42 yaşinda hiç hesapta yokken 3. ya da 4. çocuk mu geliyor

Bir de çok özür dileyerek yıllardır atanamayan tanıdığınız için söylediğiniz bu yetersizlik değil de nedir sözünüze bir şey söylemek istiyorum.
Bu insan eğitim fakültesini kazanıp bitirebilecek yeterliliğe sahip ama atanma yeterliliğine sahip değil öyle mi? Bu yetersizlik değil hanımefendi sistemsel bir problem siz mezun olur olmaz iyi bir iş buldunuz diye iş bulamayanları yetersiz olarak yaftalamayın lütfen
Atanamama sebebi nedir sizce, siz söyleyin bende doğrusunu öğrenmiş olayım. Hangi sistemsel problem acaba bahsettiğiniz?
Zaten kontenjan fazlalığı olduğunu söylemiştim, alımlar az. Ee demek ki sınırlı kontenjan için daha rekabetçi olmak gerekiyor. Bu benim görüşüm, is bulmamla falan alakası yok. İnsan 6-7 yıl atanamiyorsa birazda kendine dönüp bakmalı bence.

Çocuğum eczacılık bitirse kendi eczane açsın diye beklemem fazla ütopik olur, tabi ki yardımcı olurum ama düzgün bir yer kazanamamissa özel üniversite için yıllık milyon harcamak benim gözümde beyhude çaba. Kazanır mı bilmiyorum doktor olmak istiyor benim oğlan, Max yapabilecegim özel okulda tıp okutmak olur. Puanları devlete yakın zaten, eyvallah derim. (İlk 50000 e girme şartı var)
Düzgün bir yer kazanamamışsa 2 yıllık bir bölüme özele göndereceğim demiyorum ben de zaten ama siz değilmiydiniz devleti kazanamazsa demek ki o meslek için yeterliliği yoktur diyen şimdi diyorsunuz ki özelde tıp okuturum devleti kazanamazsa demek ki doktor olmak için gerekli yeterliliğe sahip değil benim çocuğum demeyecek misiniz?Hani balık tutmayı öğretiyorduk çocuklara?

Düzgün bir yer kazanamamışsa 2 yıllık bir bölüme özele göndereceğim demiyorum ben de zaten ama siz değilmiydiniz devleti kazanamazsa demek ki o meslek için yeterliliği yoktur diyen şimdi diyorsunuz ki özelde tıp okuturum devleti kazanamazsa demek ki doktor olmak için gerekli yeterliliğe sahip değil benim çocuğum demeyecek misiniz?Hani balık tutmayı öğretiyorduk çocuklara?
Siz müsait bir zamanınızda tıp fakültesi puanlarına ve başarı sıralamasına, burs imkanlarına bakarsınız. Birde diğer bölümlere bakın tabi, hala aynı şey olduğunu iddia ederseniz yapilacak bişey yok.
Bu arada 50K oldukça iyi bir başarı sıralaması bence, 3 milyona yakın kişinin girdiğini varsayarsak çocuk balık tutmayı öğrenmis sayılır.

Siz müsait bir zamanınızda tıp fakültesi puanlarına ve başarı sıralamasına, burs imkanlarına bakarsınız. Birde diğer bölümlere bakın tabi, hala aynı şey olduğunu iddia ederseniz yapilacak bişey yok.
Bu arada 50K oldukça iyi bir başarı sıralaması bence, 3 milyona yakın kişinin girdiğini varsayarsak çocuk balık tutmayı öğrenmis sayılır.
Başarı sıralamasını tıp fakültesinin puanlarını hepsini biliyorum merak etmeyin.Yok zaten benim özel üniversite ile bir derdim yok derdi olan sizdiniz ama iş sizin çocuğunuza dönünce balık tutuldu.Benim oğlum da hakim olmak istiyor.Özel üniversitelerde hukuk en son 200 k lardaydı sanırım 3 milyon kişinin içerisinde 150 /200 k da bence iyi bir başarı sıralaması

