2014 kpss çalışma günlüğüm

Bu arada kozmik odanın türkçe sorularından birini dün çözmüştüm aynısı bugün sınavda çıktı Diyorum ben bu soruyu daha dün çözdüm :))
Soru çok güzelmiş şimdi dşüneyim biraz
şimdi yukardaki koşul oğlu ya da kıızı olması durumu
ama sonuca bakınca da bir oğlu ve bir kızı olmuş yani iki koşulda sağlanmış.
Benim aklıma bir şey geldi ama mantıklı olur mu bilemedim. İki koşul oluştuğu için acaba adamın servetini ikiye mi bölcez yoksa iki koşul da sağlanmaz. Oğlu ve kızı tüm servete konur ve karsına hiç para kalmaz.

Bu durumda adamın serveti 1/2 olur

1. Koşulda --> 1/2 * 4/5 = 2/5 oğlunun
1/2 * 1/5 = 1/10 karısının

2. koşul da --> 1/2 * 1/5 = 1/10 kızının
1/2 * 4/5 = 2/5 karısının (Geriye kalan para bu da)

1/10 +2/5 =5/10 =1/2 derdim ben şıklarda varsa tabi.

Cevap neymiş peki??? İlginç bir soru cidden

şimdi benim aklıma bir şey daha geldi. Koşulda ve ya demiş sonuçta da ve demiş yaa
Biz veya olunca durumları birbirine ekliyoruz farklı koşullar olduğu için
ve olunca da iki durum birbirini etkilediği için çarpıyoruz.

sonucu ve ile bulacağımızdan ilk durumda karısı 1/5 alıyordu ikinci de de 4/5

ve ile bakınca çarparız --> 1/5*4/5 = 4/25 olur ama bu durumda oğlu ile kızının payı nasıl olacak ??

Geriye 21/25 lik servet kalacak 4/5 i oğlunun olacağından 84/125 i oğlunun
Geriye kalan 21/125 i de kızının olabilir.

Şimdi sanki bu çözüm daha mantıklı gibi geldi bana ama yine de çok emin değilim kafam biraz karıştı :44:

Ben sınav anında ikisini düşünürdüm şıklarda 4/25 ya da 1/2 varsa ikisinden birini işaretlerdim

Cevap neymiş?? Sen yine de hocaya sor daha mantıklı şeklilde anlatır.

Siklarin paydalari 21 hep. Doğru cevap ise 4/21

Bende şöyle bir mantık yurutmeye çalıştım. Öyle dağılacak ki vasiyetine uygun olacak o zaman
4/5 oğlu + 1/5 kızı + 1/5 kralice = servetin tamamı

Ama anne 1. Durumda servetin 1/4 ini, 2. Durumda 4/5 ini aldığı için yanlis bir çözüm teknigi oluyor :44:

Sarfansari bi daha düşündüm bence cevap 4/25 yaa 21 nerden geliyor anlayamadım :44:

Daha basit bir mantıkla şimdi adamın serveti 1 e eşit olmak zorunda senin dediğin mantıkta birden fazla oluyor.

Şimdi iki durum olabilir iki durumda da cevap 4/25 çıkıyor.

1. durumda diyelim ki önce kızı doğdu.
Servetiin 1/5 i kıza verildi geriye kaldı 4/5 kadar bir servet.
Sonra bu kalan servetin 4/5i erkek çocuğa gider yani 4/5 * 4/5 =16/25
Kadının serveti de servetin 1/5 i olduğu için 4/5 * 1/ 5 =4 /25

Hadi diyelim önce erkek doğdu diye erkeğin serveti verilecek önce.
Bu 2. durumda da Servetin 4/5 i erkeğe verildi geriye kaldı mı 1/5 kadar servet.
Bunun 1/5 i kıza verilecek yani 1/5 * 1/5 =1/25 i kıza veriilecek
geriye kalan da servet de 1/5 - 1/25 = 4/25

yani iki durumda da cevap 4/25 çıkıyor o 21 nerden çıktı onu anlayamadım ???

