Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 63 41,2%
  • erkek

OY: 82 53,6%
  • ikiz kız

OY: 1 0,7%
  • ikiz erkek

OY: 2 1,3%
  • ikiz kız/erkek

OY: 3 2,0%
  • üçüz / çoğul

OY: 2 1,3%

• Ankete Katılan
    153
Panaroma testi nasıl birşey?
Yani mesela fetal dna testi için bile yeterli olmadıgı söyleniyor. Micro array ve wes testi şuan icin en gecerli test diye bakılıyor. Onlarda 16haftadan önce amniyosıvısı alınmadan bakılmıyor. Bu testlerinde cıkması max 6 haftayı buluyor.

Zaten bi daha ki gebeliğimde kimseye haber vermeyi düşünmüyorum😔 herkes o kadar cok üzüldü ki. Herkes benden daha üzgün resmen.
canim panaroma bir tur fetal dna testi trizomiyede bakiyor ornegin. su an en erken yapilan test bu 9. haftada bebegin kani anneye karisir karismaz yapilabilabiliyoe sonuclar abdye gidiyor en gec 10 gün içinde acıklanıyor 450 euro odedim ben burda. %99 dogru sonuc veriyor. Ben ilk gebeliğimde hemen yaptırdım temiz cıkınca anneme haber verdim sadece baska kımseye değil. 5. ayımda detaylıda temiz cıkınca esımın ailesine ve arkdaslaeıma haber verdim. O zaman pandemide vardı herkes evdeydi kimse görmemişti karnımı saklamak kolay oluyordu. Şimdiki hamilelğimde de yaptırdım ordan temiz sonuc gelince bie rahatlıyorsun ilk adım gibi birsey benim için, sonra detaylıda iyi gelirse yola devam

canim panaroma bir tur fetal dna testi trizomiyede bakiyor ornegin. su an en erken yapilan test bu 9. haftada bebegin kani anneye karisir karismaz yapilabilabiliyoe sonuclar abdye gidiyor en gec 10 gün içinde acıklanıyor 450 euro odedim ben burda. %99 dogru sonuc veriyor. Ben ilk gebeliğimde hemen yaptırdım temiz cıkınca anneme haber verdim sadeve baska kımseye değil. 5. ayımda detaylıda temiz cıkınca esımın ailesine ve arkdaslaeıma haber verdim. O zaman pandemide vardı herkes evdeydi kimse görmemişti karnımı saklamak kolay oluyordu. Şimdiki hamilelğimde de yaptırdım ordan temiz sonuc gelince bie rahatlıyorsun ilk adım gibi birsey benim için, sonra detaylıda iyi gelirse yola devam
Bu kısmı sonrasında bi doktora tekrar sormam gerekecek galiba. Çünkü ben detaylıya girdiğimde doktor amniyosıvısı alınmasını istediğinde fetal dna yaptırmak istedim o temiz gelebilir kendini yorarsın dedi bana. Yine amniyo sıvısı aldırıp bu testlere bakılması gerekecek dedi. Yani mesela bende o kadar bulgu varken fetal dna temiz gelebikir demesi??? Bilmiyorum kafam cok karıstı. Zaten sınrali gebelik icin inanılmaz bi korku icindeyim. Birşey bulunamazsa dogal yollardan gebe kalmak bizi cok korkutuyor😔

Eee nasıl olacak ki o zaman. Bana doktor fetal dna temiz cıkabiliyor boşuna yaptırırsın o testi demişti. Micro array yaptır dedi.
Fetal dna aslinda sanirim kromozonal bozukluklar , down sendromu , baska sendromlar bunlari gosteriyor. Kalp beyin , organlarla ilgili ne kadar bilgi veriyor onu bilmiyorum. Detayliya girmeden bence onlarin gorulmesi olasi degil. Bana oyle geliyor acikcasi. Sen bir dahakine 12. Haftada girilen detayliya da gir. benim arkadasim once ona sonra 22. Hafta olana girdi.

canim panaroma bir tur fetal dna testi trizomiyede bakiyor ornegin. su an en erken yapilan test bu 9. haftada bebegin kani anneye karisir karismaz yapilabilabiliyoe sonuclar abdye gidiyor en gec 10 gün içinde acıklanıyor 450 euro odedim ben burda. %99 dogru sonuc veriyor. Ben ilk gebeliğimde hemen yaptırdım temiz cıkınca anneme haber verdim sadece baska kımseye değil. 5. ayımda detaylıda temiz cıkınca esımın ailesine ve arkdaslaeıma haber verdim. O zaman pandemide vardı herkes evdeydi kimse görmemişti karnımı saklamak kolay oluyordu. Şimdiki hamilelğimde de yaptırdım ordan temiz sonuc gelince bie rahatlıyorsun ilk adım gibi birsey benim için, sonra detaylıda iyi gelirse yola devam
Doktor bana 10. Haftada bebek ve anne kani karisiyor ama hemen yaptirmak yine de guvenli degil en garantisi 12. Hafta dedi. Ben oyle yaptirmistim fransaya gitti benimki

