42 yaşinda hiç hesapta yokken 3. ya da 4. çocuk mu geliyor

Merhaba, Sizinle aynı pencereden bakmıyoruz, anlamamis olmaniz normal.
İmkanı olan aileler devlet okullarının düşen kalitesi, kalabalık sınıflar vb nedenlerle çocuklarını özel okula gönderiyor. Bunu desteklemek olarak görmüyorum, bir nevi mecburiyet gibi düşünüyor insanlar. Parayı verince istediğimiz okulda okutuyoruz.
İyi bir liseye veya Üniversiteye gitmek ise (özel bile olsa) belirli bir sınav başarısı gerektiriyor. Farkta tam olarak burda başlıyor, parayı vereyim Robert kolejine gitsin yapamıyoruz mesela.

Üniversite için puanı yetmiyorsa bence kapasitesi o bölüm için yetersiz demek. Bu benim başarı kriterim, buna göre yorum yapmıştım. Geçen haftalarda çocuğu iyi puan almış bir üyeye okul tavsiyeleri verildi, YTÜ mühendislik için bile burun kıvıranlarimiz oldu İTÜ olsun dedik. Şirketlerin özellikle İTÜ gibi okullardan mezunlari istediklerini konuştuk.

Son olarak bedelli ücretini düşünmemek bizi 'ne halin varsa gör' diyen bir anne baba yapmıyor. 24-25 yaşında bir birey kendi başının caresine bakmalı. Bedelli yapmak isterse çalışsin biriktirsin, en azından benim beklentim bu yönde😃
Evet sizinle farklı bakıyoruz bedelli yapmak istiyorsa çalışsın biriktirsin elbette ama biriktiremezse ben ne halin varsa gör demem

Annemde de 42 yasında aynı durum oldu. Riskli gebelikti. Öğrendikten bir ay sonra düşük oldu. Ben yeni bir kardes hic istemiyordum o zamanlar 22 yaşında olduğum için. Hakkınızda hayırlısı

Net kiskanclik. Keske herkesin imkani olsa da cocuklarina yardim edebilseler. Esimin arabasindan evine kadar ailesi aldi. Evimizdeki esyalari bile %80nini biz begendik onlar aldilar. Benim ailemse adetlerimizde olan kiz tarafina duseni de siz almissiniz o zaman biz bu parayi onlara veriyoruz ne yaparsa yapsinlar dediler. Ve esim asla simarik bir adam degil. Aksine ailem destek cikiyoken birikim yapayim diyen biri. Hatta yeme icme disindaki harcamalarda kendine cimri davranir. Bana ve cocugumuzaysa asla hicbirseyden kismaz. Simarik tipler de var evet ama asla genelleme yapilmamali.
Ve biz de evlat sahibi olarak cocugumuzun gelecegi icin calisiyoruz. Her aninda yaninda olup maddi manevi destekleyecegiz. Cunku ailelerimizden boyle gorduk. Anne baba olmak bunu gerektirir.
Çunku eşiniz hem maddi hem de manevi ciddi anlamda desteklenerek, doğru rehberlik edilerek büyütülmüş bir çocuk...Bunlardan biri eksik olduğunda, diğeri de hiçbir işe yaramıyor....Para önemsiz, gelen rizkiyla gelir sadece sevgi yeter veya veririm çuvalla parasını büyür gider diyenler bunu asla anlamıyorlar...

Net kiskanclik. Keske herkesin imkani olsa da cocuklarina yardim edebilseler. Esimin arabasindan evine kadar ailesi aldi. Evimizdeki esyalari bile %80nini biz begendik onlar aldilar. Benim ailemse adetlerimizde olan kiz tarafina duseni de siz almissiniz o zaman biz bu parayi onlara veriyoruz ne yaparsa yapsinlar dediler. Ve esim asla simarik bir adam degil. Aksine ailem destek cikiyoken birikim yapayim diyen biri. Hatta yeme icme disindaki harcamalarda kendine cimri davranir. Bana ve cocugumuzaysa asla hicbirseyden kismaz. Simarik tipler de var evet ama asla genelleme yapilmamali.
Ve biz de evlat sahibi olarak cocugumuzun gelecegi icin calisiyoruz. Her aninda yaninda olup maddi manevi destekleyecegiz. Cunku ailelerimizden boyle gorduk. Anne baba olmak bunu gerektirir.
Hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz sizinle ve evet biz de çocuğumuzun geleceği için uğraşıyoruz herkes gibi ve ömrüm oldukça ihtiyacı halinde hep yanında olmak istiyorum

Evet sizinle farklı bakıyoruz bedelli yapmak istiyorsa çalışsın biriktirsin elbette ama biriktiremezse ben ne halin varsa gör demem
Üniversite mezunu birisi 217 bin TL'yi biriktiremiyorsa bu hayatta çok uzerler onu. Para kazanmak, kazandığı parayı değerlendirebilmek vs çok önemli şeyler.

