2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Bizde tatil donusu istanbulda hava carpmasi oldu sanirim. Soguktu burasi. Hafif kizarmis bogazlari ufaktan oksuruk ve inanilmaz tikali burnumuz vardi. Dr'umuz burnu icin sinomarin verdi onun haricinde emzirip bitki caylari verrebeilirsin hem uyku icinde belki etkili olur ddedi. Onun disinda bolca emzireceksin ve ne olursa olsun burnunu daima trmiz ve acik tutacaksin eeen onemli nokta bu dedi. Gunduzleri 40 50 cc ihlamur aksamlarida 23:00 gbi 60cc kadar melisa iciriyorum. Uyumuyor fakat daha sakinlestigine eminim. Haliyle bitki cayi icince suyu biraz daha az iciyor gun icinde. Hatta bazen hic vermedigim bile oluyor hava sicak degilse.

1f319.png
AREFE GÜNÜ
1f319.png

(11 eylül 2016 pazar)
Zilhiccenin 9. günüdür. Başka güne Arefe denmez.

Arefe günü yapılacak işlerden bazıları şunlardır:

1- Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, cemaatle kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, (Allahümme entesselam...) demeden önce, bir kere, vacib olan teşrik tekbirini söylemeli, yani, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir.
Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

2- Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.)[R. Nasıhin]

(Arefe günü tutulan oruç, bin gün[nafile] oruca bedeldir.) [Taberani]

(Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gafilin]

(Arefe günü [Besmele ile] bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh]

(Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

(Şeytan, Arefe gününden başka bir günde daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik]

(Allahü teâlâ, Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye]

(Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.)[İsfehani]

(Arefe gecesi ibadet eden, Cehennemden azat olur.)

İbadet olarak ilim öğrenmek en faziletlisidir. İlmihal okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.

3- Bugünü fırsat bilip dua etmeli! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.) [Beyheki]

4- Arefe gününü ibadetle, zikirle, tefekkürle geçirmeli, insanlara iyilik etmeye çalışmalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemi] (Hürmet etmek, günah işlememekle olur.)

(Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.)[Taberani]

Kulağına sahip olmak, gıybet, çalgı gibi haram olan şeyleri dinlememektir. Eğer biz istemeden kulağımıza gelmişse, bize günah olmaz. Gözüne sahip olmak da, haram olan şeylere bakmamak ve mubah olarak baktığı şeylerden ibret almaktır. Diline sahip olmak ise, yalan söylememek, dedikodu etmemek, laf taşımamak, kötü söz söylememek, hatta boş şey konuşmamak, kimseyi diliyle incitmemek demektir. Bunlara riayet eden, Arefe gününü değerlendirmiş olur.

AREFE GÜNÜNÜZ ŞİMDIDEN MÜBAREK OLSUN

Eki Görüntüle 1884033

Bana şöyle bir tablo verdi canım. Daha doğrusu bir kitapçık verdi orda bu tablo var. Kendisi de hatirlatiyor arada. Sanirim ortalama uyki duzeninini gosteren bir tablo. Tabiki her bebek buna yüzde yüz uymaz. Mesela benim kızım da bu tablo bugüne kadar %80 uyumlu gidiyor. Doktor Prof olduğu için de güveniyorum. Ekliyorum yine tabloyu
Canim Benim kızım uykucu biraz bizimle yatar bizimle kalkar neredeyse o yüzden sordum uyku düzeni değişecek diye korkuyorum :))

Kızlarrrrrrr

Grip atlatan varmı
Babamız hastaydı , oğlumda 2 gündür öksürüyor, şimdi calpol verdim, yarın doktoru arıycam bakalım ekstra bişey diyecekmi,,,
Sizler ne yaptınız
Biz olduk canım benden kızıma geçti 5 gun boyunca antibiyotik şurup yedik amoklavin diye ismi birde burun damlasi vardı ama onu çok kullanmak istemedim okyanus suyuyla sürekli burnunu ıslandım. Gripliyken kızım aşırı terledi özellikle gece uykusunda teri soğumadan değiştirdim.calpolu diktir bize de verebilir siniz vücudu rahatlarım demişti ama onu da çok vermedim.bol bol emzir canım geçmiş olsun

Merhaba arkadaşlar. Bende nisan annesiyim. Ek gıdaya geçtiniz mi? Doktor tavsiyeli listeler varsa paylaşabilir misiniz?

