2014 kpss çalışma günlüğüm

Denemem massallah neguzel sonuc almissin tebrik ederim seni ins dha iyi sonuclar alirsn :)

Kızlar teşekkür ederim siz benden daha iyi netler yaparsınız inşallah, çalışalım yeter ki her şey olur. Daha 100 ve üstü netlleri de göreceğiz inşallah :))

Kızlar teşekkür ederim siz benden daha iyi netler yaparsınız inşallah, çalışalım yeter ki her şey olur. Daha 100 ve üstü netlleri de göreceğiz inşallah :))
inşallah arkadaşım netlerin çok güzel ben cuma günü ilk defa bir dershanede ihtiyaç tg denemesine girdim dehşete düştüm önceki sistemde çalışmadan bile 70 net yapan biriydim 2 aydır konu çalışıyordum mat hariç konularım bitti denemeye gireyim dedim çok kötüydü yaaa 2 gündür napsam bilemiyorum en iyi olduğum tarih bile berbattı osmanlı padişahlarını tekrar özet yapıp elbise dolabımın üzerine yapıştırdım ezberlemeye başladımki ezberden nefret ederim diğer dersleride yapıp odamın bütün duvarlarına yapıştırmayı düşünüyorum kafayı yedim galiba haftaya tekrar denemeye giricem ozamana kadar hergün deneme çözüp tekrar yapıcam nasıl olucak yaa sınava az kaldı :18::18::18:

Son düzenleme:

panik olmadan , ezber yapmadan çalış. Ezber yaparsan zaten başarılı olamazsın ki, sorular hembilgi hem de yorum istiyor çünkü.
Mantığıını kavramaya çalış bir de bol bol soru çöz. Çalışırken okuduğun şeyi sorgula düşün öyle çalış. Mesela padişahlar bir şey yapmışsa bir nedeni vardır amacı neydi niye yapmış bunları düşünerek oku. Onlar da insandı sonuçta biz bir şeyleri yaparken bir amacımız oluyor onlarınki de öyle. Mesela 2. abdülhamit neden meşrutiyeti ben ilan ederim demiş padişah olabilmek için sonra da 93 harbini bahane edip neden kaldırmş çünkü zaten meşrutiyet isteyen biri değildi onu kullanarak o mevkiye geldi uygun ortamı bulunca da kendi isteklerini uygulamaya koydu. Aslında her şey bir neden sonuç ilişkisi içeriisinde tarhite de coğrafya vatandaşlıkta da öyle. O yüzden neden sonuç içinde düşünerek çalış derslere ve çok çok soru çöz netlerin kendiliğinden yükselir.

kesinlikle doğru söylüyorsun canım ben zaten hiçbir zaman ezber yapmadım ama bu sefer kim neyapmıştı kafamda karman çorman oldu yani bilgi gerektiren sorularda yanlış yaptım o yüzdende ezbermi yapsam dedim ama yok yok vazgeçtim okadar dersi ezber yapamam bol bol deneme yapıp çözümlerine bakayım en iyisi ben yanlış yaptıkça öğrenenlerdenim yinede duvarlara özetleri yapıştırıcam çünkü bişeyi ararken defter karıştırıp bulamamaktan nefret ediyorum böyle daha kolay dolabın üzerine kuruluş yükselme duraklama diye grup grup özet yapıştırdım bulması çok kolay

Benim de tam dediğin gibi oluyor beynim de her şey karıştı, mesela islam öncesi tarihini iyi çalışmıştım biliyordum bir sürü de soru çözmüştüm bugün ölünün arkasından yapılan tören yuğ muydu sagu muydu hangisi ağıt hangisi törendi kafam karıştı yanlış yapmışım onu :))

Aslında tam öğrenmeye yaklaştığımız andayız ki bilgiler karışıyor yani biraz daha üstüne gidersek temelli oturacak tüm konulara hakim olcaz .

Bunu paylaş mıydım hatırlayamadım ama yine paylaşayım dedim motivasyon olur :

BEYİN TEMELLİ ÖĞRENME
BEYİN TEMELLİ ÖĞRENMENİN ON İKİ İLKESİ

1. Beyin paralel işlemcidir.
2. Öğrenme tüm fizyoloji ile ilgilidir.
3. Anlam arayışı içseldir.
4. Anlam arayışı örüntülemeyle oluşur.
5. Duygular önemlidir.
6. Beyin parçaları ve bütünü aynı anda algılar.
7. Öğrenme hem çevresel-organsal algıyı hem de odaklanma dikkati ister.
8. Öğrenme bilinçli ve bilinç dışı süreçleri ister.
9. Olgu ve beceriler doğal uzamsal bellekte yapılandırıldığı zaman çok iyi anlar ve çok iyi hatırlarız.
10. Öğrenme zorlanma ile zenginleşir, tehdit ile engellenir.
11. Her beyin kendine özgüdür.
12. Uzamsal bellek ve mekanik öğrenmeler için sistemler dizi olmak üzere iki tür belleğimiz vardır.

