14 yaşındayım ve vegan olmak istiyorum?

Skolyoz hastasisiniz ve benden cook kucuksunuz soylediklerim abla nasihati olsun
Bende skolyoz hastasiyim malesef senin kadar erken yaslarda ogrenmedim
Bence sen vucudunda kaslarini gelistir ve guclu bir vucuda sahip ol sirtinin cok guclu olmasi lazim gobekesiz olman bence karin kasi yapman lazim hicbisey genclikteki gibi kalmiyor malesef senin kasa ihtiyacin herkesten fazla kendine saygi duy vucuduna sahip cik kamburlasip kuculme
Bunlar icinde hayvansal gidalara ihtiyac var arastirmalarina birde bu acidan bak daha erken acele karar verme ve ustelik henuz buyume donemindesin annecigini dinle hic degilse
Hem anneyim hem senden buyugum bunlari sadece senin iyiligin icin yazdim

Bu sitede böyle bir başlık gördüğüm için çok mutluyum. Boşuna yeni nesile kristal, aqua çocuklar demiyorlar:) Bir kere insanlar sana, tamamen kulaktan dolma bilgilerle yanlış yunluş fikirler vermeye kalkacaklar, buna hazırlıklı ol ve onların laflarıyla kafanı kesinlikle karıştırma çünkü bu insanların söylediklerinin yaklaşık %99'u yanlış:) Vegan beslenmek vücuduna verebileceğin en büyük hediye çünkü zaten insan vücudu anatomik olarak tamamen otçuk/meyvecil. Herhangi bir hayvansal ürün tüketmek vücudumuz için doğal değil, bir de üstüne üstlük çok zararlı. Ama veganlık sadece bir beslenme biçimi değil, etik ve vicdani bir şey. Vegan oluyoruz çünkü hayvanlar bizler tarafından sömürülmek, işkence edilmek, öldürülmek için var olan nesneler değil. Vegan oluyoruz çünkü hayvan sömürüsüne karşı çıkıyoruz.
Vegan oluyoruz çünkü hayvanlar bizim malımız değil. Vegan oluyoruz çünkü hayvansal ürün endüstrisinde hayvanlara yapılan şeyleri biliyoruz. Daha doğrusu, tüm bunları çok azımız biliyoruz.
Burası kadınlarla dolu bir forum.
Ve ben bu kadınlara acaba süt üretiminin nasıl gerçekleştirildiğini bilip bilmediklerini sormak istiyorum.
Kısaca özetleyeyim, öncelikle inek, bir adamın bir elini anüsüne (ineğin yumurtalıklarını hizalamak için) diğer elini ya da tecavüz rafı denilen bir aygıtı da ineğin vajinasına (vajinaya boğa spermleri enjekte etmek için) sokması vesilesiyle hamile bırakılır.
Çünkü inekler de tüm memeliler gibi, sadece doğum yaptıklarında süt üretirler. Yani tüm süt endüstrisinin bir numaralı ve değişmez prosedürü tecavüzdür.
Tecavüzle hamile bırakılan ineğin yavrusu, doğar doğmaz annesinden ayrılır ve erkekse hemen kesmeye götürülür, dişiyse de annesinden uzaklaştırılır ve annesi gibi sömürülmek adına tutsak edilir. Bu yavrular anne inekten neden alınıyor? Çünkü eğer annenin bizzat kendi yavruları için ürettiği sütü bu yavrular içerse, biz bu inekten ne çalacağız da size satacağız? Yavrular sütü içmesinler de biz de ineğin sütünü bir güzel çalıp sizlere satalım diye yavrular anında anneden uzaklaştırılır.
Yavrusu kendisinden zorla alınan ineklerin aylarca, yıllarca ağladığını, bağırdığını, yavrularını aradıklarını, yavrularını beklediklerini de ekleyeyim. Her annenin yapacağı gibi.
Yavrular anneden uzaklaştırıldıktan sonra ineğimiz neredeyse 7/24 sömürülmeye başlanır. Memelerine makineler bağlanır, bu makineler memelerini yara yapar, iltihapla doldurur ve ineğin sütünü sömürdükçe sömürürüz.
İneğimizin sütü bittiğinde hemen aynı prosedür tekrarlanır, hayvan tecavüzle hamile bırakılır, yavrusu kendisinden uzaklaştırılır ve tekrar sütü çalınır.
Normalde bir ineğin yaşam süresi 20-30 yıldır fakat sürekli bu işkencevari sömürüye maruz kalan ineğimiz 3-5 yıl sonunda artık daha fazla süt üretemez hale gelir ve mezbahaya yollanır.
Bu yüzden sadece vejetaryen olmak yeterli değildir çünkü et sektöründeki hayvanların yaklaşık yüzde 80'i süt sektöründeki hayvanlardan gelir. Yani süt sektörünü desteklemeye devam ettiğimiz sürece, hayvanların sadece tecavüze uğramalarını, yavrularından ayrılmalarını, sömürülmelerini değil, bizzat öldürülmelerini de destekliyor oluruz.

