2017 Şubat Anneleri

fam hangı marka kutu sute başladın

Ben de annemlerde kaldim bir süre, sonra kaca kaca geldim evime. Herseye karisan türden anne baban varsa işin zor benim gibi
Hamileyken ve bebeğin varsa birden herkes profesör kesiliyor zaten nedense kimse de demiyor ki en iyisini annesi bilir

A Alyasena gerçekten sıcaktanmış galiba bugün baya Bi rüzgar vardı bende terasa çıkardım orada uyudu kuzum maşallah diyim

isilik ıcın bebegımı goturmustum kızlar saglık ocagına bol bol yıkamamı soyledı bırde bu kagıdı verdı ekmgıdaya başlamamı soyledı.gecen bır arkadasta sotuordu burda cıslı bez azaldı dıye burdada yazıor benımkıde doldurmuo bezı ya terden yada az yemekten demekkı

Eklentiler

• IMG_2573.JPG
    116,6 KB · Görüntüleme: 85

BEnim anlamadığım da bu.. bütün hastanelerde , sağlık ocaklarında boy boy resimli yazılarda "ilk 6 ay sadece anne sütü" diye kocaman kocaman afişler var.. dünya sağlık örgütünün yanı sıra kendi sağlık bakanlığımız bile bunu afiş afiş astırmış, ama aynı sağlık ocağı 4. Ayda ek gıdaya başlamaktan bahsediyor..

Şu standart kağıt bile kimbilsin kaç yılında hazırlandı , yıllardır fotokopi çeke çeke dağıtıyorlar..

1 yaşına kadar ana besin anne sütüdür olmadığı durumlarda formül mama verilir, yani diğer herşey adı üstünde ek gıdadır.. doyurmak ya da kilo aldırmak için değildir..

Kendi kendiyle çelişen sağlık sisteminde Allah a emanet büyüyor bebeler..

Tabi herkesin kendi evladı ve kendi tercihi.. verene niye veriyosun deme gibi bir durumu da yok kimsenin..

Ama ben kendi adıma "ilk 6 ay sadece anne sütü" diyenlerdenim..

cnm sut anne bulurlarmis ama o anne sutu işte.. bn bgn diyetisyen arkadaslara sordum 5 diyetisyen de 1 yil inek sütü verme dediler..mamaya devam ama guzel tarfler aldm günde su an max gunde 2 cay bardagi kadar kati gida alabirlermis. yogurtla başlanıyor meyveler daha sonra kabak taze fasulye ispanak bunlara baslicam bakalim..

Benim kızımın da bu hafta 5. Ay doluyor ve hic susmuyor diyebilirim hep bi laf yetistirme telaşında hep ona konuşuyorum saniyor uzatiyor kafayı açıyor gözleri dinleyip dinleyip sonra o başlıyor. Hele ona kitap okurken nasil dikkatli dinliyor. Yüz üstü dönüyor yaklasik bir haftadır ama geriye sirt ustu dönemiyor popoyu bi saga bi sola kaldırıp uğraşıyor zavallım burnu düzleşecek
Bende bu aksam agzinfa kizarik kabarik yer farkettim ama on disler degil bi yan diş gibi geldi anneme sordum gosterdim yo öndür o dedi. Merakla bekliyorum ne olacak.

Gunelrdir sicaktan coo huzursuzdu bugun serin olunca keyfi yerine geldi yavrucugun yazik. Bide biraz boğumlu bi yapısı var cok korkuyorum pisik olacak diye yikiyorum her gun yağlıyorum pudra sürüyorum yine de kafif kızarıklık oluyor ozellikle boyun altinda salyalar akarken ıslaklık yapıyor.

