2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
selam kızlar... :KK3:
bayram bitti bizim için, bugün evdeyiz inşallah. dinlenelim, yarın iş günü.. :KK14:

selerm anneannen nasıl oldu? inşallah iyileşmiştir.

bayramda gurbetlik zor :KK5:

bu bayram kaybim buyuk

gorumcemin hediyesi altin bilekligimi kaybettim :18:
esim laptopimi dusurdu, calismiyor
mikrodalga bozuldu
korkuyla bekliyorum, sirada ne var :18:

geçmiş olsun canım. cana geleceğine mala gelsin. keşke olmasaydı ama kısmetten çıkmış demek ki... :KK50:

oğlum bir haftadır falan ağlayarak uyuyor. daha doğrusu uykusu gözünden aksa da uyumamakta direniyor. gündüz de gece de aynı şekilde.. uyutmayım diyorum, öyle de durmuyor. sürekli mız mız mız.... uykusu olduğuna eminim ama ayaklarını diriyor uyumuyor. :KK50: ne yapabilirim? neden kaynaklanıyor olabilir sizce? :44:

oğlum bir haftadır falan ağlayarak uyuyor. daha doğrusu uykusu gözünden aksa da uyumamakta direniyor. gündüz de gece de aynı şekilde.. uyutmayım diyorum, öyle de durmuyor. sürekli mız mız mız.... uykusu olduğuna eminim ama ayaklarını diriyor uyumuyor. :KK50: ne yapabilirim? neden kaynaklanıyor olabilir sizce? :44:

işte aynı durumu ben de çok yaşadım. 5,5 aylıktan bu zamana kafdar (son zamanlarda biraz iyileşme gösterse de) böyle oldu. hatta "korkuyor mu? "güvensizlik mi var?" diye çok düşündüm. ama bir an bile yanından ayrılmıyorum, güven sorunumuz olması imkansız. dişten olsa şimdiye kadar çıkmıştı, net 2 ayımız böyle geçti. şu anda en yüksek ihtimal verdiğim düşünce şu; katılara geçişte hazmetme problemi yüzünden uykuya dalmakta güçlük ve sık uyanma sorunu, uyku düzeni bozuldukça da yorgunluktan ve sinirliliktenn uykuya direnme başlaması... bebeklerde uyku düzeni çorap söküğü gibi biliyorsunuz. bu yüzden yukardaki yazımda sordum akşam uykusuna geçmeden en geç kaç saat önce katıları kesiyorsunuz diye. ben de deneyeceğim çünkü.

merhabalar, ben hamileliğin başında çok takılıyordum foruma, sonra bıraktım. birkaç ayda bir girip yazdıklarınıza göz atıyordum sadece. bu aralar yine çok okumaya başladım. e artık biraz yazayım dedim.

kızım 7 ay 9 günlük. 8 kilo 73,5 cm. son 1 aydır aynı kiloda ama boyu 4-5 cm uzamış. muhallebilere ve tattırmalara 5,5 aylık başladık (öncesinde sadece anne sütü), şimdi kahvaltı-sebze püresi-meyve püresi-muhallebi-arada devam sütü-emerse anne sütü şeklinde...
beni az emiyor artık, çabuk sıkılıp bırakıyor. ancak açlıkla uyku aynı zaman denk gelirse uykuluyken uzun emiyor, o da nadir oluyor. genelde gece. hatta artık geceleri bile kendisi bırakıyor 5-10 dk'da. ben de "ya süt biterse, ya hiç emmezse" korkusundan ek gıdalara hızlı bir şekilde alıştırmaya çalıştım başta. ama 2-3 aylıktan beri geçmeyen kabızlık, genel sindirim sistemi hassasiyeti ve 6 aylıktan sonra ortaya çıkan alerjiye meyil durumlarından dolayı çeşitlendirmeyi durdurdum. 1 aydır hep aynı şeyleri yiyor. 1 aydır kilo almamış olmamasına eşim "normal" diyor (aile hekimi). 6-9 ay arası bebeklerde olabilirmiş, kilo veren bile varmış. vücut enerjisini yağ depolamaktan çok organ büyütmeye harcıyormuş bu dönem vs vs. ama annelik işte.. aslında kilo manyağı bir anne değilim. hatta bir ara kızım çok hızlı kilo alırken obez olmasından korkmuştum. ama sonra normallemişti. fakat tamamen durması beni biraz endişelendirdi. aranızda var mı 6 aydan sonra kilo alımı duran?