Hatta şimdi biraz bakındım geçen sene özel üniversitelerde hukuk 150 k yı bulmamış bile 3 milyon kişi de 150 k olunca başkalarının çocukları o meslek için yetersiz oluyor sizin gözünüzde

Burada sıkça kullanılan aileler destek olmak zorunda değil cümleside boş bir klişe olmuş oldu şu durumda. Aile apartmaninda oturan kadinlara da bedavadan ev sahibi olmuşsunuz gibi söylemlere gerek yok. Eşlerine aileleri ev vermiş rahat rahat oturabilirler. Ev onların istediklerini yapar diyemeyiz çünkü ailelerin görevleri ölene kadar çocuklarını finanse etmek neticede.

Bize ailelerden kalan hiçbir şey yok. Her şeyi kendimiz kazandık,aldık, yatırım yaptık ki bunların epey bir kısmında esim tek başına çalıştı, bedelli askerliği de yine evliyken ödedi.
Hiçbir şeyimiz eksilmedi. Ailelerden destek olsaydı güzel olur muydu, olmaz diyemeyiz ama olmayınca da hayatımız yitip gitmedi, bir yere savrulmadık. İstemeyen hiç çocuk yapmaz, isteyen bir, isteyen üç ama bu konularda birden fazlasına yazık oluyor mesajı veriliyor sürekli, belli üyeler tarafından ve kabak tadı veriyor bir yerden sonra. Bir çeşit kendini tatmin etme bu, başka bir açıklama bulamıyorum.
Yorumuna katılmakla birlikte son cümlelerine 👏👏 ekstra katılıyorum. Yazık oluyorsa durumu yetersiz ailelerdeki tek çocuklara da bazen yazık oluyor mesela. Ama burda birkaç üye var işte iki çocuk olsa öyle olur muydu tek çocuk olduğu için böyle ikinciye yazık cümlelerini ısrarla savunan. Arkadaşlar her ailede yazık olmuyor o 2. Çocuklara :) Çok şükür benim çocuklarıma yazık değil mesela. Böylede bir sürü aile vardır yani. Yine katılıyorum bir çeşit kendini tatmin etme çabası sadece. Ayrıca bence tek çocuğunda bir sürü eksi yanı var 2 çocuğa göre ama bunu tutupta tek çocuklu bir arkadaşıma söylemem yani seninki tek çocuk ya bence yazık diye. Çünkü banane. Ama tek çocuklu bazı insanların bunu çok daha kolay yazdığını görüyorum. Durumu olmayan 1 tane de yapmamalı bence yani o ayrı.

Yorumuna katılmakla birlikte son cümlelerine 👏👏 ekstra katılıyorum. Yazık oluyorsa durumu yetersiz ailelerdeki tek çocuklara da bazen yazık oluyor mesela. Ama burda birkaç üye var işte iki çocuk olsa öyle olur muydu tek çocuk olduğu için böyle ikinciye yazık cümlelerini ısrarla savunan. Arkadaşlar her ailede yazık olmuyor o 2. Çocuklara :) Çok şükür benim çocuklarıma yazık değil mesela. Böylede bir sürü aile vardır yani. Yine katılıyorum bir çeşit kendini tatmin etme çabası sadece. Ayrıca bence tek çocuğunda bir sürü eksi yanı var 2 çocuğa göre ama bunu tutupta tek çocuklu bir arkadaşıma söylemem yani seninki tek çocuk ya bence yazık diye. Çünkü banane. Ama tek çocuklu bazı insanların bunu çok daha kolay yazdığını görüyorum. Durumu olmayan 1 tane de yapmamalı bence yani o ayrı.
Merhaba
Zaten her ailede yazık oluyor kimse 2. Çocuğu yapmasın denilmedi.Maddi manevi gücü yoksa yazık oluyor denildi. Ne mutlu size ve sizin çocuklarınıza keşke herkes sizin gibi olsa işte ozaman isterse 5 tane çocuğu olsun ben daha mutlu olurum ne güzel evlatlar yetişiyor diye