Çunku eşiniz hem maddi hem de manevi ciddi anlamda desteklenerek, doğru rehberlik edilerek büyütülmüş bir çocuk...Bunlardan biri eksik olduğunda, diğeri de hiçbir işe yaramıyor....Para önemsiz, gelen rizkiyla gelir sadece sevgi yeter veya veririm çuvalla parasını büyür gider diyenler bunu asla anlamıyorlar...
Kesinlikle anlamiyolar ve diyecek birseyleri her daim oluyor. Oglum bacak bacak ustune atti diye "aa kardes istiyor' diyen yengeme "aman aman istemesin hic o gucu kendimde" gormuyorum" dedim diye "e sizin durumunuz kotu degil yapin kardessiz kalmasin" dedi.

E maddi durumum hadi diyelim onun yetistirme seklinw gore iyidir, manevi durumum peki ? Kimi ne ilgilendirir kac cocugum olmasi gerektigi. Ve bu yengemi kendime yakin gorup "ben tek kizim zaten evlenip cok uzaga geldim, en azindan yaslilik donemlerinde tek cocukla sık sık gidip ilgilenmem kolay olur, 2 cocukla maddi manevi zorlanirim" dedim diye sacma buldu. E o zaman evlenip uzaga gitmeseydin dedi. Insanlar hadsiz maalesef..

Hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz sizinle ve evet biz de çocuğumuzun geleceği için uğraşıyoruz herkes gibi ve ömrüm oldukça ihtiyacı halinde hep yanında olmak istiyorum
Amin insallah Allah omrumuz yettigi kadariyla desteklemeyi nasip etsin. 🙏

Lütfen öyle demeyin aileden destek görenler şımarık ve sorumsuz oluyorlarmış elbette vardır öyleleri de yok diyemem ama arkadaşlara eşimin de aileden sürekli destek görerek büyüdüğünü , sorumluluk sahibi çokta düzgün bir insan olduğunu ve hala ihtiyaç halinde desteklerini esirgemediklerini söylediğimde pek bir komik geldi.
Onlara komik geldi çünkü bu ülkede kayinailenin destekledigi evlilikler yüzde 95 oranında çok daha farklı bir sosyoekonomik sınıfta (eğitimsiz, ekonomik gücü düşuk, çok çocuklu, çocuklarini kendisine bağımlı, donanımsiz, sorumluluk ve değer yargılarıni sakat birakarak büyüten kesimde) yaygin olarak yapılıyor ve o evliliklerde genellikle kayinailenin desteği evliliklere faydadan çok zarar getiriyor...(Bakınız buradaki aile apartmanı konuları 😅) Ama ben sizinle o yüzde 95 arasindaki farkı şuradan anlıyorum; siz gelin olarak hem eşinizden hem durumdan memnunsunuz😅(Diğer grupta kaçınılmaz olarak hem koca hem aile sıkıntılı olduğu için gelinler hep mutsuz oluyor) Demek ki o destek size ve eşinize birey olamadiginiz için değil, gerçekten karşılıksız bir ebeveyn desteği, hayata daha kolay baslayip, daha sağlıklı bir gelecek kurabilmeniz için son bir hediye olarak verilmiş ....Hiç uzulmeyin....Çok şanslısınız....