bir de kafama takılan bir konu var. devam sütü kutularının üzerinde olsun, doktor sitelerinde olsun, günde 500 ml süt içmesi gerektiği yazıyor. (eşim dr ama onun söyledikleri beni her zaman kesmiyor :) ) bi kere benden kaç ml aldığı meçhul ama oldukça azdır. ikincisi biberon ve bardağa hala alışamadı, devam sütünü ancak gündüz kaşıkla verebiliyorum, o da bir ara öğün kadar oluyor (30 - 50 cc). çünkü katılardan, aralarda kısa da olsa beni emmesinden, yok meyvesinden bilmem nesinden o kadar süte fırsat kalmıyor ki?! nasıl oluyor bu 500 ml işi? ben de her öğünde katılarına birkaç ölçek devam sütü koyuyorum ondaki vitaminlerden filan faydalansın diye. sizin nasıl bu süt ve katı gıda miktarları, dengeleri?

uyku konusu var bir de.. kızım akşamları 21-21.30 gibi akşam uykusuna geçip, sabah 7-7.30'da kalkardı, geceleri de 2-3-4 kez uyanırdı. 5 ayını doldurduktan sonra bu düzen -nasıl oldu anlamadım- bozuluverdi. gece 2'de 3'te uykuya geçtiği geceler oldu. 8 kere uyandığı geceler oldu. şimdi akşam uykusuna geçiş saatini 23 civarına çektik -şükrediyoruz-. 3 gecedir de 4 kez filan uyanıyor -şükrediyoruz-. kötü zamanlarında gece en uzun deliksiz uykusu 2 saat olurdu, sonra 1 saat, 45 dk, 30 dk diye giderdi. 3 gecedir bir kere 3-4 saati görüyoruz, sonra saat başına düşüyor -şükrediyoruz-. ben diş çıkarma sıkıntısının böyle olabileceğine ve bu kadar uzun sürebileceğine inanmıyorum. ama sebebini de bulamıyorum. umarım dönemseldir. böyle böyle en azından eski düzenimize döneriz. böyle düzeni sonradan bozulan var mı? tekrar düzeldi mi? ne zaman? :) acaba katıları hazmedemediğinden midir?

bir de akşam 18'den sonra süt dışında bir şey vermemeyi denemişsiniz. deneyen arkadaşlar, bebekleriniz gece uykusuna kaçta geçiyor? yani uykudan kaç saat önce katıları kesmiş oluyorsunuz? benimki 23'te uyuduğu için 18 biraz erken olur sanki? kaçta kesmeyi deneyeyim ben?

Merhaba seyade

6. ayda 8 kiloydu, yarın 6 ay 3 haftalık olacak,sağlık ocağına gidip tarttıracağım bakalım kilo durumu nasıl, gelince yazarım.

500 ml. mama işini bende hergün düşünüyorum.Kahvaltı, öğlen çorba, akşamüstü meyve yoğurt yedikten sonra 500ml mamayı ne zaman içecek bilmiyorum.Aile hekimine sordum. İçmesede olur, alması gereken vitaminleri ek gıdalardan alıyor zaten dedi.

Forumda uyku konusunda en problemli benim herhalde, bıktılar benim oğlanın uyku sorunları dinlemekten. 5.aydan sonra sanki birşey oldu ve oğlumun uykuları kötüleşti.Dişten falan değil yani.Dün gece 9 da yatırdım 12 ye kadar 4 defa uyandı.Sonra 2:30 da uyandı, yanıma aldım.yanıma alana kadar yatağında 5-6 kere uyandı.5.de uyandı mama verdim.sabah 8:30 uyandı.