Hosgeldin yeni fobi. Gidem de tuplerimi baglatam ben de bu sans varken aynisini yasarim.
Arkadaşım tüpleri bağlıyken hamile kaldı. Üstelik bunun için hususi ameliyat oldu, öyle sezaryen anında filan değil. Eşiyle dalga geçiyordu, “bu çocuğun benim olma ihtimali yok, söyle annesi kim bu çocuğun” diye 😂🤣

Valla ne desem bilemedim....Bu ulke o azim sabır bilinçli üreme trenini kaçirali çok oldu çünkü... Aydın gençler bizden daha fazla bilincinde durumun ve bu noktadan geri dönüş pek mümkün görünmüyor maalesef...
bizim böyle söyleme lüksümüz yok, yedi düvele karşı savaşmış milletin torunlarıyız ya. Ne zaman gençler özentilikten her şeyi maddiyatta aramaktan vazgeçer, o zaman bir şeyler olur

bizim böyle söyleme lüksümüz yok, yedi düvele karşı savaşmış milletin torunlarıyız ya. Ne zaman gençler özentilikten her şeyi maddiyatta aramaktan vazgeçer, o zaman bir şeyler olur
Keşke bu kadar kolay olsa...Keşke ama keşke dedigin gibi, bahsettiğimiz türde aydin gençleri yıldiran tek dert maddiyat ve ozentilik olsaydı...İnan bana hepsi vatanını milletini bizden çok seviyordur ama elinde süngü etten kemikten bir düşmana karsi cepheye gitmek, örgütlenmiş bir adaletsizlikle, hamasetle, kötülükle , yobazlikla, cehaletin en karanlık haliyle savaşmaya benzemiyor...Birinde düşman belli, diğerinde hiç şansin yok...

Keşke bu kadar kolay olsa...Keşke ama keşke dedigin gibi, bahsettiğimiz türde aydin gençleri yıldiran tek dert maddiyat ve ozentilik olsaydı...İnan bana hepsi vatanını milletini bizden çok seviyordur ama elinde süngü etten kemikten bir düşmana karsi cepheye gitmek, örgütlenmiş bir adaletsizlikle, hamasetle, kötülükle , yobazlikla, cehaletin en karanlık haliyle savaşmaya benzemiyor...Birinde düşman belli, diğerinde hiç şansin yok...
Ya ben öyle düşünmüyorum, sen İstanbulda falan mıydın hani oralarda yaşam farklı olabilir şimdi bir şey diyemiyorum. Bugün dünkü ataletin sonuçlarını yaşıyoruz, bu yarın devam etmemeli. Nerden başlasan kar. Tek dert olmasa da bence bu çok geçerli bir madde valla, forum sakinleri için gayet de geçerli yani.

Ya ben öyle düşünmüyorum, sen İstanbulda falan mıydın hani oralarda yaşam farklı olabilir şimdi bir şey diyemiyorum. Bugün dünkü ataletin sonuçlarını yaşıyoruz, bu yarın devam etmemeli. Tek dert olmasa da bence bu çok geçerli bir madde valla, forum sakinleri için gayet de geçerli yani

Ya ben öyle düşünmüyorum, sen İstanbulda falan mıydın hani oralarda yaşam farklı olabilir şimdi bir şey diyemiyorum. Bugün dünkü ataletin sonuçlarını yaşıyoruz, bu yarın devam etmemeli. Nerden başlasan kar. Tek dert olmasa da bence bu çok geçerli bir madde valla, forum sakinleri için gayet de geçerli yani.
Forum sakinleri özenti midir değil midir bisey diyemem girlnred ama "bilmemek mutluluktur" sahiden , bunu şu anda çok net anladım 😊 Umarım herşey senin umduğun gibi güzel olur 🙏