Zaten işin doğrusu şudur:
Süt, sadece katı gıdaya geçene yani kendi kendimize beslenebilmeye başlayana kadar besinlerimizi alabilmek için, annemiz tarafından bize özel üretilen bir şeydir. Yani bizim içmemiz gereken tek süt, sadece ve sadece kendi annemizin sütüdür, o da katı gıdaya başlayana kadar.
Doğada hiçbir canlı yoktur ki yetişkin olduğu halde süt içmeye devam etsin, hele de başka bir türün sütünü içmeye devam etsin. Siz hiç gergedan sütü içen zürafa gördünüz mü? Ya da geyik sütü içen fil? İnsandan başka hiçbir canlı yetişkin olduğu halde süt içmez ve insandan başka hiçbir canlı kendi türünden farklı bir türün sütünü içmez.
Zaten bırak başka bir türün (ineğin) sütünü içmeyi, katı gıda alabilmeye başladığımız an, artık kendi anne sütümüz bile vücudumuz için uygunsuzdur. Katı gıda alabilmeye başladığımız an, vücudumuzda laktozu (süt şekerini) sindiren tüm bakteriler kaybolur ve artık tüm süt ürünleri vücudumuz için uygunsuzdur. Yani ihtiyacımız olmaması bir yana, bir de zararlıdır.

Ben veganlıkla ilgili her konuda daha çook çok uzun yazabilirim fakat onun yerine, bu konuda en bilgilendirici bulduğum videolardan birini yollamak istiyorum. Sana özelden mesaj da atacağım, bu videonun tamamını izledikten sonra hala soruların varsa bana sorabilirsin.
Hatta umarım açtığın bu başlık diğer insanların da veganlık nedir merak edip bu videoyu izleyip bazı gerçekleri öğrenmesine ve vegan olmasına sebep olur.

Günlük kaç gram protein alıyorsunuz? Kalsiyum ve protein için neler tüketiyorsunuz?

Günlük kaç gram protein alıyorsunuz? Kalsiyum ve protein için neler tüketiyorsunuz?

Aslında şu ana kadar yazdığım cevaplarda ve özellikle de paylaştığım videoda bu sorularınızın ve çok daha fazlasının yanıtı var.
Video linkini bir daha paylaşayım, hatta herkesten de 1 saat boş zamanı olduğunda izlemesini rica edeyim.

Sizin sorularınızı da tekrar yanıtlayayım. Günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacak kadar yemek yediğiniz sürece, ihtiyacınız olam tüm proteini almamanız imkansız. Zaten hayvansal ürün tüketen toplumlarda da ana sorun, gereğinden çok çok fazla protein alınması. Hele bu protein hayvansal protein olunca da yukarıda bahsettiğim kalsiyum kaybını fazlaca arttırıyor.

Bitkisel besinlerle beslenirken yapmanız gereken tek şey, yediklerinizi her besin grubundan dengeli bir şekilde yemek. Örneğin günde 3 öğün makarna yerseniz, elbette ki ihtiyacınız olan tüm besinleri alamazsınız. Dengeli dağıtmaktan kastım şu: eğer bir öğünde makarnayla salata yediyseniz, diğer öğünde de bakliyat yiyin. Bulgur bilavı yerken yanında salata yiyin. Bir öğünde mercimek çorbası için, diğerinde zeytinyağlı fasulye yiyin. Menünüz bu şekilde olduğu takdirde, vücut için gerekli olan bütün gerekli aminoasitleri alırsınız.
Bir de vücut için gerekli olan tüm aminoasitleri tek başına barındıran bitkisel besinler var.
Soya ve soya ürünleri. Kinoa. Chia tohumu. Keten tohumu. Kenevir tohumu.
Üstelik bu besinler sadece tüm esansiyel amino asitleri içermiyorlar, aynı zamanda lif oranları çok yüksek. Yağ oranları düşük, içerdikleri yağların da büyük bir kısmı, çok faydalı olan omega-3 yağı.
Tüm diğer bitkisel besinler gibi, bunlar da kolesterol içermiyorlar. Doymuş ve trans yağ içermiyorlar. Kalsiyum oranları da çok yüksek. 100 gram chia tohumu yaklaşık 700 mg kalsiyum içeriyor ki, 18 yaşından büyük bir bireyin alması gereken kalsiyum miktası 560-1000 mg arası.

