Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 69 41,1%
  • erkek

OY: 89 53,0%
  • ikiz kız

OY: 2 1,2%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 4 2,4%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    168
Kızlar şimdi bir toplaşın bakalım sorum var. Az önce İK ile görüştüm. Şu soruyu sordum 18 Ekim Cuma 32+0 haftalıkken doğum iznine ayrılacağım. Benim iznim tam olarak ne zaman bitiyor dedim. Kadın da bana dedi ki o tamamen bebeğin doğduğu tarihe bağlı. Şöyle düşün 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası, 40 hafta da gebelik süresi. Ama sen 40 haftada değil de 41 haftada doğum yaparsan senin iznin otomatik olarak 1 hafta uzar yani karlı olursun bir bakıma dedi. Biz bunu 41 haftada doğum yapan arkadaşıma göre hesapladık, doğru gerçekten 1 hafta karlı olmuş. Eeee bu durumda 40 hafta değil de 37 haftada doğum yapsam 3 haftada zararda mı oluyorum??? Saçma değil mi?
Hayır canım zararda falan olmuyorsun ☺️ 32de izne ayrılıp 37. Haftada doğum yaparsan kalan 3 hafta doğum sonrasına aktarılır çünkü o senin yasal hakkın. Yani doğumdan sonra 8 değil 11 hafta izin yapmış olursun çünkü toplamda 16 haftalık bir izin söz konusu.

Artmış kız artmamış mı püü :KK43: sizin ne kadar artıyor 1 ayda
Aynı türde demir preparatı değil bunlar. Mglarının farklı olması normal yani. Formları, emilimleri falan farklı. Ama işte demir yükselse de ferritini toparlamıypr bir türlü sidefer de olsa, diğer ferrum, gynoferon, feramat falan da olsa. Ferritin cok düşükse de hala depolar boş kalmış oluyor. Ferritinin 50-60 civarı olması gerektiğini söylüyordu takip ettiğim ve güvendiğim bir doktor. Ben damardan takviyeyle 25e anca cıkartmıştım gebelik oncesi simsi yine 7 olmuş cok mutsuzum 😫😫

tam 38. haftama giriste izne ayriliyorum ben de 6 bucuk ay yokum insallah 🙏 sonra da yaz tatili ve 6 hafta yillik iznim derken eylulden once ise baslamayi dusunmuyorum. Sıkılır mıyım bilmem. Baslasam bile cok fazla gorev vereceklerini sanmam, hatta is arkadaslarima demistim agustos sonu konferansa katilirim diye, zor olur bosver dediler. Iznim coktan bitmis olacak halbuki nesi zor belki bebekle seyehat zor anlaminda demislerdir

Aynı türde demir preparatı değil bunlar. Mglarının farklı olması normal yani. Formları, emilimleri falan farklı. Ama işte demir yükselse de ferritini toparlamıypr bir türlü sidefer de olsa, diğer ferrum, gynoferon, feramat falan da olsa. Ferritin cok düşükse de hala depolar boş kalmış oluyor. Ferritinin 50-60 civarı olması gerektiğini söylüyordu takip ettiğim ve güvendiğim bir doktor. Ben damardan takviyeyle 25e anca cıkartmıştım gebelik oncesi simsi yine 7 olmuş cok mutsuzum 😫😫
Heh aynı formda olmayabilir demiştim daha tıbbi ismi buymuş demek ndmgg peki yeterli mi sence bu yoksa farklı bi ilaca geçmesini rica edeyim mi doktorumdan? 20 günde 8'den 10'a çıkmış ferritin, daha yeni c vitaminiyle kullanmaya başladım belki bu kutuda daha çok yükselir bilemedim. Aşırı yiyo bebo demirimizi :KK43:

Kizlar slm 31 de nst baglandim bugun dunden beri ara ara kasıkda sanci vardi bugun doktoruma gittim gecmeyince nst sanci ve kasılma cikdi erken dogum riski oldunu soyledi ama rahimde acilma yok kapali rahim boyuda iyi dedi sizce gecermi dua edin erken gelmesin nolur duaniza ihtiyacim var
Yalancı kasılmalar mı oluyor acaba umarım öyledir geçicidir Allah zamanını beklemeyi nasip etsin sağlıkla gelsin

Heh aynı formda olmayabilir demiştim daha tıbbi ismi buymuş demek ndmgg peki yeterli mi sence bu yoksa farklı bi ilaca geçmesini rica edeyim mi doktorumdan? 20 günde 8'den 10'a çıkmış ferritin, daha yeni c vitaminiyle kullanmaya başladım belki bu kutuda daha çok yükselir bilemedim. Aşırı yiyo bebo demirimizi :KK43:
Ya işte doktorun tavsiye etmeden de bir sey diyemiyorum ki. Ben biraz daha agresif tedaviden yanayım kendim adına sanırım😂 3 ay kullanıp 10 birim yükselmesini beklemektense damardan alayım 10 günde dolsun gibi 😀 bir de benim bagırsaklarım sa sıkıntılı muhtemelen emilim problemim var o yüzden oral preparatlar yükseltmiyor yeterş kadar. Belki seninki daha hızlı yükselir

