16 aylık kızımın ince motor gelişiminde sorun mu var?? lütfen bakın!

dediklerinizin çoğunu yapıyorum dağıtmasına izinde veriyoorum inş. sorun yoktur teşekkür ederim bencede ilgisini çekmiyor dişleri çıkacak çok sinirli o yüzdn de olabilir

bir de çocuklar ilginç

arkadaşın oğlu vardı yaşça daha büyüktü ama her şeyi biliyor renkleri bilmiyordu

daha doğrusu biliyor ama annesi sürekli sorup üstüne düştüğü için söylemiyormuş

mesela konuşmuyor diye üzülmeyin zaten küçük ama siz ona her şeyi konuşarak anlatın hep kelimeler konuşmlar olsun

örneğin mutfakta yemek yaparken bile

soğanı aldım kabuğunu soydum

dolabımızın alt tarafının kapağını açtım; tencereyi çıkardım; x sen de kapağını tutar mısın, tencereye yağ koydum

soğanı doğradım ocağın altını yaktım gibi

merakla bekliyorum. şunu sorucam sizin kide benimki gibi dediğinizi anlamıyormu?
çok az kısmını anlıyor,anladığını da geç anlıyor
gözlerini,burnunu binlerce kez anlattım,daha yeni göstermeye başladı
mesela arkadaşlarımızın da çocukları var benzer aylarda,bebişler annelerin gösterdiklerini hemen yapıyorlar,yani bu dönemde sürekli tklit yapmaları lazımmış,bizimki benim yüzüme bile bakmaz,yoğun olarak dikkat eksikliği var
kelime zaten çok az,şu anda 15 kelime söylemesi gerekirken sadece 4 kelime biliyor
baba,mama,dede,meme
bunlarda bilinçsiz

çok az kısmını anlıyor,anladığını da geç anlıyor
gözlerini,burnunu binlerce kez anlattım,daha yeni göstermeye başladı
mesela arkadaşlarımızın da çocukları var benzer aylarda,bebişler annelerin gösterdiklerini hemen yapıyorlar,yani bu dönemde sürekli tklit yapmaları lazımmış,bizimki benim yüzüme bile bakmaz,yoğun olarak dikkat eksikliği var
kelime zaten çok az,şu anda 15 kelime söylemesi gerekirken sadece 4 kelime biliyor
baba,mama,dede,meme
bunlarda bilinçsiz
Erva bilincsiz 6_8 kelime soyluyor. Agzi burnu 1 haftadir anlatiyorum ama hic gostermedi 1 gunde 5 kere aNlatiyorumdur rahat. Sabredicem bu kadar da cok ustune gitmicem bana da anliyor ama anlamamazliga geliyor gibime geliyor. Numara yapiyor sanki mesela divandan inmesini ogretiyorum divana cikartip hadi in kizim diyorum inmiyimor agliyor nasil inecegini bilmiyor. Sonra bir gun divana birakip odadan disari ciktim kapidan gizli gizli izledim hemen arkasini dondu ve indi sasirdim sonra gittim tekrar cikarttim odadan disari ciktim hemen tekrar indi 3.ye yapinca agladi nasil inecegini bilmedi. Yatakta da aynisini yapti uyandi ben uyuyo numarasi yapip ona baktim tayagin ucuna gitti asagi bakti arkasini donup indi sastim kaldim ama ben inmesini isteyince agliyor yapmiyor bilmiyor sanki unutuyor ama ben yokken yada baska seyle ilgilenirken cok guzel iniyor sanki bize naz yapiyor gibi sen ne anladin bu durumdan? Doktora gidince mutlaka yaz kac disiniz var?

bir de çocuklar ilginç

arkadaşın oğlu vardı yaşça daha büyüktü ama her şeyi biliyor renkleri bilmiyordu

daha doğrusu biliyor ama annesi sürekli sorup üstüne düştüğü için söylemiyormuş

mesela konuşmuyor diye üzülmeyin zaten küçük ama siz ona her şeyi konuşarak anlatın hep kelimeler konuşmlar olsun

