42 yaşinda hiç hesapta yokken 3. ya da 4. çocuk mu geliyor

Aile apartmaninda 1 daire verildi bana, eşimin babasından birkaç mülk kalmış. Doktor - mühendis bir çiftiz, verilenlerden kat kat fazlasını kazandık, kazanmaya devam ediyoruz. Bu durumda neyin kıskançlığını yapıyor olabilirim mesela? Komik yani...
Herkes gibi bizde çocuğumuzun geleceği için çalışıyoruz ama bunu yaparken kendi başının çaresine bakmayi da öğretmeye çalışıyoruz. Amacımız Balık vermek değil, balık tutmayı öğrenmesi.
Anne babamın görevi her zaman yanında olamayacağını bilerek çocuğunu hayata hazırlamak bana göre, yarına çıkacağınıza dair senet imzalandiysa başka tabii.
Burada sıkça kullanılan aileler destek olmak zorunda değil cümleside boş bir klişe olmuş oldu şu durumda. Aile apartmaninda oturan kadinlara da bedavadan ev sahibi olmuşsunuz gibi söylemlere gerek yok. Eşlerine aileleri ev vermiş rahat rahat oturabilirler. Ev onların istediklerini yapar diyemeyiz çünkü ailelerin görevleri ölene kadar çocuklarını finanse etmek neticede.

Bize ailelerden kalan hiçbir şey yok. Her şeyi kendimiz kazandık,aldık, yatırım yaptık ki bunların epey bir kısmında esim tek başına çalıştı, bedelli askerliği de yine evliyken ödedi.
Hiçbir şeyimiz eksilmedi. Ailelerden destek olsaydı güzel olur muydu, olmaz diyemeyiz ama olmayınca da hayatımız yitip gitmedi, bir yere savrulmadık. İstemeyen hiç çocuk yapmaz, isteyen bir, isteyen üç ama bu konularda birden fazlasına yazık oluyor mesajı veriliyor sürekli, belli üyeler tarafından ve kabak tadı veriyor bir yerden sonra. Bir çeşit kendini tatmin etme bu, başka bir açıklama bulamıyorum.

Son düzenleme:
Gelişmiş ülkelerdeki hayat hemen hemen her alanda burdan daha kolay , adil ve dengeli olduğu ve gençlerin ayakta durmasi için aileleri dışında da pek çok desteğe ve kaynaga sahip oldukları icin onlara gelişmiş diyor olabilir miyiz?

İşimize gelmeyen kısimlarda aile dışında ulkenin sosyoekonomik gücüne bağlı olarak otomatik sahip olunan kaynak, destek ve dengeyi yok sayıp, işimize gelen kısımlarda "onlarda da aileler böyle yapiyor" dediğimizde çok da rasyonel davranmis olmuyoruz bence ama yine de siz bilirsiniz....
Ortada işime gelen ya da gelmeyen bir konu yok. 2 çocukla konuyu kapattım ben.
Yorumları okudum, düşündüğümü yazdım, tabi ki ülkemin ekonomisinin farkındayım. Gördüğüm gençlerin maaşları dışında herhangi bir desteği de yoktu. Tabi ki kastettiğinizi anladım. Oda kiralama şansı , market fiyatları, eğitimin kalitesi, alım gücü her biri destek zaten farkındayım. Yine de bunlar konu sahibine ya da 2. 3. Çocuk isteyen insanlara cahil muamelesi yapılmasını gerektirmiyor. Çocuk yapmayan kadınlara saygım sonsuz ve takdir de ediyorum, kendinin farkında olmak, erken yaşlarda hele çok büyük meziyet. Ama aynı saygıyı çocuk sahibi olmayı tercih eden kadınlar da hakediyor. Ülkenin durumunu, çocuk sahibi olmanın külfetini eminim onlar da biliyordur. Mutsuz ve maddi gücü olmayan yuvalara erkeği bağlamak için yapılan çocuklardan bahsetmiyorum zira. Bir de olay resyonellikten kayıp herkesin kendi maddiyat, konfor anlayışına göre değerlendirmesine varınca bunları yazma ihtiyacı duydum. Ev, araba, askerlik vs vs torunların kreş ücretleri uzar gider liste. Arzuya ve hayal gücüne kalmış.

