci grup kuruyemişlerdir...

sabah öğlen ve akşam 17’ye kadar tüketilebilinir, daha sonra tüketilmesi zararlıdır...

3) Benzer şekilde akşamları; süt-yoğurt-peynir grubu da kilo vermek isteyenler için uygun değil...

Süt-yoğurt-peynir grubunu 17’den önceki öğünlerde tüketeceğiz...

4) Meyveler de saat 17’den önce tüketilmeli...

Akşam yemeğinde neler yiyebiliriz?..

Sebzeler sınırsızdır akşam yemeklerinde...
Söğüş sebze, salata, ızgara sebze, sebze çorbası, zeytinyağlılar, sebze haşlamalar akşam yemeğinde tüketilebilir...

Üstelik yaptığınız yemeklerin yağsız olması gerekmiyor...
Bahsedilen sebze yemeklerini zeytinyağıyla tüketebilir ve pişirebilirsiniz... Baharatların hepsi her öğünde serbesttir...

Akşam öğününü sebzeyle geçirmek idealdir...
Maalesef birçok kişi bunların yanında mutlaka protein istiyor...

Bu durumda yumurta,hindi, tavuk, balık ve et sebzelerle beraber olmak şartıyla tüketilebilir...
Belki ekmeksiz akşam yemeği yemek, pilav, makarna yiyememek, patates kızartmasını mönüden çıkartmak, televizyon karşısında bir dilim kekten çatalın ucuyla alamamak, ayva tatlısından azıcık da olsa tırtıklayamamak, bir kadeh kırmızı şarap içememek size çok zor gelebilir...

En sağlıklı olan, birkaç günde bir hazırlayarak buzdolabında sakladığımız sebze sularını tüketmek...
Akşam yemeğini atlayıp, gece ara ara sebze suyu içerek geçirmeye çalışın... En hızlı bel inceltme, en hızlı gençleşme, en hızlı güzelleşme formülü bu...”

çok faydalı bir yazı canım teşekkürler

aynen canım
yazmaya utanıyor insan
arkadaşlarında hevesi kaçar benim menüyü görseler:KK1:

:)) evet 2 haftadır coştum

Herkese iyi akşamlar,:KK3:

Menüm

Bir bardak elma sirkeli su

1 saatlik yürüyüş

Sabah; 2 dilim tahıllı ekmek, bir parça peynir, bir bardak şekersiz çay,
tavada yumurta, birkaç tatlı kaşığı sarelle...

Ara; birkaç badem

Öğlen, biberli omlet ,yarım dilim tahıllı ekmek, 1 bardak ayran...

Ara; tadelle, 2 parça kek, şekersiz çay, pirinç patlağı, yeşil çay...

Akşam;kinoalı salata

Muhtemelen yarım saatlik yürüyüş

Bugünkü menüm
Sabah: 1yumurta tereyağlı omlet rarzı
Çeyrek ekmek
1bardak süt
Ara: helva yedim bi kk
Öğle: bi kase soğanlı çorba
7kaşık pırasa yemeği

Ara: 1 küçük kek
1 çokoprens:KK43:(
Akşam: 5tane küçük tavuk budu
3dilim sucuk mangal
2 kaşık pilav
Yarım kase yoğurt
Ara: yeşillik
Spor:yok
Kitap:grinin elli tonu

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Vuhuuuuu grinin elli tonu mu ben 3unu de okudum :KK1: christiana tapmamak elde digil yaaa

hayırlı haftalar :nazar: hanımlar nasılsınız :KK76::KK76:hafta sonum iyiy mi desem kötü mü desem bilemedim bol sporlu:KK8::KK8: fakat bol kaçamaklı:KK56::KK56: idi

Arada kacamak olur bosveer hem arada yapmak da lazim yoksa bunue alisir takma kafani :KK3:

Kizlar ya canim cok sikkin surekli yemege saldiriyorum ve foruma ugramak bile gelmiyo icimden spor filan hak getire eger bu hafta tartilinca kilo almissam izinli yazalim beni oldurmu cidden pek iyi ve mutlu digilim :KK43:

Selam kızlar !!!
Hafta sonu şehir dışındaaydım pek paylaşımda bulunamadım. Açık büfe bir otelde kongrem vardı :KK43: size anlatmıyorum neler neler yedim naptın sen dersiniz. Sağlık olsun kaldığı yerden devam yılmak yok.

