19.5 Yaşındaki Oğlumun Sorunu Nedir, Potansiyelini Gösteremedi ve Olgunlaşamadı?

Çok uyaran eksikliği ile büyümüş evde düzgün sabahtan akşama oynayan olmamış sonra da duyu bütünlüğü gelişmemiş erke figür olmamış ve çocuk asosyal muhabbet kuşu gibi yetişmiş. Kusuruma bakmayın kınamıyorum. İlk ergoterapiye götürün ellerini kullanarak tırmanma egzersizleri yapacağı bir kursa yazdırın. Spora başlatın .

Yaşanan herşey çok normal sürekli potansiyelini gösteremedi demiş durmuşsunuz ve bu kadar detaylı herşeyi yazmanız yok 100 aylık vs demeniz falan normal değil çocuktan aşırı beklenti içinde olmuşsunuz bu da ters tepmiş olayın özeti bu

Merhaba. Oğlum 1.sınıf ve 2.sınıftayken yüzme kursuna gönderdim, 6.sınıftayken de futbol kursuna gönderdim. 1 sene gittikten sonra kendi isteğiyle kursu bıraktı.
Merhaba. Psikolog büyüyünce aradaki fark kapanır demişti ve daha sonrasında oğlumu kontrole götüremedim. Yoğun çalışmadan o dönem aklıma gelmedi... Evet o yıllar oğluma düğme iliklemede ve kıyafetlerini katlamasında yardımcı oluyordum ama daha sonra hata yaptığımı fark ettim. Oğlum ortaokuldayken kendisine müdahale etmeyince ince motor becerileri biraz daha hızlı gelişti. Oğlumu tek başına büyüttüm. Babası 2 yıl önce meydana çıkmadı, oğlum 12 yaşındayken yaşadığımız şehre taşındı ve oğlumla görüşmek istediğini söyledi. Ben de oğlumu babasıyla görüştürdüm. Babasıyla 7 yıldır yılda ortalama 2-3 kez görüşüyor ve 2 yıl önce babası o soruyu sordu.
Şu an tedavi görmüyor ama uzmana götürmeyi düşünüyorum.

Merhaba. Piyano çalmayı biraz öğretmiştim ama daha fazla öğrenmek istemedi. Bir ara gitara merak saldı ama onu da bıraktı. Oğlum çocukken 2 sene yüzme kursuna gitti, 6.sınıftayken de futbol kursuna gitti. Otoriter biri değilim ama oğlum çocukluğundan beri evde vakit geçirmeyi daha çok seviyor.

siz bence biraz fazla mükemmeliyetçisiniz, aslında gözünüzün gördugune kendinizi ikna edememişsiniz.
ne yapabilirim diye sormak için biraz geç değilmi?
yani tibben gecmidir bilemem ama siz bu soruyo sormakta ve bir cozum aramaya 19.5 sene sonrami karar verdiniz?
oglunuz hafif otizmli falan olabilir mi?
yada gereginden fazla zeki

İyi ki ‘ hatırladığınız kadarıyla’ anlatmışsınız. Mazallah bir yerlerde kayıtlı falan olsa neler yazacaktınız acaba.
Ben okuyamadım hepsini ama sizin gerçekten bir psikologa görünmeniz lazım. Çocuğunuzun bir sorunu var mı bilmiyorum ama belki de bu tavırlarınızla siz onu çok baskılıyorsunuz ve çocuk potansiyelini ortaya çıkaramıyordur.

Yani yazdiklrinizdantek bir duygu goremedim sizde pek normal gelmediniz 100 aylik ne demek yasini yazsaniza ayrica 19.5 yas nedir 19 diyin yani. Potansiyelini gosteremedi tarzinda konusmaniz cocujlada surekli bu sekilde diyalog kurdugunuzu dusundurdu yani aile icinde surekli sen zekisin iyi bir okul kazanmalisin baskisi var gibi ve ne bileyim hic normal gelmedi bana basarisini gosteremedi tarzi yazdiklariniz her cocuk basarili olacak diye birsey yokki? Destek alsin su son yillarda cogu ergen asosyal zaten ben cok anormal bisey goremedim

Elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza eminin ama lütfen serbest bırakın biraz oğlunuzu, torpil olmadan en iyi üniversite diplomasının bi işe yaramadığı ülkede yapmayın… üniversite eğitimi 40 yaşında da alınır ama bu yaşlar kişiliğin oturduğu yaşlar, sosyalleşmesi gerekiyor. Arkadaş edinebileceği bi fakültede olmak cenneti yaşatır şu anda oğlunuza, bırakın kazanamasa bile sosyalleşsin. Üniversitede bile ayakkabı bağcığını kurdele yapamayan insanlar tanıdım, “aman sen yapamazsın ben halledeyim” demiş olmalısınız siz de, yoksa nasıl dedesi öğretsin? Siz de öğretebilirdiniz demek ki. Terapi ve sosyalleşmeye ihtiyacı var sadece, dediğim gibi isterse süper zeki ODTÜ moleküler biyoloji mezunu olsun, roket bilimi okusun, yine iş bulamayacak bu ülkede. Eğitim her zaman alınır. Nasıl mutlu olacağını söylüyorsa onu yapmasına izin verin ergenliğinin baharında

Takıldığım tek tek 100 aylık kaç yaşında oluyor ya neden anneler yaşları yerine şu kadar aylık diyor çocuklarına

100 aylıktan sonra yaş kavramını kullanmanız isabet olmuş. Oğlunuz da bir sorun göremedim biraz asosyal klasik bir ergen işte.

Yanlis anlamayin ama konunuzun cogunu okul ve dersler olusturmus. Baska seylerden de bahsetseniz? Sizle arasi nasil? Evde ne yapiyor? Ayakkabi bagcigini baglamayi dedesi ogretmis. O yasa kadar siz niye ogretmediniz? Aranizdaki iletisim nasil? Siz ne is yapiyorsunuz? Oglunuz 19.5 yasina gelene kadar cozum aramadiniz mi hic?
Bi de ay ay yazinca yasini hesaplamak zor oluyor.
Umarim oglunuz gerekli iyilesmeyi gosterir.

Babasının hastaligi nedir?

Konusahibi çocugun dügme iliklemesine bile müsade etmemis. Çocugun universute kazanabulmis olması kendince baska bolüme gitmek istiyirum demesi bile mucize bence. Konu sahibi o kadar asalak olsun diye ugraşmışki cocuk iyi durumda denebilir

siz cocugunuzun büyüdüğünü kabul etmemissiniz ki çocuğunuz kabul etsin. 8 yaşındaki cocuktan ayıyla bahsetmek için onu hala bebek olarak görüyor olmalısınız. Sizin davranislariniz nedeniyle çocuğunuz büyüdüğünü düşünmemiş bence. Kendinize dönüp bir bakın , ve hala 19 buçuk yaşında diyorsunuz. 19 yaşında demeniz yeterliyken

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…