Bu durumda inşallah üremezler 😂
Zaten bahsettiğimiz kesim genellikle eğitimli , bilinçli , içinde bulundukları koşulların farkında ve insan yetiştirme sorumluluğunun ne anlama geldiğini çok iyi bilen bireyler olduğu için üre diye yalvarsan da gelişine üremiyorlar....

Ülkenin durumunu, çocuk sahibi olmanın külfetini eminim onlar da biliyordur.
Şu kısım hariç soylediklerinizin büyük kısmına katılıyorum...Ama inanın ben , olması gerektiği gibi, çocukların çıkarıni ve haklarını kendim de dahil ebeveynlerin hazlarindan ve çıkarlarından önde tutabilen bir gözle bakabildiğim için ve meslegimden kaynaklanan gözlemlerime dayanarak çok net söyleyebilirim ki ; Yukarıda yazdığınız cumle beni gulumsetecek derecede fazla iyi niyetli...🥲

Zaten bahsettiğimiz kesim genellikle eğitimli , bilinçli , içinde bulundukları koşulların farkında ve insan yetiştirme sorumluluğunun ne anlama geldiğini çok iyi bilen bireyler olduğu için üre diye yalvarsan da gelişine üremiyorlar....
Tebrikler onlara bravo… yetiştirecekleri vatana millete hayırlı evlatlardan memleketi adidas pabuç uğruna mahrum bırakıyorlar demek ki

Doğru söylüyorsunuz ne de olsa her üniversite mezunu hemen iş bulabiliyor
İyi bir okul ve bölümden mezun, iyi derecede yabanci dil bilen işsiz kalmıyor. Hatta kariyer günlerinde okul bitmeden kapıyor şirketler. Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz emin değilim ama 15 yıllık aktif çalışanim, yurtdışı tecrübemde var. Bende işe başladıktan 6 ay sonra mezun olmuştum. Kuzenlerimde mühendis, onlar ve arkadaş çevremde de herkes hızlıca işe girdi. Bilmem hangi saçma üniversitenin, iş olanaklarının az olduğu bölümlerden mezun olunca işsiz kalması normal değil mi?

Kız valla anlamadım adidas ne alaka? Neye örnek? Konuları mi karıştırdım , bu ne demek diye tekrar tekrar bakiyom yazdığına 😅
Yani bebeme adidas pabuç alamayacağım, pantolonunun ..t cebine iphone koyamayacağım diye ahlak vicdan merhamet akıl dolu yetişecek çocukları yapmıyorlarsa ben onları bu bilinçli (!) tercihlerinden dolayı tebrik ederim(!)

Yani bebeme adidas pabuç alamayacağım, pantolonunun ..t cebine iphone koyamayacağım diye ahlak vicdan merhamet akıl dolu yetişecek çocukları yapmıyorlarsa ben onları bu bilinçli (!) tercihlerinden dolayı tebrik ederim(!)
Yok tatlım, bu tür kaygilar değil onları durduran inan, bu saydiklarin onlar için kaygı bile değil ..Bunlar aslında daha çok " rızkiyla gelir" diyen kesimin gözünde büyüttüğü ve bilinçli üremeyi savunanlara karşı sıklıkla kullandığı boş argumanlar...