Forum sakinleri özenti midir değil midir bisey diyemem girlnred ama "bilmemek mutluluktur" sahiden , bunu şu anda çok net anladım 😊 Umarım herşey senin umduğun gibi güzel olur 🙏
Artık bilmemek kalmadı iletişim araçları sayesinde her şeyden haberdar olunuyor. Evet inşallah her şey güzel olur, umudu olan için çare her zaman vardır bana göre 🙏

Hayat sen plan yaparken başına gelenlermiş. O kadar ihtimal vermiyordum ki hatta menopoza mi girdim diye bile aklıma gelmişti. Gebelik testi yaptım sonuç pozitif. Kan verdim beta hcg almış başını gidiyor. Doktora gittim kese var dedi kalp atislari icin haftaya gun verdi. Baska bir doktora gittim şüpheli bir kese daha var ikiz mi acaba demesin mi...

İlk gebeligimde düşük yaşadım. 10 cm miyom ve 5 cmlik lik kistlerimi laporoskopik ameliyatla aldırdım. Trombofili panelinde kan pihtilasmasi çıktı. Ameliyattan kısa süre sonra kızıma hamile kaldım. Sonra bir kardeşi olsun dedik 4 yıl sonra da oğlum dünyaya geldi. İki gebeligim boyunca kan sulandirici iğne vurdum karnıma. Artık tamam başka çocuk istemiyorum derken büyük bir sürpriz oldu bu haber.

Bu arada 5 yıldır devam eden tiroit nodulu problemim vardi. Bu sene bir de graves hastalığı eklendi üstüne. Biyopsilerim negatif çıktı ama yıllardır ameliyat olmalisin dendiği için bu sene eylülde doktorumla operasyon planlamistik. Şimdi onu da mı erteleyecegim...

Kadin dogum doktorum karar sizin risklerin var elbette ama bunları sorun ortaya çıkınca da düşünebiliriz diyor. Eşim pek mutlu şimdiden hayaller kuruyor. Ben ise bir hissizlik halindeyim. Bu yaştan sonra sil baştan nasıl olacak? Diğer çocuklar da küçük hepsine nasıl yeteceğiz maddi manevi? 3 cocuk fikri hadi belki bir nebze de 4 çocuk nasıl olur bu yaşta? Kafamda deli sorular...

Kimseyle paylaşmadık henüz bu haberi o yüzden içimi dökmek istedim sizlere...
Mrb bende supriz bir şekilde 3. Bebişe hamile kaldım çok çok kararsızdım halen tam adapte olamadım sanırım hareketlerini hissedene kadar duygu durumum değişmeyecek inş üstesinden geliriz. Sizin durumlarda karışık benimki gibi biz deprem bölgesind olduğumuz için birde çalıştığım için çok korkuyorum 3 çocuğa bakma fikri yetememe korkusu daha düzenimiz bile oturmadı inş düzelir🙏Allah yardımcınız olsun bu yaştan sonra size de süpriz olmuş eğer sağlıklı bir gebelikse bence adapte olmaya kabul etmeye çalışın eminim doğduklarında iyi ki sürprizimiz olmuslar diyeceğimizden hiç şüphem yok

Merhaba
Zaten her ailede yazık oluyor kimse 2. Çocuğu yapmasın denilmedi.Maddi manevi gücü yoksa yazık oluyor denildi. Ne mutlu size ve sizin çocuklarınıza keşke herkes sizin gibi olsa işte ozaman isterse 5 tane çocuğu olsun ben daha mutlu olurum ne güzel evlatlar yetişiyor diye
Merhaba
Siz hiç üstünüze alınmayın siz eminim bu düşünceyle yazmışsınızdır o yorum size değildi. Bir kesim var belli bikac üye çocuk konusunda sürekli 2. Çocuğu olanlara sürekli aynı negatif yorumu yapan o kisilereydi mesajım zaten öyle olduğunu yorumda belirtmiştim. Bir çeşit zorbalığa giriyor artık bu kadarı ve tamamen kendini kandırma/tatmin etme çabası cok bariz belli oluyor o kişilereydi. Benimde dikkatimi çeken bir şeydi başka üye de yazınca bende çok belli olduğunu söylemek istedim. Her 2. Çocuk sefalet içinde büyümüyor çok şükür. Kendisinin tek çocuğu var diye kimse 2. Çocuğu olan herkesi bu şekilde genellememeli. Dediğim gibi bencede tek çocuğun olumsuz biçok yeri var o zaman bende her çocuk konusunda onları çok rahat yazabilirim ama bir annenin canını acıtmamak icin bunu yapmamayı tercih ediyorum.

