5.Sınıfta Dil Ağırlıklı Sınıftan Normal Sınıfa Geçse mi?

Ya ben sizin çocuğunuzla ilgili konulara çok şaşırıyorum. Yani nasıl anlatacağımi bilmiyorum ama çocuğunuz sanki bir proje gibi. Aşırı aşırı aşırı önem veriyorsunuz anlıyorum ama çocuğun başarısız olma surat asma uzulme vs gibi durumlarını çok fazla cozumluyorsunuz. Çocuğun bir hayatı yok yani sürekli kurs aktivite, başında bir annesi sürekli çözümleme yapıyor vs. Kötü anlamda demiyorum, gerçekten. Tam ifade edemedim ama rahatsız edici yani.

Cocugumun tanılanmıs bir zeka seviyesı var bu sene bilim merkezine saat ve konum uymadıgı ıcın gidemiyor, o yuzden okulda ona bir imkan sundu robotik veriyor. Ogrensın diye degıl sevdıgın seyı yapmak ıstedıgı ıcın orada suanda

Zekasi yüksek diye, beyin sürekli çalismak zorunda degil. Bu çoçuk ayni zamanda odur, çoçuk. Onunda ihtiyaci var hiçbirseyi yapmamaya, biraz spora, biraz disarda hava almaya. Her yaptigi sey verimli olmak zorunda degil.

Robotik dersini çok seviyorsa yine yapsin ama hafta içi bu kadar dersi görmesin. Bu kadar stress yapmasi yasta cidden saglikli degil. Bu konuda iyi psikologlardan destek almalisiniz.

Ilerde sadece zeka degil, sosyal becerikliklerde çok önemli. Istedigin kadar zeki ol, mülakatlarda, konusmalarda yapamazsan, özgüvenli olamazsan o bilim birikimi birseye yaramiyor.

Yani çoçugu biraz rahat birakin. Kendi yolunu biraz kendisi çizsin. Tabiki ebeveyn olarak özelikle bu yasta takip edeceksiniz fakat su an yaptiginiz helkoper ebeveynligin en alasi, takip etmeyi asti. Tekrar diyorum, ailecek iyi bir psikologtan destek alin. Bu olayi en iyi nasil atlatilirsin o anlatir.

Ya ben sizin çocuğunuzla ilgili konulara çok şaşırıyorum. Yani nasıl anlatacağımi bilmiyorum ama çocuğunuz sanki bir proje gibi. Aşırı aşırı aşırı önem veriyorsunuz anlıyorum ama çocuğun başarısız olma surat asma uzulme vs gibi durumlarını çok fazla cozumluyorsunuz. Çocuğun bir hayatı yok yani sürekli kurs aktivite, başında bir annesi sürekli çözümleme yapıyor vs. Kötü anlamda demiyorum, gerçekten. Tam ifade edemedim ama rahatsız edici yani.
Haklısın kucugumude okula verıcem 😀 kurs derken akademik anlamda degıl cocuklar evde oturuyor anne calısıyor ya TV karsısında ya elinde telefon bunları biz yapmıyoruz onunda yapıp donakalmasını ıstemıyorum. Evet bir suru sey yaptı ama pısman degılım. Cok guzel aktiviteler yapabildi. Projeye gelınce Ekrem İmamoglu gıbı evet o bir proje 🤣 Buarada bende bos bos oturabılen bir ınsna degılım, sinemaya gidince filmi ızledıgım sure kafi gelıyo bana da cocukta hareketli buarada. Koltuklarda amuda kalkan bir cocuk bas asagı oturan, enerjisini atabıldıyse sımdı ye kadar guzel

Zekasi yüksek diye, beyin sürekli çalismak zorunda degil. Bu çoçuk ayni zamanda odur, çoçuk. Onunda ihtiyaci var hiçbirseyi yapmamaya, biraz spora, biraz disarda hava almaya. Her yaptigi sey verimli olmak zorunda degil.

Robotik dersini çok seviyorsa yine yapsin ama hafta içi bu kadar dersi görmesin. Bu kadar stress yapmasi yasta cidden saglikli degil. Bu konuda iyi psikologlardan destek almalisiniz.

Ilerde sadece zeka degil, sosyal becerikliklerde çok önemli. Istedigin kadar zeki ol, mülakatlarda, konusmalarda yapamazsan, özgüvenli olamazsan o bilim birikimi birseye yaramiyor.