Onlara komik geldi çünkü bu ülkede kayinailenin destekledigi evlilikler yüzde 95 oranında çok daha farklı bir sosyoekonomik sınıfta (eğitimsiz, ekonomik gücü düşuk, çok çocuklu, çocuklarini kendisine bağımlı, donanımsiz, sorumluluk ve değer yargılarıni sakat birakarak büyüten kesimde) yaygin olarak yapılıyor ve o evliliklerde genellikle kayinailenin desteği evliliklere faydadan çok zarar getiriyor...(Bakınız buradaki aile apartmanı konuları 😅) Ama ben sizinle o yüzde 95 arasindaki farkı şuradan anlıyorum; siz gelin olarak hem eşinizden hem durumdan memnunsunuz😅(Diğer grupta kaçınılmaz olarak hem koca hem aile sıkıntılı olduğu için gelinler hep mutsuz oluyor) Demek ki o destek size ve eşinize birey olamadiginiz için değil, gerçekten karşılıksız bir ebeveyn desteği, hayata daha kolay baslayip, daha sağlıklı bir gelecek kurabilmeniz için son bir hediye olarak verilmiş ....Hiç uzulmeyin....Çok şanslısınız....
O kadar doğru ve güzel yazmışsın ki ben kendimi anlatmak istesem bu kadar güzel ifade edemeyebilirdim teşekkür ederim
Kayınvalidem ve kayınpederim ikisi de eğitimli insanlar ve onların sayesinde hayata 1/0 önde başladık ve bunu sadece bize değil eşimin kız kardeşine de yapıyorlar ki kendisi diş hekimi çocuklarından tek bir beklentileri var mutlu olmaları ben de ileride onlardan gördüğümü kendi evladıma yapmak istiyorum hayata 1/0 önde başlasın ne kaybeder

O kadar doğru ve güzel yazmışsın ki ben kendimi anlatmak istesem bu kadar güzel ifade edemeyebilirdim teşekkür ederim
Kayınvalidem ve kayınpederim ikisi de eğitimli insanlar ve onların sayesinde hayata 1/0 önde başladık ve bunu sadece bize değil eşimin kız kardeşine de yapıyorlar ki kendisi diş hekimi çocuklarından tek bir beklentileri var mutlu olmaları ben de ileride onlardan gördüğümü kendi evladıma yapmak istiyorum hayata 1/0 önde başlasın ne kaybeder
Hiçbirsey kaybetmez inanın, aksine böyle bilinçli ve uzun sure desteklenen çocuklarin hem kendisi hem toplum hem de gelecek nesiller için çok daha fazla faydası olan insanlar olduğuna inanıyorum ve gözlemliyorum ...

Üniversite mezunu birisi 217 bin TL'yi biriktiremiyorsa bu hayatta çok uzerler onu. Para kazanmak, kazandığı parayı değerlendirebilmek vs çok önemli şeyler.

Ay yapma mühendis bari sen yapma. Ülkemizde yeni mezunların üç kuruşa çalıştığını bilmiyor gibi 200 bin biriktirmeyen diyorsun. Ayrıca zaten mezun olunca kaç sene tecil edilecek. Hadi iki senesi olsun. Çocuk da 30-40 bin bandında kazansın. İki senede çalışırken her sene aylık 10 bin biriktirmesi lazım. Bu ülkede olacak şey mi bu?

Güle güle oturun, çok güzel. Ama bunu yapmayan, tercih etmeyen, ya da yapamayan ailelere çocuk yapmaya hakkı yok mumalesi yapılması zorbalık. Kaç aile çocuğuna ev alabilir?artık eskisi gibi arazi çevrilip kolayca apartman da dikilemiyor. Sadece bunları yapabilecek olanlar çocuk sahibi olsunlar, o da bir tane demek (sözüm size değil) çok absürt.
Şu an yığınla insanımızın göç ettiği gelişmiş ülkelerde çocuklar 15 16 yaşından itibaren staj adı altında da olsa ciddi ciddi çalışıyor, okulu farketmeksizin. 20 yaşına gelince kaç ülke gezmiş oluyorlar, ayrı eve çıkıyorlar. kimse de (gördüklerim) çocuğuna evlenince ev araba vermiyor. Bu gençler ne ezik, ne aile desteğinden mahrum hissetmiyorlar kendilerini. Yiyecek, barınma, sağlık en önemlisi de sevgiyi yeterince verebiliyorsa bir aile istediği kadar çocuk yapabilir. Çok cocuklu aileler illa ki cahil ve yobaz olmak zorundalarmış gibi muamele ediliyor, ben bunu anlamıyorum. Kendine güvenen yapsın, güvenmeyen zaten yapmaz. Her ailenin kendi dinamikleri, şartları, standartları, minumum eşikleri farklıdır.