Fakat kalsiyum ya da protein almak için chia tohumuna ya da soyaya elbette ihtiyacınız yok.
Tüm yeşil yapraklı sebzeler, baharatlar, lahana, brokoli, karalahana, susam, badem, tahin, pekmez, portakal, fasulye ailesinden tüm ürünler, nohut, böğürtlen, portakal, kayısı, enginar, ıspanak, buğday, buğday ekmeği, toz kırmızı biber... Bunların hepsi kalsiyum içeriyor. Tabi ki bazıları diğerlerinden daha fazla.
Yani kalsiyum alımı için bol bol yeşil yapraklı sebze ve baklagil tüketimi, ayrıca da kekik vb. baharatların sık kullanımını öneririm. Bir de badem. Badem yüksek miktarda protein, e-b vitaminleri ve birçok mineral içerir.
Yine fark ettiyseniz, dengeli beslenen ve günlük enerji ihtiyacını karşılayacak kadar yemek yiyen bir veganın kalsiyum eksikliği yaşamasının da mümkün olmadığı meydana çıktı. Yani vegan beslenirken özel bir çaba sarfetmeniz gerekmiyor herhangi bir şeyi eksiksiz alabilmeniz için.

Şimdi ben sizlere sormak istiyorum Naveganlar olarak kalsiyumunuzu ve proteininizi nasıl alıyorsunuz? İhtiyacınız olan tüm mineralleri alıyor musunuz? Tüm bunları günde kaçar gram alıyorsunuz? Hayvansal gıdalarla beraber aldığınız o tüm doymuş ve trans yağı ve kötü kolesterolü ne yapıyorsunuz? Hayvansal ürünlerden dolayı yükselen kan asidetinizle ilgili neler yapıyorsunuz?
Merak ediyorum:)

Aslında şu ana kadar yazdığım cevaplarda ve özellikle de paylaştığım videoda bu sorularınızın ve çok daha fazlasının yanıtı var.
Video linkini bir daha paylaşayım, hatta herkesten de 1 saat boş zamanı olduğunda izlemesini rica edeyim.

Sizin sorularınızı da tekrar yanıtlayayım. Günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacak kadar yemek yediğiniz sürece, ihtiyacınız olam tüm proteini almamanız imkansız. Zaten hayvansal ürün tüketen toplumlarda da ana sorun, gereğinden çok çok fazla protein alınması. Hele bu protein hayvansal protein olunca da yukarıda bahsettiğim kalsiyum kaybını fazlaca arttırıyor.

Bitkisel besinlerle beslenirken yapmanız gereken tek şey, yediklerinizi her besin grubundan dengeli bir şekilde yemek. Örneğin günde 3 öğün makarna yerseniz, elbette ki ihtiyacınız olan tüm besinleri alamazsınız. Dengeli dağıtmaktan kastım şu: eğer bir öğünde makarnayla salata yediyseniz, diğer öğünde de bakliyat yiyin. Bulgur bilavı yerken yanında salata yiyin. Bir öğünde mercimek çorbası için, diğerinde zeytinyağlı fasulye yiyin. Menünüz bu şekilde olduğu takdirde, vücut için gerekli olan bütün gerekli aminoasitleri alırsınız.
Bir de vücut için gerekli olan tüm aminoasitleri tek başına barındıran bitkisel besinler var.
Soya ve soya ürünleri. Kinoa. Chia tohumu. Keten tohumu. Kenevir tohumu.
Üstelik bu besinler sadece tüm esansiyel amino asitleri içermiyorlar, aynı zamanda lif oranları çok yüksek. Yağ oranları düşük, içerdikleri yağların da büyük bir kısmı, çok faydalı olan omega-3 yağı.
Tüm diğer bitkisel besinler gibi, bunlar da kolesterol içermiyorlar. Doymuş ve trans yağ içermiyorlar. Kalsiyum oranları da çok yüksek. 100 gram chia tohumu yaklaşık 700 mg kalsiyum içeriyor ki, 18 yaşından büyük bir bireyin alması gereken kalsiyum miktası 560-1000 mg arası.

Fakat kalsiyum ya da protein almak için chia tohumuna ya da soyaya elbette ihtiyacınız yok.
Tüm yeşil yapraklı sebzeler, baharatlar, lahana, brokoli, karalahana, susam, badem, tahin, pekmez, portakal, fasulye ailesinden tüm ürünler, nohut, böğürtlen, portakal, kayısı, enginar, ıspanak, buğday, buğday ekmeği, toz kırmızı biber... Bunların hepsi kalsiyum içeriyor. Tabi ki bazıları diğerlerinden daha fazla.
Yani kalsiyum alımı için bol bol yeşil yapraklı sebze ve baklagil tüketimi, ayrıca da kekik vb. baharatların sık kullanımını öneririm. Bir de badem. Badem yüksek miktarda protein, e-b vitaminleri ve birçok mineral içerir.
Yine fark ettiyseniz, dengeli beslenen ve günlük enerji ihtiyacını karşılayacak kadar yemek yiyen bir veganın kalsiyum eksikliği yaşamasının da mümkün olmadığı meydana çıktı. Yani vegan beslenirken özel bir çaba sarfetmeniz gerekmiyor herhangi bir şeyi eksiksiz alabilmeniz için.

