21 Günde Yeni Alışkanlıklar Edinelim!

Ben bu tip şeylere uyamıyorum
Yani diyet listeleri, çalışma plânları gibi.
Yani ya unutuyorum ya yapasım gelmiyor.
Istikrarlı olanları tebrik ederim.
Ay aynı ben! Hiç bir zaman çalışma planı yapmadım yapınca zorlama geliyor ve sevdiğim şeylerden bile soğuyorum. Diyetisyene gidiyorum açıkçası listeye uyma düzenim 2-3 gün eğer her gün bambaşka menüler varsa ilk bir haftayı uygularım sonrası sallamasyon gider. Mesela diyetisyenim bu hafta yediklerini yaz dedi ısrarla yazasım yok diyorum sevmiyorum zorla değil ya
Sanırım istikrardan ziyade, sabitliğe uyamamak yani örneğin diyet olayında olduğu gibi liste olmayınca daha sağlıklı besleniyorum kaçamak aklıma gelmiyor ama sabit liste bir yerden sonra bıktırıyor

Aynen ya hele diyet listeleri
canim özellikle onları yemek istemiyor mesela.
Ya da bugün 10 da uyumalıyım diyelim baska gün uyurum ama o gün uyuyamam.
Bazı şeylere karşı iradem otur sıfırlık.

Bir de cok sabırlı bir insan degilim.
Aynı şeyi uzun süre yapınca sıkılıyorum.
Mesela bir hevesle örgü alıyorum elime sıkılıyorum.
Uzun süre kitap okuyunca dikkatim dağılmaya basliyor.
Gereginden fazla bisi yapicaksam (mesela buzluga koyayimda dursun diye yapılan fazla sarmalar, mantılar, pogacalar gibi) onun bi ölçüsü var kafamda onu aşınca geriliyorum bırakasım geliyor gibi.

Zamanla belki olur dedim ama yıllardır olmadi.
Yapamadim.

Ben sabırlıyımdır olaylara karşı ama bu tür şeylerde ben de sıkılıyorum işte maymun iştahlılık mı desek ne desek :) Aynıyım yani mesela diyetisyene ara vermek istiyorum devam edersem uymayacağım ama bırakırsam kendi kendime listeye uyuyormuş gibi muntazam beslenirim sanırım şartlanınca insanın hevesi kaçıyor
Bendeki kısıtlanma hissi bunu zaman içinde kavradım kalıplara sığmaya çalıştıkça daralıyorum

Sevmediğim şeyler değilde daha çok sevdiğim şeylere odaklanıyorum aslında.
Mesela namaz kılmak istiyorum evet ama şuan başlasam devam edemem ve 21 gün kuralıyla yapamam sıkılırım. Çünkü bu ara psikolojim müsait değil vs.
Herşeye kendimi hazır hissettiğimde başlıyorum aslında.
Bence senin başka problemin var. Sanırım iş hayatın bunaltmış. Kurtulmanın bi yoluny arasan keşke. Mutlaka aramışsındır tabii. Ama olumlamalar işe yarıyo bence ben buna inandım.
Sende benim gibi baskıya gelemiyısun. Bende sevmem öyle şeyi. İsteyerek severek yapmak gerekir bıkarak değil. Yazmaktan sıkılıyosan içinden tekrarla. Ya da 21 gün dite şartlama. Koçunla da konuş. Sonuçta her insan aynı değil. Seninde bu durum motiveni düşürmüş çünkü.

Evet motivasyonum düştü o bana tam 21 gün devam edilecek dedi sıkılıyorum dedim yazmayı aksatma dedi açıkçası uyuyakalıyorum ama elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum zorlanıyorum yine de

İş konusunda da evet sıkıldım yaptığım işi de sevmiyorum ortamı da, tayin istiyorum göndermiyorlar, hakkımı alamıyorum yani. Bunun yanısıra yalnızım çok yalnızım bir kahve içecek insanı bile zor buluyorum ayda 1-2 kez. Arkadaşım yok olanlar da sen bana gelirsen görüşürüz diyor ben de arkadaşlarımı ağırlamak istiyorum kocaları izin vermezmiş bekar bir kızın evine. Öyle olunca ben de iletişimi kestim iyice yalnızlaştım

Namaz konusunda da hocam (Kuran kursu hocası) bir şeyler demişti. Bir anda 5 vakit kılacağım diye zorlamamak gerekirmiş mesela bir hafta boyunca sadece bir vakit namazı düzenli kılıp oturtunca bunu 2 vakte çıkarabileceğimizi ve böyle böyle alışkanlığın zamanla oturacağını söylemişti. Belki 5 vakit olması 2-3 ay da alabilir ama tam olur. O şekilde başlayabilirsin ama bunu listeye eklemeden yap ki bıktırmasın iyice oturtunca listene alırsın Nacizane fikir

Canım bende aynı fikirdeyim inanır mısın. Bende o şekikde başlayacağım başladığım zaman. Kendimi şartlamadan zorlamadan günde en az 1 vakit olacak. Yakında listelerimde görebilirsiniz allahıö nasip ederse

Bilemiyorum canım o zaman dediğini yapmaya çalış baktın olmadı tekrar konuşursun

İstersen burayada bildirim yapabilirsin. Burası motive edici bana göre.
Ben şu ara sadece sınava odaklıyım az vaktim kaldı. Sonrasında listemdeki maddeleri çoğaltacağım.
Bende hayatımı değiştirmeye sıkılıcıktan kurtulmaya kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Keşke benimde yaşam koçun olsa çok özeniyorum
Bişeyleri değiştirmek inan kolay değil.
Ama küçük adımlarla ilerlersem işimin kolaylaşacağını biliyorum.
Bu arada bakımlı olma topiğim var oraya da beklerim