İyi bir okul ve bölümden mezun, iyi derecede yabanci dil bilen işsiz kalmıyor. Hatta kariyer günlerinde okul bitmeden kapıyor şirketler. Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz emin değilim ama 15 yıllık aktif çalışanim, yurtdışı tecrübemde var. Bende işe başladıktan 6 ay sonra mezun olmuştum. Kuzenlerimde mühendis, onlar ve arkadaş çevremde de herkes hızlıca işe girdi. Bilmem hangi saçma üniversitenin, iş olanaklarının az olduğu bölümlerden mezun olunca işsiz kalması normal değil mi?
Bir tanıdığın kızı Ankara hukuktan mezun oldu en son görüştüğümüzde ne yapmayı planladığını sorduğumda hukuk bürolarında asgari ücretin bir tık üstüne çalıştırdıklarını ve bütün angarya işleri ona yaptırdıklarını söylemişti şuanda işten çıkıp yüksek lisans yapmayı planladığını ve başka bir alana yönelmek istediğini söylemişti yani anlayacağınız bu ülkede iş bulmak sizin sandığınız gibi kolay değil evet belki 15 yıl önce daha kolaydı ben Gazi eğitim mezunuyum ve meslekte 14. Yılımı çalışıyorum Gazi üniversitesi eğitim fakültesi güzel bir fakültedir yani şunu mu diyoruz bu sene mezun olanlar yetersizlikleri yüzünden atanamayacaklar ha diyebilirsiniz ki devlete girmeye gerek yok özel okullara başvursunlar özel okulların şartları da ortada

Yok tatlım, bu tür kaygilar değil onları durduran, bu saydiklarin onlar için kaygı bile değil değil...Bunlar daha çok " rızkiyla gelir" diyen kesimin gözünde büyüttüğü ve bilinçli üremeyi savunanlara karşı sıklıkla kullandığı boş argumanlar...
Artık rızkıyla gelir diyen yoktur ya. Ön sayfalarda duyulmuş bu kaygılar valla oku görürsün

Durumlar fenaysa daha çok azim, daha çok sabır olsun ve mümkünse bilinçli eğitimli insanlar bolca çoğalsın
Valla ne desem bilemedim....Bu ulke o azim sabır bilinçli üreme trenini kaçirali çok oldu çünkü... Aydın gençler bizden daha fazla bilincinde durumun ve bu noktadan geri dönüş pek mümkün görünmüyor maalesef...

Bir tanıdığın kızı Ankara hukuktan mezun oldu en son görüştüğümüzde ne yapmayı planladığını sorduğumda hukuk bürolarında asgari ücretin bir tık üstüne çalıştırdıklarını ve bütün angarya işleri ona yaptırdıklarını söylemişti şuanda işten çıkıp yüksek lisans yapmayı planladığını ve başka bir alana yönelmek istediğini söylemişti yani anlayacağınız bu ülkede iş bulmak sizin sandığınız gibi kolay değil evet belki 15 yıl önce daha kolaydı ben Gazi eğitim mezunuyum ve meslekte 14. Yılımı çalışıyorum Gazi üniversitesi eğitim fakültesi güzel bir fakültedir yani şunu mu diyoruz bu sene mezun olanlar yetersizlikleri yüzünden atanamayacaklar ha diyebilirsiniz ki devlete girmeye gerek yok özel okullara başvursunlar özel okulların şartları da ortada
Kuzenlerimin tümü 15 yıl önce mezun olmadılar, bir tanesi 3-4 yıl önce mezun oldu, digeri staj yaptı mezun olunca gel demişler. Tabi ki 15 yıl önce bu kadar mezun yoktu ama iş olanaklari da bu kadar çok değildi.

Eğitim fakültelerine gelirsek gereğinden fazla mezun verdiğini düşünmüyor musunuz? Oğretmen tanıdığım var yıllardır atanamiyor, bölümünün ataması nispeten az ama atananlarda var? Bu yetersizlik değilse nedir sizce?

Yani siz bile diyorsunuz iyi okullardan mezun olanlar dahi is bulamıyor, bende aynen onu diyorum, düzgün bir okul kazanamayan şu ortamda ne yapabilir? Devlet bile uyandı, 2. Öğretimde eczacılıkta dahil diyetetik, mimarlık vs bölümlerini kapatacak denildi neden çünkü kontenjan fazla. Sizde diyorsunuz ki kazanamazsa özele gönderirim.

