2 çocuklu hayata alışamamak

Konunun evlat hasreti cekip cekmemekle alakasi yok. Sadece herseyden cok cabuk yoruluyoruz. Annelerimizin yasadiklarini gorunce, onca isin altinda birde bir suru evlat yetistirmisler. bizim yasadigimiz tembellikten cocuklara yetememekten baska birsey degil.
10 yil evlat hasreti cektim. Tup bebek yontemi ile ilk kizimi kucagima aldim sonra arada yine tup bebek dusugum oldu. Sonra tekrar tup bebek yontemi ile oglum oldu. Suan 10 aylik Aralarinda 4 yas var ve ben bitmis haldeyim. Elimi kaldiracak gucu bulamiyorum bazen.

Iki cocuklu hayata alisamadim hep birseyler eksik. Bende yetemiyorum. bazen sinirden oturup agliyorum. Yani durumu ozetlersek fazla rahata duskunuz yapacak bisey yok. Zamanla alisilir diye umit ediyorum.
+sabırsızlık var. Valla sevindim yalnız değilim tüp bebek anneleri genelde ah gülüşü yeter uyumasın varsın ah agusu yeter sevgi kelebeği modunda oluyor.

Benim ilerideki halimmi diye okudum biran
11yasinda ve 1yasinda kizim var
3.bebegi kizim 18 ayliga girince hamile kalma planlarina baslamayi dusunuyorum o dogasiya kizim 28 aylik olur minimum yani asagi yukari sizin durumda olmus olucam 2 yasini 4ay gecmis zor inat bir bebe ve yeni dogan bebe
30 aylikken anaokuluna basliyacak, nekadar zorlanirimki acaba derken sizin konuyu okudum kafam karisti
Ama beni teselli eden sey aralarinda cok yas farki olmasin, beraber oyun arkadasi olabilsinler
Inanin bunun skntisini buyuk kizimda cok yasadim
Hep bir ilgi hep bir alaka oyun arkadasligi, her gun her gun ona bir aktivite dusunmem pfff beni cok yoruyodu, cok uysaldi sessizdi ama bu dediklerimi yapmasam cocuk skntidan patlayacak hale geliyodu.
Cocuk buyutmek sancili bir donem. Kizim suan 12 aylik zaman cabuk gecti evet ama birde bana sorun
Cok yorucu, yeri geldi bikkinlik geldi ama herseye ragmen binlerce sukur saglikli diyorum.
Sizi anliyorum ama isyan yerine bazen pozitif bisey yakalamaya calisin
Allah yardimciniz olsun
Aynen zaman geçiyor da nasıl geçiyor her gün benden bişey alıp götürüyor sanki bu gün nasıl geçecek diye düşünüyorum devamlı. Evet oyun arkadaşı destek olacaklar belki 2 numara biraz uyusa gündüzleri bu kadar modum düşük olmaz

Sizi en çok yoran uykusuzluk olur. Gece uykusuz kalmışsanız gündüz iki çocuk için enerji bulamamanız normal. Memeden kesmişseniz ve anneannesine düşkünse ara sıra büyük çocuk anneannede kalabilir. Küçük de biberonla besleniyorsa büyük anneannedeyken gece eşiniz biberonla besler siz de bir gece tam uyursunuz. Haftada bir bunu yaparsanız kendiniz tam gün çalışmış ama haftanın 1 günü tatiliniz olduğunu düşünerek motive edersiniz belki. Böyle böyle de çocuklar büyür. Sağlıkla büyüsün.
Büyük kızım anne ile uyumak istiyorum diyo bi kere denedik babası almaya gitti. Eşim malesef yoğun çalıştığı için gece defalarca kalkamaz mecbur ben bakıcam yani

Sahip olduğunuz imkalara şükredin; iki küçük çocuk ,yaşları çok yakın, yardımcı olan kimsem yok cocuktan beter ,sürekli köstek bir eşle tabiri caizse yaşam savaşı veriyorken bile hala pes etmiyorum hep bir çıkış yolu arıyorum tavsiyem ailenize yük oluyor gibi hissinden kurtulun şikayet etmiyorlarsa onlardan çokça yardım alın kendinize çok yüklenmeyin ve yapabiliyorsaniz relax olun bu yapı meselesi gerçi ama gerçekten de ne kadar çok kontrol etmeye çalışsak da bazen kontrol dışına cikabiliyorlar aman düşmesin aman kalkmasın diye kendinizi harap etmeyin benim gibi :) iğneyi kendine çuvaldızı size batırdım bu arada :))