Yaşam koçum yoktu aslında ben kendim yaşam koçu oldum birçok insana ve bu kişiyle de kendimi geliştirmek isterken tesadüfen çıktı karşıma :) Kendisinden eğitim alacaktım önce arınalım dedi bana yazılar verdi az kaldı birkaç güne bitiyor zaten hayırlısıyla :)

Ya banada yardımcı olur musun birbirimize destek oluruz yani bana öneriler ver yol aç. Tabi vaktini çok almak istememde.
Yazıyı çok merak ettim bana yollama imkanın var mı ?

Bu arada yazıyı editledim işle alakalı da yazdım

Bakım topiğine de bakarım

https://www.kadinlarkulubu.com/forum/threads/bakimli-olma-topigi.1027581/#post-52567879

Burası

yazı kişiye özel sanırım ama içerik olarak birkaç cümle yazabilirim:
Geçmiş yüklerimden arınıyorum, eskileri geride bırakıyorum
Geleceğe güvenle bakıyorum
Duygularımın kontrolü benim elimde
Kendimi seviyorum ve takdir ediyorum ve şükrediyorum
Sevildiğimi biliyor ve hissediyorum

Bu yazdıklarımın tekrarlarını içeren cümleler 2 sayfa ama şöyle: Kendimi seviyorum/Kendimi takdir ediyorum şeklinde her kelimeler ayrı ayrı cümleler

Ben namazi 3 ay duzenli kildim sonra biraktim.
Allahım affetsin yatsı zamanı bir ağırlık basiyoduki.
Banada sey demislerdi farzını kıl.
Öyle oyle devam et bırakma.
O değişik bisi ama.
Kimsenin demesiyle vs olmuyor.
Içinden gelen bisi.
InsAllah tekrar ve devamlı olur.

Ben de utanarak ve üzülerek söylüyorum ki bıraktım arada kılıyorum tam düzenli ve her gün olmuyor
Sadece olumlu düşünüp Rabbimin eksikleri giderdiğine ve affına inanıyorum, "kalplerde olanı yalnız Allah bilir" diye düşünüyorum. Evet kılsak daha güzel, kimi zaman nefis ağır basıyor kimi zaman aksaklıklar oluyor kılamıyoruz ama Allah'ın affına ve sevgisine çok inanıyorum. Çok şükür tüm olumsuzluklara rağmen yine de huzurlu ve sağlıklı yaşıyorum ve Rabbim karşıma iyi insanlar çıkartıyor. Bunların niyetle alakalı olduğunu düşünüyorum. Üzüldüğüm zamanları uzatmıyorum mesela. Bunlar biraz düşünce gücü biraz da Rabbimin inayeti diye düşünüyorum. Biz iyiye niyet edelim de 4-4lük olmasa da olduğu kadarı da yeter inşAllah
Sevdirmek önemli yoksa zaten vazgeçmemiz kolay oluyor, biz elimizden geleni yapalım yılmayalım olmayana üzülmek yerine, olsun nasip deyip yolumuza devam edelim zamanla oturur herşey
İçten gelen sese güven. Bunu da hocam derdi, kimseye fetva sormayın fetva sizin içinizde

Birkaç haftadır namazı tam kılmaya çalışıyorum günde bir vakit kıldığımda oluyor 5 vakit kıldığımda inşallah bundan sonra tam olması ümidiyle listeme eklicembugün sadece yatsıyı kılabildim bugün yazmıcam oyüzden (Sabah namazına alarm kurdum )
  • Mutfak yatmadan tertemiz yapıldı 21/1 ( bunu ilk yazdığımdan beri yapıyorum ama yine 1 den başlayayım
  • Yasin okundu 21/1
  • Sabah akşam yüz temizliği yapıldı 21/1
  • Olumlaması yapıldı 21/1

Hmm , bu tarz olumlamaları bende yapıyorum. Yazmak dahs etkili olmalı. Bende denicem. Hatta yakında 21 gün olumlama yaz maddemle karşınızda olacağım

Süppersin tatlım allah daim etsin

Hergün yazmak yerine bir kere yazıp o yazdığını sabah kalkar kalkmaz ve akşam yatarken okusan sıkılmazsın. Ben bir ara yapmıştım. Değiştirmek istediğim yönlerimi sanki hep öyleymişim gibi cümleler yazmıştım. Örneğin "her durumda sakinliğimi koruyan bir insan olduğum için kendimi seviyorum" ne kadar etkili oldu tartışılır tabi ben de hep başa dönenlerdenim

Perşembe
1- Sabah yüz yıkamak 27/30
2- Vitamin ve balık yağı içmek 27/30
3- En az 2 lt su içmek 27/30
4- 1 tane maden suyu içmek 27/30
5- Akşam yatmadan diş fırçalamak 27/30
6- karbonatlı su içmek 5/30
7- hergün birşey at 4/30
Yine listeme bir madde ekledim aslında evde atılması gereken o kadar çok şey varki herşey üstüme üstüme geliyor çoğunu atamıyorum. 30 gün boyunca ufak tefek de olsa birşeyler atmaya karar verdim sonunda en az 30 parça gitmiş olacak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…