2013 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

bizimde kilo sıkıntımız var canım
mesela haftada 100 gr almış geçen sağlık ocağında tarttık
mamayı 2 ölçekten fazla yediremiyorum 2-3 satte bir yiyor

Emzikte almıyor sadece göğsümü istiyor ;(( çok üzülüyorum.. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

duru ilk bebegim olunca tecrubesizdim tamamen emmeyi birakan cocuk daha zor 3 aylikken parmak emmeye basladi 23 aylik hala emiyor memeye yaklastirinca aglardi biberon almadi uyutup emzirdim zordu 4 aylikti cicibebe verdim devam sutuyle hazirlayip kasikla verdim uyudu emdi 4 aylik kavanoz mamasi kasik mamasi verdim teklif etmesem acim diye aglamazdi cunku parmak emerdi 5 aylik oldu doktorum tamamen ek gidaya baslayalim dedi et yumurta sebze muhallebi meyve herseyi yedi tabi buyudukce reddetmeye basladi 23 aylik kimi zaman ac gezer minikken zorla kasik sokar yedirirdim simdi imkansiz 9 aylikti uykuda emdigi icin sutum bitmis gibiydi bi gece uyudu biberon verdim uykuda aldi hala gunduz bi kez uyur sut icer uyanikken asla icmez ve bi kezde gece cook zor gunlerdi derinde meme emiyor biberon almiyor ayni seyleri yasamak istemiyorum evden cikamazdim uyusada beslesem diye yasayan bilir

Doktorunuz mu dedi mamaya baslayin diye yoksa sizmi kilo alimina gore baslamak istiyinonuz.gece uyku saati arttiysa sutunuz ondan azalmaya baslamis olabilir.emme gerceklemeyince sut geri gidermis.kuruincir kurunu uygulayabilirsiniz.bebeginizi emzirdikten sonra gogsunuzu sagin.diger gogsunuzude sagin.belki anne sutu olan biberonu alabilir.

Çok zor benimde ilk bebegim sadece anne sütü vermek istiyordum ama bazen istemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kalıyoruz bebişlerimiz için. Sende çok zorlanmışsın ama bebeklere gercekten istemediği hiçbirseyi yaptıramıyoruz.

Kizimin kakasi 5 gundur gunde bir kez yesil geldi.bugunde 3 kez arkarkaya yesil geldi.atesi huzursuzlugu yok. Biraz oksuruk hapsirik burun akintisi var.yarin doktora goturcem

Doktorumuz doymadığını anladığında verebilirsin mamayı demişti. Gece 3 saatte bir emziriyorum ve sütüm olsun diye gercekten çok yiyorum ve içiyorum. Göğsümün biri mastit olmuştu bir haftalıkken 3 gece atesler içinde yandım sonrada o göğsümde süt azaldı ve sık sık emzirmeme ragmen bitti;( su an emzirdiğim göğsümde güzel süt vardı ama birkaç gündür aZaldığını hissediyorum durum bu kızlar..

Anladim canim.insallah cogalir.ben nezamn yatili misafirlige gitsem sutum cogalir.temizlik yok yemek yapma yok muhabbetin dibine vuruyoz bundanmidir bilmiyorum. Annelere yada kendini rahat hissedebilcegin yer varsa bir iki gunlugune oraya git.bide su var vucut bebegin içtiğine gore sut yapiyor olabilir.bunu biyerde okumustum.

Gece kac saat uyuyor bebeğin

7 damla canım ya memeden once yada bıberonuna koyuyodum. gazı azalınca sadece gecelerı verdımkı rahat uyusun dıye

Ne kadar zamanda düzeldi peki ben iki gündür düzenli vermeye başladım ilacı ve hala çok fena gazı var

Doğum iznim bitti bugün işe başladım, gece 4,5 kez uyandım uykusuzum aynı zamandada sınava hazırlanıyorum işim zor yani, siz neler yapıyorsunuz, nasıl geçiyor vakit?

slm kızlar,
gırıp yazamıyorum eskısı kadar bazı sıkıntılarım vardı,bugun saglıkocagına kontrole gıttık 6900 olmus oglum boyuda 61 cm dedı,bu arada bugun tam 3 aylık olduk,gecen aya gore kılo alımı yarwı yawrıya dusmus uzuldum yaa bıde bebegım bu arameme emmek ıstemıyo sankı gece 4-5 saatte bır uyandırıyorum ama gunudz eskısı gıbı ıstahlı emmıyo yaa korkmaya basladım,gerwcı ebe cok ıyı gelısımı dedı ama ayda 1 cm uzaması cok az değil mi gecen 2 ayda 10 cm uzamıstı cunku:26:

Ne kadar zamanda düzeldi peki ben iki gündür düzenli vermeye başladım ilacı ve hala çok fena gazı var