Tüp bebek ile gebe kaldim off dedim. Çünkü ben İNSANİMMM zorlanmak, uykusuzluğu kaldiramamak, pandemi dolayısıyla gebeliğin 26. Haftasından bugüne kadar evde durmanında etkisiyle bunalmak biz insanlar için olan duygular.. onları çok seviyorum onlara sahip olabilmek için çok mücadele ettim varlıklarına hergun şükür ettim. Bu yipranmaya, yorulmaya hakkım olmadığı anlamına mı geliyor. 😅
Asla siz normal düşünüyorsunuz ama burda genelde çocuk hasreti çekenler ağır yorumlar yapıyor her şey mükemmelmiş gibi davranıyor. Ben yazımda da dedim anaç bi insan değilim çocukları karsıdan severdim. Başıma gelmedi bilmiyorum ama büyük ihtimalle 10 yıl tüp bebek de denemezdim olmuyorsa zorlamazdım gibi geliyor illa bebeğim olsun kafasında değilim cünkü

Öncelikle linç tayfa gelmeden söyliyim Allah isteyen herkese hayırlı zamanda evlat versin inşallah. Konu evlat sahibi olamamaktan tamamen bağımsız.
Artık psikolojimin iyice bozuk olduğunu düşünüyorum. Planlı hamilelik sonucu 2 kızım var. Küçük 2 aylık araları 2,5 yaş. Yapı gereği çok anaç bi insan hiç olmadım. Rahatıma da aşırı düşkündüm. İlk bebeğimden çok cektim özellikle uyku konusunda. Hayalim hep tek çocuğumun olması herşeyiyle ilgilenebilmek bölünmemekte.Ama eşim 2. Çocuk illa olmalı arayı açmadan rahata alışmadan diye diye beynime işledi. Ayrıca bana her gün gelecek bir yardımcı tutacağına söz verdi. Biraz da ona güvenerek 2. Çocuğu yaptım ama hamileliğim boyunca çok pişman oldum İkisine birden yetememe ve ilk kızımın henüz bebek olması vs stresli bi hamilelik geçirdim. Eşim söz verdiği gibi bana yardımcı ayarladı. Aslında bi Kadınla tüm gün beraber olmak beni çok zorladı ama mecburdum. Kadın hasta olup işten ayrılmak istediğini söyledi. Yeni birini aradık arıyoruz ama malesef küçük bi yerde yasıyorum ve su an sezon dolayısıyla günlük işlerden çok para kazanıyor kadınlar. Yardımcı bulamadık henüz. Büyük kızım 1.5-2 ay sonra kreşe başlayacak bu 2. Bebekten bağımsız bir konu yani tek çocuk da olsaydı kreşe göndermek istiyordum.Eşim de sabret kreşe gittikten sonra biraz rahatlarsın diyor. Eşim yoğun çalışıyor yorgun oluyor ama işten gelince çocuklarla ilgileniyor ama bana yetmiyor.
Su an o kadar zorlanıyorum ki Allah’a isyan etmeye başladım her gün neden yaptım nasıl yaptım bile bile hayatımı mahvettim bu düşüncelerden kurtulamıyorum iki çocuğum da uykusuz malesef dinlenmeyi geçtim ilk kızımın yemeğini zor yapıyorum. Anneler ablam vs var yardım da ediyorlar ama kimseye yük olmak istemiyorum. Onlar da yoruluyorlar benim yüzümden. Evdeki hesap çarşıya uymadı eve her gün gelen yardımcım olsa kimseye minnet etmek zorunda kalmayacaktım. Su an devamlı çocuk taşımak zorundayım ya da biri eve gelmek zorunda ya da çocuklardan birini götürmek zorunda ikisi ile bir idare edemiyorum. Ve bu durumu kabullenemeyip devamlı modum düşük dolaşıyorum aklımdan geçenler Allah’ın gücüne gidecek beni cezalandıracak diye devamlı diken üstündeyim.napıcam bilmiyorum yine söylüyorum lütfen şükret biz on kere tüp bebek denedik olmadı vs diyecekler yazmasın.
tüp bebekle çocuk sahibi oldum fakat sizi o kadar iyi anlıyorum ki evlat büyük bir nimet fakat bir o kadar da zormuş ben sanırım tek çocukla kalacağım annem hep yardımcı olmasına rağmen kızmın uyku sıkıntısı hiç olmamasına rağmen bana da çok zor geldi Allah hep sağlık sıhhat uzun ömür versin yavruma 2 yaşında bm de kızım bnde sizin gibi rahatıma gezmeme tozmama aşırı düşkün bir insanım yine yapıyorum arada şükürler olsun kızımla yaptığım herşey çok kıymetli bana da arayı açma 2. çocuk mutlaka olmalı diyorlar ağzı olan konuşuyor işte ben kendimde öyle bir psikoloji göremiyorum

Tüp bebek denedik olmadı diyenler yazmasın öyle mi ? Kim yazsın hanımefendi ? O yazmasın bu yazmasın . Evet şükür etmeyi bilin insanlar yıllarca iğneydi ameliyattı hastanelerde uğraşıyor . Fikrimizin olmadığı tüp bebekle ilgili zikrinizde olmasın lütfen kimse sınanmadığı acıyı bilemez . Konunuza gelirsek , Eşiniz istiyor diye yapmasaydınız . Kendinizi hazır hissettiğinizde yapsaydınız 2 ci çocuğu .