Şimdi ben sizlere sormak istiyorum Naveganlar olarak kalsiyumunuzu ve proteininizi nasıl alıyorsunuz? İhtiyacınız olan tüm mineralleri alıyor musunuz? Tüm bunları günde kaçar gram alıyorsunuz? Hayvansal gıdalarla beraber aldığınız o tüm doymuş ve trans yağı ve kötü kolesterolü ne yapıyorsunuz? Hayvansal ürünlerden dolayı yükselen kan asidetinizle ilgili neler yapıyorsunuz?
Merak ediyorum:)

:) ben size günlük kaç gram protein alıyorsunuz diye sordum.

Ben de size sordum. Siz kaç gram alıyorsunuz?

Ben bolca süt, peynir, yoğurt, yağsız et tüketerek fazlasıyla protein alıyorum. Sizden vegan beslenme hakkında bilgi almak istedim ama basmakalıp şeyler dışında bir şey söylemiyorsunuz. Saydığınız sebze, kuruyemiş ve baklagillerden yeteri kadar protein alınmadığını düşünüyorum. internette besin içerikleri sitelerindeki protein değerlerini porsiyonlarıma göre hesaplayınca iyi sonuçkar çıkmıyor. Özellikle sebzelerde hiç bir şey ifade etmiyor. Ben hayatımı chia tohumu tüketerek geçiremeyeceğim için sizden olumlu şeyler duymak istedim, günlük neler yediğiniz hakkında, ne kadar proteini hangi gıdalardan aldığınızla ilgili. ama bilgi vermek istemiyorsunuz herhalde. Yine de konu sahibine yazdığınız bilgiler için teşekkürler. :KK3:

Ben bolca süt, peynir, yoğurt, yağsız et tüketerek fazlasıyla protein alıyorum. Sizden vegan beslenme hakkında bilgi almak istedim ama basmakalıp şeyler dışında bir şey söylemiyorsunuz. Saydığınız sebze, kuruyemiş ve baklagillerden yeteri kadar protein alınmadığını düşünüyorum. internette besin içerikleri sitelerindeki protein değerlerini porsiyonlarıma göre hesaplayınca iyi sonuçkar çıkmıyor. Özellikle sebzelerde hiç bir şey ifade etmiyor. Ben hayatımı chia tohumu tüketerek geçiremeyeceğim için sizden olumlu şeyler duymak istedim, günlük neler yediğiniz hakkında, ne kadar proteini hangi gıdalardan aldığınızla ilgili. ama bilgi vermek istemiyorsunuz herhalde. Yine de konu sahibine yazdığınız bilgiler için teşekkürler. :KK3:

Yazdığım yazıya dayanan şeyleri anlayarak okusaydınız, benim de yeterince protein aldığımı anlamış olurdunuz. Özetle ne demişim, günlük enerji ihtiyacını karşılayacak kadar beslenen hiçbir insanın günlük protein ihtiyacından daha az protein alma ihtimali yok.
Ben size bir günde yediklerimi söyleyeyim (ki kışlada yaşamadığıma göre baya çeşitli bir menüm var, her gün başka başka şeyler yiyorum), siz gidin, yediğim her şeyin protein oranlarına tek tek bakıp toplama işlemini yapın.
Siz kendi yedikleriniz için o toplama işlemini yapıyor musunuz? Hayır.
Kendi yediğiniz hakkında fikriniz yok, benim yediklerime gelince beslenme uzmanı kesilmeye çalışıyorsunuz:)
Basmakalıp olanlar sizin söyledikleriniz.
O kadar basmakalıp, tipik ve komik ki, bu verdiğiniz tepkilerden oluşan karikatür sayfaları var. Çünkü herkes aynı sizin gibi, bir veganla karşılaştığında, ilk olarak akla gelebilecek her türlü absürd ve manasız tepkiyi veriyor.
Merak etmeyin, henüz vegan değilken ve veganlıktan ilk kez haberdar olmuşken, aynılarını ben de yaptım.
Doğru bildiğimiz yanlışlar bilimsel veriler ortaya koyularak sarsıldığında, hepimiz böyle cahilce ve komik savunma mekanizmaları oluşturuyoruz.