18 den sonra birşey vermeme olayını denedim.1-2 gece biraz daha iyiydi.Sonra nedense yine tam uyumadan önce mama verdim, oğlan da ben de sapıttık.Bugün yine deneyeceğim 18 den sonra hiçbirşey vermeyip, son öğün olarak 23 civarında vereceğim.

Seninki 23 de uyuyorsa 20 den sonra birşey verme.

:KK9::KK9::KK9:

anaam kimse yok diye bakmıyordum bile coşmuşunuz ule :KK52:

bebesi köprü kurarak emekleyen arkadaşlar köprü kuduktan sonra ne zaman emekledi? oğlum 3 aydır sürünerek geziyor şu sıralar köprü kurmakta ama ilerleyemiyor :KK51: kızım 11 aylıkken öyle emekledi hep asker vaziyetinde sürünmüştü de heyecanlandım birden :KK52: :KK52: yerler soğuk bir de karnı değmese artık iyi olurdu hani :KK52:

Aile hekimine sordum. İçmesede olur, alması gereken vitaminleri ek gıdalardan alıyor zaten dedi.

:KK9::KK9::KK9:

İşte eşim de aynı şeyi söylüyor, ama ben onu dr olarak göremiyorum nedense, o yüzden soruyorum herkese. İyi bari, rahatladım, benle aynı şeyi düşünen anne, eşimle aynı şeyi söyleyen dr var yani :)

Anlattıkların çok tanıdık, aynı benim kızı anlatıyorsun. Sen ek gıdaya ne zaman başladın? Uyku bozulmasıyla aynı zamana denk geliyor mu? Benim aklıma gelen en mantıklı ihtimal bu artık.

Ben de deneyeceğim katıyı erken kesme olayını, teşekkürler cevabın için

Arife günü oğlanın ateşlendi.38 in üstüne çıktı.Hastaneye götürdük, mecburen nöbetçi doktor baktı.Gerçi doktor muydu, yoksa hep doktor olmayı hayal edip hasta bakıcılıkta kariyer yapan birimiydi anlamadım.:KK4::KK4:

Kulağına, boğazına bakın dedim baktı, ateşini ölçün dedim ölçtü.Benim söylememle baktı çocuğa bi zahmet.:KK50:

bayram bitti bizim için, bugün evdeyiz inşallah. dinlenelim, yarın iş günü.. :KK14:

selerm anneannen nasıl oldu? inşallah iyileşmiştir.

geçmiş olsun canım. cana geleceğine mala gelsin. keşke olmasaydı ama kısmetten çıkmış demek ki... :KK50:

uyku biz de neredeyse 1 aydır öyle diştir belki diyorum hala diş miş yok :KK50:

benim kız da açlıktan uyumuyor. anne sütünü 5. ayda bıraktı. şimdi 6.5 aylık. devam sütünü bıraktı. zaten 3 aydır devam sütünü uykuda gizli gzli veriyordum . artık uykuda da içmiyor. gece saat başı uyanıyor. ne vericem bilmiyorum. su ve rezene kesmiyor. gece yatarken muhallebi veriyorum yetmiyor heralde sabaha kadar ayaktayız. pınarın 6-12 aylık ilk adım sütünü bile aldım dr. kızmasına rağmen onu da beğenmedi. bebişim 6.5 aylık ve hayatında süt yok. uykuları azaldı. ne katsam şu sütün içine de içse en azından geceleri???

bebesi köprü kurarak emekleyen arkadaşlar köprü kuduktan sonra ne zaman emekledi? oğlum 3 aydır sürünerek geziyor şu sıralar köprü kurmakta ama ilerleyemiyor :KK51: kızım 11 aylıkken öyle emekledi hep asker vaziyetinde sürünmüştü de heyecanlandım birden :KK52: :KK52: yerler soğuk bir de karnı değmese artık iyi olurdu hani :KK52:

Vaveyla naber bacım.Oğlan hastaydı arife gününden beri.Ateşini zor düşürdüm 3 günde, tabi huy değişikliğide yanıma kar kaldı:KK4:mız mız oldu çok fena.:KK37:

