2011 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

gecmis konulari okuyorum bir yandan :)
ben tatli cikolata hastasiyim
hamile kaldigimdan beri daha hic yemedim
dusuncesi bile benim midemi bulandiriyo
tuzlu eksi seyler favorim :)

merhaba en sonunda doğru konuyu bulmusum :eek:)
bende 8 hafta 5 günlüğüm kısmetse 18 haziranda bekliyoruz miniğimizi :eek:)
bana kalp atısını dinletmedi doktorum ama gösterdi atışlarını
12. haftada tekrar gideceğim
herkese sağlıkla keyifli güzel hamilelik dönemi diliyorum :)

Söyle bişey buldum kızlar:

ULTRASON BEBEGİ ETKİLER Mİ?

İsviçreli bilim adamları, bebeğin ana rahmindeki gelişmesini görmek için sıkça başvurulan ‘ultrason cihazı’nın beyni etkilediğini açıkladı...

Ana rahmindeki bebeğin gelişme ve sağlık durumu ile cinsiyetinin teşhis edilmesinde hekimlerin baş yardımcısı olan ultrason cihazının, bebeğin beynini etkilediği ortaya çıktı.

Şimdilik keşfedilen en önemli bulgu, ultrason dalgalarına maruz kalan çocuklarda solaklığın yaygın olduğu. Ancak bu bile, bilim çevrelerinde ultrasonun bilinmeyen başka etkilerinin de olabileceği kuşkusunu yaratmaya yetti.

Solak yapıyor

İngiltere’de yayınlanan The Sunday Telegraph gazetesine göre, İsveçli bilim adamları hamilelik boyunca ultrasonla izlendikten sonra 1970’lerde doğan 7 bin kişi ile aynı yıllarda doğan ve ultrason dalgaları tatbik edilmemiş 170 bin kişiyi karşılaştırdılar. Bilim adamları annesi ultrasona girmiş kişilerde solak sayısının dikkat çekici biçimde yüksek olduğunu saptadılar.

Son aylar zararlı

Özellikle 1975’ten sonra doğan, anne karnında ultrasona maruz kalmış çocuklarda solaklık oranının yüzde 32’lere kadar yükseldiğini belirten uzmanlar, bunun nedeni, tıbbın ultrasonu hamileliğin son aylarında da kullanmaya başlamasına bağladılar.

Ultrasonu reddedin!

Araştırmalarının sonuçlarını Epidemiology adlı bilimsel dergide de yayımlayan bilim adamları, hamileliğin son aylarında hamile kadının ultrasona girmesinin birçok ülkede rutin hale geldiğine belirterek, kadınların ultrasona girmeyi reddetmemesini de istedi.

evet bende karides konusunda süpheliyim o yüzden yemiyorum ama canim cekti.

Bide dün aksam herhalde 30-40 tane yesil zeytin yedim eksi eksi:) Korktum midem agriyacak diye ama agrimadi cok sükür

Selam kızlar işleri toparladım geldim yine,
N'apıyosunuz bakalım.
Geçmişte çok birikiyor okuyamıyorum bir türlü.

kizlar bisi sorcam simdi ben normalde kullandigim folik asit 800mg di ama icinde iyod oldugu icin birakmami söyledi doktor. Bende eczaneye gidip iyodsuz olanindan istedim ama sadece 400lü varmi iki tane atarsin dedi. ama icinde b12 vitaminide var 10mg e bukez onude iki kez atmis olucam sizce bi zarari varmi? Eczanede yok hatta kis icin iyi dedi ama emin olamadim.

merhaba en sonunda doğru konuyu bulmusum :eek:)
bende 8 hafta 5 günlüğüm kısmetse 18 haziranda bekliyoruz miniğimizi :eek:)
bana kalp atısını dinletmedi doktorum ama gösterdi atışlarını
12. haftada tekrar gideceğim
herkese sağlıkla keyifli güzel hamilelik dönemi diliyorum :)

Sağol canım.
Hoşgeldin aramıza..

Selam kızlar işleri toparladım geldim yine,
N'apıyosunuz bakalım.
Geçmişte çok birikiyor okuyamıyorum bir türlü.