Son düzenleme:
Kız mühendis kiyamam ben onlara 🥺yeni mezun avukatlar mühendisler öğretmenler buyuksehirlerde ayrı eve çıksa kiraya bile maaşı yetmiyor, çalisan biriyle evlenene kadar aile evinde oturuyor, bu durumda dahi çogu ailesine destek olmak zorunda kalıyor, nerden biriktirecekler de 217 bini nere verecekler? Zaten çogu elindeki işi kaybetmemek için borç harç bulabilirse 6 ay maaşını borca bağlayıp gidiyor, üstüne de birkaç ay faizini ödüyor, en az 8 ay bedavaya çalisiyor yeter ki elindeki zor bulduğu işi kaybetmesin 😢 Resmen eziyet oluyor... Ailesinin elinde olan varsa versin bence, ben hiç kınamıyorum verenleri...

Aile apartmaninda 1 daire verildi bana, eşimin babasından birkaç mülk kalmış. Doktor - mühendis bir çiftiz, verilenlerden kat kat fazlasını kazandık, kazanmaya devam ediyoruz. Bu durumda neyin kıskançlığını yapıyor olabilirim mesela? Komik yani...
Herkes gibi bizde çocuğumuzun geleceği için çalışıyoruz ama bunu yaparken kendi başının çaresine bakmayi da öğretmeye çalışıyoruz. Amacımız Balık vermek değil, balık tutmayı öğrenmesi.
Anne babamın görevi her zaman yanında olamayacağını bilerek çocuğunu hayata hazırlamak bana göre, yarına çıkacağınıza dair senet imzalandiysa başka tabii.

Kız mühendis kiyamam ben onlara 🥺yeni mezun avukatlar mühendisler öğretmenler buyuksehirlerde ayrı eve çıksa kiraya bile maaşı yetmiyor, çalisan biriyle evlenene kadar aile evinde oturuyor, bu durumda dahi çogu ailesine destek olmak zorunda kalıyor, nerden biriktirecekler de 217 bini nere verecekler? Zaten çogu elindeki işi kaybetmemek için borç harç bulabilirse 6 ay maaşını borca bağlayıp gidiyor, üstüne de birkaç ay faizini ödüyor, en az 8 ay bedavaya çalisiyor yeter ki elindeki zor bulduğu işi kaybetmesin 😢 Resmen eziyet oluyor... Ailesinin elinde olan varsa versin bence, ben hiç kınamıyorum verenleri...
Bu durumda inşallah üremezler 😂

Güle güle oturun, çok güzel. Ama bunu yapmayan, tercih etmeyen, ya da yapamayan ailelere çocuk yapmaya hakkı yok mumalesi yapılması zorbalık. Kaç aile çocuğuna ev alabilir?artık eskisi gibi arazi çevrilip kolayca apartman da dikilemiyor. Sadece bunları yapabilecek olanlar çocuk sahibi olsunlar, o da bir tane demek (sözüm size değil) çok absürt.
Şu an yığınla insanımızın göç ettiği gelişmiş ülkelerde çocuklar 15 16 yaşından itibaren staj adı altında da olsa ciddi ciddi çalışıyor, okulu farketmeksizin. 20 yaşına gelince kaç ülke gezmiş oluyorlar, ayrı eve çıkıyorlar. kimse de (gördüklerim) çocuğuna evlenince ev araba vermiyor. Bu gençler ne ezik, ne aile desteğinden mahrum hissetmiyorlar kendilerini. Yiyecek, barınma, sağlık en önemlisi de sevgiyi yeterince verebiliyorsa bir aile istediği kadar çocuk yapabilir. Çok cocuklu aileler illa ki cahil ve yobaz olmak zorundalar İl gibi muamele ediliyor, ben bunu anlamıyorum. Kendine güvenen yapsın, güvenmeyen zaten yapmaz. Her ailenin kendi dinamikleri, şartları, standartları, minumum delikleri farklıdır.
Merhaba
-çocuğuna ev araba bırakamayacak tek çocuk yapsın diye birşey demedim maddi gücü yoksa tek çocuk yapsın dedim
- bakın ne diyorsunuz gelişmiş ülkelerde ne acı demi 20 yaşında bir çok ülke gezmiş oluyorlar diyorsunuz ve 20 yaşında ayrı eve çıkacak maddi güçleri oluyor çünkü gelecek dertleri yok
-işte sorun nerede biliyor musunuz kendine güvenen aileler genelde çok kapsamlı düşündükleri için çok çocuk yapmazken rızkı çocukla gelir diyen aileler hep daha fazla çocuk yapıyorlar
Elbette maddi manevi gücü vardır herkes istediği kadar evlat sahibi olsun haddim değil ki karışmak ama lütfen sevgi herşeyi halleder laflarını bir kenara bırakalım eğer gelişmiş bir ülkede yaşamıyorsak