örneğin mutfakta yemek yaparken bile

soğanı aldım kabuğunu soydum

dolabımızın alt tarafının kapağını açtım; tencereyi çıkardım; x sen de kapağını tutar mısın, tencereye yağ koydum

soğanı doğradım ocağın altını yaktım gibi
Bende ustune cok dusuyorum dedigini yapiyorum canim surekli konusuyorum ins faydasinida gorurum dediklerimi anlasa keske ama anlamiyor yada anlamamazliga geliyor bi ustte arkadasa yazdigim yaziyi oku bak sanki bize naz yapiyor ustune dusuyoruz diye. Bakalim kizim ne zaman yuruyecek 18 aylik olana kadar yuruse keske ellerini birakiyor ama cesaret edip yurumuyor tembel kizim benim 10 aylikken dondu 13 aylikken emekledi herseyi gec yavrumun napalim

Bende ustune cok dusuyorum dedigini yapiyorum canim surekli konusuyorum ins faydasinida gorurum dediklerimi anlasa keske ama anlamiyor yada anlamamazliga geliyor bi ustte arkadasa yazdigim yaziyi oku bak sanki bize naz yapiyor ustune dusuyoruz diye. Bakalim kizim ne zaman yuruyecek 18 aylik olana kadar yuruse keske ellerini birakiyor ama cesaret edip yurumuyor tembel kizim benim 10 aylikken dondu 13 aylikken emekledi herseyi gec yavrumun napalim

Özel çocuklarla çalışan fizyoterapistim.
Burada yazılanla bir sonuca varmak mümkün değil. Ancak,
Her çocuğun gelişimi farklıdır. Hele ki konuşma için bu zamanlar erken bile sayılır, endiselenmeyin.
Okuduklarimdan anladigim kadariyla ayni anda pek çok şeyi öğretmeye çalışıyorsunuz. Size tavsiyem 1 hedef koyun, başarmak için süre belirleyin ve bu surede başka bir şey yapmayın.
Örneğin ilk hedef 'ver' komutuysa,
Ver i yapmadan başka birşey öğretmeye çalışmayın
3 gun oldu ve başaramadı. Daha fazla zorlamayın başka bir hedef ve başka bir zaman belirleyin
Daha sonra bir hedefe ulaştığınızda yapamadiklarinizdan birini tekrarlayın
Bunlari doktora 2 ay sonra götüreceğim dediğiniz için yazıyorum. 16 aylık ömür için 2 ay büyük zaman. Doktor görüşmesini erkene almanızı tavsiye ederim
Bir de çocuğunuzun tv, bilgisayar ve telefonla geçirdiği zaman var mı? Varsa ne kadar?

Her çocuğun gelişimi farklıdır. Hele ki konuşma için bu zamanlar erken bile sayılır, endiselenmeyin.
Okuduklarimdan anladigim kadariyla ayni anda pek çok şeyi öğretmeye çalışıyorsunuz. Size tavsiyem 1 hedef koyun, başarmak için süre belirleyin ve bu surede başka bir şey yapmayın.
3 gun oldu ve başaramadı. Daha fazla zorlamayın başka bir hedef ve başka bir zaman belirleyin
Bunlari doktora 2 ay sonra götüreceğim dediğiniz için yazıyorum. 16 aylık ömür için 2 ay büyük zaman. Doktor görüşmesini erkene almanızı tavsiye ederim
Bir de çocuğunuzun tv, bilgisayar ve telefonla geçirdiği zaman var mı? Varsa ne kadar?
Hepsiyle toplam 3-5 saat kadar bundan fazlasi yok. Isine geleni cok guzel yapiyor hemsiresiyle konustum bugun gittik hatta bi sorunu olmadigini cocugun bos bakmadigini sadece ustune cok dustugum icin yapmadigini soyledi

Daha dogrusu soyle soyliyim telefonla ve bilgisayarla isi yok sadece tv ye bakiyo o da soyle bazen tv 1 saat acik olur esim evde oldugunda 6-7 saat kadar ama erva oturup da izlemez baska seylerle ilgilenir oyuncak oynar baska odalara gider reklam seyreder yada sevdigi cizgi film olursa izler. onun tv ye odaklanip bakmasi gunde 1 saati asla gecmez tv acik olsada ilgilenmez suanda bile acik ama o hic tvye bakmiyor baska seylerle ilgileniyor pek meraki yok tvye anlicaniz. Sizce nasil durumu anlattiklarim kadariyla?

