42 yaşinda hiç hesapta yokken 3. ya da 4. çocuk mu geliyor

Çok haklı bir yorum olmuş sizinki.Her şey önüne hazır tepside sunulacak,paşa okul okuyup kariyer yapacak.Önce anne babanın sonra belki eşin hatta bazen devletin milletin sırtında asalak gibi yaşayacaklar.Mücadele ,azim çalışıp çabalayıp kendi elde etmenin mutluluğu değil,bana neden şunu da yapmadılar diye bir sürü eleştiri sunacak sonunda.
Konu sahibi üç çocuğum var,keşke bir tane daha olsaydı dediğimiz oluyor eşimle(farklı cins beklentisiyle).Çok şükür maddi manevi yetiyoruz,boş verin olumsuz yorumları.Siz kendinizin ve çocuklarınızın mutluluğuna odaklanın.
Merhaba
Kariyer yapınca devletin milletin sırtında nasıl asalak gibi yaşayacak ben onu da anlamadım?
Asıl asalak gibi yaşayanlar kimler biliyor musunuz maddi durumu olmayıpta sürekli doğurup devlet desteği ile geçinenler ve okadar çoklar ki merak etmeyin benim çocuğum kimsenin sırtına yük olmaz

Merhaba
Hanımefendi parası yoksa siz göndermeyi tercih edersiniz ben parası yoksa destek çıkıp göndermemeyi neden bu kadar garipsediniz ki askere gidince daha mı erkek oluyor bu erkek cinsi

Daha erkek olmuyor elbette.
Ama 25-30 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin de kendi hayatları ile ilgili bazi noktalarda elini taşın altına koyması gerektiğini düşünüyorum.

Büyük konuşmayın derim🤣 96-2000 arası doğum yapmış tüm arkadaşlarım oğullarının bedellisini seve seve ödedi 🤣 bakın bu insanlar en az 50 yaşında ve nerdeyse sizin anne babalarinizla aynı nesilden, buna rağmen hepsi bı şekil oğullarına askerlik ismarlamaya ikna olduysa siz sonraki nesil olarak nolur nolmaz şimdiden bedelliyi hazır edin derim🤣

Hahahahahah
Ya bedelli parası var sorun o değil de.
Gerçekten hangi noktada kendi işlerini kendileri görecekler benim derdim o. Bu konu benim kafamı kurcalıyor. Sonuçta ömür boyu yanlarında olamayız ki. Allah sıralı olum versin, umarım onlardan önce gitmiş olacağız. Oldu olacak huzurevi paralarını da şimdiden hazır edelim:KK70:

Yoksa çocuk yetiştirmek için gerekli beslenme, sağlık, eğitim ve sosyal giderler hakkında sizinle benzer düşünüyoruz.

Merhaba
Hanımefendi parası yoksa siz göndermeyi tercih edersiniz ben parası yoksa destek çıkıp göndermemeyi neden bu kadar garipsediniz ki askere gidince daha mı erkek oluyor bu erkek cinsi
Bir kere olsun annemle konuşturmak isterdim sizi. Fikrinizde değişiklik olacağına hemen hemen eminim ama neyse😅 çevrenizde bu kadar fazla destekle büyümüş, sorumsuz erkek hiç yok sanırım, çok şanslısınız.

Merhaba
Hayır anne baba destek çıkınca ne oluyor ben onu anlamadım ki ya da özel üniversiteye yollayınca çocuğun zekasında sorun mu olmuş oluyor?
Ben biliyorum bu bakış açısını ya, benim dayımla yengem de böyle sağolsunlar 🤣

Ben zamanında kızımı ortaokulda özel okula vermek zorunda kaldım diye (şehrin en seçkin kolejini yüzde 80 bursla kazanmıştı ve çalıştığımız için ihtiyacımız olan tam gün devlet okulu yoktu çevremizde, mecbur kaldık bir nevi) demedikleri laf kalmadı (ne gerek var, şimarik zaten, müsrifsiniz, gorgusuzsunuz....vs) kendi torunu iki yaşında hiçbir mecburiyetleri yokken (gelini çalışmıyor ve okul evlerine çok uzak) şehrin en pahalı özel okulunun kresine yazdirildi...

Benim kızım lisede çok çok iyi bir devlet okulunu kazandi , servis pahalı diye demedikleri şey kalmadı (kendi gitsinmis, koskoca kızmış), geçen yıl kendi kazık kadar kızlarına işe gidip gelsin diye sıfır araba aldılar gibi gibi...Yani olay şu ki bu tür insanlar aslında kendi çocukları dışında hiçbir çocuğun hicbirsey haketmedigini ve ihtiyacı olsa bile desteklenmemesi gerektiğini düşünüyorlar....