Hoşgeldin..
Valla bu geçmişi ben de okuyamıyorum...
Oku oku bitmiyor ki...
Ama kötü bi havadis yok, Allahın izniyle hepimiz burdayız...
krizhasel cinsiyet öğrendi,erkek bebişi olacakmış.Haberin varmıydı bilmiyorum...
Gerisi laf...Annelerin çenesi düştü, konuşup duruyorlar..

kizlar bisi sorcam simdi ben normalde kullandigim folik asit 800mg di ama icinde iyod oldugu icin birakmami söyledi doktor. Bende eczaneye gidip iyodsuz olanindan istedim ama sadece 400lü varmi iki tane atarsin dedi. ama icinde b12 vitaminide var 10mg e bukez onude iki kez atmis olucam sizce bi zarari varmi? Eczanede yok hatta kis icin iyi dedi ama emin olamadim.

e doktor başka bir şey tavsiye etmedi mi? ona sor bence..:nazar:

SÜREKLİ ULTRASONA GİRİLMEZ
’Hocam evime ultrason almak istiyorum’ diyenler bile var... Anne adayı bana böyle bir istekle gelirse, onu geri çeviririm. Çünkü her hafta ultrasona girmek, anne adayında strese neden olur. Aklı başında bir insanın da böyle bir talebi olmaz. Olsa bile doktoru onu ikna etmelidir. Çarşamba ultrasona girersiniz, bu sefer cuma günü de girmek istersiniz. O zaman 24 saat ultrason altında yatın!

BU BİR SAPLANTI
Bu durum psikiyatrik bir rahatsızlık olmasa bile saplantıdır. Aşırı istek, evham, annelik duygusunun aşırı olması ve şımarıklıktır. Normal kontrol 3-4 haftada birdir. Zaten bir sorun olduğunda biz anne adayını haftada iki gün bile çağırırız."

Prof. Dr. Faruk Buyru (İstanbul Cerrahi Hastanesi)
SADECE ZAMAN KAYBIDIR
"Hamileliğin ilk haftalarında kalp atışları duyulmuyorsa, o zaman daha sık kontrole alırız. Sadece son ay, anne adayı her hafta kontrole çağırılır. Beşinci aydan itibaren zaten anne adayı bebeğin hareketlerini hissetmeye başlar.

ZAMANA YAZIK!
Korkan ya da kaygıları olan anne adaylarını psikologa yönlendirmek yerine, öncelikle ayda bir kontrolün yeterli olduğunu anlatmak gerekiyor. Eğer ortada riskli bir gebelik varsa, annenin tansiyonu ya da şekeri çok yüksekse biz zaten gerekli kontrollere çağırıyoruz. Sık sık ultrasona girmek anne adayına ya da bebeğe zarar vermez ama buna hiç gerek yok. Bana böyle bir anne adayı gelse ve ’Her hafta ultrasona gireceğim’ dese kendinize başka bir doktor bulun derim. Hem annenin hem de doktorun zamanına yazık."

Doç. Dr. Kadir Savan (Medical Park Bahçelievler)
ANNE ADAYLARI MERAKLI
"Riskli bir durum yoksa anne karnındaki bebeğin ayda bir muayene edilmesi gerekir. Düşük tehlikesi, kronik hastalık ya da gelişme geriliği saptanırsa, o zaman her hafta düzenli muayenelerimizi yaparız

allahım soruları takip edemiyorum artık..aramızda bi jinekolog olaydı ne güzel olurdu..cıldırtırdık kesin hahahaa

Hoşbulduk tatlım sağol

Hoşgeldin..
Valla bu geçmişi ben de okuyamıyorum...
Oku oku bitmiyor ki...
Ama kötü bi havadis yok, Allahın izniyle hepimiz burdayız...
krizhasel cinsiyet öğrendi,erkek bebişi olacakmış.Haberin varmıydı bilmiyorum...
Gerisi laf...Annelerin çenesi düştü, konuşup duruyorlar..

Evet öğlen girdiğimde duydum çok sevindim. Bu kadar erken öğrenmek mükemmel.
Bende sabah miniğimi gördüm ya çok mutluyum kızlar. İçim içime sığmıyor bugün.:KK66:

X