2 yaş sendromu ve mutsuzluğum

Muslumanmisiniz bilmiyorum, af buyurun herkesin farkli dini olabilir o sebeple yaziyorum. Ama eger oyleyse suraya nebe suresini birakiyorum.
Coook coook zorlandigimda bunu aciyorum yavas yavas kucagimda salliyo gibi yapiyorum o sekilde sakinlesip uyuyo. Tipki suan oldugu gibi 2bucuk saattir ugrastim. Bunu dinleyince 3.dkda gozler kaymaya basliyo. Suan uyudu benden mutlusu yok :)
Hayaller, bugun sacimi boyayip banyo yapacaktim sonra esimle vakit gecirecektim, siz anlayin artik... Ama sadece hayalde kaldi. Bebe uyudu kocis uyudu bende uyur... Hayaller ve hayatlar 😂

Kızım 21 aylık. Doğuştan beri ağlamayı seven bir bebek. Kolik diyorlar ya ilk 3 ay öyleydi. Resmen saati vardı. 18.15 ağlamaya başlama saatiydi. Kırkı çıksın, ikinci kırkı çıksın, üç aylık olsun, 6 aylık olsun, yaşına gelsin diye diye 21 aylık olduk. Ama hala ağlıyor. Yaşıtlarına göre konuşma konusunda oldukça ileri. Normal cümleler kuruyor. Her derdini anlatıyor. Ama bu konuşma işi bizde daha fazla sıkıntı yaratıyor. Mesela arabayla ana yolda gidiyoruz, beni burda indirin, top oynayacağım, koşacağım diye ağlamaya başlıyor. O an mümkün olmayan bir istek. 24 saati kameraya almam lazım anlatmak için. Doğduğundan beri günde 3 - 4 saati dışarıda geçiriyoruz. Avm, restoran, dışaryda kahvaltı mümkün değil. Kesinlikle o an ilginç bir isteği olacak ve ortalığı yıkacak. Mesela dün sabah e bebeğe gidelşm, oyuncak alalım dedi. Gün içinde dikkatini dağıtıp duymazdan geldik. Akşam e bebeğe gidip oyuncak alalım diye saatlerce ağladı. Unutmuyor. Ağzımızdan çıkan her kelimeye o kadar dikkat ediyoruz ki. Aman duyup birşeyler istemesin diye. Bahçede yavru kediler var. Birimin gözü hafif iltihaplıydı.İlaç aldık. Sürdük.Bu defa gece nin bir vakti uyanıp ağlamaya başladı. Bebek kediye bakalım. Gözüne ilaç sürelim diye. O kadar inatçı bir şekilde istiyor ki anlatamam. Giydirmek, bez değiştirmek zaten olay. Ağlamayı da aşırı seviyor. 2 yaş sendromu mu nedir bu? Ağlasın bırakın diye ler var. Bu defa da kusuyor. Aşırı kusuyor. Burnundan bile çıkıyor. Dolayısıyla ağlasın bırak yapamıyoruz. Dikkat dağıtmak, müzik açmak, yiyecek bir şeyler vermek, konuşmak hepsini denedik. Sarılıp geçecek kızım yolu da varmış. Ama sarılmayı sevmiyor. Tecrübesi olanlar, lütfen yol gösterin. Geçecek mi? Kalabalık hiç bir yere gidemiyoruz. Sadece sokakta yürüyoruz ya arabayla Dolaşıyoruz.
Yemin ederim ağlayınca kusuyor yazdığınız yerde artık kahkaha attım. Kızınız benim kızımın%100 aynısı. Bu kadar olamaz. Resmen kendi hayatım, anılarım gözümün önüne tek tek tek geldi. 20 aylıktı biz ilk pedagoğa gittiğimizde ve ne dedi biliyor musun; huyu böyle. Bazı çocukların algısı çok açık olur, hayatta ne istediklerini erken yaşta bilirler dedi. Çıldırtdı beni, hiç abartmıyorum 3.5 senede saçımın 10da biri beyazladı.