Şu an yığınla insanımızın göç ettiği gelişmiş ülkelerde çocuklar 15 16 yaşından itibaren staj adı altında da olsa ciddi ciddi çalışıyor, okulu farketmeksizin. 20 yaşına gelince kaç ülke gezmiş oluyorlar, ayrı eve çıkıyorlar. kimse de (gördüklerim) çocuğuna evlenince ev araba vermiyor. Bu gençler ne ezik, ne aile desteğinden mahrum hissetmiyorlar kendilerini. Yiyecek, barınma, sağlık en önemlisi de sevgiyi yeterince verebiliyorsa bir aile istediği kadar çocuk yapabilir. Çok cocuklu aileler illa ki cahil ve yobaz olmak zorundalarmış gibi muamele ediliyor, ben bunu anlamıyorum. Kendine güvenen yapsın, güvenmeyen zaten yapmaz. Her ailenin kendi dinamikleri, şartları, standartları, minumum eşikleri farklıdır.
Gelişmiş ülkelerdeki hayat hemen hemen her alanda burdan daha kolay , adil ve dengeli olduğu ve gençlerin ayakta durmasi için aileleri dışında da pek çok desteğe ve kaynaga sahip oldukları icin onlara gelişmiş diyor olabilir miyiz?

İşimize gelmeyen kısimlarda gelişmiş ülkelerde gençlerin ailelerinden hariç olarak ulkenin sosyoekonomik gücüne uygun şekilde otomatik sahip oldugu kaynak, destek ve dengeyi yok sayıp, işimize gelen kısımlarda "onlarda da aileler böyle yapiyor" dediğimizde çok da rasyonel davranmis olmuyoruz bence ama yine de siz bilirsiniz....

Son düzenleme:
Kız mühendis kiyamam ben onlara 🥺yeni mezun avukatlar mühendisler öğretmenler buyuksehirlerde ayrı eve çıksa kiraya bile maaşı yetmiyor, çalisan biriyle evlenene kadar aile evinde oturuyor, bu durumda dahi çogu ailesine destek olmak zorunda kalıyor, nerden biriktirecekler de 217 bini nere verecekler? Zaten çogu elindeki işi kaybetmemek için borç harç bulabilirse 6 ay maaşını borca bağlayıp gidiyor, üstüne de birkaç ay faizini ödüyor, yeter ki elindeki zor bulduğu işi kaybetmesin 😢 Resmen eziyet oluyor... Ailesinin elinde olan varsa versin bence, ben hiç kınamıyorum verenleri...
Kuzum tercih meselesi ama askerliğine kadar da düşünmek bana doğru gelmiyor. Kardeşim 6 ay paşa paşa yaptı geldi, bedelli hiç gündem olmadı bizde. Geldiğinde de işine devam etmişti. Şimdi benim annem babam çok kötü insanlar mı, görevini yapmamış mi oldu?
Veremeyecekse gidecek cnm, mutlaka yapılması gereken bişey değil bedelli askerlik.

Kuzum tercih meselesi ama askerliğine kadar da düşünmek bana doğru gelmiyor. Kardeşim 6 ay paşa paşa yaptı geldi, bedelli hiç gündem olmadı bizde. Geldiğinde de işine devam etmişti. Şimdi benim annem babam çok kötü insanlar mı, görevini yapmamış mi oldu?
Veremeyecekse gidecek cnm, mutlaka yapılması gereken bişey değil bedelli askerlik.
İşine devam edebilecekse bence de gitsin, bizim ülkemizde erkekler için asker ocağı çok faydalı bı yer bence 😁 ama inan bana çoğu elindeki işi kaybetmemek için bedelli ödemek zorunda artık...

X