Yani çoçugu biraz rahat birakin. Kendi yolunu biraz kendisi çizsin. Tabiki ebeveyn olarak özelikle bu yasta takip edeceksiniz fakat su an yaptiginiz helkoper ebeveynligin en alasi, takip etmeyi asti. Tekrar diyorum, ailecek iyi bir psikologtan destek alin. Bu olayi en iyi nasil atlatilirsin o anlatir.
Su zeka konusuna hıc girmeyelim o konuda yeterince radikal bir karar alıp ne onu ne kendimızı zora sokmadan bılım merkezini dondurduk bu sene. Zeka gerı gider ilerleyemez, bu cocukların farklı Bı seylere ihtiyacı var dıye diye ailecek kararımızı bu sekılde aldık. Geri kalan konularda ılgılı bir anneyim, hayatını kolaylastırma konusunda yaptıgım sey suanda atıyorum sınav zamanı misafir kabul etmemek, evin duzenını o kendine verimli olabilecek sekılde saglamak. Ama ıcıne kapanık durumu evet var, o konuda bende destek almayı dusunuyorum ne yapabiliriz diye. Icıne mı kapanık tarzı mı bu cozmek lazım. Sosyal olmasını inanın bana hersey den daha cok onemsıyorum.

sizde annemi gördüm.o bana değil de kardeşime sizin gibi davranıyordu (çünkü etrafın etkisinde kaldı).4. sınıftan başlayarak dil kursları, spor , haftasonu bilmemne kursu, ek ders, alan dersi, diğer dersleri düşmesin onlara da kurs falan ilkokuldan beri böyle yetiştirmeye çalıştı.sonuç ne mi oldu? liseye geçince error verdi.psikolojik olarak patlak verdi ergenlikle de birleşince, hala doktora gidiyor, okul başarısı yerde çünkü ders ve sorumluluk kavramından tiksindi elini bile sürmüyo kitaba deftere kavga dövüş okul sınavına çalışır hale geldi.daha bu yaşta bu kadar üzerine düşmeyin, dile yatkınlığı varsa zaten temeli de var ve ilerde zorlanmayacak.ben hiç ingilizce kursuna gitmedim, ek kurslara da gitmedim.Ama İTÜ mezunuyum , anadolu lisesindeki ingilizcem + itü'nün kattıkları + yurtdışı tecrübemle şu an güncel toefl notum 110. bir amerikalı girse belki bu kadar yapamaz :KK76: yatkınlığım var.ama aynı zamanda sayısalcıyım.psikolojik sıkıntı da yaşamadım ergenlikte.gerçekten biraz salın çocuğu.daha şimdiden böyle düşünmeyin/düşündürtmeyin.

Lütfen çocuğu rahat bırakın kıyamam ona. Notlarını bilmenize her dersin her şeyinin detayına inöenize gerek yok. Sizin okulunuz dersiniz değil ki çocuğunuzun dersi, o da bir birey.

Valla annem ne zaman çalışmışım çalışmamışım bilmezdi bile, o yaşta okuldan gelir gelmez çantamızı atıp arkadaşlarımızla sokağa çıkardık ama noldu şimdi sıralaması iyi olan bir alman okulunda okuyorum(gerçi bu sıralamalar da önemli değil hele de yurt dışında)Hataya düşüyorsunuz sizin bu yaptığınız planların hiç etkisi yok geri bile itebilir. Sadece insanın içinden gelir böyle şeyler ve ne istiyorsa onu yapar. Aslında anlamadım neyi bu kadar satranç gibi planlıyorsunuz? Elde etmek istediğiniz sonuç ne?İngilizceyi öğreniyor zaten.

Bence sadece cocugunuza ihtiyac duydugunda destek olup yanında oldugunuzu gösterseniz yeter annesi olarak.