Biz çok yöntem denedik başedemedik. Geçen başka bir başlıkta daha yazdım baya linç yedim ama yine yazacağım. Pedagog gözetiminde ödül ceza yöntemine geçtik. Bizim cezamız tatlı ve meyve vermemek öyle köşede otur, yalnız kal falan değil. Ama tabi tek başınıza yapmayın bunu , uzman desteğiyle gerçekten fayda görüyorsunuz. Giyinmeme, bez bağlatmama, yatmama yada yemek yememe sorunlarını hep böyle aştık. Hani derler ya çocuğa seçenek sunun, 3 kıyafet koyun hangisini isterse seçsin diye. Benimki hiçbiri deyip çığlık atıp evn içinde çıplak koşturuyordu 😑 Size tuhaf gelmiyor değil mi🤭

Şimdi güzel habere geçeyim. Algısı çok açık olduğu için sizi çok net anlayacak. Üşenmeyin herşeyi tek tek açıklayın. Neden yapamaz, neden yanlış. 3 kere açıklayın 5 kere açıklayın. Asla anlamıyor, dinlemiyor gibi görünüyor ya sonra bir bakıyorsunuz 2.5 yaşında kendi yaşıtına açıklıyor. Çok iyi anlıyor aslında. Sadece o bilgiyi işlemesi için zamana ihtiyaç var. Çok geç kalmayın 3 yaşından sonra kreşe verin. Ben korktum, kızımı 3.5 da verdim. Çok daha erken gönderebilirmişim. İnanılmaz iyi geldi. Evde kıyametleri koparan, duramayan, sıkılan, sırf sinirlendiği için gidip beyaz salon halısının ortasına kusan çocuk gitti. 3 ayda hemde. Şimdi pazarları ağlıyor, okula gidecekmiş. Ben kalem tutturamazdım evde ,bir avuç pastel boyayı pencereden fırlatan çocuk boyu kadar boyama getiriyor eve. Sadece idare etmeniz lazım, bu bir süreç, geçecek. Evet mahvoldunuz, perişan oldunuz, asla böyle bir çocuk beklemiyordunuz. Sizi şu hayatta muhteşem anlayacak insanlardan biri benim ,inanın geçecek. Biraz sabır ve bolca sevgi. Geçecek 😊

Yemin ederim ağlayınca kusuyor yazdığınız yerde artık kahkaha attım. Kızınız benim kızımın%100 aynısı. Bu kadar olamaz. Resmen kendi hayatım, anılarım gözümün önüne tek tek tek geldi. 20 aylıktı biz ilk pedagoğa gittiğimizde ve ne dedi biliyor musun; huyu böyle. Bazı çocukların algısı çok açık olur, hayatta ne istediklerini erken yaşta bilirler dedi. Çıldırtdı beni, hiç abartmıyorum 3.5 senede saçımın 10da biri beyazladı.
Bizim pediyatrda algisi cok acik cabuk anliyo demisti gercektende oyle
3bucuk senede sacinizin 10da biri beyazlamis benim 16 ayda 10da 7si beyaz 😂
Biz çok yöntem denedik başedemedik. Geçen başka bir başlıkta daha yazdım baya linç yedim ama yine yazacağım. Pedagog gözetiminde ödül ceza yöntemine geçtik. Bizim cezamız tatlı ve meyve vermemek öyle köşede otur, yalnız kal falan değil. Ama tabi tek başınıza yapmayın bunu , uzman desteğiyle gerçekten fayda görüyorsunuz. Giyinmeme, bez bağlatmama, yatmama yada yemek yememe sorunlarını hep böyle aştık. Hani derler ya çocuğa seçenek sunun, 3 kıyafet koyun hangisini isterse seçsin diye. Benimki hiçbiri deyip çığlık atıp evn içinde çıplak koşturuyordu 😑 Size tuhaf gelmiyor değil mi🤭
Bana tuhaf gelmiyo cunku pijama giyerken evi dort dolasiyo kosturuyo oyun yapiyo
Şimdi güzel habere geçeyim. Algısı çok açık olduğu için sizi çok net anlayacak. Üşenmeyin herşeyi tek tek açıklayın. Neden yapamaz, neden yanlış. 3 kere açıklayın 5 kere açıklayın. Asla anlamıyor, dinlemiyor gibi görünüyor ya sonra bir bakıyorsunuz 2.5 yaşında kendi yaşıtına açıklıyor. Çok iyi anlıyor aslında. Sadece o bilgiyi işlemesi için zamana ihtiyaç var. Çok geç kalmayın 3 yaşından sonra kreşe verin. Ben korktum, kızımı 3.5 da verdim. Çok daha erken gönderebilirmişim. İnanılmaz iyi geldi. Evde kıyametleri koparan, duramayan, sıkılan, sırf sinirlendiği için gidip beyaz salon halısının ortasına kusan çocuk gitti. 3 ayda hemde. Şimdi pazarları ağlıyor, okula gidecekmiş. Ben kalem tutturamazdım evde ,bir avuç pastel boyayı pencereden fırlatan çocuk boyu kadar boyama getiriyor eve. Sadece idare etmeniz lazım, bu bir süreç, geçecek. Evet mahvoldunuz, perişan oldunuz, asla böyle bir çocuk beklemiyordunuz. Sizi şu hayatta muhteşem anlayacak insanlardan biri benim ,inanın geçecek. Biraz sabır ve bolca sevgi. Geçecek 😊
Benim yasadigim ulkede 30 aylikda okula basliyor, tek hedefim o 😂
16 gitti 14 kaldi