Onların kendi çocuklarina şu anda veremeyecekleri birşeyi sen çocuğuna veriyorsan veya vermeyi planliyorsan , kendileri de bunu verebilecek duruma gelene kadar senin eylemini ölesiye aşagilayip kuçumsüyorlar...Sebebini tekrar söylüyorum; çunku "kendi çocukları dışında hiç bir çocuğun" herhangi birşeyi hakettigine veya ihtiyacı olabileceğine ve desteklenmesi gerektiğine asla inanmıyorlar...

Son düzenleme:
Kadınlar çoğu yaşlandım diye 40 sonra hamile kalıyor ,tedbiri elden bırakmamak gerekir

Bir kere olsun annemle konuşturmak isterdim sizi. Fikrinizde değişiklik olacağına hemen hemen eminim ama neyse😅 çevrenizde bu kadar fazla destekle büyümüş, sorumsuz erkek hiç yok sanırım, çok şanslısınız.
Merhaba
Yooo bizzat eşim var şuan da gayette düzgün bir insan ve Allah razı olsun kayınvalidem ve kayınpederimin hala eli üzerinde

Hayat sen plan yaparken başına gelenlermiş. O kadar ihtimal vermiyordum ki hatta menopoza mi girdim diye bile aklıma gelmişti. Gebelik testi yaptım sonuç pozitif. Kan verdim beta hcg almış başını gidiyor. Doktora gittim kese var dedi kalp atislari icin haftaya gun verdi. Baska bir doktora gittim şüpheli bir kese daha var ikiz mi acaba demesin mi...

İlk gebeligimde düşük yaşadım. 10 cm miyom ve 5 cmlik lik kistlerimi laporoskopik ameliyatla aldırdım. Trombofili panelinde kan pihtilasmasi çıktı. Ameliyattan kısa süre sonra kızıma hamile kaldım. Sonra bir kardeşi olsun dedik 4 yıl sonra da oğlum dünyaya geldi. İki gebeligim boyunca kan sulandirici iğne vurdum karnıma. Artık tamam başka çocuk istemiyorum derken büyük bir sürpriz oldu bu haber.

Bu arada 5 yıldır devam eden tiroit nodulu problemim vardi. Bu sene bir de graves hastalığı eklendi üstüne. Biyopsilerim negatif çıktı ama yıllardır ameliyat olmalisin dendiği için bu sene eylülde doktorumla operasyon planlamistik. Şimdi onu da mı erteleyecegim...

Kadin dogum doktorum karar sizin risklerin var elbette ama bunları sorun ortaya çıkınca da düşünebiliriz diyor. Eşim pek mutlu şimdiden hayaller kuruyor. Ben ise bir hissizlik halindeyim. Bu yaştan sonra sil baştan nasıl olacak? Diğer çocuklar da küçük hepsine nasıl yeteceğiz maddi manevi? 3 cocuk fikri hadi belki bir nebze de 4 çocuk nasıl olur bu yaşta? Kafamda deli sorular...

Kimseyle paylaşmadık henüz bu haberi o yüzden içimi dökmek istedim sizlere...
Hayırlı olsun. Siz plan yaparken başınıza gelenler Allah ın takdiri. Allah ne güzel vermiş. İnşaAllah fikirlerinizi iyileştirir ve heyecanla sevinçle beklersiniz. Yıllardır uğraşıyorum olması için sizin bu haberinizi almayı çok isterdim. Çok isteyenler var. Şükredin.

Hahahahahah
Ya bedelli parası var sorun o değil de.
Gerçekten hangi noktada kendi işlerini kendileri görecekler benim derdim o. Bu konu benim kafamı kurcalıyor. Sonuçta ömür boyu yanlarında olamayız ki. Allah sıralı olum versin, umarım onlardan önce gitmiş olacağız. Oldu olacak huzurevi paralarını da şimdiden hazır edelim:KK70:

Yoksa çocuk yetiştirmek için gerekli beslenme, sağlık, eğitim ve sosyal giderler hakkında sizinle benzer düşünüyoruz.
Ömürler uzadı artık tatlım, ortalama 80 yıl desek ilk otuz yıl azaltarak destekleyebilirsek kendi başlarinin carelerine bakacaklari en az bir 50 yılları olacak...Başlangıçta aileden görecekleri destek ne kadar güçlü ve uzun olursa ilerleyen yıllarda daha rahat ve dinç yola çikacaklar...Düşün, sen istemez miydin kariyer yaparken veya başka kritik donemlerde biraz daha desteklenmiş olmayı? Biraz daha az mücadele etmiş olmayı? Daha az vazgeçmiş ve yorulmuş olmayı? Şu anda daha dinç ve eksilmemis olmayı? Hepimiz isterdik...Ve hakkımız da vardı aslında....