BEYİN PARALEL İŞLEMCİDİR

+ İnsan beyni bir çok bilgiyi aynı anda işler.
+ YANİ: Duygular, düşünceler, hayaller, hedefler aynı anda işlenir.

Günümüzde:
- Öğrencinin hedef hariç bütün duyguları bastırılıyor ve öğrenme fonksiyonları yavaşlatılıyor.
+ ÖĞRETMEN: Beynin paralel işlemlerinin tamamını bir orkestra şefi gibi yönetmelidir.

+ ZEKAYI KÜÇÜMSEME adlı kitabında Frank Smith;
- “Öğrenme beynin katılmak istemediği zor bir iş olarak görülmemelidir.” Der.
- Öğrenmeye karşı isteksizlik beyne yüklenemez.
- Öğrenme beynin öncelikli fonksiyonudur.

BEYİN ZORLANMALI

+ Beyninizin en ZORLANDIĞI an, öğrenmeye en YAKIN olduğu andır.
- ÇÖZDÜĞÜNÜZ soruyu tekrar çözerseniz, beyin zorlanmaz EZBERLER.
- Ödül de beynin zorlanmasını engeller. Beynin ezberlemesine yol açar.

BEYİN ZAMAN SINIRLAMASINI SEVMEZ

+ Öğrenmeye zaman sınırlaması konulursa, beyin bunu TEHDİT olarak algılar ve öğrenmeyi durdurur.
- Test çözerken süre konulabilir, çünkü test bir öğrenme aşaması değildir, öğrenilmişi uygulama aşamasıdır.
+ Konuyu hemen anlamaya çalışmak anlamanın önündeki en büyük engeldir.

YARATICILIK

+ Yaratıcılık doğası itibarıyla eğlencelidir, uğraştırıcıdır, sürükleyicidir.
- Ezber ise sıkıcıdır, her an vazgeçmeye yol açar.
Günümüzde:
Ezbere zorlanan öğrenci, masadan hemen kalkar.

+ Yaratıcılık anlamı yakalamadır.
+ Öğrenciye ise “anlam” enerji verir.

HİSSEDİLEN ANLAM “HAH!” DUYUMU

“Eğitimde İÇ GÖRÜ belleğe kaydetmekten (ezberden) çok daha önemlidir.”
- Hissedilen anlam, söze dökülmemiş genel bir ilişki duyumu olarak başlar ve “hah” ifadesiyle kendisini bulur.
Sinoplu Diyojen, işgal sırasında tam “hah!” noktasında iken savaşı dahi fark etmemiş.
- Bir şiir bize anlamlı geldiğinde hissedilen anlamdayız, demektir.
- Bir problemin çözüm yolunu bulduğumuz zaman “hah!” noktasındayızdır.

DALDIRMA – DERİN DÜŞÜRME

+ Bilgiyi, defter yapraklarından ve sınıf tahtasından çıkartıp, öğrencilerin düşüncelerinde canlandırmaktır.
- Çocuklar öğrendiklerini konuştukça daha çok öğrenirler. Çünkü bu bilgiyi genişletme, derin düşünceye dalma etkisini yaratır.

SAKIN HA!
- Sadece okumayınız.
- Okuduğunuzu mutlaka düşününüz
KİTAP hızlı değil yavaş okunur ve mutlaka bilgileri hayalinizde şekillendiriniz.
EINSTEİN: Işık demetinin süzülüşünü hayal ederek sonuca ulaşmıştır.

BİRLEŞİK ÖĞRENME

+ Stanford Üniversitesinde geliştirilmiştir.
- Birleşik öğrenme yöntemi, grup etkileşimini kullanarak problem çözme becerilerini geliştirir.
- Öğrencilerinin birlikte problem çözmeye başladıklarında öğrenmelerinin hızlandığı gözlemlenmiştir.
- Öğretmenlerin müdahalesi durumunda ise öğrenme azalmıştır.
Kısacası; öğrenme grup içinde ve daha sonra kendi kendine sorgulama şeklinde devam ettiği sürece gerçek bir öğrenme olur.