Yorgunlukla daha yeni uyanmış bulunmaktayım o yüzden sadece akşam yemeği (18 saat aralıksız uyumuşum ayıptır söylemesi bir nevi kış uykusu olmuş :KK1: )
Akşam yemeği: hardal soslu marul salatası

Akrep ablamızın paylaştığı akşam yemeği metni çok çok doğru herşeyine katılıyorum. Zaten yazan herşeyin tıbbi açıklaması var. Daha fazlasını merak edenler sirkandiyen ritm i araştırsın gün içerisinde bu ritme göre beslenmek çok faydalı. Ne kadar da bilsek bunları aile yaşamı nedeniyle uygulayamıyoruz ne yazık ki... :KK49:

Kizlar ya canim cok sikkin surekli yemege saldiriyorum ve foruma ugramak bile gelmiyo icimden spor filan hak getire eger bu hafta tartilinca kilo almissam izinli yazalim beni oldurmu cidden pek iyi ve mutlu digilim :KK43:

merhaba canım moralini bozma bi kaç yüz gr alsan bişey olmaz hepimizin hayatında inişler çıkışlar oluyo hele ben moralım bozuk olunca saldıt-rıyorum yemege canım ne isterse yiyorum geçmesini bekliyorum sonra sonra telafi ediyorummm bence prpoblem neyse onu bulmaya çalış

iyi akşamlar hanımlar:nazar:
BUGÜNKÜ mönüm :KK56::KK56:
SABAH:1 YUNURTA
Bİraz peynir 5 zeytin
ögle:bol cacık
ara.bitter
akşam
salata yogurt
biraz makarna
:118::118::118::125::125::125:

Sürekli diyetteyim yememeliyim diye düşünmekten oluyo.. Canım
Akşam saati o yemek istediklerini biriktirip kahvaltı da ye.. Sadece saati ertele ..
Bu en güzel yöntem.. :KK19:

Vuhuuuuu grinin elli tonu mu ben 3unu de okudum :KK1: christiana tapmamak elde digil yaaa

Arada kacamak olur bosveer hem arada yapmak da lazim yoksa bunue alisir takma kafani :KK3:

Baya açık seçik ama ilerdim bayada bakalım diğerlerine:))

canım başka sitelerde geziniyorum baalım diyet başarı öyküsü okuyorum belki faydası olur azimlenirim :KK76:

Bende baya sardım oraları.hatta eşim benden gizli girmiş bakmış nasıl site diye.. Bana kızıyo yeter elinden düşürmüyosn benle ilgilen diye:))

Bıgünkü menü
Sabah: çeyrek ekmek
Domates salatalık
1 haşlanmış yumurta

Ara: marul yeşillik
Öğle: pırasa yemeğimi bitirdim
Çeyrek köy ekmeği
Ara:yok
Akşam: yarım kase yoğurt
3köfte fırında Patates patlıcanlı
Ara: yeşil çay bi kupa
Su:3lt
Kitap girinn elli tonu

Bıgünkü menü
Sabah: çeyrek ekmek
Domates salatalık
1 haşlanmış yumurta

Ara: marul yeşillik
Öğle: pırasa yemeğimi bitirdim
Çeyrek köy ekmeği
Ara:yok
Akşam: yarım kase yoğurt
3köfte fırında Patates patlıcanlı
Ara: yeşil çay bi kupa
Su:3lt
Kitap girinn elli tonu

spor yapsan tam olacak :KK4::KK4::KK4:

Evvvvet gune 25 dakika saatte 13 km hizla kosarak ve 1 saat saatte 7km hizla yuruyerek basladim !!! Eski kotlarima da girmeye basladim bu arada :) bu hafta lustedeyiz insallah. Ancak listeye girerken 2 hafta onceki mi ypksa bu 1 hafta onceki kilomuz mu baslangic sayilacak ?

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

X