Ömürler uzadı artık tatlım, ortalama 80 yıl desek ilk otuz yıl azaltarak destekleyebilirsek kendi başlarinin carelerine bakacaklari en az bir 50 yılları olacak...Başlangıçta aileden görecekleri destek ne kadar güçlü ve uzun olursa ilerleyen yıllarda daha rahat ve dinç yola çikacaklar...Düşün, sen istemez miydin kariyer yaparken veya başka kritik donemlerde biraz daha desteklenmiş olmayı? Biraz daha az mücadele etmiş olmayı? Şu anda daha dinç ve eksilmemis olmayı? Hepimiz isterdik...Ve hakkımız da vardı aslında....
Lütfen öyle demeyin aileden destek görenler şımarık ve sorumsuz oluyorlarmış elbette vardır öyleleri de yok diyemem ama arkadaşlara eşimin de aileden sürekli destek görerek büyüdüğünü , sorumluluk sahibi çokta düzgün bir insan olduğunu ve hala ihtiyaç halinde desteklerini esirgemediklerini söylediğimde pek bir komik geldi.

Ben biliyorum bu bakış açısını ya, benim dayımla yengem de böyle sağolsunlar 🤣
Ben zamanında kızımı ortaokulda özel okula vermek zorunda kaldım diye (şehrin en seçkin kolejini yüzde 80 bursla kazanmıştı ve çalıştığımız için ihtiyacımız olan tam gün devlet okulu yoktu çevremizde, mecbur kaldık bir nevi) demedikleri laf kalmadı (ne gerek var, şimarik zaten, müsrifsiniz, gorgusuzsunuz....vs) kendi torunu iki yaşında hiçbir mecburiyetleri yokken (gelini çalışmıyor ve okul evlerine çok uzak) şehrin en pahalı özel okulunun kresine yazdirildi...
Benim kızım lisede çok çok iyi bir devlet okulunu kazandi , servis pahalı diye demedikleri şey kalmadı (kendi gitsinmis, koskoca kızmış), geçen yıl kendi kazık kadar kızlarına işe gidip gelsin diye sıfır araba aldılar gibi gibi...Yani olay şu ki bu tür insanlar aslında kendi çocukları dışında hiçbir çocuğun hicbirsey haketmedigini ve ihtiyacı olsa bile desteklenmemesi gerektiğini düşünüyorlar....
Onların kendi çocuklarina şu anda veremeyecekleri birşeyi sen çocuğuna veriyorsan veya vermeyi planliyorsan , kendileri de bunu verebilecek duruma gelene kadar senin eylemini ölesiye aşagilayip kuçumsüyorlar...Sebebini tekrar söylüyorum; çunku "kendi çocukları dışında hiç bir çocuğun" herhangi birşeyi hakettigine veya ihtiyacı olabileceğine ve desteklenmesi gerektiğine asla inanmıyorlar...

Piraye hanımcım öncelikle maşallah kızınıza.
Ama sizin kızınızı özel okula veya servise vermenizle, 11 yaşındaki çocuğun bedelli parasının derdine düşecek kadar çocuğu hazıra alıştırmak bence aynı şey değil.
Olsa olsa akrabanızın kızına hazır ve sıfır araba almasıyla karşılaştırılabilir. Bana ikisi de aşırı geliyor.
Bu arada 96 ve sonrasında doğmuş kardeşlerim var. Evet bizden daha rahat yaşamaya alışkın bir nesil. Zamanın ruhuyla elbette ki daha fazla destek alabilirler.
Ama benim korkum hiçbir şey için çabalaması gerekmemiş bir çocuğu çalışmaya, üretmeye nasıl motive edeceğiz.