Yalancı kasılmalar mı oluyor acaba umarım öyledir geçicidir Allah zamanını beklemeyi nasip etsin sağlıkla gelsin
Amin inslh ama yalanci olsa doktor yalanci demez miydi ki hic oyle bise demedi cunku sancim 2 gundur gecmedi surekli ve bugun belimde beraberinde agriyor kuzum inslh ya zmninda gelir daha kucuk dedi doktor 1800 gr 31+3de 🥹

Ya işte doktorun tavsiye etmeden de bir sey diyemiyorum ki. Ben biraz daha agresif tedaviden yanayım kendim adına sanırım😂 3 ay kullanıp 10 birim yükselmesini beklemektense damardan alayım 10 günde dolsun gibi 😀 bir de benim bagırsaklarım sa sıkıntılı muhtemelen emilim problemim var o yüzden oral preparatlar yükseltmiyor yeterş kadar. Belki seninki daha hızlı yükselir
Bi kutu daha kullanıp bakayım o zaman ya teşekkürler eczacım civanım 🫶🏿

Ya kızlar sorulması ayıp biliyorum ama gelirleriniz aşağı yukarı ne kadar? Yani karar verme sürecinde mukayese etmek istiyorum. Eşim benim 3 katım falan maaş alıyor neredeyse o hiç doğru bir kıyas değil, mesela sizler ne alıyosunuz? Leyla, @perocuk35 ?
Bende 60k aliyorum arada prim fln da oluyo . Esimin kendi isi oldugu icin herzaman benden fazla kazanmiyo. Kira olmasa herturlu geciniriz umrum olmaz ama kira beni yoruyo:KK43: yurtdisi firmasi oldugu icin birazcik oyle ucretler ama dedigim gibi bende okadar sey goturdu ki geri donmek istemiyorum. Ekibim var ekip amiriyim fln ama dusun ne kadar sitkim siyrildi. Bayramim yok tetilim ykk. Ayda bi hafta gece calismak zorjndayim . Tuvalete bile telefonla gidiyorum en kotu yani boyle bir durumda bile sgk dan yatiyo gozukuyo maasim . Onlsr yuzunden emekli oldugumda elime hicbisey gecmicek😒

Eşimin amcası aradı bi işi vardı onu hallettirmek için. Sen nasıl oldun nasıl gidiyo ağrın falan var mı dedi konuştuk. Sezaryen falan demiyolar dimi diyo. Ya sanane be adam
Hey allaaam yalebbim insanlar da ne tuhaf ya yani bir kadının dogum sekli ve bedeniyle ilgili laf etmek, müdaheleye kalkışmak hangi akla sıgıyor anlamıyorum

Evet çok haklısın bende böyle hissetmiştim. Neden farkedemedi. Devletteki doktor vajinal bakmadan ultrasonda karından bakıp farketti. O nasıl farkedemedi diye düşündüm. Birde bayağı ismi bilinen pahalı bir doktor. Böyle düşünmekte o kadar haklısın ki. 30 mm gayet güzel bir uzunluk ama şöyle ben hastaneden çıktığım gün beni muayeneye çağırdı bana üç nokta gösterdi. Her nokta da mm farklı en kısa 12 en uzun 17 mm ölçmüştü. Yani bu şeyler biraz ölçüm ile nereden baktıklarına bağlı. Anlıkta gelişebiliyor. Yine de kendi doktorundan kopma. Kaçıncı haftadasın Şuan. Sanki zaman akmıyor. Sanki bu iki ay 7 ay gibi geçecek. Hastanede serum da verdikleri için nidicart kesmiş olabilirler. Sen içini rahat tut bak göreceksin 40 haftada normal doğum yapacağız. Hiç olumsuz bişey düşünme. Sıkıldığında özelden de yazabilirsin 🥰💜
Benşm de 1 saat içinde gşttiğim 3 doktor da farklı ölçtü. Birisi 12mm birisi16mm birisi 23mm sanırım o anlık bebeğin pozisyonuna göre de değişiyor olabilir. Bugun sat 32+3 oldu bebek ultrasonda da önde değil. Cidden zaman geçmiyor. Bugun sadece antibiyotik verildi serum da verilmiyor. Nidicartı da kestiler tansiyonum 13/7 çıktı. Kimse bişey söylemiyor. Yenidoğan yoğun bakımından dolayı da başka hiçbir yere gştmek istemiyorum. Şans eseri yenidoğan yoğun bakımda iki tane tanıdığımız var. Sürekli arayıp bebeği soruyorlar küveze girerse gözümğz arlada kalmaz . Ama bu tedavi yeterli mi bilemiyorum.