Köprü kurmak dediğin ellerinin ve ayaklarının ucunda totoyu havayı dikmekse benim ki o hareketten 15 gün sonra emeklemeye başladı.1 haftadır emekliyor :emir_bebek::emir_bebek:

İşte eşim de aynı şeyi söylüyor, ama ben onu dr olarak göremiyorum nedense, o yüzden soruyorum herkese. İyi bari, rahatladım, benle aynı şeyi düşünen anne, eşimle aynı şeyi söyleyen dr var yani :)

Anlattıkların çok tanıdık, aynı benim kızı anlatıyorsun. Sen ek gıdaya ne zaman başladın? Uyku bozulmasıyla aynı zamana denk geliyor mu? Benim aklıma gelen en mantıklı ihtimal bu artık.

Ben de deneyeceğim katıyı erken kesme olayını, teşekkürler cevabın için

Canım ben ek gıdaya tam anlamıyla 6. doktor kontrolünden geldiğim gün başladım,
Kahvaltı, çorba, meyve, yoğurt (dönüşümlü olarak) kalan aralarda da mama

Ama uyku bozulması 5. ayda başladı.

Ben şöylede yaptım:eskisi gibi sadece mama verdim 1 gün, hiç ek gıda vermedim.Değişen bir şey yok.

bir de her bezinde kaka var abarttı önceden hep kabızdı.. devam ya da pınar sütün içine ne katsam da doysa şu çocuk uyusa artık yazık yavruma :KK43:

benim kız da açlıktan uyumuyor. anne sütünü 5. ayda bıraktı. şimdi 6.5 aylık. devam sütünü bıraktı. zaten 3 aydır devam sütünü uykuda gizli gzli veriyordum . artık uykuda da içmiyor. gece saat başı uyanıyor. ne vericem bilmiyorum. su ve rezene kesmiyor. gece yatarken muhallebi veriyorum yetmiyor heralde sabaha kadar ayaktayız. pınarın 6-12 aylık ilk adım sütünü bile aldım dr. kızmasına rağmen onu da beğenmedi. bebişim 6.5 aylık ve hayatında süt yok. uykuları azaldı. ne katsam şu sütün içine de içse en azından geceleri???

hero baby nin muz aromalı tahıllı maması var ya ondan versen, belki muz tadı hoşuna gider.:KK56:

Vaveyla naber bacım.Oğlan hastaydı arife gününden beri.Ateşini zor düşürdüm 3 günde, tabi huy değişikliğide yanıma kar kaldı:KK4:mız mız oldu çok fena.:KK37:

Köprü kurmak dediğin ellerinin ve ayaklarının ucunda totoyu havayı dikmekse benim ki o hareketten 15 gün sonra emeklemeye başladı.1 haftadır emekliyor :emir_bebek::emir_bebek:

.

sağol bacım senden naber :KK54: bahsettiğim o şekil işte :KK52: maaşallah kağana :nazar: :nazar: ayrıca çok geçmiş olsun iyi mi şimdi?

hero baby nin muz aromalı tahıllı maması var ya ondan versen, belki muz tadı hoşuna gider.:KK56:

canım ya ek gıdaları zorla ağlaya ağlaya yediriyorum. şu uyuz devam sütünü içmeyince uyumuyor gece bizim kuzu. bayramdan önce de hasta oldu 3 gün yüksek ateş. sonra değişti iyice uykuda bile içmiyor sütünü .çıldırıcam en başa döndük yine uykusuz gecelr başladı. başım çok ağrıyor. pekmez kattım içine içmedi bari şu pınarın sütünü içseydi nefret ediyor sütten :KK43:

canım ya ek gıdaları zorla ağlaya ağlaya yediriyorum. şu uyuz devam sütünü içmeyince uyumuyor gece bizim kuzu. bayramdan önce de hasta oldu 3 gün yüksek ateş. sonra değişti iyice uykuda bile içmiyor sütünü .çıldırıcam en başa döndük yine uykusuz gecelr başladı. başım çok ağrıyor. pekmez kattım içine içmedi bari şu pınarın sütünü içseydi nefret ediyor sütten :KK43:

düşünüyorum, sana yardımcı olmaya çalışıyorum ama ne yapsan ki:KK28:

ben eskiden mamasını yarım bıraktığı zamanlar kalan mamanın içine hemen biraz muzlu mamadan koyuyordum, tadı değişik gelince yiyordu ama senin ki yer mi bilemiyorum.