Piraye hanımcım öncelikle maşallah kızınıza.
Ama sizin kızınızı özel okula veya servise vermenizle, 11 yaşındaki çocuğun bedelli parasının derdine düşecek kadar çocuğu hazıra alıştırmak bence aynı şey değil.
Olsa olsa akrabanızın kızına hazır ve sıfır araba almasıyla karşılaştırılabilir. Bana ikisi de aşırı geliyor.
Bu arada 96 ve sonrasında doğmuş kardeşlerim var. Evet bizden daha rahat yaşamaya alışkın bir nesil. Zamanın ruhuyla elbette ki daha fazla destek alabilirler.
Ama benim korkum hiçbir şey için çabalaması gerekmemiş bir çocuğu çalışmaya, üretmeye nasıl motive edeceğiz.
Bilemiyorum ki Gülbeyaz hocam, her çocuk ayrı bir dünya, ben şu anda ve doğduğundan beri onun için doğru bildiğimi yapıyorum, maddi manevi neleri verip neleri veremeyeceğimi bilerek, neyi nasıl verirsem karşılığında ne tür sonuclarla karsilasabilecegimi hesaplayarak hareket ettim ve şimdiye kadar göstermesi gereken her çabayi gösterdi ve beni hiçbir konuda hiç yanıltmadı....Ama bu benim yaptığımın her çocuk için doğru olduğu veya bundan sonra kendi cocugumun beni asla şaşırtmayacagini da göstermiyor, bunu da biliyorum...Emin olduğum tek şey ne olursa olsun benim onun annesi olduğum ve ben ölene kadar her ihtiyaç duyduğunda uzanacagi ilk el olduğumu bilmesini istediğim...Gerisi ona kalmış....

Son düzenleme:
Ömürler uzadı artık tatlım, ortalama 80 yıl desek ilk otuz yıl azaltarak destekleyebilirsek kendi başlarinin carelerine bakacaklari en az bir 50 yılları olacak...Başlangıçta aileden görecekleri destek ne kadar güçlü ve uzun olursa ilerleyen yıllarda daha rahat ve dinç yola çikacaklar...Düşün, sen istemez miydin kariyer yaparken veya başka kritik donemlerde biraz daha desteklenmiş olmayı? Biraz daha az mücadele etmiş olmayı? Daha az vazgeçmiş ve yorulmuş olmayı? Şu anda daha dinç ve eksilmemis olmayı? Hepimiz isterdik...Ve hakkımız da vardı aslında....

Bizler de ailemizden elbette destek gördük. Zaten kaliteli devlet okullarında okuma şansımız oldu. Üniversitede altıma araba çekilmedi ama makarnaya da talim etmedim. Ailemden farklı şehirde okumama rağmen pek yokluk çekmedim.
Ama okulu 7-8 senede de bitirsem olur rahatlığı içinde de olmadım. Çünkü ailemin beni o kadar uzun süre finanse etmeye bayılmayacağını biliyordum.
Evlenirken ev, araba vermedi ailelerimiz ama eşyalarımızı aldılar, düğüne destek oldular.

Yani demek istediğim şey bir denge içinde olması gerekiyor bu konuların. Ben çocuğuma hazirdan al bu senin araban, al bu bedelli paran, al bu yurtdışı gezin vs demek istemiyorum.
Yaşına uygun bi şekilde onun da hayatta bazı şeyler için çabalaması, sorumluluk alması gibi özellikleri kazanmasını istiyorum. Umarım başarabilirim.
Annem babam nasıl olsa halleder demesin, ben zorlanırsam annem babam yardımcı olabilir desin istiyorum.

Merhaba diyelim ki oğlum hukuk istiyor ve devlet üniversitesine puanı yetmiyor özel üniversiteye göndermemde ne gibi bir sakınca var.Anaokulu ilkokul olunca özel okulu destekleyip devlet okullarını beğenmezken konu üniversite olunca ne oluyor.
Ve tabi ki askerlik parasını anne babası olarak biz düşüneceğiz ne yapalım ne halin varsa gör mü diyelim?
İnanın anlamadım
Merhaba, Sizinle aynı pencereden bakmıyoruz, anlamamis olmaniz normal.
İmkanı olan aileler devlet okullarının düşen kalitesi, kalabalık sınıflar vb nedenlerle çocuklarını özel okula gönderiyor. Bunu desteklemek olarak görmüyorum, bir nevi mecburiyet gibi düşünüyor insanlar. Parayı verince istediğimiz okulda okutuyoruz.
İyi bir liseye veya Üniversiteye gitmek ise (özel bile olsa) belirli bir sınav başarısı gerektiriyor. Farkta tam olarak burda başlıyor, parayı vereyim Robert kolejine gitsin yapamıyoruz mesela.