Lütfen kalkıp bilgi vermek istemiyorsunuz heralde demeyin. Şunca işimin gücümün arasında küçük bir kitapçık olacak kadar cevap yazdım şu başlığın altında.
Sorduğunuz soruların hepsine cevap olacak bilgileri verdim. Ve ısrarla, veganlığa dair kafanıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını alabileceğiniz bir video paylaşıyor ve izlemenizi rica ediyorum.
Daha ne bilgi verebilirim? Bir vegan olarak böbreğimi çıkartıp alın, bir vegan böbreğinin üstünde otopsi yapın isterseniz, o zaman içinize siner:)

Bu tepkinizin sebebini anlayabiliyorum. Siz sanıyorsunuz ki, hayvansal ürün tüketerek beslenmek, "normal" olan. Bu yüzden bugüne kadar kendi diyetinizde günde ne kadar protein, ne kadar kalsiyum, ne kadar fosfor, ne kadar magnezyum, ne kadar demir aldığınızı hesaplamak falan aklınıza bile gelmedi. Zaten gördüğünüz üzere, siz günde kaç gram protein alıyorsunuz dediğimde cevap veremiyorsunuz.

Ben sizin gül hatrınıza dün yediğim tüm şeylerdeki protein miktarlarını buraya yazıp toplayayım bari. Maksat, bahaneniz kalmasın:)

Şöyle iki avuç falan badem yedim ki yaklaşık 50 gram protein içeriyordu. Tek başına bu bile benim almam gereken günlük protein miktarına eşit zaten.
Yani başka hiçbir şey yemesem bile günlük protein ihtiyacımı karşılamış oldum.

Ekstra olarak haşlanmış nohuttan salata yaptım. Yaklaşık 2 bardak nohuttan. 25-30 gram protein daha almış oldum.
Kahvaltıda çavdar ekmeği yemiştim birkaç dilim. En az bir 15 gram da oradan var.

Başka sebze, meyveler de var yediğim. Onlardan da en az 7-8 gram geldiğini düşünürsek, gördüğünüz gibi ben bile günlük olarak almam gereken protein miktarının en az iki katını almışım.
Üstelik vücuda zehir etkisi yapan doymuş yağ, trans yağ, kolesterol hayvansal protein almadan.
Aldığım çeşit çeşit yüksek mineral ve vitamin de cabası.

İsterseniz aynı toplama işlemlerimizi kalsiyum alımım için de yapalım.

Mesela önceki gün, tek bir öğünümde, maş fasulyeli, kinoalı, kaju fıstıklı bir salata yedim. Bu tek tabak salatayla ne kadar protein aldığımı da hesaplayalım mı? Durun hesaplayalım.

100 gram kinoa, 40 gram protein. 100 gram maş fasulyesi, 30 gram protein. 1 avuç kaju, 5 gram protein. Salatanın içindeki yeşil yapraklı bitkileri, sosları vs. de kattığımızda, tek bir salatayla yine günlük protein ihtiyacımın neredeyse iki katını karşılamış oldum, görüyor musunuz:)

İşte geçen gün de bir öğünümde patatesli bulgur pilavıyla mercimek çorbası vardı. Yine bir öğünde, neredeyse bütün protein ihtiyacımı karşıladım.

Bence şimdi siz de belki de hayatınızda ilk kez, bir günde aldığınız protein miktarını hesaplayın ve halinize yanın. Çünkü günlük ihtiyacınızdan kat kat fazla protein aldığınız ortaya çıkacak ve işin kötüsü aldığınız proteinin çoğu, daha önce de belirttiğim gibi, vücutta zehir etkisi yapan hayvansal proteinden oluşacak.

Sadece Google'da bitkisel protein kaynakları yazarak binlerce siteden bilgi edinebileceğiniz bir konu için, defalarca, her türlü detayı ve bilimsel bilgiyi paylaştığım uzun uzun yazılar yazdım. Umarım veganlığı düşünmenizde faydası olur.

Yazdığım yazıya dayanan şeyleri anlayarak okusaydınız, benim de yeterince protein aldığımı anlamış olurdunuz. Özetle ne demişim, günlük enerji ihtiyacını karşılayacak kadar beslenen hiçbir insanın günlük protein ihtiyacından daha az protein alma ihtimali yok.
Ben size bir günde yediklerimi söyleyeyim (ki kışlada yaşamadığıma göre baya çeşitli bir menüm var, her gün başka başka şeyler yiyorum), siz gidin, yediğim her şeyin protein oranlarına tek tek bakıp toplama işlemini yapın.
Kendi yediğiniz hakkında fikriniz yok, benim yediklerime gelince beslenme uzmanı kesilmeye çalışıyorsunuz:)
O kadar basmakalıp, tipik ve komik ki, bu verdiğiniz tepkilerden oluşan karikatür sayfaları var. Çünkü herkes aynı sizin gibi, bir veganla karşılaştığında, ilk olarak akla gelebilecek her türlü absürd ve manasız tepkiyi veriyor.
Merak etmeyin, henüz vegan değilken ve veganlıktan ilk kez haberdar olmuşken, aynılarını ben de yaptım.
Doğru bildiğimiz yanlışlar bilimsel veriler ortaya koyularak sarsıldığında, hepimiz böyle cahilce ve komik savunma mekanizmaları oluşturuyoruz.