Birde kafam karışıyor. Bebeğim 12 nisan doğumlu. Ek gıdaya erken mi acaba?

Bizde tatil donusu istanbulda hava carpmasi oldu sanirim. Soguktu burasi. Hafif kizarmis bogazlari ufaktan oksuruk ve inanilmaz tikali burnumuz vardi. Dr'umuz burnu icin sinomarin verdi onun haricinde emzirip bitki caylari verrebeilirsin hem uyku icinde belki etkili olur ddedi. Onun disinda bolca emzireceksin ve ne olursa olsun burnunu daima trmiz ve acik tutacaksin eeen onemli nokta bu dedi. Gunduzleri 40 50 cc ihlamur aksamlarida 23:00 gbi 60cc kadar melisa iciriyorum. Uyumuyor fakat daha sakinlestigine eminim. Haliyle bitki cayi icince suyu biraz daha az iciyor gun icinde. Hatta bazen hic vermedigim bile oluyor hava sicak degilse.
Cnm ihlamur veriyor musun? Ya ben cesaret edemedim ama balgam sokturucu ozelligide varmis. Ama bizimkiler daha cok ufaklar arastirdim bobrekleri yorar diye vermeyin diyen doktorda var.. offg versem mi bende? Kaynatip suzuyorsun degilmi?

Günaydın güzel anneler ve minik melekleri... Arefemiz mübarek olsun 2 haftadır netim bittiği için giremedim özlemişim sizleri valla oğlumda bende iyiyiz çok şükür kendisi yuvarlanmaya başladı artk yere battaniye serip yerde bırakıyorum çok mutlu oluyo kendisi bşyler başarınca sanki gülüyor dönünce:) dişler de kaşınıyo ne eline geçerse ağıza götürüyor hemen:) geçmişi okuyamadım yavş yavş okuyacağım 578 sayfa birikmiş inşallah herkes iyidir hepinizi öpüyorum çokkk çokkk mucukk:KK60::KK22:

Cnm ihlamur veriyor musun? Ya ben cesaret edemedim ama balgam sokturucu ozelligide varmis. Ama bizimkiler daha cok ufaklar arastirdim bobrekleri yorar diye vermeyin diyen doktorda var.. offg versem mi bende? Kaynatip suzuyorsun degilmi?
Vereceksen kendine yaptığın kadar demleme canım. Kaynarken at rengi falan çıkınca al, 1 dakika bile sürmüyor. Ben vermedim hiç ama halam yurtdışında hastane mutfağında çalıştı, orada öyle yapıyorlarmış. Kendi torununa doğduğundan beri öyle demleyip rezene verir...

Günaydın güzel anneler ve minik melekleri... Arefemiz mübarek olsun 2 haftadır netim bittiği için giremedim özlemişim sizleri valla oğlumda bende iyiyiz çok şükür kendisi yuvarlanmaya başladı artk yere battaniye serip yerde bırakıyorum çok mutlu oluyo kendisi bşyler başarınca sanki gülüyor dönünce:) dişler de kaşınıyo ne eline geçerse ağıza götürüyor hemen:) geçmişi okuyamadım yavş yavş okuyacağım 578 sayfa birikmiş inşallah herkes iyidir hepinizi öpüyorum çokkk çokkk mucukk:KK60::KK22:
benimde gözüm aradı nerelerde diyodum valla:)
yuvarlanmayada başlamış küçük bey aferin onaa:halay:
bizimde herşey direk ağza hiçbişey bulamazsa elini yumruk yapıp sokuyo ağzına. sonuç ne mi damaklarıyla sıkmaktan acıyan bi el, yakası ıslanan tşörtler, sinirlenip ağlayan bi Meyra bebek, şaşkın bi anneo_O