Kuzenlerimin tümü 15 yıl önce mezun olmadılar, bir tanesi 3-4 yıl önce mezun oldu, digeri staj yaptı mezun olunca gel demişler. Tabi ki 15 yıl önce bu kadar mezun yoktu ama iş olanaklari da bu kadar çok değildi.

Eğitim fakültelerine gelirsek gereğinden fazla mezun verdiğini düşünmüyor musunuz? Oğretmen tanıdığım var yıllardır atanamiyor, bölümünün ataması nispeten az ama atananlarda var? Bu yetersizlik değilse nedir sizce?

Yani siz bile diyorsunuz iyi okullardan mezun olanlar dahi is bulamıyor, bende aynen onu diyorum, düzgün bir okul kazanamayan şu ortamda ne yapabilir? Devlet bile uyandı, 2. Öğretimde eczacılıkta dahil diyetetik, mimarlık vs bölümlerini kapatacak denildi neden çünkü kontenjan fazla. Sizde diyorsunuz ki kazanamazsa özele gönderirim.
Tamam ben de işte onu diyorum düzgün bir üniversiteden mezun olan gençler bile iş bulamazken aile desteği olmayanlar ne yapsın diyorum.Diyorsunuz ya belli bir yaşa gelmiş insan da 200 küsür bilmem kaç lirayı biriktiremezse olmaz diye.
Eczacılıktan örnek vereyim diyelim ki çocuğum eczacılık bitirdi çocuğum için imkanlarımı zorlayarak bir eczane devralmaya çalışırım ama sizin bakış açınıza göre çocuğun o eczaneyi devralacak parayı kendi kazanması lazım yeni mezun bir genç nasıl yapacak onu diyorum.Ama tabi ki herkesin tercihi farklı ben imkanlarımı zorlayarak çocuğum için elimden geleni yapma taraftarıyım ama bunu bir zorunluluk olarak değil istediğim için yapıyorum

Bir de çok özür dileyerek yıllardır atanamayan tanıdığınız için söylediğiniz bu yetersizlik değil de nedir sözünüze bir şey söylemek istiyorum.
Bu insan eğitim fakültesini kazanıp bitirebilecek yeterliliğe sahip ama atanma yeterliliğine sahip değil öyle mi? Bu yetersizlik değil hanımefendi sistemsel bir problem siz mezun olur olmaz iyi bir iş buldunuz diye iş bulamayanları yetersiz olarak yaftalamayın lütfen

Tamam ben de işte onu diyorum düzgün bir üniversiteden mezun olan gençler bile iş bulamazken aile desteği olmayanlar ne yapsın diyorum.Diyorsunuz ya belli bir yaşa gelmiş insan da 200 küsür bilmem kaç lirayı biriktiremezse olmaz diye.
Eczacılıktan örnek vereyim diyelim ki çocuğum eczacılık bitirdi çocuğum için imkanlarımı zorlayarak bir eczane devralmaya çalışırım ama sizin bakış açınıza göre çocuğun o eczaneyi devralacak parayı kendi kazanması lazım yeni mezun bir genç nasıl yapacak onu diyorum.Ama tabi ki herkesin tercihi farklı ben imkanlarımı zorlayarak çocuğum için elimden geleni yapma taraftarıyım ama bunu bir zorunluluk olarak değil istediğim için yapıyorum
Çocuğum eczacılık bitirse kendi eczane açsın diye beklemem fazla ütopik olur, tabi ki yardımcı olurum ama düzgün bir yer kazanamamissa özel üniversite için yıllık milyon harcamak benim gözümde beyhude çaba. Kazanır mı bilmiyorum doktor olmak istiyor benim oğlan, Max yapabilecegim özel okulda tıp okutmak olur. Puanları devlete yakın zaten, eyvallah derim. (İlk 50000 e girme şartı var)

X