Öyle böyle geçecek. 4 yaşa yaklaşıyor benimki hala ağlamalar. Ve ağlayarak hiçbir şey yaptıramayacağını da çok iyi anlıyor ama duygularını boşaltmak için hergün ağlamaya ihtiyacı var. Öyle durumlarda mantıklı açıklamaya değil anlaşıldıklarını hissetmeye ihtiyaçları var. Geçiştirmek dikkatini dağıtmak kısa süreli çözümler. Aklına ilk geldiği an yine ağlar. Ben seni çok iyi anlıyorum istediğin olmadığı için üzülüyorsun vs gibi konuşuyorum bir süre sonra beni sakinleştir deyip sarılıyor.

Çok detaylı yazamayacağım su an ama oğlum 5.5 yaşında anlattıklarınız fazlası var eksiği yoktu ben artık bitip tükenmiş durumdaydım ki hala inanın çocuk ağlama sesi duyduğum an elimde değil tüylerim diken diken oluyor kaçıyorum artık o ortamdan tam 5 yıl dile kolay da değil 5 yıl o ağlama sınır krizleri nasıl desem bir hayatım yoktu neyse en son baktım deliriyorum ve oğlum çok tehlikeli şeyler yapmaya başladı kendimi geçtim komşularım korkar hale geldi durum o kadar vahimdi
Araştırmaya başladım bir ergoterapist buldum hatta Antalya da yaşıyorsanız seve seve öneririm ağlayarak gittim hocam ven tükendim dediğimi hatırlıyorum artık ruh gibi geziyordum inanın amma terapistimiz su 4 ay içinde o kadar iyi geldi ki ve tabi ki okula başladı okul terapist evde baba özellikle babayla iletişimi güçlendirdi çok çok iyi geldi diyebilirim lütfen imkanınız varsa hiç beklemeyin bir ergoterapist ile muhakkak görüşün derim ne kadar yıpratıcı olduğunu o kadar iyi anlıyorum ki
Yanlissam duzeltin lutfen
Ergoterapist handicapi olan cocuklar icin degilmi. Mesela disleksi, geriden gelme, fiziksel yapamadigi seylerin uzerinden gelmek icin degilmi?
Ben yasadigim ulkede bu sebeplerden dolayi gidildigini biliyodum

Sabır ve kararlı olmak. Herseyi bukadar net bir dille anlatabılıyorsa. Ağlama krizi gectıkten sonra izah etmeyi deneyebılırsınız..
Çnkü çocuğun amacıdır dikkat cekmek yaptgı seyın onemi yoktur. Bizler ıcın anlamsz olablr ama dikkat cekmek için herseyi yapabılıyor cocuklar.
Ağladığı esnada açıklama yapmayın çnkü sizi dinlemiyor o esnada. Sizde daha cok geriliyorsunuz üstelik.
Ben çözümü şu sekılde buldum.. Aglıyor kusuyor vs hatta kusmuyorsa parmak sokup kendını kusturan bir cocuktu oğlum😬😬
O esnada tutturuyor herangi brsey için hayır diyorum net bir dille ve neden olamayacagını gayet kısa ve öz anlatıyorum yalnzca bir kere sonra aglıyor aglıyor aglıyor kusuyor vs nyse artık ondan sonra konusmaya anlatmaya calısıyordum, ağlaynca onu aslananlamdgmızı ve hc bir istedgnn bu sekılde olmayacagını vs.

Ne anlar cocuk demeyın ağlarken hemen panık havası olusturup susturmaya calısmayn. Doğal olun cocuga karsı. Aman tutturmasn dye özen gosterdgnzn farkna bıle varms olablr.
Sizi sakin gormek onuda sakınlestrecektr.
Ağlamanı uzulmeni anlıyorum gibi cumleler onu hem anladgınızı hem ona kızmadgınızı gosterir, unutmayalım ki minik dunyaları cok farklı ve hassas😇

En onemlisi bunun omur boyu bu sekılde devam etmeyecegını ve bir süreç oldugunu unutmayın 🌺