Lütfen kalkıp bilgi vermek istemiyorsunuz heralde demeyin. Şunca işimin gücümün arasında küçük bir kitapçık olacak kadar cevap yazdım şu başlığın altında.
Sorduğunuz soruların hepsine cevap olacak bilgileri verdim. Ve ısrarla, veganlığa dair kafanıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını alabileceğiniz bir video paylaşıyor ve izlemenizi rica ediyorum.
Daha ne bilgi verebilirim? Bir vegan olarak böbreğimi çıkartıp alın, bir vegan böbreğinin üstünde otopsi yapın isterseniz, o zaman içinize siner:)

Bu tepkinizin sebebini anlayabiliyorum. Siz sanıyorsunuz ki, hayvansal ürün tüketerek beslenmek, "normal" olan. Bu yüzden bugüne kadar kendi diyetinizde günde ne kadar protein, ne kadar kalsiyum, ne kadar fosfor, ne kadar magnezyum, ne kadar demir aldığınızı hesaplamak falan aklınıza bile gelmedi. Zaten gördüğünüz üzere, siz günde kaç gram protein alıyorsunuz dediğimde cevap veremiyorsunuz.

Ben sizin gül hatrınıza dün yediğim tüm şeylerdeki protein miktarlarını buraya yazıp toplayayım bari. Maksat, bahaneniz kalmasın:)

Şöyle iki avuç falan badem yedim ki yaklaşık 50 gram protein içeriyordu. Tek başına bu bile benim almam gereken günlük protein miktarına eşit zaten.

Ekstra olarak haşlanmış nohuttan salata yaptım. Yaklaşık 2 bardak nohuttan. 25-30 gram protein daha almış oldum.
Kahvaltıda çavdar ekmeği yemiştim birkaç dilim. En az bir 15 gram da oradan var.

Başka sebze, meyveler de var yediğim. Onlardan da en az 7-8 gram geldiğini düşünürsek, gördüğünüz gibi ben bile günlük olarak almam gereken protein miktarının en az iki katını almışım.
Üstelik vücuda zehir etkisi yapan doymuş yağ, trans yağ, kolesterol hayvansal protein almadan.

Mesela önceki gün, tek bir öğünümde, maş fasulyeli, kinoalı, kaju fıstıklı bir salata yedim. Bu tek tabak salatayla ne kadar protein aldığımı da hesaplayalım mı? Durun hesaplayalım.

100 gram kinoa, 40 gram protein. 100 gram maş fasulyesi, 30 gram protein. 1 avuç kaju, 5 gram protein. Salatanın içindeki yeşil yapraklı bitkileri, sosları vs. de kattığımızda, tek bir salatayla yine günlük protein ihtiyacımın neredeyse iki katını karşılamış oldum, görüyor musunuz:)

İşte geçen gün de bir öğünümde patatesli bulgur pilavıyla mercimek çorbası vardı. Yine bir öğünde, neredeyse bütün protein ihtiyacımı karşıladım.

Bence şimdi siz de belki de hayatınızda ilk kez, bir günde aldığınız protein miktarını hesaplayın ve halinize yanın. Çünkü günlük ihtiyacınızdan kat kat fazla protein aldığınız ortaya çıkacak ve işin kötüsü aldığınız proteinin çoğu, daha önce de belirttiğim gibi, vücutta zehir etkisi yapan hayvansal proteinden oluşacak.

Sadece Google'da bitkisel protein kaynakları yazarak binlerce siteden bilgi edinebileceğiniz bir konu için, defalarca, her türlü detayı ve bilimsel bilgiyi paylaştığım uzun uzun yazılar yazdım. Umarım veganlığı düşünmenizde faydası olur.

Otopsi değil, biyopsi yazacaktım. Bu "süt içmezsen olmaz yavrım" cevaplarıyla bezenmiş, çok bilimsel yorumlarla dolu başlığımızın altında yanlış olmasın:)

Yaşım küçükse kusuruma bakmayın hiçbir yerde yardım bulamadım belki buradan birileri yardım eder diye düşündüm.
Şu anda vejetaryenim herkes biliyor ama annem vegan olmamı doğru bulmuyormuş bu yaşta. Kemiklerim gelişmezmiş ve kaslarım erirmiş. Ya aslında ben skolyozum ama süt ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Annem büyüyünce vegan olursun diyor ama ben şimdi olmak istiyorum yardım?

Vejetaryan: Sadece et ve et ürünleri tüketmeyene denir.
Vegan: Et, süt gibi hayvansal hiçbir ürünü tüketmeyene denir.
18 yaşından sonra olsan cidden:p
gelişimi etkileyebilir ..geçenlerde haberlerde vardı vegan bi ailenin elinden çocuğu alındı diye italyadaydı sanırım
çocukta gelişim yetersizliği olduğu için.