Kilo alımları artik ilk aylarki kadar cok olmayacakki zatwn ebe de gelisimi iyi demis.takma kafana .gece ben artik uyandirmiyom kendi ne zaman isterse ozaman emdiriyorum.ebeye sordugumda gelişim iyi uyandirmana gerekbyok diyor. Belki seninkide gece beslendigi icin gunduz isteksiz olabilir belki.

ya kızlar bırşey soracağım lutfen bılen varsa cvp yazsın. sütüm az olduğundan mama verıyorum ama emzırmeyede devam edıyorum.şimdi diyelımkı emıyor göğsümü sıktıgımda süt gelıyo göruyorum 5 dakıka emdıkten sonra tekrar sıkıyom bakıyom elıme gelmıyor. annem dıyokı o çektıkçe gelıyodur bende ınanamıyom gelmıyo herhalde deyıp otekı göğsümü veriyom. sütümü hıç sağmadım ne kadar gelıyo bılmıyorum ama göğüslerim iyice yumuşadı malesef. göğsümü sıktgımda gelmıyosa bebek emerken gelır mıkı ilk bebek olunca malum bılemıyoruz coğu şeyı

Sutun gelip gelmediğini bebegin yutkunmasini dinleyerek anlayabilirsin.siktiginda gelmiyor olmasi sutun yok anlamina gelmez bence.bebegin sut gelmese bence ağlar bi tepki veriri diye düşünüyorum

sutun gelıp gelmedıgı sıkmayla anlasılamıyo ,ben pompa almadan evvel cay bardağının yarısını bıle elle sağarak dolduramıyorken,manuel pompayla bır bıberonu doldurabılıyorum,sagdıkca da artıyor bunu hep soyluyorum az da olsa sağmalısın
bırde bı yazı paylasıcam lütfen oku,
bılınen bı yanlış var emzırmede her ıkı gogsude emzırın deniyor bazen oysa kı gelen sutun ıcerıgı farklı olduğundan bı emzırmede tek gogus bıtene kadar emzirmek gereklıymıs,eger bebek doymuyorsa dıgerıne gecılmelıymıs...

Anne sütü her zaman aynı içerikte midir?
Memelerden ilk 4-5 gün süreyle gelen süt (kolostrum- ağız sütü), içerik olarak 5. günden sonra gelen olgun süte göre farklılıklar gösterdiği gibi, prematüre bir bebek doğurmuş annenin sütü önemli oranda her ikisinden de farklıdır ve olgun süt içeriğine ancak ortalama bir ayda erişir.Anne sütü bebeğin gereksinimlerine göre değişen dinamik bir yapı gösterir.Bebeğin prematüre veya matür doğmuş olmasına bağlı olarak, bebek yaşının ilerlemesiyle, önden emilen veya öğünün sonuna doğru gelen, sabah veya akşam, yaz veya kış aylarında anne sütünün içeriği değişiklik gösterir.Geçiş sütünün memeye gelmesiyle 4-5. günlerde meme dolmaya başlar.Artık bebek, memenin tam boşalmasını sağlayacak güçte emecektir.Bu nedenle, tek öğünde bebek bir meme tümüyle boşalıncaya kadar aynı memede tutulmalıdır.

Memeden ilk gelen sütün karbonhidrat içeriği, sona doğru gelen sütün yağ içeriği yüksektir.Emmenin başında ilk gelen süt daha çok karbonhidratlı (insülin salgılanmasını uyarır, acıktırır) arkadan gelen ise daha çok yağlıdır (doygunluk verici).Bir memedeki sütün bittiğini zanneden anne aslında yalnızca bol karbonhidratlı ön sütü emzirmiş olabilir; öbür memeden yine yalnızca ön sütü içen bebeğini yeterince emzirdiğini düşünebilir.Oysa bebek, yağlı olan arka sütü her iki memeden de alamadığından doygunluk hissini edinememiştir.Kaldı ki iyi boşalmamış memelerde süt salgısı da iyi olmayacaktır.Bebek sık acıkıp ağlayacak, yeniden iyi boşalmamış memeye tutulunca anne hüsrana uğrayacak, sıkıntı süt- salınması refleksini önleyecek ve bu kötü döngü kırılamayacaktır.Ayrıca bol süt şekeri içeren ön sütün alınması yeşil, köpüklü dışkılamaya yol açacaktır.Bebeğin sık acıkmaktan uyuyamaması, aşırı süt şekerine bağlı barsak hareketlerinin fazla oluşundan kıvranarak ağlaması, pek iyi kilo alır görünmemesi, hele hele ishal oldu sanılması annesinin sütünün yaramadığı söylentilerine ve hemen formula başlanması önerilerine yol açacaktır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…