Yanlissam duzeltin lutfen
Ergoterapist handicapi olan cocuklar icin degilmi. Mesela disleksi, geriden gelme, fiziksel yapamadigi seylerin uzerinden gelmek icin degilmi?
Ben yasadigim ulkede bu sebeplerden dolayi gidildigini biliyodum
Yok estağfurullah söyle ki evet uzmanlık alanları genellikle hiperaktivite dikkat dağınıklığı disleksi özellikle otizm ama bunun yanında duyu bütünleme var çocuğun bu hareketinin temelinde yatan neden ne bunu bulup düzeltiyorlar

Benim oğlum 32 aylık şuan. Henüz yeni yeni sakinleşmeye başladı. İki yaş gerçekten inatçılık ve sabır sınama konusunda çok kötü bir dönem. Bir ara bende oturup onunla ağlıyordum :) üstüne birde benimki uykuyu ve yemek yemeyi sevmeyen bir çocuk. Saçlarım beyazladı 🤓 ama gerçekler 30 aydan sonra en azından iletişim biraz düzelmeye başlıyormuş biraz daha sabır arkadaşım yapacak pek birşey yok. Kreşe falan gitmiyorsa enerjisini attıracak birşeyler lazım.

Eşimle dönüşümlü bakıyoruz. Sabah eşim okula gidiyor, o geliyor ben gidiyorum.zaten bizimkinin istekleri öyle ütopik ki kim bakarsa baksın izin veremeyeceği şeyler. Örneğin dışarıda dolaşırken araç yolundan yürümek için ağlıyor. Bizi yıpratan onun için zararlı olan davranışlarda aşırı ısrarcı olması. Mesela bugün markete gittik. Kapısında köpek vardı. Köpeğe aç bitir vereceğim dedi. Hemen marketten gidip aldık. Kendi köpeğin yanına gidip verdi. Bu tarz şeylere hiç hayır demiyoruz. Aksine mümkün olduğunca doğal ve farklı ortamlarda bulunmaya çalışıyoruz. Dışarıda görenler bayılıyor. Normalde bu yaşlarda çocuklar kedi. Köpekleri boğazından tutar ya bizimki o kadar nazik dokunıyor ki. Avucundan mama yediriyor. Çiçekleri cici diye seviyor. Salyangozların üzerinden atlıyor kabuğu kırılmasın diye. Ama o ağlamaları bütün olumlu davranışları bir anda sıfırlıyor. Etraftan duyanlar etini kopartıyorlar zanneder. O derece
Allahımmmm aynı benim oğlum 😔 evdeki tüm çiçekleri hergün sıra ile öpüyor kedilere mama veriyoruz . Her akşam yatakta sohbetimiz hangi kediye ne mama götürecek olmamız . Geçen akşam orduevinde kedi oğlumun yüzüne dokundu ama gerçekten oğlum hiç bir şey yapmamıştı durduk yere üzerine atladı. Çok korktuk karanlıktı biraz o telefonun ışığını açana kadar kalbim çıktı . Birşey olmadığını anlayınca oğlum korkmasın diye başka kediye gittik sonra da kedi senden fıstık aldı sevdi diye kandırdık 😟 her akşam yürüyüşe götürüyoruz ve kaldırımdan yola inmek için ağlıyor mesela .

Çocuklar bu tarz hareketleri dikkat çekmek için yapmaz, bir kere bu çok yanlış bir düşünce. Duygularını yönetmeyi bilmedikleri için bu şekilde davranırlar. Yani içlerinde öfke, istek, kızgınlık, sevinç vs. farketmez, ne olduğunu bilmedikleri için tepkilerini dindirmek çok zordur. Yani bunlar çok normal davranışlar.
Oğlum 2.5 yaşında dün gece rüyasında pastasını onun yerine üflediğimi görmüş. Bir geldi yanıma ama nasıl kızıyor :"Anne pastamı ben üfleyecektim, niye sen üfledin? Neden böyle yaptın?" diye mızırdandı. Sakince anlata anlata uyudu geri. Muhtemelen uyandığında sormaya devam edecek. Yabancılar yani her şeye.
Her şeyi geçtim huyları da böyle olabilir.

Kiyaslamayin. Baskasi gezmis, makyaj yapmis vesaire... onlarin cocugu durgundur, sizinki dedigim dediktir. Ve ikisi de normaldir cunku insanlar hep bambaska, milyon tane cesit var...

Yemege gittiniz, kız agliyor. Napiyorsunuz?
Bizim yöntem suydu bir ihtiyaci veya sıkıntısı mı var anlamak...
Yoksa; oğlum cok keyifli bi ortamdayiz biz tadini cikartmak istiyoruz ama sen daha mutlu olucaksan aglayabilirsin, sonucta özgür bir bireysin. Maksimum 1 dk aglar susar.