Asla siz normal düşünüyorsunuz ama burda genelde çocuk hasreti çekenler ağır yorumlar yapıyor her şey mükemmelmiş gibi davranıyor. Ben yazımda da dedim anaç bi insan değilim çocukları karsıdan severdim. Başıma gelmedi bilmiyorum ama büyük ihtimalle 10 yıl tüp bebek de denemezdim olmuyorsa zorlamazdım gibi geliyor illa bebeğim olsun kafasında değilim cünkü
İnsanların dertlerini ne güzel aşşalıyorsunuz . Rabbim sizd böyle bi acı yaşatmasın dilerim . Çünki sizin tahmin ettiğinizden ve edeceğinizden daha zor . Deneyip denememek va boş laflar . İşin içinde olmadığınız çok belli 😉

Konu sahibi aslında ikinci bebekle ilk bebeğin yaş aralığı sıkıntılı zamanlar o yüzden zorlanıyorsun..yani ilk bebeğinin benlik duygusunun geliştiği ve herşeye karşı geldiği inat ettiği bir dönem.birde kardeşi gelince belki daha agresiflesti oda seni yoruyor olabilir.bence senin mutlaka ama mutlaka hem pedegog hemde psikologa gitmen gerekli neden erteliyorsun? Belki de bebeğin daha küçük bir yere kıpırdama durumuda çok zorluyor olabilir.Allah yardımcın olsun aslında ilerleyen zaman için çok iyi olmuş beraber büyürler çok rahat edersin.sen isyan edip dövünmeyi bırak çünkü isyan ve dövünmek sana daha negatif enerji ve ağırlık verir.cok bunaldığımda rahatlamak için ağlamayı tercih ediyorum öyle iyi geliyorki.yada duş almak abdest almak namaz kılmak Mevla'ya yönelmek terapi gibi iyi geliyor.sen önce isyan bayrağını kaldır yoksa mutlu olamazsın.hersey yaşanması gerekiyormuş ve yaşandı.ortada suçlu ve mağdur yok yani:KK66:

tüp bebekle çocuk sahibi oldum fakat sizi o kadar iyi anlıyorum ki evlat büyük bir nimet fakat bir o kadar da zormuş ben sanırım tek çocukla kalacağım annem hep yardımcı olmasına rağmen kızmın uyku sıkıntısı hiç olmamasına rağmen bana da çok zor geldi Allah hep sağlık sıhhat uzun ömür versin yavruma 2 yaşında bm de kızım bnde sizin gibi rahatıma gezmeme tozmama aşırı düşkün bir insanım yine yapıyorum arada şükürler olsun kızımla yaptığım herşey çok kıymetli bana da arayı açma 2. çocuk mutlaka olmalı diyorlar ağzı olan konuşuyor işte ben kendimde öyle bir psikoloji göremiyorum
Aman diyim istemiyorsanız çevre eş fikrine göre çocuk yapmayın sonu benim gibi olabilir.

Benimde 5 yasina girecek oglum ve 3 aylik bir kizim var.
Mesela bakiyorum aralari az olan arkadaslara kiyasla ben cok zorlanmadim.
Aralari az oldugu icin size zor gelmistir ikiside bebek neticede.
Ama ilerde siz daha sansli olacaksiniz onlar cok guzel oyun arkadasi olacak bense suan buyuge oldugu gibi ilerdede kucuk olana oyun arkadasi arayip durucam..
Az sabır..
Mesela ben ikisine tek basima.bakiyorum annem vefat etti kv desen hicbir zaman destek olmadi..

İnsanların dertlerini ne güzel aşşalıyorsunuz . Rabbim sizd böyle bi acı yaşatmasın dilerim . Çünki sizin tahmin ettiğinizden ve edeceğinizden daha zor . Deneyip denememek va boş laflar . İşin içinde olmadığınız çok belli 😉
Aşağılamıyorum. Ben yapım gereği denemezdim sanırım diyorum bunda ne kötülük var bana göre bence böyle siz farklı düşünebilirsiniz

kelebek_gibi kelebek_gibi ben de iki kız çocuğu annesiyim. Bakıcı ablamız vardı, temizlik ve yemeği de hallediyordu ama buna rağmen ben çok zorlandım. İki çocuğumun da uyku problemi vardı. Ne yaşadığınızı biliyorum ben. Çocuğa ve şartlara şükretmek bir yere kadar. İnsan çok bunalıyor ve yoruluyor. Böyle hissetmeniz çok normal.