Sen bunu kesin bir sor bakalım çok merak ettim

Bu miras sorusu aklıma başka bir soruyu getirdi :))
Bir tane adam ölmeden 17 koyununu 3 oğluna şu şekilde bölüştürüyor.1/2 sini büyük oğluna ,1/3 ünü ortanca oğluna ve 1/9 unu da küçük oğluna bırakıyor.
Ve de koyunları kesmek yok!! Her bir oğluna kaç koyun bırakmıiştır??

Bu soruyu zeka soruları olan bir kitabım vardı orda okumuştum

kızlar bir sorum olacak, bu kozmik oda serisindeki sorular çözümlü mü ?

bir de bunlar ösym sınavlarında çıkmış sorular mı yoksa benzerleri mi ?

Hepsi çözümlü ve de ösym havuzundan alınma sorular yani ösym nin yaptığı tüm sınavların karışımı Janu,ALS,ALES,Kaymakamlık,KPSS... vs de çıkmış sorular benzer değil orjinal sorular direkt.

Tamam denemem yarın sorayım

Bu koyun sorusunu ise biraz dusuneyim :44:

Canım hiç bekletme doktora git ben kaç sene tam olarak çıksın diye bekledim boşuna ağrı çektim meğer benim çene yapım küçükmüş yer yokmuş onlar arkadan sıkıştırdıkça ön dişlerim üstüste gelmiş tam çene filmi çektirince doktor keşke önce gelseydin ön dişlerini bozmuş dedi alttaki ikisini ozaman çektirdim üsttekilerde 3 sene oldu çıkalı içten çürümeye başlamışlar bir ay önce birini çektirdim biride dolgu yapıldı ama fazla gitmez dedi doktor böyle anlatınca dişlerime bakmıyorum zannetme en son doktordan uyarı bile aldım dişlerini çok fırçalama aşınmalar olmuş diye:))) yani kayıp olmaz çektir gitsin benim dişlerim baya köklüydü farklı doktorlara çektirdim zor olup olmamadı tamamen beceriye bağlı bir tanesinde 3 gün çenem ağrımıştı 2 sinde çekildiğini bile hissetmedim geçmiş olsun

korkuyorum ablam çektırmıstı yanagı okadar şişmiştiki çok üzülmüştüm

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Son düzenleme:

tesekkur ederım denemem sanırım bende cektırıcem dişimi.Bugun dişim şiş uyandm off off:18:

bu korkuyla nasıl gıdıcem doktora yarın gıdıcez galıba saol canımmm diişim şiş bıde öndekı uc bes tane dişim de agrıyor

Dişin şiştiyse apse yapmıştır çekmez antibiyotik verir bitince gel der bence git hiç korkma hem korksanda yapacak bişey yok gidicen

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

denemem dün paylaştığın soruya denk geldim çözümü güzel anlatılmış

http://www.izlesene.com/video/11-ma...&utm_medium=referral&utm_campaign=player_logo

sarfansari teşekkür ederim çözümü anladım fakat soru biraz tuhaftı çünkü soruda diyor ki 3 markette ekmek olmamış olsa diye çocuk bir varsayım yapıyor. Kesinlik yok yani belki de 5 markette ekmek yoktur kesin olarak. Tuhaf bir soruydu açıkçası.
Ama kesin olarak düşünürsek çözümü tam olarak anladım :))

Bugün öksürükten uyuyamadim, sabahta dersaneye gidemedimw bu yüzden
Yarın da deneme sınavımiz yokmus haftaya varmış, yani giremeyecegim

Yaklaşık 2 hafta yokuz. Memlekete gidiyoruz. Yanımda test götürüyorum ama bilmiyorum çözebilir mıyım. Yatmadan önce ve sabah kalkınca 5 er test cozmeyi planlıyorum.

Umarım sizler iyi çalışırsınız ben gelene kadar. Kolayliklar diliyorum herkese.

geçmiş olsun sarfansari, iyice dinlen de gel :)) İyi tatiller sana, çalışamazsan da üzülme gelince telafi edersin sizin sınava hem daha var.
Ama tabi o testleri çözebiliirsen senin için daha iyi olur derslerden kopmamış olursun.

-polisesi doktora gittin mi?

-kızlar nasıl gidiyor çalışmalar? Ben bu aralar matematik çalışıyorum. Bugün bitirebilirsem yarın tarihe başlayacağım.
sarfansari gitti diye topiği boş bırakmayalım motive edelim birbirimizi burdan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…