2009 ocak anneleri hadi buraya (ARŞİV)

merhaba arkadaşlar.bende ilk 54 kiloydum.şu anda 10 haftanın içindeyim kilom aynı.ama elbiselerimin içine giremiyorum.yeni kıyafetler alayım dedim kendi bedenim dar geliyor bir beden yüksek olanı belime oturuyor ama aşağısı bol geliyor.anlamadım gitti.

merhaba guzel anne adaylari.Benimde ayni sorunum var pantolonlarim olmuyooo:kızgın: kiloda almadim ama siskinlik heralde... bu arada takvime gore yapiyorum erkek cikiyo.gerci eli ayagi duzgun olsun en onemlisi o da ama icimde hep kiz olur insallah vardi.insallah olur :emir_bebek:
hepinizi sevgiyle kucakliyorum....a.s. a.s. a.s.

Talya'cım bence aldığımız kiloların yanına birde kaç haftalık olduğumuzu da yazalım ki ne kadar sürede ne kadar kilo aldığımızı daha iyi anlarız diye düşünüyorum:)

ya benimde midem yanıyor arada vede bişey diycem acayip acıkıyorum özellikle akşamları meyva falanla gecişdirmeye calıyorum ama olmuyor

canım aynısı bende de war,midem sürekli yanıo,yanması geçsın dıe habıre su içip meyva yıyorum ama nafile,akşamlarıda yemekten kakltıktan 1 saat sonra falan kazınıo mıdem,karpuz peynir ıle geçiştiriorum,yemeden yatttığım 2 gece uykumdan uyanıp kalkıp bişeyler atıştırdım,annem obur olcak bebek dio:dance:,bu arada zaten 2 kilo almışım şimdiye kadar

herkese selamlar... gülseren arkadaşım hiç üzülme ben 1,77 boyundayım ve 76,6 kiloyla hamile kaldım...şuanda 11 haftalık hamişim ve 78 kiloyum :) nasıl ama...

Kadınların hamilelik döneminde kilo almasını sağlayan değişiklikler hakkında bilgi verir misiniz?
Prof.Dr. Rıza Madazlı Gebenin ilk kontrolünde biz kilosuna, tansiyonuna, boyuna, bakarız. Genel muayenesi, kan ve idrar tahlilleri yapılır. İdrarda şeker ve protein araştırılır. Böylelikle şeker hastalığı ve böbrek hastalığı ile ilgili sorunlar belirlenir. Tavsiye edilen hamilelik süresince 12 kilo alınmasıdır. 24 hafta süresince ayda bir kilo son 16 haftada ise ayda 1.5 kilo alınması uygundur. Hamilelik döneminde kadının vücudunda birçok değişiklikler olur. Bu kilo artışına yol açan nedenleri şöyle sıralayabiliriz. 3500 gram fetusun ağırlığıdır. Göğüslerin ağırlığı 500 gram artar. Kan volumu ise 1800-2000 gram artar. Plesanta ve amniyon sıvısı 1000 gram artar. Geri kalan ağırlık ise doku aralığındaki sıvı ve yağ dokularıdır. Bunlar kilo almayı sağlar

Fazla kilo alınmasının olumsuz etkileri nelerdir? Anne adayına rejim öneriliyor mu?
Prof.Dr. Rıza Madazlı Gebenin fazla kilo olması beraberinde başka sağlık sorunlarını getirebilir. Hipertansiyon, gebelik diyabeti gelişebilir. Kilo alınması hem normal doğumu, hem de sezaryeni zorlaştırır. Değişik komplikasyonlara zemin hazırlayabilir. Fazla kilo alan gebelerde normal gebelik krampları daha fazla görülür. Eğer hastalıktan kaynaklanan bir sorun yoksa anne adayına diyet önermiyoruz. Ancak gebelik diyabeti, ya da hipertansiyon söz konusu olursa özel bir diyet öneriyoruz. Hipertansiyonda tuzu ve tuzlu gıdaları sınırlıyoruz. gebelik diyabetinde ise şeker, tatlı yiyecekler ve karbonhidratı sınırlıyoruz.

