2017 Şubat Anneleri

Kızlar Demir damlası konusu sanırım konuşuldu ama bulamıyorum hangi sayfada?
Damla kullanmayan var mı ben gibi?
D vitamini kullanıyorum ama o daha masum görünüyo gözüme :)
ben kullanıyorum az bişi suya damlatıorum yedı damla içiyor de kullan dedı kararsızdm ama kullanıyorum

Karton kutu mu Canım?
Şu cam şişe günlük olanlar Nasıl olur acaba ki ben de onların keçi sütü olanını denesem diyorum.
MaHlass MaHlass sen de sanırım kararsızsın benim gibi.
Anne olmak ne büyük sorumlulukmuş yaa bu deneme yanılma olaylarını hiç sevmiyorum....

@Famm senin de sütün az ben gibi sanırım.
Memeyi mi reddediyo yoksa emip doymuyor mu?
Ya da sadece gece mi emmek istiyo?
Eğer memeyi tamamen reddetmiyosa dünden beri bi taktik buldum sütümün kesilmemesi için.
Onu sen de deneyebilirsin Canım.

Böyle saatli programları görünce bi kez daha anneliğimi sorguluyorum.
Benim kızımın yemek ve uyku saatleri hala belirsiz çünkü :KK43:

Bizim de bugün 5. Ayı doldu.
Ve ısrarla sadece sırt üstü yatıyo.
Kafası düzleşmedi ama çok korkuyorum düzleşecek diye :KK43:

C calikusu3482 o süt artıran ilacın adı ne Canım?

@renklerguzeldir günlük Nasıl bi beslenme programı takip ediyorsun sen Canım?
Yani tahminen hangi saatlerde hangi besinler ne kadar miktar?
Müsait vaktinde yazabilirmisin?
Anladığım kadarıyla ek gıda konusunu baya araştırmışsın biraz senden kopya çekeyim izninle :)

TuRuNCu TuRuNCu sen de bu konuda bilgi sahibiydin sanırım.
Bu kutu süt olayı günlük pastörize olanlar mi?
Yani şu en geç 2 hafta tüketim süresi olanlardan mı?
Su katılarak mı içircez?
Bi de pastörize keçi sütü olur muki?

Ayyyhhh kafamda yine milyon soru....
Çevrede tecrübeli biri olmadan Bebek büyütmek çok zor.
Gurbette tek bir akraban bile yanında olmadan büyütmek, herşeyi telde sormak vs. vs.....

Canım öncelikle şunu söyleyeyim,lütfen anneliğini sorgulama...Sen bebeğin için çok iyi bir annesin. :KK66:
Her bebeğin huyu suyu farklıdır. Kimi erkenden düzene girerken kimi hiç düzeni sevmeyebiliyor...
İlk oğlumun uyku ve beslenme saatleri o kadar düzenliydi ki 5 dakikalık oynamalarda bile huzursuz olurdu. Öyle düzenliydi ki uykuya yatırdığımda kalkacağı vakti bile bilirdim :))
Ama küçük oğlum tam tersi. Çok başına buyruk :)
Keyfi ne zaman isterse o zaman uyuyup uyanıyor.
5.5 aylık olacağız ,hala düzen yok :KK66:

Süt olayı ise kadir tuğcu pastorize tam yağlı inek sütü öneriyor her zaman.
Keçi sütünün besin değerinin düşük olduğunu ve sadece inek sütüne alerjisi olan hastalarına önerdiğini söylüyor.
Sütün sulandırılmasını ise 4 aydan küçük mama almaya gücü yetmeyen bebeklerde uyguluyor.
Özellikle yağlı süt öneriyor ki bebeklerde kabızlık olmasın. Sütün yağı hem kabızlık önleyici hem de sağlıklı yağlar içerdiğini söylüyor. Sokak sütü verilecekse özellikle kaynattıktan sonra üzerinin yağının alınmamasını tavsiye ediyor.
Marketlerde satılan günlük şişe sütü de verebilirsin tabi ama gereksizdir ,pastorize süt ile aynıdır diyor :KK66:

Eğer süt vereceksen ilk önce 30-40 ml ile başlayıp yavaş yavaş artırmayı öneriyor :KK66:

Kadir hoca süt'ün büyüme için önemli besin olduğunu söylüyor hep. Bu yüzdendir ki susayan çocuğa su'yu hamam suyu sıcaklığında ama sütü soğuk teklif edin diyor. Çocuk soğuğu sevdiği için susuzluğunu süt ile gidermeyi tercih edecektir ve bu da ekstra süt içirmek için iyi bir tercihtir diyor.
Soğuk sütün hasta edeceği düşünülmesin sakın. 5 yaşında ki oğlum sütünü hep buz gibi buzdolabından içer ve hiç boğazı şişmez :)