Bu kısmı sonrasında bi doktora tekrar sormam gerekecek galiba. Çünkü ben detaylıya girdiğimde doktor amniyosıvısı alınmasını istediğinde fetal dna yaptırmak istedim o temiz gelebilir kendini yorarsın dedi bana. Yine amniyo sıvısı aldırıp bu testlere bakılması gerekecek dedi. Yani mesela bende o kadar bulgu varken fetal dna temiz gelebikir demesi??? Bilmiyorum kafam cok karıstı. Zaten sınrali gebelik icin inanılmaz bi korku icindeyim. Birşey bulunamazsa dogal yollardan gebe kalmak bizi cok korkutuyor😔
canım sundan demiştir fetal dna sayılı hastalığa bakıyor en cok rastlananlara sitesind girersen listelemişler hastalıkları. halbuki sende o listenin dısındakilerde olabilir o yüzden fetal dna sonuc vermez demiştir. tekrar gebe kalınca yaptırırsın panaromayı ordan temiz sonuc gelince bir nebze için rahatlar ama tabiki farklı hastalıklar olabileceğinden (daha dusuk ihtimal) detaylıya girip net öğrenirsin. ama örneğin panaroma sana hastalık cıkarırsa beklemeden gebeliği sonlandırırsın cunku listedeki hastalıkları tespit etme oranı %99

Beni de cok korkutuyordu 2 kere dis gebelik bir dusuk yasadim dogal yolla bu bende travma yaratti oyuzden tup bebek yaptim . Cunku yeniden dogal yolla hamile kalip bunlari yasamak istemedim . Sebebi de yok aksi gibi,

TRISOMIES*​

Trisomy 21 (Down syndrome)​

Trisomy 18 (Edwards syndrome)​

Trisomy 13 (Patau syndrome)​

SEX CHROMOSOME ANEUPLOIDIES**​

Monosomy X (Turner syndrome)​

XXY Syndrome (Klinefelter Syndrome)​

Triple X syndrome​

XYY Syndrome (Jacob's Syndrome)​

MICRODELETIONS**​

22q11.2 deletion syndrome​

Prader-Willi syndrome†​

Angelman syndrome†​

1p36 deletion syndrome​

Cri-du-chat syndrome​

TRIPLOIDY*​

panaroma bunlara bakıyor bunlar dısında olan seyi saptamıyor ama bunlarda en sık rastlananlar o yüzden bir sonraki gebelikte yaptırmanı öneririm cidden
en azından erkenden tespit edilir 12. haftandan once öğrenirsin bunları, eger bunlardan biri varsa zaten beklemezsin bosuna detaylıyı. Eger yoksa yine detaylıyı bekler oyle haber verirsin etrafına

Geldi çanta baya büyük içi baya geniş birde aşırı hafif bir çanta göz sayısı oldukça fazla arka tarafındada fermuar var içine ne konursa alır valla iç tarafındaki göze herhangi sıvı aksa diğer taraflara geçirmez kumaşı o şekilde fiyatına göre ben beğendim

Eklentiler

• IMG_0272.jpeg
    IMG_0272.jpeg
    106,9 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG_0269.jpeg
    IMG_0269.jpeg
    136,9 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_0270.jpeg
    IMG_0270.jpeg
    214,6 KB · Görüntüleme: 58
bir de canım tüp bebek tek basına cozum değil tüp bebek normal yollarla hamile kalamaynlar için daha cok sperm yumurtayı dolleyip rahime yolculuğu saglıklı gerçekleştiremiyor sen doğal yolla gebe kalıyorsun, sana pgt yontemli tup bebek onermıstur doktorun o zaman dışarda döllenme olıyor dollenen yumurtaya genetik test yapılıyor temizse yerleştiriliyor sana. pgt yapılmadan sana yerleştirilen dollenmıs yumurda yine saglıksız olabilir doktorun bunu demıstır sana bizimds oyleydi.
ben göze almıstım artık cunku farklı doktorların bana soylediği ya erken dusuk olur ya da en kötü doguma kadar ilerlemez çünkü yaşamla bağdaşmayan anormalikler olur bunlar dediler..
%50 ise saglıklı olabilir cunku inverted kromozom yerine saglıklı kromozom gelirse eşinden hersey sağlıklı ilerler demıslerdı ben riski goze alıp ilerledim pgt zor gozuktu gozume.