benimde gözüm aradı nerelerde diyodum valla:)
yuvarlanmayada başlamış küçük bey aferin onaa:halay:
bizimde herşey direk ağza hiçbişey bulamazsa elini yumruk yapıp sokuyo ağzına. sonuç ne mi damaklarıyla sıkmaktan acıyan bi el, yakası ıslanan tşörtler, sinirlenip ağlayan bi Meyra bebek, şaşkın bi anneo_O
Sağol canım bnm şükürler olsun büyüyorlar artk büyüdükçe daha da zor günler bizi bekliyor ama olsun o salyalarını yerim ben onların nasıl tatlı oluyorlar ama bazen sinirleniyorum ama çok ta mutlu oluyorum tatlı tatlı yiyo ellerini fln :-)

Biz de dün gece sürekli kustuk. 5 kere üstümüzü değiştirdik. Oğlan 36 saat kakayı yapmayinca alttan çıkamayan üstten çıkmaya başladı. Gece 12 den sabah 6 ya kadar posta posta kustu. En sonunda kaka yapıldı rahatladık.
O kusmalar bizde 2. Aydan beri durmaksızın devam ediyor doktor normal diyor ama Allah yardımcın olsun ben alıştım da senin için zor olmuştur devamlı üst değiş hem bebişi hem kendini halıya koltuğa kusar onu sil bi yandan bide bi çocuk daha varsa Allaaaah gelsin keçiler tepeye :KK70: :halay: Çok şükür ki yapmış kakayı rahatlamış inş. Bida yaşamazsınız böyle kusmalar

Ben de istiyorum da havuza sokmayın diyorlar

Camaron Camaron

Bende istiyorum bakalım doktorumuz ne diyecek

Doktor 1,5 yasina kadar yok dedi ama Ankaradaki bebek yuzme kurslarina baktim, havuz sicakligi 30 - 31 derece. Klor orani da ona goredir sanirim. Youtube da videolari da izledim, kucucuk bebekler daliyor ya cok tatlilar :KK66: cok ozendim. Insallah doktor izin verir. Bayram sonrasi kontrolde soracagim.
Kurslardan biri 24 Eylul de basliyor. Ona yetiseyim diyorum :)

Hala sadece anne sütü veren kimler var?
Canım su bile vermiyorum 2 saatte bir emiyor çok şükür 6 aya kadr devam etmek istiyorum sadece anne sütüne snra da mink minik tadımlık veririm çorbalardan meyve fln tattırırım diyorum kilosu iyi ztn acele etmicem o yüzden suyu ne zmn başlasam mı diyorum süt yeterli olur heralde ama

bende tarhana vermek istiyorum biz yapmayız hazırlara da güvenemiyorum. sen hangi tarhanadan veriyorsun
Canım bnm kv. Yapıyor keçi yoğurdundan bize de verecek biraz istersen sana da göndeririz kargoyla daha bebeğe vermeyeceğim çnki :KK66:
Canım sonuçlar çıktı negatif alerji tahlilllerimiz özel doktorumuzun görmediği bi çatlağımız Varmış krem yazdı oturma banyosu yazdı cocuk cerrahisi kan burdan geliyordur dedi kan degerlerimize tekrar bakıldı demir eksikliğmiz var kan damlasına başlıcaz bayramdan sonra bagışıklıga bakıldı falan Allah a yüzbinlerce kere şükür siz nasıl oldunuz iyimisiniz
Canım çok sevindim alerji fln yok yani popo çatlağı da çabk gçer umarm miniğin çok çekti bu şeylerden biliyorm çok geçmiş olsun
Kizim size 1 yapiyor annişleer:KK70:
Aay maşallah kız bide çok zayıf diyorsun maşallahı var iyi o toplamış kendini :nazar:
Kızlar demir ilaciyla ilgili bir yakınımda sorun çıktı. Bebekleri 7 aylık. Önce siyah kaka sonraki gün köyü yeşil kaka yapmış ve çok huysuzlanip ateşi yükselmiş. Ateş düşürücü şuruplar geçici süre rahatlatmis. Hastaneye gittiklerinde yatırmışlar. Kakada kan çıkınca mide delinmesi demişler önce. Sonra kan tahlilinde demirin fazla olduğu görmüş. Üç günlük hastane yatisindan sonra demir zehirlemesi olduğu anlaşılmış. Bebekte zaten demir oranı yüksekmiş bir de demir ilacı kullanınca böyle olmuş. Sonuç önce kan sayımı yapılmalı.
Aynen katılıyorm çok geçmiş olsun