Amin inslh ama yalanci olsa doktor yalanci demez miydi ki hic oyle bise demedi cunku sancim 2 gundur gecmedi surekli ve bugun belimde beraberinde agriyor kuzum inslh ya zmninda gelir daha kucuk dedi doktor 1800 gr 31+3de 🥹
Sancı önleyici yaparlarsa bekler gibi hani açılma veya rahim kısalığı yok dua edelim bol bol inşallah zamanında gelecek

Bu yolda döktüğüm paralarla bi küçük araba alırdım :) o kadar çok harcadık ki şimdi yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik o yüzden yapacak bişi yok başka doktora gidemezdim . Günlüğü 2 bin lira falandır heralde . Sendika indirimi de oluyor sanırım ama o da cüzzi bi rakam :) Bebişleri sağlıkla eve getireyim de para yerine gelir
Kesinlikle öyle canım benim. Son vakştler artık gşden paranın gerçekten önemi yok. Sağlıklı olsunlar da para yerine gelir. Şu an devlette durmamın en büyük sebebi yenidoğan yoğun bakımında tanıdık olması. Allah korusun küvez durumu olursa içimiz rahat olsun diye. Ama umuyorum ki bunlara hiç gerek kalmadan benişlerş doğurup kucağımızda çıkarırız. Sen hangi ilaçları kullanıyorsun nasıl tedavi yapıyorlar demiştin. Sormuşumdur belki ama şu an aklıma gelmedi

Vallahi ben bu söylediklerine birçok açıdan katılıyorum. Esasen çalışmayı seven biriyim, 7 senedir tam zamanlı iş hayatının içindeyim ve bunun en az 5 yılında akşam 6da çıktığımı bile bilmem hep mesaiye kalmışımdır ki ekstra mesai ücreti kavramımız yok. 50den fazla şehir gezmişimdir işle alakalı bazen nerede uyuyup nerede uyandığımı karıştırıyordum öyle bir tempoda çalışırdım. Ama dediğin gibi emeğimin maddi anlamdaki karşılığını tam olarak alamamak hep içime dert oldu ve motivasyonumu kötü etkiledi. Fakat kötü etkileyen asıl unsur boş zamanlar oldu. Yani yeri geldi 3 hafta bilgisayar bile açmama gerek duymadığım zamanlar oldu, hiçbir iş yoktu, yöneticiler izindeydi. O aralarda 3-5 gün izin kullanmak istedim yok dendi. Senede 14 gün harici izin olmaz dendi. Ki ben tamamen ofis işi yapıyorum her yerden çalışabilirim burada bile tüm gün odamdan çıkmıyorum kimseyi görmeden eve gittiğim günler oluyor. Ama bunu evde yapalım denince olay oldu. Kimse verimliliğe odaklanmadı. Herkes ilkel bir şekilde 9-6 ofiste bulunmamıza odaklanmış bir biçimdeydi. Ya pandemide bile dünya alem evdeyken sadece 2 ay evden çalıştık onda da haftada 1 gün gelmek koşuluyla. Tüm bunlar benim iş hayatından, en azından buradaki iş hayatından aşırı derecede soğumam için yeterli sebeplerdi. Onun dışında inan ne fazla çalışmak gitti zoruma, ne mobbing ne başka bir şey. Onları tolere ediyorduk. Artık sanırım burası nitelikli bir personel kaybetti, evim de çiçeği burnunda bir anne kazandı inşallah 😂
Bu kadar emeğine hala kıymet bilmemeleri çok üzücü ya. Ki tecrübende var baya sonrasında istersen seni hak eden maddi manevi tatmin eden bir yer olur inşallah 🙏9 6 kafasını bende anlamıyorum kişi işi uygun zamanda ve doğru şekilde yapıyorsa hiç anlamı yok bence boş boş insanları ofiste tutmak o kadar mantıksız ki. İşte insan köyden çıkarda köy insandan çıkmazmış bizim patron kafaları hala aynı o çalışanı kalkıp getirmezsen verdiğim para boşa gider gibi bir düşüncedeler sanırım🥲

Yaaa deli kız ne güzel enerjin yaa😄😄sağlıkla gelsin bebişkonn🥹sende 23 yaşındaymışsın bende 25im grubun en küçük anneleri bizleriz sanırım
Canımsın ya dışarıdan böyle pozitif gözüküyorsam sevindim. Bazen çok karamsarlığa kapılıyorum ama sonra diyorum ki bunlar bi süreç ve geçecek gidecek 😊 evet bşz senle birazcık erken davrananlardanız anne olmak için. Belki başkalarına göre erken gelebilir ama ben sanki dünyaya anne olmak için gelmiş hayatımda tek eksik bebekmiş hissediyorum. Sağlıkla gelsin miniklerimiz😍

Şu iki çantayı beğendim arada kaldım 😄
Bence Bagmori yazan

Sancı önleyici yaparlarsa bekler gibi hani açılma veya rahim kısalığı yok dua edelim bol bol inşallah zamanında gelecek
Nidicard 10 mg verdi sabah aksam ilac baska bise vermedi inslh iyi gelir oda tamsiyon dusuruyormus doktor dedi yan etkisi olarak sanirim bilmiyorum ya inslh sag saglim dogsun bekler inslh gununu yada 36 haftalari felan gorrum inslh

X