senin durumunda da doktor en iyi sekilde yonlendirir

Beni de cok korkutuyordu 2 kere dis gebelik bir dusuk yasadim dogal yolla bu bende travma yaratti oyuzden tup bebek yaptim . Cunku yeniden dogal yolla hamile kalip bunlari yasamak istemedim . Sebebi de yok aksi gibi,
Resmen bizdede tramva yarattı dogal yolla kalmaya korkuyoruz suanda. Yani doktor tekrar deneyebilirsiniz dogal yolla derse cesaret edebiliriz gibi gelmiyor😔

kızlar merhaba bugün kontrolüm var. bu hafta sağlık ocağında kan testi vermiştim doktorum istemişti. alt-ast değerlerim çok yüksek çıkmış.karaciğer enzimleriymiş. böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba ? çok tedirgin oldum.
Aynısını ben de yaşadım değerleriniz kaç çıktı acaba,bu bebeği etkileyen bir durum mu doktorunuz ne dedi ve düzeldi mi değerleriniz dünden beri çok kötüyüm 🥺

TRISOMIES*​

Trisomy 21 (Down syndrome)​

Trisomy 18 (Edwards syndrome)​

Trisomy 13 (Patau syndrome)​

SEX CHROMOSOME ANEUPLOIDIES**​

Monosomy X (Turner syndrome)​

XXY Syndrome (Klinefelter Syndrome)​

Triple X syndrome​

XYY Syndrome (Jacob's Syndrome)​

MICRODELETIONS**​

22q11.2 deletion syndrome​

Prader-Willi syndrome†​

Angelman syndrome†​

1p36 deletion syndrome​

Cri-du-chat syndrome​

TRIPLOIDY*​

panaroma bunlara bakıyor bunlar dısında olan seyi saptamıyor ama bunlarda en sık rastlananlar o yüzden bir sonraki gebelikte yaptırmanı öneririm cidden
en azından erkenden tespit edilir 12. haftandan once öğrenirsin bunları, eger bunlardan biri varsa zaten beklemezsin bosuna detaylıyı. Eger yoksa yine detaylıyı bekler oyle haber verirsin etrafına
Fetal dna'nında saglıklı sonuclar vermediğini söylüyorlar. Mesela birinde sıkntı cıkmıs cocugu aldırmamıs detaylıda vs hersey temiz cımıs amniyo aldırmıs test yaptırmıs yine temiz cıkmıs.

Baska baslıklardada fetal dna nun yanılmaları hakkında yazılar okumustum

bir de canım tüp bebek tek basına cozum değil tüp bebek normal yollarla hamile kalamaynlar için daha cok sperm yumurtayı dolleyip rahime yolculuğu saglıklı gerçekleştiremiyor sen doğal yolla gebe kalıyorsun, sana pgt yontemli tup bebek onermıstur doktorun o zaman dışarda döllenme olıyor dollenen yumurtaya genetik test yapılıyor temizse yerleştiriliyor sana. pgt yapılmadan sana yerleştirilen dollenmıs yumurda yine saglıksız olabilir doktorun bunu demıstır sana bizimds oyleydi.
ben göze almıstım artık cunku farklı doktorların bana soylediği ya erken dusuk olur ya da en kötü doguma kadar ilerlemez çünkü yaşamla bağdaşmayan anormalikler olur bunlar dediler..
%50 ise saglıklı olabilir cunku inverted kromozom yerine saglıklı kromozom gelirse eşinden hersey sağlıklı ilerler demıslerdı ben riski goze alıp ilerledim pgt zor gozuktu gozume.

senin durumunda da doktor en iyi sekilde yonlendirir
Bizim daha testlerimiz sonuclanmadığı için doktorlar hicbir yorum yapmadılar. Ben biraz yaşayanların olaylarını araştırdım doktorlar ne önermişler diye. Bir tanesine dogal gebelik gerceklestiği için pgt önermemiş en az 5-6 tüp bebek genetik kadın dogum doktoruna gitmiş. Hepsi aynı seyi söylemiş. Bizdede genetik birşey cıkmazsa ya böyle derlerse diye de korkmaya basladım bende 😕 bizim 2 ay sonra belli olacsk tebiden çapaya gideceğiz testin sonuclarını görüşmek icin

Fetal dna'nında saglıklı sonuclar vermediğini söylüyorlar. Mesela birinde sıkntı cıkmıs cocugu aldırmamıs detaylıda vs hersey temiz cımıs amniyo aldırmıs test yaptırmıs yine temiz cıkmıs.

valla bilmiyorum vardır nadir vakalar ama %99 doğru sonuc veriyor diyor testin uygulamasında. Ben kendimi tıbba bıraktım artık sorgulamayı da bıraktım eğer temiz sonuc gelmeseydi sonlandıracaktım gebeliği ihtimaller üzerine devam edecek gücüm pek yoktu. Ama doğuranı da herseyi göze alıp ilerleyeni de anlarım tabiki
Kendi adıma gözümün karartmıştım. Iyiki oglum oldu hersey yolunda gitti cok sukur, ama ben tetikte bekledigimi hatirliyorum detaylidan sonra rahatlamistim