Bazen yapamadiklari için değil ilgilerini dikkatlerini vermediklerinden tabiri caizse paşa gönülleri istemediği için yapmıyorlar.

Öğretmek ten ziyade sadece beraber oynamak rehber olmak daha uygun bence. Herşeyi oyun içinde öğreniyorlar ama istediginiz şekilde değil kendi tarzlarina göre. .

Kimi bebek çok taklitcidir. Sesleri hareketleri kopyalar kimi izlemeyi kaydetmeyi sever hiç ummadiginiz anda ay nerden öğrenmiş bunu dersiniz. Bye bye yapmak ya da kule yaparken zevk almak gelisimin bir parçası değil. Hepsi birgün yapar. Bence tadını çıkarın oyunların yapmadiklarina değil yaptıklarına odaklanın..

konuşma konusunda çok erken bilinçli kelime kullanmasi önemli değil daha. Benim kızım 2 kelimeli cümle kurmadan direkt sohbete geçti mesela :) şu ay şu kadar kelime söyler vs hepsi ortalama bilgidir. 4 yaşında konuşan bir çocuk yasitlarindan çok daha ileride bi kelime hazinesine ve düzgün gramer yapılarına sahip olabilir.

Kitap okumak öğretme kaygısı olmadan oyun oynamak bebeğin ilgilerini takip ederek oyun yaratmak beklenti içinde olmamak Çok önemli bu aylarda.

Basaramadigini hissetmemeli çünkü başarılacak bişey yok :)

Bi yerde yazı yazmayı öğretiyorum demişsiniz orayı anlayamadım?

Yürümesi ortalamaya bakıldığında biraz geç ama bu da sıkça görülen bir durum. 1 ay sonra koşuyor olabilir.

Aklınıza takılanlar evhamlar endişeler çok normal ama biraz üstüne gidiyorsunuz gibi geldi nacizane fikrim.. biraz zamana akışa bırakmalı..

Sevgiler

Daha dogrusu soyle soyliyim telefonla ve bilgisayarla isi yok sadece tv ye bakiyo o da soyle bazen tv 1 saat acik olur esim evde oldugunda 6-7 saat kadar ama erva oturup da izlemez baska seylerle ilgilenir oyuncak oynar baska odalara gider reklam seyreder yada sevdigi cizgi film olursa izler. onun tv ye odaklanip bakmasi gunde 1 saati asla gecmez tv acik olsada ilgilenmez suanda bile acik ama o hic tvye bakmiyor baska seylerle ilgileniyor pek meraki yok tvye anlicaniz. Sizce nasil durumu anlattiklarim kadariyla?

Endişeleriniz için erken olduğunu düşünmekle birlikte içinize sinmeyen bir durum varsa doktora goturmelisiniz
Ama 3-4 saatlik uğraşlar olduğunu söylediniz. Bunun sonucunda bir şeyleri ogrenmedigini dusunmussunuz çok az bir zaman
Tv konusunda çocuk izlemese dahil kafasında sürekli bir fon müziği gibi tv sesi var. Size tavsiyem en azından gündüz tv yi kapatmanız. Yada sadece tek bir çizgi film belirleyip onu izleyin. Tv yi konuşması açısından sordum. Uzmanlığım değil ama evimde tv yok :) zararları konusunda keskin görüşlerim var.