Cocugu dil okulundan alin ve spora yonlendrin okul disinda dersle ilgili baska egitim kusr vs bunlar gereksiz eglencegi vakit yaratin cocuga ve cocuktan cok siz hirslisiniz bence sonucta 83 te iyi bir not neden buna bukadar uzuluyorsunuz ailecek? Lgs odakli olmayin ya birakin cocuk cocuklugunu yasasin on yasindaki bir cocuk bukadar geecek ders okul dusunmez bunlari siz dusunuyor ve cocugun kafasina sokuyorsunuz bence

Su zeka konusuna hıc girmeyelim o konuda yeterince radikal bir karar alıp ne onu ne kendimızı zora sokmadan bılım merkezini dondurduk bu sene. Zeka gerı gider ilerleyemez, bu cocukların farklı Bı seylere ihtiyacı var dıye diye ailecek kararımızı bu sekılde aldık. Geri kalan konularda ılgılı bir anneyim, hayatını kolaylastırma konusunda yaptıgım sey suanda atıyorum sınav zamanı misafir kabul etmemek, evin duzenını o kendine verimli olabilecek sekılde saglamak. Ama ıcıne kapanık durumu evet var, o konuda bende destek almayı dusunuyorum ne yapabiliriz diye. Icıne mı kapanık tarzı mı bu cozmek lazım. Sosyal olmasını inanın bana hersey den daha cok onemsıyorum.

cute çocuk ortalamasından memnun olmaz tabi. sanki üni sınavına hazırlanıyor da sınav zamanı misafir kabul etmiyorsun.
aldığı notun önemini ve çocuk üzerinde ki olumsuz etkisini belirleyen senin bu tutumun.

Bak ona hayati kolaylastirmak "sinav zamani misafir çagirmamak" oluyor. Bu hayati kolaylastirmak degil ki. Bu tekrar anne oalrak "sinav çok çok önemli" demek. Ve bu çoçukta psikolojik sikintilari ortaya çikarir.

Ben üstün zekali bir insan degilim ama genel olarak zeki bir insanim. Klasik zeki ama tembel diye tabir edilen biriyim. Yani öylede çoçuklugum oldu. Annem hep derslere asiri önem verirdi. Notlara. Sinav zamani annemde aynisini yapardi. Yani her harekettinden belli oluyordu o da önemsiyordu diye.

Ve bende bu yasta halen bu konularda travma ve özgüvensizlik sorunu var. Ablamda ise anxiety yani "yanlis yapma" korkusu var. Üniversitede sinava bazen girmezdi, o kadar çok ders çalismasina ragmen. Zayif alacak korkusundan.

Bir anne olarak herseyi yapmaya çalisma. Cocugu her konuda merkeze alma, özelikle ders konusunda. Cocugun iq'su kaç su anda? Yani ailecek öyle bir ruh haline girmissiniz ki, sanki yeni einstein yetistiriyorsunuz. Sen ne kadar çoçuguna o baskiyi his ettirmedigini düsünüyorsan, çoçuk his ediyor. Bu yaslarda zaten anne baba ön planda, onu tatmin etmek çok önemli. Cocuk sevmedigi seylerden bile hoslanmis gibi yapar, sizin mutlu oldugunuzu gördügünde.

Zekasi yüksek seviyeli bir çoçuk ile tabiki psikolojik destek olmali! Bu yaslar geri gelmiyor. Simdi çoçuklugunu yasayamaz ise, hiçbir zaman yasayamaz.

Yani ders konusunda o kadar önem vermeniz ama diger taraftan psikolojik destek almamaniz gerçekten sasirtici.

Bence matematik türkçe tarzı ana derslere eğilimi olan sınıfa verin ingizlizce için ek kurslar ile takviye yaparsınız . Kendi arkadaşlarımdan biliyorum dile yonelenler sınavlarda diğer alanları yapamadilar ciddi puan kaybı yaşadılar bu yüzden .

Bak ona hayati kolaylastirmak "sinav zamani misafir çagirmamak" oluyor. Bu hayati kolaylastirmak degil ki. Bu tekrar anne oalrak "sinav çok çok önemli" demek. Ve bu çoçukta psikolojik sikintilari ortaya çikarir.

Ben üstün zekali bir insan degilim ama genel olarak zeki bir insanim. Klasik zeki ama tembel diye tabir edilen biriyim. Yani öylede çoçuklugum oldu. Annem hep derslere asiri önem verirdi. Notlara. Sinav zamani annemde aynisini yapardi. Yani her harekettinden belli oluyordu o da önemsiyordu diye.

Ve bende bu yasta halen bu konularda travma ve özgüvensizlik sorunu var. Ablamda ise anxiety yani "yanlis yapma" korkusu var. Üniversitede sinava bazen girmezdi, o kadar çok ders çalismasina ragmen. Zayif alacak korkusundan.