Hamilelikte yeterli kilo almasına rağmen bebeği sağlıklı gelişemeyen kadınlara hangi tedavi biçimleri uygulanır?
Prof.Dr. Rıza Madazlı Gebenin takibi sırasında yeterli kilo almasına rağmen bebekte bir gelişme bozukluğu tespit edilirse her şeyden önce bebekte bir problem olup olmadığı anlaşılmalıdır. Bebek bir perinatolog tarafından görülmelidir. Tedavi nedene yönelik olarak yapılmalıdır. Eğer bebekte bir sorun yoksa anne adayının sistemik hastalıkları olup olmadığı araştırılmalıdır. Annenin diyabet, gebelik zehirlenmesi gibi bir hastalığı olmadığı belirlenmelidir. Bebekte gelişme geriliği varsa yaşayabilecek duruma geldiği zaman sezaryenle çıkarılmalıdır. Bu sayede bebek gelişmesini dışarıda tamamlayabilir.

Hamilelikte ideal beslenme biçimi nasıl olmalıdır?
Prof.Dr. Rıza Madazlı Biz gebelikteki ideal beslenme biçimi dengeli beslenme biçimi olarak tarif ediyoruz. Sağlıklı beslenme biçimini benimsemek gebelik döneminde daha az soruna neden olur. gebelik döneminde bebeğin tek besin kaynağı annedir. Bu yüzden çeşitli besin gruplarından düzenli bir biçimde alınmalıdır. gebelik döneminde protein gereksinimi artar. Anne adayları, balık, et, süt ve süt ürünleri, baklagilleri düzenli olarak yemelidir. Bebeğin kemik ve diş yapısının sağlıklı olabilmesi için gebelik döneminde normalde alınanın iki katı kadar kalsiyum alınması gerekir. Kalsiyum ihtiyacı süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzelerden sağlanır. Lifli besinlerin alınması ise gebelik döneminde sık görülen kabızlığı önleyecektir. Gebeliğin ilk döneminde folik asit alınması büyük önem taşıyor. Folik asit açısından yeşil sebzeler zengindir. Bunların dışında biz gebelik döneminde bol sıvı alınmasını , tuzun az tüketilmesini, çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerin az tüketilmesini öneriyoruz. Alkol alınmaması gerekiyor. Türkiye’de yapılan değişik araştırmalar gebe kadınların üçte ikisinde demir eksikliğinin yol açtığı anemi (kansızlık) görülüyor. Bu yüzden gebe kadınlarda demir eksikliği olup olmadığının belirlenmesi de önem taşıyor.

Aslında kilo alma ile ilgili okuduğum yazıda şu dikkatimi çekti.Kilolu olarak hamile kalanlar zayıf kalanlara nazaran daha az kilo alıyorlar.

herkese günaydın kızlar

kızlar hamilelikte dr.nız söylemiştir muhakkak aslolan çok yemek değil bebişlerimize yararlı şeyleri yemek
benim dr.örneğin bol yeşillik ve brokoli yememi önerdi haftada 1 kere balık yiyebilirsin ama büyük balıkları tercih etme dedi (içindeki çinko oranı fazla imiş ve bebeğe fazlası zarar veriyormuş)sizinde böyle önerileriniz varsa ve paylaşırsınız yararlı olur ve sağlıklı besleniriz