Onun disinda kendinize ve bebeginize ait belli zamanlarınız olsun
Bu zamanlarda odev yapar gibi değil oyunla laf arasinda bir şeyler öğretmeye bakın. Ve bir oyunu bitirmeden yada belli bir süre oynamadan diğerine geçmeyin
Dikkat süresini ve ilgisini artırmış olursunuz.
Örnek oyun verecek olursam, yürüme çalışması da olabilir. Eğer tutunarak siraliyorsa kanepede koltukta, sırayla oyuncakları bir yerden kovaya falan taşıtın. 4 5 tane küçük top alabilirsiniz bebeğinizin elinden tutup onları belirlediğiniz kaleye gol atmak için. Aynı topla olunca çabuk sikiliyorlar plastik renkli toplarla yapabilirsiniz.
Yada kalın bir Kurdele ile yere iki tane alan belirleyip oradan oraya yürüme, yada kalın bir ipi gerip ipe tutunup yürüme... Eğer sıralama yoksa koltuğa tutunup sadece ayakta duruyorsa bir renkli kagit kesip onu üzerine basmaca oynatır gibi adım atma çalışması yapılabilir.. vs vs
Durumuna göre hayal gücünüze hedefe göre oyunlar belirleyip her gün 45 dakika ayırmaya bakın
15 Erden 3 kere de olabilir bu zaman.
Uzun uzadıya yazdım yapacağınızı düşünerek, soracak olursaniz daha da yazarim lütfen ihmal etmeyin.

Yazan arkadaşların usteliyorsunuz tespitlerine katılıyorum ancak şu açıdan, çocuktan aynı anda pek çok şeyi bekleyip bunu yapamadı dur bakalım bu olacak mı tutumu yanlış.
Yoksa çocuğunuza vakit ayırıp gelişimi için ufak destekler vermek, zaman harcamak üstelemek olmaz
Kıyas yapmayın, hemen sonuç beklemeyin, basaramama durumu söz konusu değil sadece vakti gelmemiştir diye düşünün.

Bazen yapamadiklari için değil ilgilerini dikkatlerini vermediklerinden tabiri caizse paşa gönülleri istemediği için yapmıyorlar.

Öğretmek ten ziyade sadece beraber oynamak rehber olmak daha uygun bence. Herşeyi oyun içinde öğreniyorlar ama istediginiz şekilde değil kendi tarzlarina göre. .

Kimi bebek çok taklitcidir. Sesleri hareketleri kopyalar kimi izlemeyi kaydetmeyi sever hiç ummadiginiz anda ay nerden öğrenmiş bunu dersiniz. Bye bye yapmak ya da kule yaparken zevk almak gelisimin bir parçası değil. Hepsi birgün yapar. Bence tadını çıkarın oyunların yapmadiklarina değil yaptıklarına odaklanın..

konuşma konusunda çok erken bilinçli kelime kullanmasi önemli değil daha. Benim kızım 2 kelimeli cümle kurmadan direkt sohbete geçti mesela :) şu ay şu kadar kelime söyler vs hepsi ortalama bilgidir. 4 yaşında konuşan bir çocuk yasitlarindan çok daha ileride bi kelime hazinesine ve düzgün gramer yapılarına sahip olabilir.

Kitap okumak öğretme kaygısı olmadan oyun oynamak bebeğin ilgilerini takip ederek oyun yaratmak beklenti içinde olmamak Çok önemli bu aylarda.

Yürümesi ortalamaya bakıldığında biraz geç ama bu da sıkça görülen bir durum. 1 ay sonra koşuyor olabilir.

Aklınıza takılanlar evhamlar endişeler çok normal ama biraz üstüne gidiyorsunuz gibi geldi nacizane fikrim.. biraz zamana akışa bırakmalı..

Sevgiler
Tesekkurler bende sonradan farkettim yazi yazdiriyorum derken karalama demek istedim tabiki. Kagit kalem koyup karalama egri bugru cizgiler... Ama benim kizim kagidi yemegi tercih ediyor:) bazen kalemi kagida surtuyor ama ucunu denk getiremiyor akisina biraktim hemsiresiyle de konustum onunla oyunlar iymuyoruz artik ustune gitmiyorum

Endişeleriniz için erken olduğunu düşünmekle birlikte içinize sinmeyen bir durum varsa doktora goturmelisiniz
Ama 3-4 saatlik uğraşlar olduğunu söylediniz. Bunun sonucunda bir şeyleri ogrenmedigini dusunmussunuz çok az bir zaman
Tv konusunda çocuk izlemese dahil kafasında sürekli bir fon müziği gibi tv sesi var. Size tavsiyem en azından gündüz tv yi kapatmanız. Yada sadece tek bir çizgi film belirleyip onu izleyin. Tv yi konuşması açısından sordum. Uzmanlığım değil ama evimde tv yok :) zararları konusunda keskin görüşlerim var.