BİLGİNİN YENİDEN ALGILANMASI

· Betty Edwards; ilgilendiğimiz nesneyi baş aşağı çevirerek yeni görüşler elde ettiğimizi anlatır.

Günümüzde:
- Bir kalemi, elbiseyi, ayakkabıyı değişik açılardan bakarak alırız ama;
Bu şeylerden daha değerli olan bilgilerimize değişik açılardan bakarak, onu yeniden algılamayı ihmal ederiz.

BEYİN PARÇALARLA BÜTÜNÜ AYNI ANDA ALGILAR

· Beynin sağ ve sol yarımküreleri arasında sıkı bir iletişim olduğu saptanmıştır.
- Bilginin parçaları ya da bütünü ihmal edildiğinde öğrenme zorlaşır.
- Beynin elde ettiği bilgi ve becerileri yapılandırması için ona zaman tanınmalıdır.
· HOLON: “Her şey kendisinden daha büyük bir şeyin parçasıdır.” Anlamına gelir dedikten sonra, “Her bilgi kendisinden daha büyük bir bilginin parçasıdır.” İlkesine dikkat edilmelidir.
- Holografik Öğrenme: Birbiri ile bağlantılı ve iç içe geçmiş bilgileri algılayarak öğrenme.

Pazar günleri KANAL A’da yayınlanan Eğitim Editörü adlı programımızı aileniz ve dostlarınızla birlikte izlemeniz dileği ile.

www.bonushoca.com

SÜLEYMAN BELEDİOĞLU

Gecmis olsn sarfansari benmde 20'lik dislerim fena agriyor nabcam bilmiyorm cektirmek istemiyorm off
Ben 20 lik disimi hiç agrimaya baslamadan çektirdim
Çünkü hiç sağlıklı bir dış değilmiş çok çabuk curuyormus ileride sıkıntı yaşamamak için çektirdim

Sende cektir gitsin canım. Hamileyken daha zor oluyormuş

korkuyorum ablam çektırmıstı yanagı okadar şişmiştiki çok üzülmüştüm

Ben de çektirmiştim yirmilikleri bi kısmı normal çekim bir kısmı ameliyatla olmuştu 3 gün yatmıştım, okula gidememiştim.
Polisesi dediğin gibi yüzüm davul gibi olmuştu ama 3 günde geçiyor bir şey kalmıyor. Hatta daha kısa sürede de iyileşebilir bünyene göre.

sarfansari, polisesi ikinize de geçmiş olsun bende bugün ALES e girdim matematik soruları çok kaliteliydi 8-9 tane soruyu geri dönünce bakcam diye geçtim ama geri dönmeye vaktim kalmadı maalesef

Ama çok beğendim matematik sorularını kesir sayı soruları çok basitti ama problemlerde coşmuş adamlar. Ezber yapan matematik temeli olmayan biri yapamazdı o soruları güzel hazırlamışlar beğendim. Aslında hepsi çözülebilir sorular ama işte vakit alınca 120 soruya 150 dakikada bakıp boşlarıma geri dönemedim.
ve de bu sınavdan sonra sanki kpss genel yeteneği bu sene çok zor olacakmış gibi bir his oluştu içimde o yüzden genel yeteneğe de adam akıllı vakit ayırmaya karar verdim.

Türkçeden ve matematikten eksiklerim var olasılık, permütasyon sorularını yaptım ama biraz zorlandım unuttuğum şeyler vardı bir de dünkü denemede harmonik ortalama vardı zar zor hatırladım unutmuşum hep. Türkçede cümle yapılsı diyince bu neydi diye hatıramıyorum. Genel kültürden çok eksiğim var ama genel yetenekten de var. Genel yetenekten daha çok net yapabildiğim için ona da vakit ayırıp bir hatırlama çalışması yapıp en azından bir Türkçe bir Matematik kitabı bitirmem lazım.

Sınavdan sonra da 2 saat uyudum eve gelince. Daha derse hiç bakmadıım dün de çalışmadım hiç. Oyalanıp durdum çalışasım yoktu. Birazdan başlayacağım çalışmaya.

Denemem kızı niye korkutuyorsun, diş çektirmez artık

Ben ygs sorularina bakmistim bu senenin, youtube den cozmuslerdi, matematik soruları'nda öyle sayılar kullanmislar ki, sadelesmesi olmayan zor sayılar. Ve bir sorunun içine çarpanlar ayırma, orantı, problem hepsi vardı. Orada anladım bu sene kpss matematikte zor geçecek
Ben sinava yakın ales sorularını da çözeceğim. Hatta şu tatil geçsin alıp cozmeye başlarım. Çünkü turkceden uzun paragraflar matematiktende yoğun problem soruları bekliyorum ales gibi.