Haziran
Marsg ....................51 Kilo (+ 1 Kilo)
Talya ......................61.7 Kilo
pretty women ..........57 kilo
blooms ...................64 kilo (+4 kilo)
lilam .......................68.9 kilo (+900 gr)
meleğim 16........... 57.5 kilo (+500 gr)
rüyagibişeker ...........62 kilo (+2 kilo)
barcli .....................67 kilo (+ 4 kilo)
fatocum ..................54.5 kilo (+ 500 gr)
cicikızsinem ............60 kilo
miniğimm................ 56.5 kilo (+4.5 kilo)
gülseren ..................70 kilo (+2 kilo)
gamze yılmaz...........55.5 kilo (+1.5 kilo)

kızlar kilo listemizin en son hali
hata varsa affolayerimseniben

benimde 58+2 kg eklerseniz sewinirim

Merhaba

Boyum1,50 cm 41 kilo başladım.9.haftamdayım, kilo artışım yok. Ama ileride ne olur bilmiyorum, annem benle kızkardeşimde 10 ar kilo almış, kızkardeşimde oğlunun hamileliğinde 10 kilo aldı, sıra bende bakalım.

Merhaba

Boyum1,50 cm 41 kilo başladım.9.haftamdayım, kilo artışım yok. Ama ileride ne olur bilmiyorum, annem benle kızkardeşimde 10 ar kilo almış, kızkardeşimde oğlunun hamileliğinde 10 kilo aldı, sıra bende bakalım.

41 bir kilo mu ? :1rolleyes: benim annem bende 6 kilo almış 3,5 kilo doğmuşum süper dimi.. ebru şallyı bile geçmiş :roflol:

esracım nerelerdesin sen ya geldim bugün okula geldim ama sen yoktun :KK43:((( napıyosun bakalım bebiş nasıl???

Talya'cım bence aldığımız kiloların yanına birde kaç haftalık olduğumuzu da yazalım ki ne kadar sürede ne kadar kilo aldığımızı daha iyi anlarız diye düşünüyorum:)
aslında onu bende düşünmedim değil ama sonra dedimki kendi kendime hem kilo hem haftalar kafalarımız karışmasın
hepimiz ocak annesiyiz 3 aşağı 5 yukarı aynı doğrultuda gidecek zaten diye düşünüyorum ama çoğunluğa uyarım isterseniz haftalarıda yazarız
canım benim sağolasın ne demişler bilgi paylaştıkça çoğalır

Haziran
balım........................54 kilo
ekinsu......................65.5 kilo (+1.5 kilo)
hande80...................41 kilo
Ezra2001..................58 kilo (+2 kilo)
nazlıcan156.............53 kilo (+1 kilo)

ezra ve hande kendimle birlikte sizide ekledim.hadi inşallah çok almayız kilo

aslında onu bende düşünmedim değil ama sonra dedimki kendi kendime hem kilo hem haftalar kafalarımız karışmasın
hepimiz ocak annesiyiz 3 aşağı 5 yukarı aynı doğrultuda gidecek zaten diye düşünüyorum ama çoğunluğa uyarım isterseniz haftalarıda yazarız
canım benim sağolasın ne demişler bilgi paylaştıkça çoğalır

haftalarımız nasıl olsa ticker larda yazıyo o kadar uğraşma canım ya

canlarım son durum bu şimdi haftalr üzerinde çalışıyorum bide o şekilde görelim eğer beğenirsekCADIARZU hem kilolarımızı hem haftalarımızı aynı çizelgede yaparızyerimseniben
Haziran
balım........................54 kilo
ekinsu......................65.5 kilo (+1.5 kilo)
hande 80..................41 kilo
ezra 2001.................59.6 kilo (+1.600 gr)
nazlıcan...................53 kilo (+1 kilo)

Son düzenleme:
esracım nerelerdesin sen ya geldim bugün okula geldim ama sen yoktun :KK43:((( napıyosun bakalım bebiş nasıl???

canım ya bugun son 2 saatim boştu ewe geldim ben,bilsem beklerdim,ya biz tel nolarını almamışız,msn de alalımda haberleşelim bi dahakine,canım walla iyiyim ama şu benım tıroıd hormonuna uzman dr a gitmem gerekıomuş,sen nasılsın

X