Onun disinda kendinize ve bebeginize ait belli zamanlarınız olsun
Bu zamanlarda odev yapar gibi değil oyunla laf arasinda bir şeyler öğretmeye bakın. Ve bir oyunu bitirmeden yada belli bir süre oynamadan diğerine geçmeyin
Dikkat süresini ve ilgisini artırmış olursunuz.
Örnek oyun verecek olursam, yürüme çalışması da olabilir. Eğer tutunarak siraliyorsa kanepede koltukta, sırayla oyuncakları bir yerden kovaya falan taşıtın. 4 5 tane küçük top alabilirsiniz bebeğinizin elinden tutup onları belirlediğiniz kaleye gol atmak için. Aynı topla olunca çabuk sikiliyorlar plastik renkli toplarla yapabilirsiniz.
Yada kalın bir Kurdele ile yere iki tane alan belirleyip oradan oraya yürüme, yada kalın bir ipi gerip ipe tutunup yürüme... Eğer sıralama yoksa koltuğa tutunup sadece ayakta duruyorsa bir renkli kagit kesip onu üzerine basmaca oynatır gibi adım atma çalışması yapılabilir.. vs vs
Durumuna göre hayal gücünüze hedefe göre oyunlar belirleyip her gün 45 dakika ayırmaya bakın
15 Erden 3 kere de olabilir bu zaman.
Uzun uzadıya yazdım yapacağınızı düşünerek, soracak olursaniz daha da yazarim lütfen ihmal etmeyin.
Hic ihmal edermiyim. Siraliyor mutfaga yanima gelip buzdolabina tutunarak ayakta durup 1 dakika kadar ellerini biraktigi da oluyr 1_2 adim kadar mesela bi koltuktan hemen yanindaki koltuga kadar olan mesafeyi kendi yuruyerek geciyor. Ama bana 1-2 haftaya yuruyecek gibi geliyor. Kendiside yurudugunu zannederek hep ellerini birakiyor ama cesaret edemiyor sanki. Sizin yazdiginizdan beri sadece ver komutuyla ilgileniyorm elinde bisey oldugu zaman ver diyorum elimi acip gostererek buraya koy diyorum ama koymuyor daha.

Kirmizi bi kapagimiz var ustunde kare ucgen daire yildiz oyuklar ve ayri parcalari var 1 hafta kadar ogretmeye calismistim yerlerini bulmasini. 1 kere daireyi yerine takti. Onune koydugum zaman bakiyor eline parcayi aliyor kapagin ustune getiriyor rastgele koyuyor daireyse ucgenin ustune mesela. Tabi oturtamadan ama renkli olduklari icin ilgisini cekiyor. 1 haftadir galan sadece 1 kere daireyi oturttu ama o da denk mi geldi bilincli mi yapti anlayamadim. Evin ortasina ip gerip yurutme fikri hosuma gitti denicem

Sevgiler
Bende akisina biraktim artik hem kendimi hem onu yipratiyorum o ne oynamak istiyorsa onu oynuyoruz artik tesekkurler...

Ver i bu sabah yapti elinde karton parcasi vardi ver dedim elimi actim gistererek onu buraya koy kizim dedim verdi 3 kere verdi arka arkaya denedim. Sonra cay kasigi verdim eline tekrar ver dedim vermedi sonraki denemelerimde de vermedi arka arkaya usteleyerek hata yaptim sanirim biraz zaman gecsin tekrar denicem. Beni anlamasi cok mutlu ediyo. Getir gotur yapamamasi yurumemesi yuzunden olabilir mi?