çok zor bir durum, allah kolaylık versin. aslında gündüz yeterli kaloriyi alırsa geceleri beslenmelerine gerek olmadığını söylüyorlar. ama emerek uyumaya alışan bebekleri gece gece beslenmeden geri uyumuya alıştırmak çok zor bir süreç olsa gerek. ben de daha şimdiden düşünüyorum, bir anda sütüm gitse, yada bir anda tamamen reddetse ne yaparım diye. uyutma yönteminiz nasıl? gündüz yeterli beslenirse gece beslemeden geri uyutamaz mısın? uyumaması açlıktan olmayabilir. anlattım ya, benimkinin uyku düzeni çok fena bozuldu ve aç olmadığından eminim. bu ayların bir özelliği midir nedir? bir de yatarken muhallebi ben de denedim -tok olursa sık uyanmaz mantığı ile- ama işe yaramadı. hatta tam tersi, burdaki bazı arkadaşların denediği yöntemi deneyip yatmadan 2-3 saat önce muhallebi vereceğim. ama sonra uykuya dalmadan önce hiç süt içmemesi senin işini zorlaştırıyor. uykudan hemen önce rezene-su-gece çayları ile filan idare etsen? dediğim gibi, gündüz iyi beslendiğinden eminsen açlıktan değildir o. bir de kilo alımından, çiş sıklığından ve miktarından anlarsın açlıktan olup olmadığını.

Canım ben ek gıdaya tam anlamıyla 6. doktor kontrolünden geldiğim gün başladım,
Kahvaltı, çorba, meyve, yoğurt (dönüşümlü olarak) kalan aralarda da mama

Ama uyku bozulması 5. ayda başladı.

Ben şöylede yaptım:eskisi gibi sadece mama verdim 1 gün, hiç ek gıda vermedim.Değişen bir şey yok.

Acaba onu 1 gün değil de, en azından 2-3 gün devam ettirip bir de öyle mi baksan? Hani hazmetme zorluğu, uyku düzeni bozukluğu 1 günde düzelmeyebilir. Ama tabi sadece mamayla yeterince iyi beslenecek mi, yeterince doyacak mı, bu kalıcı bir çözüm mü, bunlar var... Dr ne diyor, danıştın mı?

Kızlar bir de kabızlık için ne önerirsiniz? Bizimki 2-3 aylıkken başladı, 7.5 aylık hala devam.. Üstelik katılara geçince kaka da katılaştı, işler iyice zorlaştı. Bir kere hiç müdahelesiz bekledik, tam 1 hafta tık yok. Biz de 4-5 günde bir lavmanla yaptırtmaya başladık :KK43: Denediğim şeyler; ilaç olarak osmolak işe yaramadı. Şimdilerde tribudat veriyoruz. Ihlamur veriyorum. Kuru kayısı ve kuru incir kaynattığım suda demliyordum. Şimdilerde kuru erik de ekleyip, püresini de yediriyorum. 2-3 gündür günde 2-3 kez ıkına ıkına birer küçük sert top çıkarıyor. Başka önerisi olan var mı?

Merak etme aynı durum bizdede var canm. Gözleri kızarıyor küçücük oluyor kızarıyor yinede katıla katılaa aglıyo uyutmayayım diyrum buseferde mız mızzzz. Diş te yokkk belirtide yokkk...