Bizim kiź da hep sirt ustu yatıyor başının arkasinda düzlük yok suanda sanki kimse oyle birsey demedi bana da düzgün görünüyor başı. ilk 3 ay yan bi sağ bi sol , yüz üstü(yanindayken sadece gunduzleri) degistirerek artık bıraktım acaba Yüz üstü yatırmalı mıyım emin olamadım.

corba ver dedıya :))yogurt meyva zaten yıyor ama corba altı ay btmeden baslamam daha

Niyeki ıspanak bile verilen bebeklere sütün ne zararı olacakmış ki. Valla cnm biz ailece sütçüyüz. Yoğurtta veriyorum bi kaşıkla başladım. Süt çiş sayısını da arttırdı. İnşallah daha iyi olur. İnek sütü biir iki bebekte hazımsızlık yapmış olabilir ama herkesde aynı olacak diye bişey yok bence.

ispanak dedigi bir iki yaprak bisi cnm sana ilginc gelse de bebegin tolere edebilecegi miktarda bir besin.bebek sütün proteinini sindiremedigi icin bobreklerine yük binecegi için tüketilmesi istenmiyor arkadasm bana mama verirken bile besin degerlerini hesaplayip bir miktar vermisti günlük bu olcuyu gecmemeye calis cunku protein fazlasi olur bobreklerine yuk biner demişti yani ayni sikinti mama fazla tuketildigi taktirde de olabilir ki sut vermek zorunda kalindiginda bile saf sut degil su ile karistirilmali deniyor yani aynen eskilerin yaptigi gibi...bak bu da saglik bakanliginin hazırladığı bi kitapcik. tabi tercih yine senin dedigim gibi bn de anlamaya ogrenmeye çalışıyorum her sey bi ikilem çünkü.

Biliyom cnm kararsız kalmıştın ondan dedim. Keçi sütü bilmem de ben sütaş kutu süt aldım içiyo kızım.

Karton kutu mu Canım?
Şu cam şişe günlük olanlar Nasıl olur acaba ki ben de onların keçi sütü olanını denesem diyorum.
MaHlass sen de sanırım kararsızsın benim gibi.
Anne olmak ne büyük sorumlulukmuş yaa bu deneme yanılma olaylarını hiç sevmiyorum....

Famm senin de sütün az ben gibi sanırım.
Memeyi mi reddediyo yoksa emip doymuyor mu?
Ya da sadece gece mi emmek istiyo?
Eğer memeyi tamamen reddetmiyosa dünden beri bi taktik buldum sütümün kesilmemesi için.
Onu sen de deneyebilirsin Canım.

Böyle saatli programları görünce bi kez daha anneliğimi sorguluyorum.
Benim kızımın yemek ve uyku saatleri hala belirsiz çünkü

Bizim de bugün 5. Ayı doldu.
Ve ısrarla sadece sırt üstü yatıyo.
Kafası düzleşmedi ama çok korkuyorum düzleşecek diye

C calikusu3482 o süt artıran ilacın adı ne Canım?

R renklerguzeldir günlük Nasıl bi beslenme programı takip ediyorsun sen Canım?
Yani tahminen hangi saatlerde hangi besinler ne kadar miktar?
Müsait vaktinde yazabilirmisin?
Anladığım kadarıyla ek gıda konusunu baya araştırmışsın biraz senden kopya çekeyim izninle :)

TuRuNCu sen de bu konuda bilgi sahibiydin sanırım.
Bu kutu süt olayı günlük pastörize olanlar mi?
Yani şu en geç 2 hafta tüketim süresi olanlardan mı?
Su katılarak mı içircez?
Bi de pastörize keçi sütü olur muki?

Ayyyhhh kafamda yine milyon soru....
Çevrede tecrübeli biri olmadan Bebek büyütmek çok zor.
Gurbette tek bir akraban bile yanında olmadan büyütmek, herşeyi telde sormak vs. vs.....

Son düzenleme:
sabahin 4unde oyun oynamak isteyen bi kizim var durmadi babasi yoktu yataga aldim bi uctan bi uca araliksiz yuvarlandi yatagin ucuna resmen kostum tutmak icin bi kez donup duruyordu yada geri ayni yone geliyordu ilk defa yuvarlandi donerek

Bizim kızlar ne çok benziyolar.
Benimki hep yanımda ve sabah uyandığında beni mümkün değil uyutmaz.
5 dedinmi gözler faltaşı.
Akşam 12 de de yatsa o gündoğumu mutlaka uyanık olunacak
Döner konuşur cızırdar yüzümü avuçlar ve nihayet uyandırır
Birgün akşam erkenden yatıp sabah 7de kalktığı günler gelcekmi noğlur Allahım noğluuuğr

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…