Korkuttum mu pardon Kolay aslında da ağrı oluyor 1-2 gün :))

Sarfansari , be kozmik oda serisini almıştım yaa onun mantık kitabı da var onu tavsiye ederim daha başlamadım ama ösym nin havuzundan olduğu için sorular benzerdir herhalde. Bugün nette yazmışlar bir ALES sorusu vardı boş geçtiklerimden diyor ki

3 arkadaş acıkmış evde ekmek yokmuş 7 market varmış çocuk demiş ki 7 marketinde 4ünde ekmek vardır , biz de 3 kişiyiz hangi markete gidersek gidelim ekmek alma ihtimalimiz neredeyse %100. Bu oranın gerçek değeri kaçtır diyor? %100 değil de işte kesirler var 34/35 gibi falan kfam durdu soruyu pek anlamadım yaa hala çözemedim durumu Zaten olsılık konusunu unutmuşum biraz bu ne dedim sınavda :))

NOT: Birisi şöyle çözmüş ama tam anlamadım

7 markete 3 kişi gidiyor ekmek alıyor 4ünde kesin ekmek vardı ve ekmek bulma olasılığı %100

3/7 * 2/6* 1/5=1/35 bu bulamama olasılığı. 1 den çıkarırsan 34/35 çıkar hocam

Son düzenleme:

Canım benim hiç korkma bu diş hiç kökü olmayan çok yaramaz bir dis. Ablan yanlis doktora denk gelmiş

tesekkur ederım kızlar ama bılıyorum acıyor ablamda yatmıstı evde işe gıdememıstı ben zaten doktora gıtmıstm operasyon gunu vermıstı ben amelıyata bırgun kala ıptal ettırdm sanırım ben bu gıdısle çektırıcem bu dıslerı sureklı agrıyor şuan agzımı tam açamıyorum bıle offf

Bence de çektir kurtul polisesi erteleme hem bir iki gün evde dinlenirsin işe gitmeyip iyi yanından bak biraz :))

Bence de çektir kurtul polisesi erteleme hem bir iki gün evde dinlenirsin işe gitmeyip iyi yanından bak biraz :))

ya aslında çektırsem seyahat edebılırmıyım denemem eşimle ankaraya gıtmeyı ıstıyoruzda benım ızın problemım var ama dogru söyle çokmu acıyor ablam cektırırken katır kutur ettı dedı ay ben yok vazgectm

Ameliyatta tuhaf sesler geliyor ama zaten çok sürmüyor ki yarım saate çekmişlerdi benim iki dişimi. Çok acımıyor çünkü bir sürü uyuşturucu veriyorlar
Zaten ağzını hissetmiyorsun ameliyattan çıktığında minör ameliyat diye geçiyor adı ameliyat gibi de değil hani yaa sanki diş çektirme gibi ama tabi kökünü almak için biraz zor kullanıyor doktorlar dişine.Sesler o yüzden geliyor.

Seyahat etmene engel yok ama ağrın oluyor artı hep çorba içiyorsun ilk gün sürekli kan geliyor ağzından yani yolda yemek sorun olabilir senin için. Ağrın için zaten ağrı kesici yazıyorlar. Dinlensen daha iyi olur zevk alamazsın o durumda gezersen maalesef.

Mantık sorusuyla olasılık sorusunu birleştirmisler
Benimde olasılık zayıf dersanede gormeyi bekliyorum çalışmak için

Kozmik oda mantık soru bankasını ben bitirdim denemem. Ve şimdi masallah denemelerde neredeyse hiç mantık sorusu kacirmiyorum. Güzel kitap.
Geçen denemede bir soru çıkmıştı sınavda cozrmedim sınıfta matematiğin güvendiğim bir kacina da sordum cozememis. Hocaya da daha sonra sormayı unuttum

Ölmek üzere olan kıral hamile kraliceye vasiyetini bildiriyor
-oğlum olursa servetimin 4/5i oğlumun, 1/5 i senin
-kızım olursa servetimin 1/5i kizimin, kalanı senin

Kral öldükten sonra kralice ikiz doğuruyor. Biri kız biri erkek . Kralın serveti vasiyete uygun olarak dagitildiginda kralicenin aldığı pay nedir ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…