Bir anne olarak herseyi yapmaya çalisma. Cocugu her konuda merkeze alma, özelikle ders konusunda. Cocugun iq'su kaç su anda? Yani ailecek öyle bir ruh haline girmissiniz ki, sanki yeni einstein yetistiriyorsunuz. Sen ne kadar çoçuguna o baskiyi his ettirmedigini düsünüyorsan, çoçuk his ediyor. Bu yaslarda zaten anne baba ön planda, onu tatmin etmek çok önemli. Cocuk sevmedigi seylerden bile hoslanmis gibi yapar, sizin mutlu oldugunuzu gördügünde.

Zekasi yüksek seviyeli bir çoçuk ile tabiki psikolojik destek olmali! Bu yaslar geri gelmiyor. Simdi çoçuklugunu yasayamaz ise, hiçbir zaman yasayamaz.

Yani ders konusunda o kadar önem vermeniz ama diger taraftan psikolojik destek almamaniz gerçekten sasirtici.
Iq bılmıyorum, zaten cocugun oyle oldugunu cok sonra fark ettik test yapılmasına ragmen cok zeki bısey yetıstırdıgımı dusunmuyorum zor bir cocugum var aksine. Sadece elestırıyorsunuz ama dusuncelerım bunlar degıl, onemsemıyorumda. Daha once anne ve baba olarak destek aldık, sınıfta derse katılmaması yola alakalı yeniden gundeme geldıgı ıcın bu defa cocukta buyudu onunda gitmesı gerekiyor. Yanı okulu dersi onemseyıp cocugun ruh halini hıc onemsemıyorum gıbı bir denklem hıc olmadı hayatımda. Yanı sıralama hıc bu sekılde olmadı keske beni tanısanız. Cocugum daha degerlı. Sanırım yazılanlardan sonra okulu degıl kursu bırakmak cocuk acısından daha iyi olacak. Cocugumu tanıyorum basarisiz oldum gibi düşünmesini istemiyorum diye yazmıştım, seni oyalayan kurs bunu bırakalım bir sure dinlen dersem sorun olmaz diye dusunuyorum. Yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım kızlar, ıng bizi o kadar bunaltı ki kursu bırakmak aklımızın ucuna bile gelmedi. Yorumları esımle paylastım, daha iyi gozukuyor bu secenek

Iq bılmıyorum, zaten cocugun oyle oldugunu cok sonra fark ettik test yapılmasına ragmen cok zeki bısey yetıstırdıgımı dusunmuyorum zor bir cocugum var aksine. Sadece elestırıyorsunuz ama dusuncelerım bunlar degıl, onemsemıyorumda. Daha once anne ve baba olarak destek aldık, sınıfta derse katılmaması yola alakalı yeniden gundeme geldıgı ıcın bu defa cocukta buyudu onunda gitmesı gerekiyor. Yanı okulu dersi onemseyıp cocugun ruh halini hıc onemsemıyorum gıbı bir denklem hıc olmadı hayatımda. Yanı sıralama hıc bu sekılde olmadı keske beni tanısanız. Cocugum daha degerlı. Sanırım yazılanlardan sonra okulu degıl kursu bırakmak cocuk acısından daha iyi olacak. Cocugumu tanıyorum basarisiz oldum gibi düşünmesini istemiyorum diye yazmıştım, seni oyalayan kurs bunu bırakalım bir sure dinlen dersem sorun olmaz diye dusunuyorum. Yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım kızlar, ıng bizi o kadar bunaltı ki kursu bırakmak aklımızın ucuna bile gelmedi. Yorumları esımle paylastım, daha iyi gozukuyor bu secenek

Tabiki bir annesin ve çoçugunu önemsiyorsun fakat bazen bir yola, bir ruh haline öyle kapiliyoruz ki, önümüzü göremiyoruz, tünnel gibi. Yani yaptigin, çoçugun iyiligi için fakat o iyilik için birçok yol var. Tek bir yol yok.

Zekasi test edildiyse, iq'sunu nasil bilmezsin? Hani yüksek zeka, yüksek iq demek bu arada. Acaba sizi yanlismi yönlendirdiler?