Son olarak benim bebeğim düzenli mama alıyor olsaydı 6.ay itibari ile kesin kutu süt'e geçerdim...
Ek gıda döneminde yiyeceklerini zaten süt ile hazırlıyacağım :KK66:

(Amma yazdım yine :))

Bizim kızlar ne çok benziyolar.
Benimki hep yanımda ve sabah uyandığında beni mümkün değil uyutmaz.
5 dedinmi gözler faltaşı.
Akşam 12 de de yatsa o gündoğumu mutlaka uyanık olunacak :p
Döner konuşur cızırdar yüzümü avuçlar ve nihayet uyandırır :KK53:
Birgün akşam erkenden yatıp sabah 7de kalktığı günler gelcekmi:confused: noğlur Allahım noğluuuğr:dua::dua::dua:
yaaa benim kizimi anlattin ben bu kadar iyi ozetleyemezdim bunlar ayni gun dogdu diyemi bu kadar huylari benziyor :)
ben 6 aydan once dusunmuyorum acikcasi hala baslamadim sonrasinda da duruma gore tahlil yaptirir sikinti yoksa pekmezli su veririrm d vitamini daha masum geliyor bana da

1 yaşına kadar hiç bir şekilde kullanmıyacağım.
Vucuda verilen ekstra demir hastalık dönemlerini zor atlatmayı sağlar. Vucutta ki mikroplar fazla demir ile beslenirler ve bu durum da hastalık dönemini uzatır maalesef...
Zaten bebeklerin depoları 1 yaşına kadar yeterli oluyor(muş).
1 yaşında tahlil yaptırıp ona göre ilerleriz.

yaaa benim kizimi anlattin ben bu kadar iyi ozetleyemezdim bunlar ayni gun dogdu diyemi bu kadar huylari benziyor :)

ben 6 aydan once dusunmuyorum acikcasi hala baslamadim sonrasinda da duruma gore tahlil yaptirir sikinti yoksa pekmezli su veririrm d vitamini daha masum geliyor bana da

Canım pekmez öyle düşünüldüğü gibi demir içermiyor maalesef.
Pekmez demek saf glikoz demek.
Yumurta sarısının da demir daha fazladır.
Ek gıda döneminde günlük 1 yumurta sarısı muhakkak yedirilmeye çalışılmalı :KK66:

Canım öncelikle şunu söyleyeyim,lütfen anneliğini sorgulama...Sen bebeğin için çok iyi bir annesin. :KK66:
Her bebeğin huyu suyu farklıdır. Kimi erkenden düzene girerken kimi hiç düzeni sevmeyebiliyor...
İlk oğlumun uyku ve beslenme saatleri o kadar düzenliydi ki 5 dakikalık oynamalarda bile huzursuz olurdu. Öyle düzenliydi ki uykuya yatırdığımda kalkacağı vakti bile bilirdim :))
Ama küçük oğlum tam tersi. Çok başına buyruk :)
Keyfi ne zaman isterse o zaman uyuyup uyanıyor.
5.5 aylık olacağız ,hala düzen yok :KK66:

Süt olayı ise kadir tuğcu pastorize tam yağlı inek sütü öneriyor her zaman.
Keçi sütünün besin değerinin düşük olduğunu ve sadece inek sütüne alerjisi olan hastalarına önerdiğini söylüyor.
Sütün sulandırılmasını ise 4 aydan küçük mama almaya gücü yetmeyen bebeklerde uyguluyor.
Özellikle yağlı süt öneriyor ki bebeklerde kabızlık olmasın. Sütün yağı hem kabızlık önleyici hem de sağlıklı yağlar içerdiğini söylüyor. Sokak sütü verilecekse özellikle kaynattıktan sonra üzerinin yağının alınmamasını tavsiye ediyor.
Marketlerde satılan günlük şişe sütü de verebilirsin tabi ama gereksizdir ,pastorize süt ile aynıdır diyor :KK66:

Eğer süt vereceksen ilk önce 30-40 ml ile başlayıp yavaş yavaş artırmayı öneriyor :KK66:

Kadir hoca süt'ün büyüme için önemli besin olduğunu söylüyor hep. Bu yüzdendir ki susayan çocuğa su'yu hamam suyu sıcaklığında ama sütü soğuk teklif edin diyor. Çocuk soğuğu sevdiği için susuzluğunu süt ile gidermeyi tercih edecektir ve bu da ekstra süt içirmek için iyi bir tercihtir diyor.
Soğuk sütün hasta edeceği düşünülmesin sakın. 5 yaşında ki oğlum sütünü hep buz gibi buzdolabından içer ve hiç boğazı şişmez :)

Son olarak benim bebeğim düzenli mama alıyor olsaydı 6.ay itibari ile kesin kutu süt'e geçerdim...
Ek gıda döneminde yiyeceklerini zaten süt ile hazırlıyacağım :KK66:

(Amma yazdım yine :))
annem hep buzdolabindan verirdi sütü halam almanyada onlarda ayni yapardi bu gune kadar bi sorun yasamadik cok sukur :)

Banada saglik ocaginda verdiler pzt gunu. Ben ogluma kan sayimi yaptirip kullanmak istiyorum dedim. Kan sayimi yapilmaz bebeklere mecbur kullanacaksin dediler benimde kafam karisik. :işsiz:

Canım pekmez öyle düşünüldüğü gibi demir içermiyor maalesef.
Pekmez demek saf glikoz demek.
Yumurta sarısının da demir daha fazladır.
Ek gıda döneminde günlük 1 yumurta sarısı muhakkak yedirilmeye çalışılmalı :KK66:
yumurta icinde 1/4unden baslayip arttirmak gerekiyormus onu da dusundum sizin 6 ay yaklasti ne zaman ek gidaya baslamayi düsünüyorsun

Bende kullanmıyorum. Mümkün mertebe ilaç vermek istemiyorum. Sadece d vitamini veriyorum. İlk bir hafta fln kullandım bebeğim de ateş huzursuzluk vs oldu bıraktım daha iyi çok şükür. Demir mikropları besliyormus diye biliyorum. Ztn şimdi de antibiyotik kullanacağız. Antibiyotik tedavisi olduğu zmn demir ilaci verilmiyor.

Yüzüstü korkuyorum nasıl olur ki nefessiz kalmaz mı yan yatiriyorum yan olmaz mi5
biz yaklaşık 2 haftadır gece gunduz hep yüz üstü yatıyoruz sıçrama ile kendini uyandırma olmuyor ve nispeten daha uzun uyuyor. bişey olmaz canım Allah in izniyle artık rahat hareket ediyorlar başlarını kontrol ediyorlar. başta biraz gözlemle istersen ona göre yatirirsin. hangi arkadaş sormuştu hatırlamıyorum yatis sekline müdahale etmiyorum artık demişti bizim kafadaki duzluk için 6. ayin sonuna kadar yuz üstü yatirmamizi söyledi kadir Tuğcu demekki o zamana kadar dikkat etmek lazım.

yumurta icinde 1/4unden baslayip arttirmak gerekiyormus onu da dusundum sizin 6 ay yaklasti ne zaman ek gidaya baslamayi düsünüyorsun

Canım ben 2 -2.5 hafta sonra başlayacağım ek gıdaya.
Şimdilik nasıl ilerliyeceğim konusunda kararsızım :/
Yumurta 6.cı ay itibari ile ilk gün tavla zar'ı büyüklüğünde verilip her gün biraz daha arttırılarak 1 hafta sonra tam yumurta sarısına geçiliyor :KK66:

Dr. TuRuNCu TuRuNCu Tuğcu'nun tavsiyelerini uygulayım ben de madem ozaman :KK66:
Çok teşekkürler Canımm :*

:halay::KK68:

Canım ben 2 -2.5 hafta sonra başlayacağım ek gıdaya.
Şimdilik nasıl ilerliyeceğim konusunda kararsızım :/
Yumurta 6.cı ay itibari ile ilk gün tavla zar'ı büyüklüğünde verilip her gün biraz daha arttırılarak 1 hafta sonra tam yumurta sarısına geçiliyor :KK66:

:halay::KK68:
senin günün bizden ileri bugun 5 aylik olduk artik deneyimlerini paylasirsin bekliyoruz :KK66:

bu kadar çabuk hee, 2009 desem yaz desem :deli:

Ooww 8 sene olacak nerdeyse. Unutmamışsın...:oops:
Nasılsın ?
Bebeğini sağlıcakla al kucağına inşallah :KK66:
Benim iki numara 5 aylık oldu. Bi de 5 yaşında abimiz var.
Het gidi günleeer :KK51:
Daha dün gibiydi çeyizlerimizi konuştuğumuz zamanlar :olamaz:

X