Üniversite için puanı yetmiyorsa bence kapasitesi o bölüm için yetersiz demek. Bu benim başarı kriterim, buna göre yorum yapmıştım. Geçen haftalarda çocuğu iyi puan almış bir üyeye okul tavsiyeleri verildi, YTÜ mühendislik için bile burun kıvıranlarimiz oldu İTÜ olsun dedik. Şirketlerin özellikle İTÜ gibi okullardan mezunlari istediklerini konuştuk.

Son olarak bedelli ücretini düşünmemek bizi 'ne halin varsa gör' diyen bir anne baba yapmıyor. 24-25 yaşında bir birey kendi başının caresine bakmalı. Bedelli yapmak isterse çalışsin biriktirsin, en azından benim beklentim bu yönde😃

Çocuğu kaldırıp çöpe atalım toptan kurtuluruz böylece 🤣🤣
Siz atmak isterseniz yapabilirsiniz tabi ki. Ben okumayı beceremiyorsa yetkinliği olduğu bir alana yönlendirilmesi taraftarıyım. Her çocuk üniversite mezunu olmak zorunda değil. Bilmem kaç yüz bin sıralama ile zaten muhendis, avukat falan olmamalı insanlar.

İmkanı olan aileler devlet okullarının düşen kalitesi, kalabalık sınıflar vb nedenlerle çocuklarını özel okula gönderiyor. Bunu desteklemek olarak görmüyorum, bir nevi mecburiyet gibi düşünüyor insanlar. Parayı verince istediğimiz okulda okutuyoruz.
İyi bir liseye veya Üniversiteye gitmek ise (özel bile olsa) belirli bir sınav başarısı gerektiriyor. Farkta tam olarak burda başlıyor, parayı vereyim Robert kolejine gitsin yapamıyoruz mesela.

Üniversite için puanı yetmiyorsa bence kapasitesi o bölüm için yetersiz demek. Bu benim başarı kriterim, buna göre yorum yapmıştım. Geçen haftalarda çocuğu iyi puan almış bir üyeye okul tavsiyeleri verildi, YTÜ mühendislik için bile burun kıvıranlarimiz oldu İTÜ olsun dedik. Şirketlerin özellikle İTÜ gibi okullardan mezunlari istediklerini konuştuk.

Son olarak bedelli ücretini düşünmemek bizi 'ne halin varsa gör' diyen bir anne baba yapmıyor. 24-25 yaşında bir birey kendi başının caresine bakmalı. Bedelli yapmak isterse çalışsin biriktirsin, en azından benim beklentim bu yönde😃
Aslında bir noktadan sonra hepimiz aynı şeyi istiyoruz, umarım başarabiliriz🙏
İşte ben bunu anlatamadım
Çocuğun ne derdine düştüğümüz askerliğinden ne de özel üniversiteden haberi var ama ben şimdiden kendimi hazırlıyorum ki yarın birgün ihtiyaç halinde öylece kalmayalım

Lütfen öyle demeyin aileden destek görenler şımarık ve sorumsuz oluyorlarmış elbette vardır öyleleri de yok diyemem ama arkadaşlara eşimin de aileden sürekli destek görerek büyüdüğünü , sorumluluk sahibi çokta düzgün bir insan olduğunu ve hala ihtiyaç halinde desteklerini esirgemediklerini söylediğimde pek bir komik geldi.
Net kiskanclik. Keske herkesin imkani olsa da cocuklarina yardim edebilseler. Esimin arabasindan evine kadar ailesi aldi. Evimizdeki esyalari bile %80nini biz begendik onlar aldilar. Benim ailemse adetlerimizde olan kiz tarafina duseni de siz almissiniz o zaman biz bu parayi onlara veriyoruz ne yaparsa yapsinlar dediler. Ve esim asla simarik bir adam degil. Aksine ailem destek cikiyoken birikim yapayim diyen biri. Hatta yeme icme disindaki harcamalarda kendine cimri davranir. Bana ve cocugumuzaysa asla hicbirseyden kismaz. Simarik tipler de var evet ama asla genelleme yapilmamali.
Ve biz de evlat sahibi olarak cocugumuzun gelecegi icin calisiyoruz. Her aninda yaninda olup maddi manevi destekleyecegiz. Cunku ailelerimizden boyle gorduk. Anne baba olmak bunu gerektirir.

Tatlım her dediğine katılıyorum imzamı da atarım ama bedelli konusunda büyük konusma derim🤣 Geçen yıl hem pinti, hem de çocuklarina karşı çok katı bildiğim meslektaşım bile çikardi verdi ogluna bedellisini, hicolmazsa bı kısmını geri alacağından adım gibi eminim ama artik veriliyor yani...😅

Son düzenleme:
X