Veya gece ev supurmek istiyor;
Simdi olmaz cunku komsumuz rahatsiz olur. Ama supurmek istiyorsan ilk firsatta yapicaz, hatta sen sec kahvaltidan sonra mi ogleden sonra mi?
Simdi uyursan hemen sabah olur ve bir an önce süpürürsün. Ama cok da istegin yoksa biraz daha oturabilirsin tabi ki.

Kararlari kendi verdigini dusunurse ikna etmek cok kolay. Opsiyon sunun ve secmesini istediginiz secenegi biraz yaglayip ballayin.

Biz de böyle böyle sehirler, ülkeler gezdik
Bir kismi kita aşırı ülkelerdi.
Anlatıyorum. Özellikle ben. Babası o kadar sabırlı değil ama ben gerçekten içten bir şekilde anlatıyorum. Belki 2 yaşınu geçince anlayacak.Yada işine gelmiyor anlamak

2 yaş sendromuna inanmıyorum. Bu sendrom neden köy çocuklarında ya da ekonomik olarak dar boğazda olan ailelerin çocuklarında olmuyor.

Şımarmak, simartilmak, ailesi tarafından aşırı özgüven pompalanarak yetişkinleri parmağında oynatmak bunun adı.

Mesela bugün markete gittik. Kapısında köpek vardı. Köpeğe aç bitir vereceğim dedi. Hemen marketten gidip aldık. Kendi köpeğin yanına gidip verdi. Bu tarz şeylere hiç hayır demiyoruz.
Köpek hasta midir, kuduz mudur, saldırgan olabilir mi...annenin yanında parası var mı vb. Işte Her şeye evet demekten oluyor.

Yok estağfurullah söyle ki evet uzmanlık alanları genellikle hiperaktivite dikkat dağınıklığı disleksi özellikle otizm ama bunun yanında duyu bütünleme var çocuğun bu hareketinin temelinde yatan neden ne bunu bulup düzeltiyorlar
Yaaa cok ilginç bilmiyordum. Doktorumuza konusup bilgi almam gerek tesekkur ederim bu bilgi için

Benim sizde dikkatimi ceken kizinizi her daim onun konforunu ona gore ayarlamaniz.Bunun bir adim otesine ciktigi an kiziniz asiri tepki gosteriyor.Bu duruma alistigi icin de istedigi en absurd seyler bile olacak saniyor ve bunun icin diretiyor.

2 yaş sendromuna inanmıyorum. Bu sendrom neden köy çocuklarında ya da ekonomik olarak dar boğazda olan ailelerin çocuklarında olmuyor.

Şımarmak, simartilmak, ailesi tarafından aşırı özgüven pompalanarak yetişkinleri parmağında oynatmak bunun adı.
Şımark bir çocuk değil işte. Mesela oyuncak almak için dükkana girdik diyelim. Onu istiyorum onu istiyorum hiç demez. Bakacağım der. Bakar içlerinden bir taneyi alır. Bizimkinin istekleri ütopik şeyler daha çok. Ya da nasıl anlatayım hareket temelli şeyler. 2 yaşında neredeyse ağzına çikolata koymadı. Markette de istemez. Ama ana yolda arabaların arasında yürümek iater

Yok onlara hiç takılmam. Ben de hemen veririm çünkü. Arabada mutlaka aç bitir yada mama vardır. Hayvanlara zarar vermediği sürece istediği gibi yaklaşabilir.
Yorumda anlatilmak istenen kuduz vs olmasi degil isteginin aninda markete geri donulup ac bitir alinip kopegin beslenip yerine getirilmesi.

Benim sizde dikkatimi ceken kizinizi her daim onun konforunu ona gore ayarlamaniz.Bunun bir adim otesine ciktigi an kiziniz asiri tepki gosteriyor.Bu duruma alistigi icin de istedigi en absurd seyler bile olacak saniyor ve bunun icin diretiyor.
Bu yorum cok dogru bi tespit olmus
En azindan kendim icin

Belki de biz katlanamıyoruz. Sabırsız davranıyoruz. Şimdi buraya yazınca fark ettim de çekmece karıştırmaz, koltuklara çıkmaz, kimseye vurmaz, oyuncak atmaz, oynadığını kutusuna koyar. Kitapları yırtmsz.Bi tek ağlama olayı. Ama şöyle bir şey de var her öğle uykusundan kalkışta 45 dk ağlıyor. Bunun istekle yada bizimle ilgisi yok ki. Uyanıyor ve ağlamaya başlıyor. Ne yapsak susmuyor.

X