Son düzenleme:
bu arada Panaroma da sonuclar low risk ve high risk diye iki secenek oluyor. low risk cikiyor temizsse sonuclar, bu hic olmayacak demek degil yaninda yuzdelik veriyor ornegin 10.000/1 gibi. o 1 kisi sen olursun yine sende cikar onu bilemeyiz.
High risk cikinca da ayni sekilde oran veriyor.
O yuzden bazi insanlarda test sonucuna ragmen gercek nadir de olsa farkli oluyordur.
ama size kesinlikle bir tablo ciziyor bastan ilerleyip ilerlememek yuzdeliklere bakarak size kalmis

valla bilmiyorum vardır nadir vakalar ama %99 doğru sonuc veriyor diyor testin uygulamasında. Ben kendimi tıbba bıraktım artık sorgulamayı da bıraktım eğer temiz sonuc gelmeseydi sonlandıracaktım gebeliği ihtimaller üzerine devam edecek gücüm pek yoktu. Ama doğuranı da herseyi göze alıp ilerleyeni de anlarım tabiki
Kendi adıma gözümün karartmıştım. Iyiki oglum oldu hersey yolunda gitti cok sukur, ama ben tetikte bekledigimi hatirliyorum detaylidan sonra rahatlamistim
bu arada Panaroma da sonuclar low risk ve high risk diye iki secenek oluyor. low risk cikiyor temizsse sonuclar, bu hic olmayacak demek degil yaninda yuzdelik veriyor ornegin 10.000/1 gibi. o 1 kisi sen olursun yine sende cikar onu bilemeyiz.
High risk cikinca da ayni sekilde oran veriyor.
O yuzden bazi insanlarda test sonucuna ragmen gercek nadir de olsa farkli oluyordur.
ama size kesinlikle bir tablo ciziyor bastan ilerleyip ilerlememek yuzdeliklere bakarak size kalmis
Panaroma(fetaldna)(nipt) hepsi aynı seymiş.
Bu test bi tanı testi değil, tarama testi diye geçiyor. 2li3lü4lü test gibi. Yani yalancı pozitiflik ya da negatiflik olabiliyor.

Zaten doktorumunda bana kurduğu cümle şuydu bebeğin amniyosu alınmadan anne kanından yapılan bir testle tanı konulamıyor amniyo alınması şart demişti. Özel lablarlada konustum baska bir yolu baska bir test yok mu diye bebekte birşey tespit edilecekse annenin kan testleri ile olmuyor dedi. Bi göbek kordonundan alınan kan var o amniyodan daha riskli demişti.
Yani kan alınıp yapılan testlerin hepsi tarama testi istatistik testi diye geçiyor.

Geldi çanta baya büyük içi baya geniş birde aşırı hafif bir çanta göz sayısı oldukça fazla arka tarafındada fermuar var içine ne konursa alır valla iç tarafındaki göze herhangi sıvı aksa diğer taraflara geçirmez kumaşı o şekilde fiyatına göre ben beğendim
Hep çok güzel günlerde huzurla kullanın inşallah baya iş görür gibi görünüyor yumuşacık belli 😍

Öncelikle tekrardan çok geçmiş olsun, öyle güzellikler görün ki bugünleri unuttursun inşallah 🤲❤️
Doktorum bütün bu tarama testleriyle ilgili ki fetal dna dahil size sadece bir riski söyler asla bebekte şu var diyerek tanı koymaz, iyi sonuç riskin az olduğunu kötü sonuç riskin yüksek olduğunu belirtir. Burada çıkan riske göre biz tanı koymak için amniyon testi kullanırız demişti. Onda bile yanılma payı var sanırım. Tarama testleri temiz veya kötü çıkması sadece bir ihtimal verir bize demişti. Her 10000 bebekte 1 görülen bir sendrom mesela diyor ki sende bu ihtimal 250de 1 ama bu demek değil ki bebek sendromlu 249a 1 ihtimalle de değil gibi. O yüzden benim testim kötü çıktı ama bebeğim sağlıklı doğdu dediklerinde testler güvenilmez demek değil bence bu.
Genetik hastalıklar konusundaki risklerle ilgili ultrason %70, ikili test %85, fetal dna %99 oranda güvenilir bilgi verir. En garantisi amniyon testidir onu da burada çıkan risklere göre yapma kararı alırız demişti.

Panorama testinde trizomi21 yüksek cıkmıs down demişler sonra detaylı ve amniyo da temiz cıkmıs herşey. Yani tarama testleri gercek anlamda güvenilir değil.
Fetal dna diye cok meshur oldu bizim ülkede bu instacılar ve youtuberlardan dolayı.

X