Çok kırgınım eşime ailesine en çok ta kendime. Onlar için ne kadar taviz verdim. Yeri geldi üzüldüm. Ama eşim şu an çok tuhaf aslında hamileliğimden beri tuhaf. Çok canım acıyor yüzünü bile görmek istemiyorum. İş iş iş. Elin yanında da çalışmıyor babasının yanında. Durumlarıda çok iyi. Hamileyken her kontrole gittimiZde geç gelirdi ben heycanla bebişimi görücez diye hazırlanırken kavga dövüş doktora giderdik aglaya aglaya. Dogumdan önce neymişte işe geç kaldıgı için tek basıma taksiye binip kontrole gitmiştim gözüm hep arkada şimdi peşimden gelir diye gittim doktor kordon dolanmış dedi yanımda kimse yok nts aldılar beni hep bunlar geliyor dogum günüm evlilik yıl dönümümüz dogum yaptım hiç bir hediye yok insan 300 tl bi kolyede mi alamaz kızımla dışarı çıkmak istesek ya kardeşim gelsin ya ablan gelsin ben bas edemem diyor sanki kendine baktırıyorum çocugu yanımızda gelende beni panik ediyor yok aglıyor yok susmuyor bu nasıl bebek diye. Bir haftadır vurup duruyor bana koluma geçen boynuma sarıldı bogacak heralde. Kızlar çok bunaldım ve çok zoruma gidiyor dışardan gören etrafımda pervane kılıbık sanıyor kızımın bir yaşına girmesini bekliyorum kafaya koydum ya boşanıcam yada iki yabancı gibi yaşıca bu evde gitsin üzerime evlensin dost tuttsun umrumda degil içim kırık dökük tek dayanagım kızım.
Tosdikdanan için braz daha dayan canım rabbim seni bebeğini korusun eşine de akıl fikir versin inşallah biran önce kendine gelir de sizin kıymetinizi anlar
Bizde burun tikanikligi hapşırık ara ara öksürük birde boğazlari hafif kabarmış demişti doktor benden grip geçti ilk bekledim geçer fiye daha da arttı mecbur goturdum doktora
Geçmiş olsn

Kızlar sanırım bebeğim grip ya da nezle oldu. Sürekli burun akıntısı ve hapsiriyor. Bizi süt alerjimiz olduğu için başta onun etkisi sandık ama değilmiş. Onerileriniz nelerdir. Şu an nefes almakta o kadar zorlanıyor ki. Hafif oksuruk te var. Malum havalar birden sogudu sanırım kuru hava boğazını daha da tahriş ediyor. Şu kaynatip odaya getirdim nemlendirsin diye havayı ama çok etkili olmucak sanırım. Aranızda buhar makinası kullanan var mı ne yapsak bilemedim ya :işsiz:
Geçmiş olsun canım bu ara bebişlerimiz griple savaşıyor inşallah çabk iyileşirler

Merhaba arkadaşlar. Bende nisan annesiyim. Ek gıdaya geçtiniz mi? Doktor tavsiyeli listeler varsa paylaşabilir misiniz?

Birde kafam karışıyor. Bebeğim 12 nisan doğumlu. Ek gıdaya erken mi acaba?
Benim de bebeğim 12 nisan doğumlu
3 haftada 340 gr almısız dr az dedi
Ve azar azar meyve ve ev yoğurdu ile başla dedi

X