2 çocuklu hayat çok zor, bu sizinle alakalı değil, durumun kendisi zor. Öncelikle bunu kabul edin. Keşke tek çocukta kalsaydım gibi bir düşünce, sadece sizin günlük motivasyonunuzu düşürür. Gerek yok, artık iki çocuklusunuz ve bu dönem öyle ya da böyle geçecek. Kendinizi bu şekilde telkin etmeye çalışmanız faydalı olur.

Büyük kızınızı hemen kreşe başlatmanızı tavsiye ederim. Hem bahçede daha çok vakit geçirdikleri için daha çok keyif alır, hem de kreşe daha kolay adapte olur. Büyük kızınızı, küçüğü annenize bırakarak siz almaya gidebilirseniz baş başa vakit geçirmiş olursunuz.

Küçüğün gündüz uykularından birinde onunla uyuyup, bir uykusunda da kendinize keyif vakti yapabilirseniz günü atlatmanız daha kolay olur.
Bebeği pusete koyup, yürüyüşe çıkmak da iyi geliyor.

Anac degilsin ama pespese 2 cocuk yapiyosun kocan istedi diye.aileler yardımcı, eve temizlikci geliyor.imkanların rahat.seninki sımarıklık

Büyük cocuga haksızlık olmuyor mu su an sizce de? Su an onun sizinle oyun oynama yaşları. Bunu yapamıyorsanız dışarı çıkarın bakması da daha kolay olur. Bu dönemlerde sosyallesmesi cok önemli. Sıcakta çıkaramıyorsunuz ama en azından 4 gibi çıkarabilirsiniz 2 saat. En azından buyukle ilgilenince belki huysuzluğu gider.

Katılıyorum size benim kotam tek çocukmuş 2. Çocuk benim neyime ama bunu çok geç farkettim eşimin baskısı bi anlık gaflet mi diyim basiretim mi bağlandı diyim neyse ne olan oldu hayatımı mahvettim işte.. diğer önerileriniz için teşekkür ederim
Hayatımı mahvettim demeyin lütfen. Bu sadece bir süreç , sadece bir kaç yıl böyle olacak. Herkes ama herkes çok zor oldu ama iyi ki doğurmuşum diyor. Düşünün hayatınızın belki 3 yılı zor olacak ama sonra belki 40 yıl o evladınızı seveceksiniz, çok güzel değil mi 😊 Hem atalar derki herşey olması gereken zamanda olur, ne geç ne erken. Szinde böyle olması lazımmış. Salın kendinizi, girsin herşey birbirine. Siz bebişlere odaklanın 😊

kelebek_gibi kelebek_gibi ben de iki kız çocuğu annesiyim. Bakıcı ablamız vardı, temizlik ve yemeği de hallediyordu ama buna rağmen ben çok zorlandım. İki çocuğumun da uyku problemi vardı. Ne yaşadığınızı biliyorum ben. Çocuğa ve şartlara şükretmek bir yere kadar. İnsan çok bunalıyor ve yoruluyor. Böyle hissetmeniz çok normal.

2 çocuklu hayat çok zor, bu sizinle alakalı değil, durumun kendisi zor. Öncelikle bunu kabul edin. Keşke tek çocukta kalsaydım gibi bir düşünce, sadece sizin günlük motivasyonunuzu düşürür. Gerek yok, artık iki çocuklusunuz ve bu dönem öyle ya da böyle geçecek. Kendinizi bu şekilde telkin etmeye çalışmanız faydalı olur.

Büyük kızınızı hemen kreşe başlatmanızı tavsiye ederim. Hem bahçede daha çok vakit geçirdikleri için daha çok keyif alır, hem de kreşe daha kolay adapte olur. Büyük kızınızı, küçüğü annenize bırakarak siz almaya gidebilirseniz baş başa vakit geçirmiş olursunuz.

Küçüğün gündüz uykularından birinde onunla uyuyup, bir uykusunda da kendinize keyif vakti yapabilirseniz günü atlatmanız daha kolay olur.
Bebeği pusete koyup, yürüyüşe çıkmak da iyi geliyor.
Su an sabah 7 den beri 2 aylık bebeği uyutmaya çalışıyorum gerçekten birini uyutmaya çalışmaktan bıktım artık. İçim daralıyor. Büyük kızım 1.5-2 ay sonra kreşe başlayacak o zamana kadar sabredicem mecbur

X