Yasadigim ülkede, ülkede 3 dil mevcut. Yani resmi dil olarak. Ve mesela benim yasadigim bölgede, o ikinci dili 5inci siniftan sonra ögretiyorlar. Ve buda sanirim 2-3 saat yanilmiyorsam. Yani ülkenin resmi dili bu düsün.

Ha yeterli oldumu? Hayir özelikle kötü bir ögretmene denk geldigimden dolayi yeterli degildi. Sonra yillar sonra is yerimde diger tüm çalisanlar, o diger dil ile konusuyorlardi. Ve inan 2 ayda dogru düzgün kelime konusamayan ben, çatir çatir konustum. Hatta su an seviyem gayet iyi.

Inglizceyide daha çok alt yazili dizi filmlerden, kitaplardan ögrendim. Okuldada grameri ögreniyordum. Yani hayatimin hiçbir döneminde 20 saat inglizce almadim. Ancak inglizcem birçok Inglizin, Amerikalidan daha iyi. Agir kitaplari inglizcede okuyabilirim. Alt yazisiz birçok film ve dizi bakabiliyorum,..

Demem o ki su akar yolunu bulur. Tabiki çoçuk baze seylere yetenek gösteriyorsa, o yetenegi kullanma olanaklari sunmalisiniz fakat sanki 20 saatlik inglizce almazsa, ilerde inglizce bilemez diye bir düsünceye girmeyin.

bana kizacaklar simdi ama bir ogretmen olarak soyluyorum elimde olsa cocugumu okula gondermem.o kadar gereksiz ve agir egitim veriliyor ki.mesela ikinci sinif ogrencisine lise konulari verilecek nerdeyse.yazik o cocuklara en guzel yillari gidiyor.
Katılıyorum gercekten, egıtım sistemi ekonomiden daha kotu oldugu yetmiyor gibi geceye kadar okuldalar birde artık. Ara tatil verdiler esek yukuyle odev gondermısler hem sıkayet ettim hemde odevlerın onu zorlucak kısımlarını yaptırmadım. Veliler bana siz niye boylesınız herseye karsısınız dıyor, kimi veli 8 de gelınce eve cocuk tum isimi gezmemı rahat rahat yapıyorum diyor birde 🙄

Yani bilemedim.bir cocuk ingilizceden en fazla ne kadar alabilir.ne kadar yuklenebilir ki.
Hem bukadar egitime 72 almasi cok enteresan degilmi? Ne sormuslar mesela sinavda ki boyle bir puan almis.

Benim oglumda ozel olarak 3 senedir robotik kursuna ayrica futbola gidiyor h.sonlari.

ders anlamindada hepsi hemen hemen ayni seviyede.yani turkce matematik ingilizce fen arada hic ucurum yok dengeli gidiyorlar.

Sinif degistirmeniz bana mantikli geldi

Tabiki bir annesin ve çoçugunu önemsiyorsun fakat bazen bir yola, bir ruh haline öyle kapiliyoruz ki, önümüzü göremiyoruz, tünnel gibi. Yani yaptigin, çoçugun iyiligi için fakat o iyilik için birçok yol var. Tek bir yol yok.

Zekasi test edildiyse, iq'sunu nasil bilmezsin? Hani yüksek zeka, yüksek iq demek bu arada. Acaba sizi yanlismi yönlendirdiler?

Yasadigim ülkede, ülkede 3 dil mevcut. Yani resmi dil olarak. Ve mesela benim yasadigim bölgede, o ikinci dili 5inci siniftan sonra ögretiyorlar. Ve buda sanirim 2-3 saat yanilmiyorsam. Yani ülkenin resmi dili bu düsün.

Ha yeterli oldumu? Hayir özelikle kötü bir ögretmene denk geldigimden dolayi yeterli degildi. Sonra yillar sonra is yerimde diger tüm çalisanlar, o diger dil ile konusuyorlardi. Ve inan 2 ayda dogru düzgün kelime konusamayan ben, çatir çatir konustum. Hatta su an seviyem gayet iyi.

Inglizceyide daha çok alt yazili dizi filmlerden, kitaplardan ögrendim. Okuldada grameri ögreniyordum. Yani hayatimin hiçbir döneminde 20 saat inglizce almadim. Ancak inglizcem birçok Inglizin, Amerikalidan daha iyi. Agir kitaplari inglizcede okuyabilirim. Alt yazisiz birçok film ve dizi bakabiliyorum,..