Kendi yediğiniz hakkında fikriniz yok, cümlenize kadar okudum. Gerisini okumak istemiyorum. Sizi ciddiye alıp bilgi almaya çalıştım ama siz protein konusunda 'ihtiyacım olduğu kadarını alıyorum'dan fazlasını söylemediniz. ben tabii ki kendi yediklerimin kalorisini de proteinini de çok kez hesaplamış, yediklerine dikkat eden ve günlük proteinini tamamlamaya özen gösteren biriyim. Çok spor yaptığımda da daha da fazla protein almaya çalışıyorum. Ve özellikle böyle günlerde; evet hesaplayarak. Sizden protein ve kalori konusunda somut yani rakamsal bir şeyler istedim ama yok, üslubunuz değişti, itham başladı. Bir şeyler ezberleyip gelmişsiniz. Bence sizin beslenmeden anladığınız yok. Gerçekten ne yaptığını hakkıyla bilen birini bulana kadar et, süt, peynir, yumurta tüketmeye devam. Üç gram ısınmıştım, ondan da soğuttunuz sağolun. :KK70: hadi bay.

Acıli adana yemeden lahmacun pide sac kavurma olmadan hayatmi gecer be ya:kk77: allahm akil fikir ihsan eyle çoluk çocumuzada yesinler herseyi:sinirli:

Acıli adana yemeden lahmacun pide sac kavurma olmadan hayatmi gecer be ya:kk77: allahm akil fikir ihsan eyle çoluk çocumuzada yesinler herseyi:sinirli:
Birincisi , o yenilen yağlı kızartma yemeklerin ne kadar sağlıksız olduğunu ikimiz de çok iyi biliyoruz. Ben sağlığımı düşünerek kendime bu eziyeti çektirmemek için öyle şeyler yemiyorum. Neden öyle yemekler yediğinde davul gibi şiştiğini düşündün mü hiç? İkincisi, hayvan hakları benim hayatımda bahsedebileceğiniz en güzel konudur. Koyun yünü, kürk, deri giymem. Onun dışında bal, et, yumurta, balık, tavuk, hayvansal yağlar tüketmiyorum. Gayet de sağlıklıyım, Allah'a şükür skolyozdan başka bir problemim yok, o da et yediğim zamanlar başlamıştı şimdi hafiften daha rahat hissediyorum. Hiçbirşey benim sağlığımdan daha önemli olamaz, çikolata mı? Börek? Sağlığım söz konusuysa, tadın bu dünyada hiçbir geliri yoktur.

Birincisi , o yenilen yağlı kızartma yemeklerin ne kadar sağlıksız olduğunu ikimiz de çok iyi biliyoruz. Ben sağlığımı düşünerek kendime bu eziyeti çektirmemek için öyle şeyler yemiyorum. Neden öyle yemekler yediğinde davul gibi şiştiğini düşündün mü hiç? İkincisi, hayvan hakları benim hayatımda bahsedebileceğiniz en güzel konudur. Koyun yünü, kürk, deri giymem. Onun dışında bal, et, yumurta, balık, tavuk, hayvansal yağlar tüketmiyorum. Gayet de sağlıklıyım, Allah'a şükür skolyozdan başka bir problemim yok, o da et yediğim zamanlar başlamıştı şimdi hafiften daha rahat hissediyorum. Hiçbirşey benim sağlığımdan daha önemli olamaz, çikolata mı? Börek? Sağlığım söz konusuysa, tadın bu dünyada hiçbir geliri yoktur.
Tamam cocugum yeme bak birincisi davul gibi olmak bunlarla ilgili degil cok yemekle ilgili bunlari yiyen ve 51 kg olan bi bayanim demekki neymiş davul olmuyomussun ikincisiii vucudunun onlarada ihtiyaci war sağlikli saģliksiz sende saglikli pişenini tercih edersin olur biter ...üçüncüsüüu 14 yasinda oldugun biraz muallak madem yorumlari kabul etmiycen herseye muhalefet olcan niye konu açıyosun:KK67:karar vermissin iste yeme yaw yeme tövbe tövbeeee

Tamam cocugum yeme bak birincisi davul gibi olmak bunlarla ilgili degil cok yemekle ilgili bunlari yiyen ve 51 kg olan bi bayanim demekki neymiş davul olmuyomussun ikincisiii vucudunun onlarada ihtiyaci war sağlikli saģliksiz sende saglikli pişenini tercih edersin olur biter ...üçüncüsüüu 14 yasinda oldugun biraz muallak madem yorumlari kabul etmiycen herseye muhalefet olcan niye konu açıyosun:KK67:karar vermissin iste yeme yaw yeme tövbe tövbeeee
Ben kötü birşey söylemedim, sadece sağlığım herşeyden çok önemli burada tadın hiçbir anlamı yok diyorum.