Merhaba
Siz hiç üstünüze alınmayın siz eminim bu düşünceyle yazmışsınızdır o yorum size değildi. Bir kesim var belli bikac üye çocuk konusunda sürekli 2. Çocuğu olanlara sürekli aynı negatif yorumu yapan o kisilereydi mesajım zaten öyle olduğunu yorumda belirtmiştim. Bir çeşit zorbalığa giriyor artık bu kadarı ve tamamen kendini kandırma/tatmin etme çabası cok bariz belli oluyor o kişilereydi. Benimde dikkatimi çeken bir şeydi başka üye de yazınca bende çok belli olduğunu söylemek istedim. Her 2. Çocuk sefalet içinde büyümüyor çok şükür. Kendisinin tek çocuğu var diye kimse 2. Çocuğu olan herkesi bu şekilde genellememeli. Dediğim gibi bencede tek çocuğun olumsuz biçok yeri var o zaman bende her çocuk konusunda onları çok rahat yazabilirim ama bir annenin canını acıtmamak icin bunu yapmamayı tercih ediyorum.
Kendileri patır patır doğuramadığı için çekemiyorlardır...Kısırlıklarından, fesatlıklarındandır bütün zorbalikları , ya neden olacak? Çok belli yani ... Sakın üzülmeyin , onlar sizin canınızı yakıyorsa siz de onların canını yakın bence...Hiç denk gelmemistim ama ben bile sinir oldum siz böyle söyleyince...

Son düzenleme:
Dediğim gibi bencede tek çocuğun olumsuz biçok yeri var o zaman bende her çocuk konusunda onları çok rahat yazabilirim ama bir annenin canını acıtmamak icin bunu yapmamayı tercih ediyorum.
En doğrusu boşver yazma bir şey. Sanal alem de olsa kimseyi eksik yerinden vurmaya gerek yok.

En doğrusu boşver yazma bir şey. Sanal alem de olsa kimseyi eksik yerinden vurmaya gerek yok.
Tatlım sana sanal alemde zorbalık yapılıyorsa , hakaret, küfür ediliyorsa , ya da senin tabirinle "eksik yerinden vurulup, canın yakiliyorsa" sen susar mısın ? Bence susulmamalı...Cevap verdiğin üyeye çok üzüldüm ben. Nerde kim ne demiş, nasıl bir zorbalik yapmış bilmiyorum ama içine dokunmuş belli ki...Kim kime 2 çocuğu var diye hakaret küfür edebilir, zorbalık yapabilir , ne haddine yani? Aklım almıyor...

Tatlım sana sanal alemde zorbalık yapılıyorsa , hakaret, küfür ediliyorsa , ya da senin tabirinle "eksik yerinden vurulup, canın yakiliyorsa" sen susar mısın ? Bence susulmamalı...Cevap verdiğin üyeye çok üzüldüm ben. Nerde kim ne demiş, nasıl bir zorbalik yapmış bilmiyorum ama içine dokunmuş belli ki...Kim kime 2 çocuğu var diye hakaret küfür edebilir, zorbalık yapabilir , ne haddine yani? Aklım almıyor...
Haklısın da çok da takılmamak lazım işte. Anlamadım kim olduğunu bütün sayfaları okumadım ama ben zaten öyle incitici aşağılayıcı tarzda yazışanları sağlıklı bulmadığım için önemsemiyorum ve cevap verdikçe seviyesine iniyor olma durumu tarzım değil

X