Ver i bu sabah yapti elinde karton parcasi vardi ver dedim elimi actim gistererek onu buraya koy kizim dedim verdi 3 kere verdi arka arkaya denedim. Sonra cay kasigi verdim eline tekrar ver dedim vermedi sonraki denemelerimde de vermedi arka arkaya usteleyerek hata yaptim sanirim biraz zaman gecsin tekrar denicem. Beni anlamasi cok mutlu ediyo. Getir gotur yapamamasi yurumemesi yuzunden olabilir mi?

:)gözünüz aydın. Ustelemeyin demeden siz anlamissiniz zaten. Acele etmeyin. Aynı anda değil teker teker öğretmeye bakın. Kartonu verdiyse hemde 3 kere verdiyse zaten olayı anlamış. Çay kasigini hemen arkasından denemek yerine karton pekissin önce.
Getir götür yapamaması derken ne demek istediğinizi anlamadım, tutunarak yürürken oyun mu kurdunuz getir götür için? Doğru anladiysam evet olabilir. Aynı anda yapmaya tembellik ediyor olabilir, zaten yürümek zor Geliyorken bir de taşımak istemiyor olabilir. O zaman oyunu başka şekilde kurun. Sevdiği bir şeyi getirsin. Size meyve taşısın mesela yemeniz içim, biraz sebeklik yapın, farklı seslerle dikkatini çekmeye çalışın. Bir şey taşımasını yavaş yavaş desteği azaltması gibi düşünün. Once tek ekini bırakacak gibi...

:)gözünüz aydın. Ustelemeyin demeden siz anlamissiniz zaten. Acele etmeyin. Aynı anda değil teker teker öğretmeye bakın. Kartonu verdiyse hemde 3 kere verdiyse zaten olayı anlamış. Çay kasigini hemen arkasından denemek yerine karton pekissin önce.
Getir götür yapamaması derken ne demek istediğinizi anlamadım, tutunarak yürürken oyun mu kurdunuz getir götür için? Doğru anladiysam evet olabilir. Aynı anda yapmaya tembellik ediyor olabilir, zaten yürümek zor Geliyorken bir de taşımak istemiyor olabilir. O zaman oyunu başka şekilde kurun. Sevdiği bir şeyi getirsin. Size meyve taşısın mesela yemeniz içim, biraz sebeklik yapın, farklı seslerle dikkatini çekmeye çalışın. Bir şey taşımasını yavaş yavaş desteği azaltması gibi düşünün. Once tek ekini bırakacak gibi...
Yok oyun kurmadim soyle ona yemek yedirdikten sonra yeri girgir yapiyorum kizimada anlatiyorum ne yaptigimi yerini de biliyor daha sonra yemek yedirdikten sonra hadi kizim girgiri getir girgir yapalim diyorum ama getirmiyor o anlamda getir gotur. Bende yapmamasini yurumemesine bagliyorum henuz erken sanirim.

Ver i bugun bircok kez denedim ama yapmadi bi kere yapti. Elimi acip ver dedigimde vermiyor cunki baska seyle ilgileniyo o anda elinde ne varsa onu inceliyor oluyor o yuzden beni duymuyor. Kartonu verdigi zaman bana bakiyodu ve dinliyodu elimi acarak gostererek koy dedigimde elime ve bana bakiyodu anladi ve koydu. Onun disinda ver dedigimde beni hic duymadi bile acaba dikkat eksikligi olabilir mi? Diye dusunuyorum mesela uzum yiyor banda ver deyip agzimi aciyorum bakip guluyor sonra elini agzima goturuyor elini degdiriyor uzumu vermiyor yada uzum olmayan elini agzima goturuyor sanirim oyun yapiyoruz zannediyor anlayamiyor uzumu vermesi gerektigini...

Oyuncak kovasinin agzini aciyorum git kizim istedigin oyuncaklari cikar oyna diyorum buraya getir istediklerini diyorum ama orali bile olmuyor sonra oyuncak sepetinin icinden sesli bi muzik aciyorum oyuncaklarindan sepetin icindeyken o sesi duyup gidiyor ve istedigi oyuncagi cikartiyor oldugu yerde parkenin uzerinde oynuyor yanima getirmiyor

X