Şimdi tercihine saygı duyuyorum tatlım ve skolyoz bende de mevcut ,bu yürüyüş ,spor ve dik durman ile sadece belirli bir açıda dengeleyebilirsin biliyorsundur zaten maalesef çözümü yok,onun dışında ne yersen ye o göbek zaten şişecek 2 bardak su iç bir tas pilav ye yine şişecek,etle,sütle bilmem neyle alakası yok yani bunun,umarım sağlığın için bir risk taşımaz seçimin onun dışında karışmak zaten bize düşmez,ama senin yaşında bu tarz seçimleri yapanlar genelde bir süre sonra bırakıyor bakalım neler olacak.

Şimdi tercihine saygı duyuyorum tatlım ve skolyoz bende de mevcut ,bu yürüyüş ,spor ve dik durman ile sadece belirli bir açıda dengeleyebilirsin biliyorsundur zaten maalesef çözümü yok,onun dışında ne yersen ye o göbek zaten şişecek 2 bardak su iç bir tas pilav ye yine şişecek,etle,sütle bilmem neyle alakası yok yani bunun,umarım sağlığın için bir risk taşımaz seçimin onun dışında karışmak zaten bize düşmez,ama senin yaşında bu tarz seçimleri yapanlar genelde bir süre sonra bırakıyor bakalım neler olacak.
Evet skolyoz gerçekten zor, ağrılar bazen zor durumda bırakıyor ama ben o dönemleri aştım. Ben vegan olur muyum bilemem ama vejetaryen olmayı asla bırakmam. Burada vicdan meselesi var, hayvanları ön plana koyan biriyimdir.

Evet skolyoz gerçekten zor, ağrılar bazen zor durumda bırakıyor ama ben o dönemleri aştım. Ben vegan olur muyum bilemem ama vejetaryen olmayı asla bırakmam. Burada vicdan meselesi var, hayvanları ön plana koyan biriyimdir.
Tabi ki senin kararın tatlım kim hayvanları sevmez ki ? :)

Vejeteryan olmanı anlarım da Neden vegan olmak istiyorsun? Ben senin annen olsam, 18 yaşına gelince ne istiyorsan ol ama şuan beslenmen benim sorumluluğumda, o yüzden ne yapıyorsam yiyeceksin derdim. :)

Ahah guldurdu yaziniz ilahi biz turk anneleri 18inde rahat birakirmiyiz cocujlarimizi ben veganim hala annem anneannem arada biseyin icine karistirip yedirmek icin kandirmaya calisiyorlar

Bazı arkadaşlar uzun uzun örnekler vermiş fi tarihinden kalma sırf ABD den araştırma fonu almak yazılmış makaleleri. Bunlara girersek işin icinden cikamayiz. Ancak lütfen vegan olarak secim yapmissaniz başkalarını etkilemek için ugrasmayin. Bu kızımız daha çok küçük günlük en az 600 ml sut ve süt ürünleri tuketmezse boyu irsiyette geldiği kadarıyla kalır ve aradaki 10-15 cm boy eksik olur. Ve skolyoz gibi bir rahatsızlığı varken kemik gelişimi durmuş olur. Büyüyüp de aklı başına geldiğinde ah keşke sagligimi dusunseydim diye aglamasina sebep olmaya kimsenin hakkı yok.

Maalesef soylenilenler gibi yeşillikle kalsiyum, bakliyatla da demir yeterli gelmiyor. Şöyle ki kalsiyum ihtiyacını karşılamak için günde 3 kilo dereotu tüketmeniz lazım.

Bak kardeşim Cryybabyy Cryybabyy muhtemelen d vitamini desteği aliyorsun ve bu d vitaminin(almasan da aynı şey geçerli, güneşten aldigin da dahil) kemiklerine oturması için senin kalsiyuma çok ihtiyacın var. Yukarıda dediğim gibi sebzeyle olacak iş değil bu. Bazı hayvanlar otla beslenip kalsiyumu eksik kalmiyor olabilir adı ustunde onlar hayvan ve otla beslenmeye programlanmış vücutları. Mideleri bile farklı geviş getirirler vs. Sen anneni dinle lutfen internette yazılan herşeye itibar etme. Kimse seni annenden daha çok düşünemez.

Ayrıca et yemeyenlerin belli bir zaman sonra mideleri B12 sentezini yapmamaya baslar. Süt ve süt ürünleri tuketmeyenlerde de laktoz intolaransi oluşur bilen bilir.

Son olarak asıl Allah in bize yasak etmediğini kendimize yasak ederek fitrata aykırı davranıp vücudumuza eziyet ve sağlığımıza kast ediyoruz. O hayvanlar bize nimet olarak bahşedilmiş eğer zararı olsaydı yasak olurdu haram olurdu.

X