Demem o ki su akar yolunu bulur. Tabiki çoçuk baze seylere yetenek gösteriyorsa, o yetenegi kullanma olanaklari sunmalisiniz fakat sanki 20 saatlik inglizce almazsa, ilerde inglizce bilemez diye bir düsünceye girmeyin.
İq verilmesi yasak ve yasla degıl artı dogru da degıl. Alanları cıkıyor ortaya ama bunlarda curudu artık cocugun zekası degıl yeteneğini onemlı keza bende boyle dusunuyorum. Artık ulke olarak yapılan zeka testlerinden yeteneklerını ogrenmeye dogru kayıyoruz gecen seneden beri. Gıttıgı dil kursu okulu desteklemiyor seviyesıi farklı zaten ıng sınıf kazandık detaylar sonradan belli oldu bilseydim bu sınıftan cıkma hakkımı kullanırdım ama suanda cıkmak cocuga da ıyı gelmeyecek gıbı geliyor. Dil okuluna nasıl bulastınız dersende bız o kadar zor o kadar zor ogrendık kı yetıskınken hala ıng mail yazarken harcadığım eforu Baska bıseye harcasam kımbılır ne olurum. Yavas yavas kucukken ogrensın dedık. Sımdı ye kadar ıyıydı ama sımdıden sonra dusunuyorum ki cocugun hayatı ıng oldu. Yarın gidip esımle konusacagız, ya dondursunlar ya paramızı iade etsinler cocuguma da sen dinlen sonr a istersen bakarız yıne dıyecegız. Ing seviyor buarada yatkınlıgı varmı bılmıyorum ama bu sınıftan sonra onun dusun elleri etkilendi. Hem hassas hem hırslı hemde duygusal Bı cocuk, yormasın kendını ıstıyoruz

Ben de branş öğretmeniyim.Bizde dil sınıfı var.Ancak 8 saat ingilizce görüyorlar.İmam Hatip çünkü.
Ben olsam dil okuluna devam ettirir, dil ağırlıklı sınıftan alırdım, ikisi birden çok fazla çünkü.
Tabii bu durumun başka dezavantajları olabilir. Eğer böyle bir niyetiniz olursa onu da belirtmek isterim.

Bir de genellikle 5 sınıfta ilk notların düşük olmasini ben çok önemsemiyorum.Çocukların adapte olması için zamana ihtiyaçları oluyor.

Yani bilemedim.bir cocuk ingilizceden en fazla ne kadar alabilir.ne kadar yuklenebilir ki.
Hem bukadar egitime 72 almasi cok enteresan degilmi? Ne sormuslar mesela sinavda ki boyle bir puan almis.

Benim oglumda ozel olarak 3 senedir robotik kursuna ayrica futbola gidiyor h.sonlari.

ders anlamindada hepsi hemen hemen ayni seviyede.yani turkce matematik ingilizce fen arada hic ucurum yok dengeli gidiyorlar.

Sinif degistirmeniz bana mantikli geldi
78 🤣 cok fazla soru vardı ogretmen sonra ki gun mesaj attı bakın sınav buydu cocuklar zor diyorlarsa kolay oldugunu gorun dedi 80 soru vermıs, muhtemelen dikkati dagıldı artık. Hem madem kolay yaptıgını dusunuyosun da niye zor yapıcam zor yapıcam diye zorluyorsunuz cocukları demek istedim ama saygısızlık etmek istemedim. Grammer agırlıklı ters sorular sormus metine baglı. Cunku cocukların cogu da duyuyorum stres yaptıklarını, ogrt. Ben cok farklı beklenti ile actım bu sınıfı ama bende hayal kırıklığına uğradım dıyo. Dun yine quız yaptı zor yapıcam hazır olun dedi bıze de, cocukların bazılarını quız sırasında ki baya kisi aglamaya baslamıs cok cok zor diye, bızım ki kolay yaptım ben diyor. Stres olmamıs o anda sanırım

Ne demek bu devamli zor sorucam hazirlikli olun falan, resmen cocuklari strese sokuyor cok sinirlendim ogretmeninize.

Cocuklarin psikolojisiyle oynuyor. hirs yapmis kendine.

Sinif degistirmekte kolay bisey degil ama diger siniflardan arkadaslari varsa cok zorlanmaz

X