Biz hala sürünüyoruz siz köprüye geçmişsiniz maşallah size hayırlı olsun :)))

Arife günü oğlanın ateşlendi.38 in üstüne çıktı.Hastaneye götürdük, mecburen nöbetçi doktor baktı.Gerçi doktor muydu, yoksa hep doktor olmayı hayal edip hasta bakıcılıkta kariyer yapan birimiydi anlamadım.:KK4::KK4:

Kulağına, boğazına bakın dedim baktı, ateşini ölçün dedim ölçtü.Benim söylememle baktı çocuğa bi zahmet.:KK50:

Çoook geçmiş olsun cnm.Allah acile düşürmesin valla çok zorrr ordan oraya dolanıp duruyosunn.atlamışsınız çok şükürr..

Benım bebegım 6 ayına sadece anne sütü aldı gunluk 800-1000 ml arası içiyordu.ek gıdalara başladık içimi bayagı düştü sagarak veriyorum 500 ml cıvarı içiyor.ek gıda olayına çok fazla agırlık vermiyorum bigun çorba meyve, bigün yoğurt-meyve.hersabah ceyrek yumurta veriyorum sütümdende damlatıyorum. Eger sütün varsa yada devam sütünü şu şekillerde deneyebilirsin.
Yarım patatesi haşlıyorum kendi sütümle püre halıne getiriyorum yaklaşık 50 ml süt gidiyor, bi kerede içmesede oda değiştirerek balkona çıkarak çizgi film açarak yedirıyrum.sabah yumurtasına katıyorum.çorba yaptımsa içine 10-20 sagıyorum hemen.yoğurt mayalıyorum vercegımr yakın hemen içine ana sütü. Cici bebe yapabilirsin .muz sevmediyse (ki muz en tatlı meyvelerden biri başka ne sever bilemedim kii ) şeftali yada armut püresine süt katmayı dene. Çok içmesede 50-100 ne içerse kar dır .antibiyotik gibi sonuçtaa

Şuan annemın yazlıgındayz dun akşam geldik. Bayramda pek ek gıda olayına giremedım hep süt sağıp verdım.bi sorun olurmu acaba gelişimi aksarmı? ama zaten ek gıda için kıtaplarda günlük 2 cay bardagını gecmesin diyor. çok fazla önemsemıyrum hergun çorba hergun yoğurt vermıyrum.
dun gece uyumadan 120 cc içti .2 kere uyandı.sabah 7 de kalktı. Gittim annemlerin odaya bıraktım onlara,döndüm yattım 10 a kadar uyumuşumm bayağı iyi geldii yaaaww:))))

Uyku problemi olan anneler bebekler çok karmaşıklar dilleri yokki dert anlatsınlar. Benim bebegimin uyku sorunu yok fikir vermesi için neler yaptığımı anlatayım benım kız ek gıdaya geçmedi emerek uyur sorun çıkmaz bide ılık banyo yaptırıyorum iyi geliyo ve üstünü örtmem gece bacaklar kol5lar hep çıplak çünkü hava sıcak.
Süt içmeyen bebek keçi sütü iyiymiş deneyin bence süt önemli kemik için

bir de her bezinde kaka var abarttı önceden hep kabızdı.. devam ya da pınar sütün içine ne katsam da doysa şu çocuk uyusa artık yazık yavruma :KK43:

aptamilin tahıllı yada meyveli kaşık mamaları var hangisini istersen artık onlardan alıp denedinmi devam sütüyle sulandırıp yedirsen ben oğluma yatmadan önce onlardan yediriyorum

selam arkadaşlar geçmiş bayramınızı kutluyorum.:KK16:çok yoğundum temizlik tatlı börekti bide üstüne yatıya misafir geldi yazamadım hiç.bayagı sayfa ilerlemiş yetişemiyorum maşallah:nazar: kızlar bebeklerin huysuzlugundan uyku problemlerinden bahsetmişsiniz. benim kızımda öyleydi aglamayı bırak kendini yırtıyodu uyurken resmen gece 3-4 e kadar uyumuyodu.ama dişi çıkınca rahatladı normale döndü.şimdi yine huysuzlanmaya başladı heralde üst dişler çıkıcak.:KK52:bilmiyorum ama sebebi bu olabilir.bizde öyle oldu.

X